Oświetlenie domu na Święta. Jak wykorzystać możliwości Smart Home w Święta?

Wygodne, oszczędne i bezpieczne – takie jest mieszkanie w inteligentnym domu i takie też mogą być w nim Święta Bożego Narodzenia. Dziś już właściwie nic nam nie stoi na przeszkodzie. Wystarczą chęci i odrobina kreatywności, by wykorzystać olbrzymie możliwości systemów smart home.

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na podstawowe pytanie – co to jest Smart Home?

Czym jest smart home?

Smart home to nic innego jak inteligentny dom. A inteligentny dom to taki, z którym można wchodzić w interakcje, sam może wykonywać czynności, które normalnie musielibyśmy robić ręcznie. Dom staje się właściwie naszym przyjacielem, dostosowującym się do naszego rytmu dnia.

W smart home rozrywka jest bardziej angażująca i lepiej odpowiada na nasze potrzeby. Budowanie nastroju nie stanowi żadnego problemu, a bezpieczeństwo i wygoda są na najwyższym poziomie.

Inteligentny dom to koncepcja pozwalająca nie tylko zwiększyć komfort i bezpieczeństwo, ale też zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Zupełnie nie dziwi więc, że rozwiązania tego typu cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Szczególnie, że z roku na rok oferowane przez takie urządzenia możliwości są coraz większe, a ich instalacja – coraz prostsza.

Aktualnie akcesoria inteligentnego domu można zainstalować praktycznie w każdym mieszkaniu i to bez konieczności robienia większych remontów.

Warto zainwestować w rozwiązania smart home, ponieważ w ten sposób zyskujemy pełną kontrolę nad domem z poziomu aplikacji na smartfona.

W niej podejrzymy transmitowane na żywo wideo z kamer do monitoringu, upewnimy się, że wyłączyliśmy urządzenia z prądu. Zwiększymy lub obniżymy temperaturę w poszczególnych pokojach, zmienimy kolor i jasność oświetlenia, otworzymy bramy i rolety, odtworzymy ulubioną muzykę na wszystkich głośnikach i dowiemy się, gdy cokolwiek będzie nie tak.

Nowoczesne systemy inteligentnego domu pozwalają też na ustalanie harmonogramu, dzięki czemu dom sam dostosowuje się do naszego rytmu dnia. Wyłączy ogrzewanie, oświetlenie i niepotrzebne urządzenia, gdy nie ma nas w domu, a gdy przyjdzie odpowiednia pora, przygotuje mieszkanie na nasz powrót.

Takie akcesoria mogą też przydać się w czasie Świąt. I nie trzeba szukać na siłę, by znaleźć kilka praktycznych przykładów!

Oświetlenie domu na święta, czyli świąteczne iluminacje

Akcesoria smart home, które najprościej jest zainstalować, a które okazują się wyjątkowo praktyczne, to inteligentne gniazdka elektryczne. Można je wykorzystać na przykład do podłączenia choinki, aby później sterować oświetleniem. Wygodnie, bo przede wszystkim zdalnie.

Światełka można włączyć lub wyłączyć, wybierając odpowiednią opcję w aplikacji uruchomionej na smartfonie. Koniec z sięganiem pod choinkę, aby podłączyć ją do gniazdka!

Oświetlenie domu na święta

Inteligentne gniazdko WiFi sprawia, że żeby włączyć lub wyłączyć lampki choinkowe nie trzeba nawet być w domu.

To ważne, bo dzięki temu zawsze możemy mieć pewność, że nie zostawiliśmy włączonego oświetlenia. Z jednej strony byłoby to niezbyt oszczędne, z drugiej zaś stwarzałoby zagrożenie. To samo tyczy się oświetlenia, którym ozdobimy okna i mur swojego domu na czas Świąt.

Oświetlenie domu na świętaPhilips Hue

W taki sam sposób, czyli wykorzystując smart gniazdko oraz aplikację mobilną, możemy sterować innym oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz domu.

Inną opcją jest wybór inteligentnego oświetlenia choinkowego, którym można sterować bezpośrednio przez smartfon, za pomocą dedykowanej aplikacji.

Przykładem takiego zestawu jest Twinkly Strings, na który składa się 100 punktów świetlnych, które można zaprogramować na wyświetlanie efektownych animacji i efektów. Może je również łączyć, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.

inteligentne oświetlenie choinkowe

Można nawet postawić na całkowicie inteligentne oświetlenie. Wykorzystując system Philips Hue: mostek jest jego „mózgiem”, do którego można podłączyć wszystkie gniazdka i lampy w mieszkaniu i poza nim.

Później można wygodnie kontrolować, kiedy, które i w jaki sposób świecą poszczególne akcesoria. Wszystko może być ze sobą zsynchronizowane.

Oświetlenie domu na święta

Inteligentne taśmy LED, które można zamocować, gdzie tylko się chce (na ścianach, na balkonie, czy nawet wokół choinkowej doniczki), a także inteligentne żarówki i inteligentne lampy mogące świecić milionami kolorów lub bielą w odcieniach od ciepłej do chłodnej.

To właśnie elementy, pozwalające zbudować świąteczny klimat, jak i zagwarantować świetną atmosferę podczas zabawy sylwestrowej.

Do tego dochodzą jeszcze inne akcesoria, takie jak:

Inteligentne lampy i żarówki LED mają właśnie przede wszystkim taką zaletę, że w wielu przypadkach mamy możliwość zmiany jasności świecenia oraz barwy. Dzięki temu zawsze możemy tworzyć dokładnie taki nastrój, jaki pasuje do chwili.

W świąteczne wieczory można więc zbudować niezwykły klimat, choćby poprzez przygaszenie światła w pokoju.

Oświetlenie domu na świętaAplikacja Philips Hue

Z poziomu aplikacji możemy też ustalić harmonogram zasilania – na przykład tak, by lampy zaświecały się, gdy wracamy do mieszkania i automatycznie wyłączały się na czas, gdy nas w nim nie ma.

Wygodne sterowanie głosem

Najnowsze systemy smart home nie wymagają od nas nawet uruchamiania smartfonów z aplikacją i klikania po ekranie. Do obsługi inteligentnego ogrzewania czy oświetlenia wystarczy… nasz głos. Przykładowo Inteligentny Termostat Netatmo jest urządzeniem współpracującym z głosowym Asystentem Google.

Nie trzeba więc wstawać od świątecznego stołu – wystarczy wypowiedzieć odpowiednią komendę, by temperatura w pomieszczeniu wzrosła lub się zmniejszyła.


Netatmo Głowica Termostatyczna NAV-EN

Nowoczesne akcesoria inteligentnego domu w dokładnie taki sam sposób umożliwiają regulację jasności i koloru oświetlenia, włączanie muzyki i przełączanie utworów czy uzyskiwanie odpowiedzi na najrozmaitsze pytania.

Wirtualny asystent podpowie nam, co mamy zapisane w cyfrowym kalendarzu, kto śpiewa Last Christmas, lub połączy się ze stacją pogody, by mieć dla nas najświeższe informacje na ten temat.


Asystenci głosowi


Bezpieczne świąteczne wyjazdy a smart home

Wspominaliśmy już o tym, jakie możliwości daje inteligentne sterowanie oświetleniem oraz ustalanie harmonogramu. Na tym wcale nie kończy się funkcjonalność tego typu rozwiązań.

Praktyczną opcją, oferowaną między innymi przez system Philips Hue oraz akcesoria, takie jak smart plug TP-Link Tapo P100, jest symulacja obecności domowników w mieszkaniu. Na czym to polega?

Oświetlenie domu na święta

Akcesoria smart home mogą samodzielnie włączać i wyłączać oświetlenie czy też zasuwać i odsuwać rolety. Dzięki temu osobom z zewnątrz wydawało się, że ktoś cały czas jest w domu. To skutecznie odstraszy potencjalnych złodziei, którzy mogliby chcieć wykorzystać naszą nieobecność.

Monitoring domu podczas wyjazdu

Chcąc poprawić swoje bezpieczeństwo nie tylko na czas wyjazdów, ale też na co dzień, warto zainwestować w kamery do monitoringu. Nowoczesne, podłączone do Internetu urządzenia tego typu zapewniają wysoki poziom ochrony.

Na przykład Ezviz C6TC nie tylko oferuje wysoką jakość nagrań w dzień i w nocy, ale ma też czujnik ruchu. Gdy tylko wykryje czyjąś obecność w mieszkaniu, natychmiastowo otrzymamy powiadomienie na smartfona.

Oczywiście podgląd na żywo jest możliwy w każdym momencie i niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy. Wystarczy smartfon z aplikacją i dostępem do sieci. Krótko mówiąc: w ten sposób zapewnimy sobie bezpieczne wyjazdy świąteczne do znajomych i rodziny.

Możemy mieć wtedy radosne i przede wszystkim spokojne Święta Bożego Narodzenia.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej