Co to WiFi 6? Nowy standard sieciowy WiFi ax. Specyfikacja i polecane routery

14.01.2022 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Niezawodny, stabilny i superszybki Internet bezprzewodowy o dużym zasięgu przestaje być marzeniem, a staje się rzeczywistością wraz z pojawieniem się WiFi ax. To najnowszy standard (nazywany także WiFi 6), który powoli zaczyna być obsługiwany przez coraz większą liczbę urządzeń.

W tym artykule przyglądamy się jego najważniejszym atutom oraz technologiom, które sprawiły, że dało się je osiągnąć. Podpowiadamy także, jakie routery pozwalają prędko zakosztować tej rewolucji.

Sprawdź również nasz poradnik Jaki router WiFi wybrać?

Spis treści


Co to jest WiFi 6? Czym jest WiFi ax?

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie, a więc co to jest WiFi 6 ax. Otóż jest to nazwa najnowszego standardu łączności bezprzewodowej IEEE 802.11ax, będącego bezpośrednim następcą WiFi ac (WiFi 5). Chronologicznie już szóstą generacją tej technologii – jako że wcześniej wykorzystywane były jeszcze n, g, b oraz a. Dlatego też standard ten określany jest także jako WiFi 6.

WiFi 6 ax

Specyfikacja WiFi 6

Podobnie jak w przypadku ac, WiFi ax pozwoli na wykorzystanie dwóch pasm: 2,4 GHz oraz 5 GHz. W tym pierwszym można liczyć na lepszy zasięg, w drugim zaś na większą szybkość i stabilność. Połączenie ich obu umożliwia czerpanie kompletu korzyści. Skoro jednak nie częstotliwości, to co się zmienia? Czym różni się WiFi 6 od WiFi 5?

Przede wszystkim rośnie szybkość i to aż czterokrotnie w porównaniu do standardu ac. WiFi ax pozwoli osiągać transfery na poziomie 6Gb/s (4804+1148 Mb/s), podczas gdy ac oferował 1,3Gb/s (867+433 Mb/s). Tyle specyfikacja, jeśli zaś chodzi o rzeczywistość, to realna wydaje się prędkość na poziomie 1 do 1,5Gb/s dla pojedynczego urządzenia.

Standard WiFi ax to także wyraźnie zwiększona wydajność w sieciach z dużą liczbą urządzeń, które równocześnie łączą się z Internetem, np. komputery, smartfony, telewizory czy akcesoria IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy).

MIMO z OFDMA, czyli…

Charakterystyka standardu WiFi ax jest imponująca. Takie wyniki udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu kilku nowych technologii. Najważniejszą z nich jest MIMO (multiple input / multiple output), która pozwala na wykorzystanie ponad czterech strumieni w celu zwiększenia przepustowości.

W najnowszej wersji użyto techniki OFDMA (orthogonal frequency division multiple access), która dzieli każdy kanał radiowy na kilkadziesiąt, albo i kilkaset (działających w nieco innych pasmach) subkanałów. Jest to rozwiązanie znane z technologi LTE, a efektem jego działania może być zwiększenie efektywności widmowej nawet o 10 razy i tym samym usprawnienie współdzielenia łącza internetowego.

A to jeszcze nie wszystko

W standardzie WiFi ax wykorzystano również kodowanie 1024-QAM (quadrature amplitude modulation), które pozwala zwiększyć ilość danych w pakiecie oraz technologię TWT (target wake time), umożliwiającą bardziej efektywne zarządzanie energią w urządzeniach połączonych z routerem. Innymi słowy: smartfon czy laptop będzie mógł działać dłużej między ładowaniami.

WiFi ax sprawdzi się zatem w rozmaitych środowiskach, ale największe korzyści da się odczuć w mieszkaniach i biurach o dużej powierzchni, w których równocześnie z Internetem łączy się wiele różnych urządzeń.

WiFi 6

Czy WiFi 6 802.11 ax jest kompatybilny ze starszymi standardami?

Odpowiedź brzmi: tak. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji standardu WiFi, router 802.11ax będzie kompatybilny z urządzeniami obsługującymi starsze technologie – np. WiFi ac lub WiFi n. Naturalnie niemożliwe będzie jednak wykorzystanie maksimum potencjału i czerpanie korzyści z technologii wprowadzonych w tej nowej wersji, o których już wspominaliśmy.

WiFi 6 – uproszczenie nazewnictwa

Zamiast „IEEE 802.11ax” na pudełku routera będzie można również znaleźć napis „WiFi 6″. Jest to oznaczenie zgodne z nowym, uproszczonym nazewnictwem zaproponowanym przez Wi-Fi Alliance, czyli stowarzyszenie zajmujące się rozwojem i standaryzacją tej bezprzewodowej technologii. Cel jest taki, by nabywcy mogli bez wiedzy w tym temacie szybko odkryć, które urządzenie zapewnia większe możliwości.

Równocześnie uproszczone zostają też nazwy wcześniejszych standardów, a zatem:

  • IEEE 802.11ax to WiFi 6
  • IEEE 802.11ac to WiFi 5
  • IEEE 802.11n to WiFi 4
  • IEEE 802.11g to WiFi 3
  • IEEE 802.11b to WiFi 2
  • IEEE 802.11a to WiFi 1

Router z WiFi 6 – kiedy trafi na rynek?

Pierwsze routery WiFi 6 trafiły na rynek w 2020 roku. Początkowo wybór dostępnych modeli nie był szczególnie szeroki, ale obecnie sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Oto routery z wifi ax, którym warto się przyglądać.

Polecane routery WiFi 6 do 500 złNajpopularniejsze routery WiFi 6

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!