
Do codziennego korzystania z komputera lub laptopa zwykle wystarcza nam jedno źródło wyświetlanego obrazu. Potrzebę posiadania drugiego ekranu zaczynamy jednak dostrzegać, kiedy praca wymaga od nas większej ilości informacji wyświetlanych jednocześnie lub prostu chcemy mieć podgląd na treści rozrywkowe (np. Facebook lub Twitter) na dodatkowym wyświetlaczu.
Zakup monitora może nie wchodzić w grę ze względu na ograniczony budżet, a w takiej sytuacji można wykorzystać stary tablet jako dodatkowe źródło obrazu. Z tego materiału dowiesz się, czy tablet jako monitor to dobre rozwiązanie i jak go podłączyć.
Spis treści
- Tablet jako dodatkowy monitor – czy warto?
- Jak podłączyć tablet do komputera?
- Tablet jako monitor USB
- Jak podłączyć tablet do laptopa?
- Aplikacje do zamiany tabletu w dodatkowy monitor
Tablet jako dodatkowy monitor – czy warto?
Dodatkowe źródło obrazu to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia pracę i poprawia jej komfort. Nie oznacza to jednak, że można to polecić każdemu. Wszystko zależy głównie od czynności i ich częstotliwości, jakie wykonujemy na komputerze. I tak w przypadku, kiedy po prostu oglądamy seriale na Netflixie lub zapisujemy listę zakupów na kolejny tydzień, dodatkowy ekran będzie całkowicie zbędny.
Tablet jako monitor sprawdzi się jednak u osób, które czasami podczas pracy potrzebują mieć dostęp do jak największej liczby informacji prezentowanych w tym samym czasie. Rozwiązanie składające się z dwóch ekranów docenią również studenci, którzy np. są w trakcie pisania pracy dyplomowej.
Tablet jako dodatkowy ekran może być urządzeniem, na którym podczas pracy wyświetlane będą tzw. “rozpraszacze”, a więc strony rozrywkowe, czy społecznościowe.
Jednak czy nie lepiej zainwestować w monitor? Warto, pod warunkiem że będziemy go wykorzystywać z dużą częstotliwością. Zatem jeśli dodatkowego źródła obrazu potrzebujesz stosunkowo rzadko – podłączenie tabletu do komputera będzie dobrym rozwiązaniem.
Jak podłączyć tablet do komputera?
Podłączenie tabletu do komputera jako dodatkowy monitor jest wyjątkowo proste i nie wymaga wyjątkowych umiejętności technicznych.
Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji na tablet, a następnie tej samej na komputer. Instalacja (poprzez Google Play lub plik APK) na urządzeniu mobilnym będzie się odbywać standardowo – jak w przypadku każdej innej aplikacji. Niewielka trudność może się pojawić, kiedy komunikacja będzie realizowana za pośrednictwem kabla. Wówczas konieczne będzie włączenie trybu debugowania na Androidzie.
Aby włączyć debugowanie na Androidzie otwórz menu “Opcje programistyczne” i w sekcji “Debugowanie” włącz “Debugowanie USB”.
Kiedy już na obu urządzeniach zainstalowana jest aplikacja do zamiany tabletu w monitor – wystarczy uruchomić przesyłanie z poziomu komputera – zwykle przy użyciu jednego przycisku w menu.
Tablet jako monitor USB
Decydując się na to, a nie bezprzewodowe połączenie z komputerem, należy mieć na uwadze, że przy takiej formie komunikacji konieczne jest posiadanie USB w wersji minimum 3.0. Przepustowość standardu 2.0 nie pozwoli na przesłanie obrazu i trzeba się z tym liczyć szczególnie w przypadku posiadania starego tabletu (lub komputera, którego również tyczy się wymóg wersji portu).
Nie możesz też oczekiwać od przewodowego połączenia wydajności, jaką osiągają konwencjonalne monitory podłączone przez HDMI. Opóźnienia z pewnością będą występować, więc rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej w statycznych obrazach. Przesyłanie obrazu z gry na tablet lepiej sobie odpuścić.
Jak podłączyć tablet do laptopa?
Podłączenie tabletu do laptopa jest tak samo łatwe, jak w przypadku łączenia z komputerem stacjonarnym. Przede wszystkim potrzebna jest dedykowana aplikacja (na laptopie i tablecie) do transmisji obrazu, którą można pobrać ze sklepu Google Play.
Z uwagi na mobilny charakter laptopa i nieco szybszą konfigurację – przesyłanie obrazu na tablet najwygodniej będzie realizować bezprzewodowo.
W takiej sytuacji niezbędne jest stabilne połączenie z WiFi. Oba urządzenia muszą być połączone z tą samą siecią – i to właściwie wystarczy, by korzystać z tabletu jako dodatkowego monitora.
Jedyne o czym należy pamiętać w przypadku łączności bezprzewodowej, by oprogramowanie do przesyłania obrazu pozostało cały czas uruchomione na obu urządzeniach. Aby obraz był jak najlepszej jakości (i z najmniejszymi opóźnieniami) zalecane jest nieobciążanie sieci, z której korzystamy. Każde dodatkowe urządzenie podłączone do tego samego WiFi może skutecznie obniżyć wydajność.
Bez względu na rodzaj połączenia i system operacyjny komputera – możesz skonfigurować np. ustawienia pozycji tabletu w przestrzeni względem głównego monitora w Panelu sterowania lub Preferencjach systemowych (Mac).
Aplikacje do zamiany tabletu w dodatkowy monitor
Jak widzisz – podłączanie tabletu jako monitora jest banalne. Bez względu na to, czy jest on wykorzystywany do transmisji obrazu z komputera stacjonarnego, czy laptopa – jedyne, co tak naprawdę jest istotne to rodzaj komunikacji.
Najtrudniejsze jest niestety znalezienie idealnego oprogramowania, które spełni wszystkie oczekiwania użytkownika. Na rynku dostępnych jest wiele programów – z czego zdecydowana większość jest płatna.
Przed zakupem możesz sprawdzić darmową wersję próbną, aby przekonać się, jaki typ połączenia jest dla Ciebie optymalny i czy przede wszystkim aplikacja będzie kompatybilna z tabletem i komputerem (różne systemy operacyjne).
Duet Display (Android, iOS, Windows, Mac)
To jedna z najczęściej wybieranych aplikacji – głównie dzięki kompatybilności z najpopularniejszymi platformami. Duet Display pozwala przesyłać obraz z tabletu na komputer zarówno za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, jak i “po kablu”. Jeśli chodzi o tę drugą opcję przesyłu – wymagane jest USB-C. Oznacza to zdecydowanie mniejsze opóźnienie, ale ogranicza kompatybilność programu do stosunkowo nowych tabletów.
Duet Display jest płatnym oprogramowaniem, którego cena wynosi 47,99 zł.
spacedesk (Android, Windows)
Aplikacja, która z tabletu z Androidem zrobi drugi monitor pod warunkiem połączenia z systemem Windows. Rodzaj komunikacji nie jest w żaden sposób ograniczony, a więc możliwa jest transmisja poprzez WiFi oraz USB.
W ustawieniach spacedesk możliwe jest również wybranie, czy tablet ma reagować na dotyk ekranu. Dzięki temu wprost z urządzenia mobilnego można korzystać ze wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze.
Pobranie i korzystanie ze spacedesk jest całkowicie darmowe.
Sidecar (iOS, Mac)
Sidecar jest dostępny tylko na urządzenia Apple i działa w oparciu o AirPlay (transmisja bezprzewodowa). Możliwe jest również podłączenie urządzenia za pomocą kabla USB-C lub Lightning.
Dużym udogodnieniem w przypadku Sidecar jest fakt, że korzystanie z tej funkcji nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji. iPady oraz komputery Mac posiadają domyślnie wbudowaną funkcjonalność, dzięki której tablet może stać się dodatkowym monitorem. Rozpoczęcie połączenia w zależności od systemu (macOS Big Sur lub Catalina) można wykonać w Centrum sterowania lub w Preferencjach systemowych.
Polecane tablety w Komputronik.pl
Może Cię zainteresować:
Najnowsze

Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych i dla dzieci? Najlepsze hulajnogi elektryczne

Jaki tablet graficzny wybrać? Ranking i poradnik zakupowy

Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?

Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa

Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły
