Systemy inteligentnego domu – 3 najważniejsze zalety

09.04.2019 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Mówi się, że nowoczesny dom powinien być inteligentny z technologicznego punktu widzenia. Ale tak właściwie dlaczego? Jakie konkretnie korzyści zyskujemy, instalując w mieszkaniu tzw. systemy inteligentnego domu albo nawet pojedyncze komponenty automatyki domowej? Na jakie gałęzie mają one pozytywny wpływ?

Trzy filary inteligentnego domu to:

  • bezpieczeństwo
  • oszczędności
  • wygoda

Dla każdej z tych gałęzi znaczenie mają urządzenia automatyki domowej. Inteligentny dom gwarantuje spokój ducha i pozwala bez obaw (o włamania, pożar czy zalanie) wyjeżdżać na wczasy, umożliwia skuteczne zmniejszanie wysokości comiesięcznych rachunków, a do tego ma ogromny wpływ na to, jak dobrze czujemy się w swoich czterech ścianach.

Najważniejszy plus inteligentnego domu: bezpieczeństwo i spokój

Inteligentny dom to dom bezpieczny. Dzięki takim urządzeniom chronione jest wszystko, co znajduje się w naszym mieszkaniu – także (a może przede wszystkim) wtedy, gdy nas w nim nie ma, bo jesteśmy w pracy lub na uczelni albo też na wczasach.

systemy inteligentnego domu

Kamery do monitoringu

Jest tak dzięki kamerom do monitoringu, które przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu rejestrują wideo, które podejrzeć możemy z każdego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu.

Zobacz kamery do monitoringu >

Czujniki ruchu połączone z kamerą IP

O bezpieczeństwo rzeczy, ale też nas samych, mogą zadbać w mieszkaniu także liczne czujniki. Podstawę stanowi czujnik ruchu, który wykrywa, gdy w domu ktoś się porusza, choć teoretycznie nikogo nie powinno w nim być. Gdy czujnik jest połączony z kamerą IP, ta druga uwieczni intruza na zapisie wideo i (jeśli oferuje taką funkcję). Następnie automatycznie wyśle do nas wiadomość e-mail z informacją o godzinie zdarzenia oraz ze zdjęciem lub nagraniem wideo z momentu, w którym zarejestrowany został ruch. Czujniki to oczy i uszy, które przez całą dobę monitorują nasz dom.

Zobacz czujniki ruchu >

Czujniki czadu, dymu i gazu

Nie mniejsze znaczenie dla naszego bezpieczeństwa maja czujniki czadu (tlenku węgla), dymu i gazu. Instalacje w naszych mieszkaniach mogą ulec awarii i tylko szybkie ostrzeżenie daje stuprocentową szansę na to, by nie doszło do tragedii. Ulatniający się gaz czy czad to coś, czego nie widać, dlatego tak istotnym elementem wyposażenia nowoczesnego domu są czujniki. Dymu też nie dostrzeżemy, jeśli będziemy przebywać akurat w innym pomieszczeniu.

Czujnik dymu połączony z centralką (i innymi komponentami) może też automatycznie zamknąć zawór gazu i włączyć syrenę alarmową, aby zapobiec poważniejszym efektom pożaru. Z drugiej strony mamy czujnik zalania, który ma poważny wpływ na bezpieczeństwo, a przy okazji może ograniczyć wydatki związane z naprawą szkód. Pozwala bowiem zamknąć główny zawór wody i nie dopuścić do tego, by wylało się jej zbyt dużo na posadzkę.

Zobacz czujniki inteligentne >

Inteligentne gniazdka przeciwko zalaniu lub pożaru

Pożar, zalanie, burza… – niestraszne w inteligentnym domu. Uniknąć pożaru czy zalania pozwalają też inteligentne gniazdka. Czasem bowiem zaczyna się od pozostawionego żelazka, a dzięki wspomnianym gniazdkom, możemy wyłączyć to urządzenie za pośrednictwem aplikacji na smartfona i to bez konieczności wracania do domu. W taki sam sposób wyłączymy piekarnik elektryczny, zmywarkę czy elektryczny grzejnik.

systemy inteligentnego domu

Urządzenia inteligentnego domu chronią również przed przepięciami i przed burzą, a więc zjawiskami, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu, urządzeniom podłączonym w naszych mieszkaniach do gniazdek oraz samej instalacji elektrycznej.

systemy inteligentnego domu
Gniazdo elektryczne (Smart Plug) TP-Link

Zobacz inteligentne gniazdka (Smart Plug) >

Komponenty inteligentnego domu zapewniające bezpieczeństwo:

Inteligentny dom to oszczędności generowane automatycznie

Wszystkie czujniki, oprócz zapewniania bezpieczeństwa, mogą też pozwolić zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by na przykład przeznaczyć na naprawę szkód. To jednak nie jedyny sposób, w jaki systemy inteligentnego domu mogą prowadzić do oszczędności.

Czujniki oświetlenia

Weźmy przykład pierwszy z brzegu: czujniki oświetlenia. Bywają one różne – najprostszy sposób, w jaki mogą one przynieść oszczędności, to prosta możliwość wyłączenia lamp za pomocą aplikacji mobilnej, bez konieczności wstawania z fotela (bardzo dobra opcja dla leniwych). Czujnik oświetlenia może również monitorować porę dnia i gdy zrobi się dostatecznie jasno za oknem, samodzielnie wyłączyć lampy. Zestawy inteligentnego oświetlenia mogą też automatycznie wyłączać światła, po wyjściu z danego pomieszczenia.

Zużycie energii dostosowane do potrzeb domowników.

Zobacz czujniki oświetlenia >

Czujniki temperatury

Oszczędności wynikają również ze stosowania inteligentnego czujnika temperatury, który może posłużyć do tego, by elektryczny grzejnik albo klimatyzator zakończył swoje działanie w momencie, gdy osiągnięta zostanie optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzacja i ogrzewanie mogą również zostać automatycznie wyłączone wtedy, gdy czujnik okna (ten sam, który w przypadku włamania uruchomi syrenę alarmową) wykryje jego otwarcie podczas naszego pobytu w domu.

systemy inteligentnego domu
Czujnik temperatury Fibaro informujący kolorem o aktualnej temperaturze Fibaro

Zobacz czujniki temperatury >

Korzystanie z inteligentnych gniazdek również ma duże znaczenie dla oszczędności. W domowym budżecie może pozostawać więcej pieniędzy, jeśli ustali się zautomatyzowany harmonogram działania. Na czym on polega? Ano na tym, że za pomocą kilku kliknięć można ustalić, by – na przykład – po godzinie 23.00 wszystkie urządzenia elektryczne były wyłączane – nie będą wówczas używać energii, a my w efekcie zapłacimy niższy rachunek za prąd.

Rachunki za prąd obniżone do absolutnego minimum.

Według ekspertów korzystanie z systemów inteligentnego domu pozwala zmniejszyć wysokość rachunków za prąd o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Jest to zatem zaleta, z którą naprawdę trudno polemizować.

Inteligentne gniazdka często przychodzą do nas także z aplikacjami mobilnymi. Umożliwiają monitorowanie na bieżąco użycia energii przez poszczególne podłączone do nich urządzenia. Cóż nam po tym? Odpowiedź jest prosta: dzięki temu dowiadujemy się, który sprzęt najbardziej zawyża wysokość rachunku. Możemy więc odpowiednio na to zareagować i zawsze wyłączać go, gdy akurat nie jest nam potrzebny.

Komponenty inteligentnego domu zapewniające oszczędności

Wygodnie jest mieszkać w inteligentnym domu

Choć znaczenia bezpieczeństwa i oszczędności nie można bagatelizować, tym, co mieszkańcy inteligentnego domu najbardziej cenią każdego dnia, jest wygoda. Po pierwsze, wszystkimi urządzeniami w domu – zarówno sprzętem audio-wideo, jak i lampami czy klimatyzatorem można sterować za pomocą smartfona. Aplikacja mobilna pozwala też włączać lub wyłączać różnorakie urządzenia podłączone do inteligentnego gniazdka elektrycznego (smart plug).

systemy inteligentnego domu
Inteligentne gniazdko (smart Plug) TP-Link

Aby zrozumieć o jakim poziomie komfortu jest mowa, wystarczy wyobrazić sobie kilka scenariuszy. Pierwszy: kładziemy się do łóżka, pod kołdrę, już jest nam ciepło, powieki stają się coraz cięższe i nagle przypominamy sobie, że nie wyłączyliśmy światła w kuchni. Na szczęście wystarczy podnieść smartfona z szafki nocnej, włączyć aplikację, dotknąć ekran w odpowiednim miejscu i już możemy wracać do spokojnego snu.

Inteligentny dom to dom, który doskonale nas rozumie.

Scenariusz drugi: szef w pracy dał nam nieźle popalić. Wybija godzina 17.00, wsiadamy do samochodu i jedyne, o czym marzymy to relaks przy ulubionej muzyce. Żaden problem – wyjmujemy smartfona (oczywiście zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce), regulujemy temperaturę w salonie, ustawiamy oświetlenie na relaksującą zieleń, po czym wybieramy playlistę na Spotify, by zaraz po przekroczeniu progu powitała nas nasza ulubiona muzyka.

A jak to się dzieje, że inteligentny dom wie, kiedy następuje to przekroczenie drzwi? Od tego są czujniki. Jeżeli nie ma nas w domu, a czujnik ruchu dostrzeże ruch, włączy syrenę alarmową i prześle nam zdjęcie intruza. Jeśli jednak jesteśmy w domu, ten sam czujnik może na przykład włączyć oświetlenie w pokoju – i to jest właśnie tym, co nazywamy komfortem.

Twój dom jest tam, gdzie czujesz się dobrze.

Wygoda jest gwarantowana również dlatego, że dom jest spersonalizowany pod kątem jego mieszkańców. To użytkownik ze smartfonem w dłoni decyduje o tym, w jakiej temperaturze czuje się najlepiej (a czujniki zadbają, by zawsze taka była), jakie lubi oświetlenie (i inteligentne oświetlenie zadba o odpowiednie natężenie i barwę światła) i w jaki sposób działać mają poszczególne urządzenia. Inteligentny dom pozwala nam spędzać czas w ciągu dnia, ale też spać w maksymalnie komfortowych dla nas warunkach.

Komponenty inteligentnego domu zapewniające wygodę:

Produkty Inteligentnego domu, które polecamy w sklepie:

Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!