Jaka suszarka do grzybów, owoców i warzyw? Polecane modele

07.09.2021 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach w sklepach możemy kupić praktycznie każdy rodzaj żywności. Niestety jej jakość często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też od pewnego czasu daje się zaobserwować trend przygotowywania żywności we własnym zakresie.

Jednym z urządzeń, które bardzo się do tego przydaje, jest suszarka do grzybów, warzyw i owoców. Suszone z jej pomocą produkty są w bezpieczny sposób konserwowane, zachowując jednocześnie swoje cenne właściwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa suszarka do grzybów?

Suszarka do grzybów nie jest skomplikowanym urządzeniem. Jej najważniejszym elementem jest baza znajdująca się w podstawie. W niej zainstalowana jest grzałka, wentylator oraz elektronika, która steruje pracą sprzętu. Po uruchomieniu urządzenia, grzałka rozgrzewa się do wysokiej temperatury, a wentylator zaczyna wypychać ciepłe powietrze ku górze. Przechodzi ono przez kolejne sita, wysuszając znajdujące się na nich produkty.

Suszyć możemy bardzo wiele produktów. Najpopularniejsze z nich to oczywiście grzyby, warzywa i owoce. Ale wiele osób suszy też mięso lub zioła. W wyniku suszenia z żywności usuwane jest 70-80% wody. A właśnie woda wraz z tlenem jest niezbędna dla rozwoju mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się żywności. Dlatego suszenie od wieków uważane jest za doskonały sposób konserwacji.

jaka suszarka do grzybów i owoców

Jak przygotować produkty do suszenia?

Zanim umieścimy produkty w suszarce, pamiętajmy, aby prawidłowo je przygotować i dobrać odpowiednie parametry suszenia.

 • Owoce – najczęściej suszone są śliwki, jabłka, gruszki i morele. Ale świetnie nadają się też brzoskwinie, winogrona, czy żurawina. Owoce dokładnie myjemy, usuwamy pestki i gniazda nasienne. Później kroimy na plasterki. Zaczynamy od temperatury około 70 stopni. Później zmniejszamy ją do około 50 stopni. Jeśli po ususzeniu owoce nadal się zlepiają ze sobą, to oznacza, że należy kontynuować suszenie. Jeśli się łamią, to znaczy to, że suszyliśmy je zbyt długo.
 • Warzywa – suszyć możemy m.in. seler, pietruszkę, por, buraki, zielony groszek czy marchew. Warzywa myjemy i tniemy w plasterki o podobnej grubości. W przypadku warzyw strączkowych zacznijmy od niższej temperatury – około 40 stopni. Warzywa korzenne możemy zacząć suszyć w około 60 stopniach. Po około pięciu godzinach temperaturę zwiększamy do 70 stopni. Całkowity czas suszenia dobieramy według własnych preferencji, ale plasterki powinny zachować elastyczność i nie łamać się.
 • Grzyby – przed osuszeniem należy dokładnie oczyścić. Musimy zrobić to bez użycia wody, gdyż wniknie ona w grzyby i utrudni proces suszenia. Do obróbki termicznej najlepiej nadają się pieczarki, kurki, smardze, borowiki, podgrzybki, kanie. Gorzej suszy się grzyby o wilgotnej skórce, na przykład maślaki. Grzyby nie powinny być zbyt małe, gdyż podczas suszenia dodatkowo się skurczą. Duże okazy kroimy na plastry. Suszymy około 6 godzin zaczynając od 50 stopni. Dobrze wysuszone grzyby będą pękać dopiero po mocnym naciśnięciu palcem.
 • Zioła – do suszenia świetnie nadają się m.in. melisa, majeranek, kolendra, kminek, tymianek, czy szałwia lekarska. Zioła suszymy zaraz po ich zebraniu. Listki kładziemy cienką warstwą na sitach. Zioła o mocnych łodygach możemy związać w pęczki. Zaczynamy od niskich temperatur – około 40 stopni.

Jaka suszarka do grzybów i owoców – jak wybrać? Najważniejsze cechy

 • Moc – ważne, aby nasza suszarka nie miała zbyt niskiej mocy – poniżej 200W. Może to negatywnie wpłynąć na czas suszenia oraz jego efektywność. Pamiętajmy przy tym, że bardzo wysoka moc nie koniecznie przełoży się na efektywność suszenia. Produkty nie mają być suszone w maksymalnej do osiągnięcia temperaturze, lecz w optymalnej dla danego rodzaju żywności.
 • Regulacja mocy – im większy jest zakres regulacji mocy suszenia, tym bardziej wszechstronny jest dany model suszarki. Pamiętajmy, że zupełnie innej temperatury wymagają twarde owoce, a innej delikatne liście ziół.
 • Pojemność/ilość tacek – niestety parametr ten nie zawsze jest podawany przez producentów. Za standard powinniśmy przyjąć około 10 litrów. Jeśli jednak nie możemy znaleźć tej informacji, to sprawdźmy ilość i średnicę sit, a na tej podstawie porównajmy poszczególne modele. Za dobry wynik możemy uznać 5 sit o średnicy około 25cm. Warto też wspomnieć, że sita w niektórych modelach suszarek mogą mieć możliwość regulacji wysokości komory.
 • Regulacja nadmuchu – jest to opcja dostosowania prędkości przepływu gorącego powietrza. Przykładowo, dla warzyw możemy ustawić mocny nawiew, co przyśpieszy suszenie, a dla ziół słabszy co pozwoli lepiej zachować ich aromat.
 • Zużycie energii – wiele osób zastanawia się, ile prądu pobiera suszarka do grzybów. Zależnie od modelu, może to być od 200 do 400W. Jeśli jednak suszarki używamy sezonowo, a więc kilka razy w roku, to zużycie energii nie powinno znacząco obciążyć naszego budżetu i ten parametr nie musi być dla nas bardzo istotny. Jeśli używamy sprzętu regularnie, to trzeba odpowiednio skalkulować koszty i moc suszarki.

jaka suszarka do grzybów

Dobra suszaka do owoców i grzybów – na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • Zabezpieczenia przed przegrzaniem – urządzenie wyposażone jest w specjalny czujnik temperatury, który odetnie zasilanie w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa przegrzania suszarki.
 • Automatyczne wyłączanie – czyli popularna funkcja timera, pozwala ustawić czas, po którym suszarka automatycznie się wyłączy.
 • Termostat – termostat dba o stabilność zaprogramowanej temperatury. Często ma on możliwość samodzielnego włączania i wyłączania grzałki w suszarce.
 • Równomierne suszenie – nie jest to funkcja, lecz raczej zespół różnych funkcji, które posiada dana suszarka do warzyw i grzybów. O równomiernym suszeniu decyduje przede wszystkim dobrej klasy wentylator, termostat, oraz właściwa budowa poszczególnych sit. Wszystko to sprawia, że powietrze o jednakowej temperaturze dociera równomiernie do każdego zakątka suszarki.
 • Jakość materiałów – bardzo duże znaczenie dla efektywności suszenia ma szczelność pojemników z sitami. Wszelkiego rodzaju szczeliny i nierówności powodują straty ciepła i nierównomierne suszenie. Dobrze też, aby obudowa sit była przezroczysta – ułatwi nam to kontrolę procesu suszenia. Sita mogą też nadawać się do mycia w zmywarce.
 • Wysokość sit – oprócz średnicy sit sprawdźmy też ich wysokość. Jest to szczególnie ważne, gdy zależy nam na suszeniu dużych owoców czy grzybów. Dobrze, jeśli wysokość sit wynosi przynajmniej 3-4cm.
 • Obrotowe sita – tego typu sita pomagają w równomiernym suszeniu wszystkich produktów znajdujących się w suszarce.

Polecane modele suszarek do grzybów i owoców

To już wszystkie najistotniejsze informacje, które pomogą wybrać dobrej jakości suszarkę do grzybów. Na koniec pozostaje tylko jedno sprawdzić ile kosztuje suszarka do grzybów i jakie modele są obecnie szczególnie polecane przez ekspertów?

 • Suszarka do grzybów: Severin OD 2940
 • Najlepsza suszarka do owoców i grzybów: Ariete 616 B-Dry
 • Suszarka do owoców i warzyw: MPM MSG-06
 • Suszarka do warzyw, owoców i ziół: Eta Freya
 • Tania suszarka do grzybów do 100 zł: MPM MSG-01






Może Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!