WiFi 6 – nowy standard sieciowy WiFi ax. Specyfikacja i polecane routery

Niezawodny, stabilny i superszybki Internet bezprzewodowy o dużym zasięgu przestaje być marzeniem, a staje się rzeczywistością wraz z pojawieniem się WiFi ax. To najnowszy standard (nazywany także WiFi 6), który powoli zaczyna być obsługiwany przez coraz większą liczbę urządzeń.

W tym artykule przyglądamy się jego najważniejszym atutom oraz technologiom, które sprawiły, że dało się je osiągnąć. Podpowiadamy także, jakie routery pozwalają prędko zakosztować tej rewolucji.

Sprawdź również nasz poradnik Jaki router WiFi wybrać?

Spis treści

 • Co to jest WiFi ax?
 • Specyfikacja WiFi 6
 • Czy WiFi 802.11 ax jest kompatybilny ze starszymi standardami?
 • WiFi 6 – uproszczenie nazewnictwa
 • Polecane routery WiFi 6 (802.11 ax)

Najpopularniejsze routery WiFi 6 ax

Co to jest WiFi ax? Czym jest WiFi 6?

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie, a więc co to jest WiFi ax. Otóż jest to nazwa najnowszego standardu łączności bezprzewodowej IEEE 802.11ax, będącego bezpośrednim następcą WiFi ac. Chronologicznie już  szóstą generacją tej technologii – jako że wcześniej wykorzystywane były jeszcze n, g, b oraz a. Dlatego też standard ten określany jest także jako WiFi 6.

WiFi ax

Specyfikacja WiFi 6

Podobnie jak w przypadku ac, WiFi ax pozwoli na wykorzystanie dwóch pasm: 2,4GHz oraz 5GHz. W tym pierwszym można liczyć na lepszy zasięg, w drugim zaś na większą szybkość i stabilność. Połączenie ich obu umożliwia  czerpanie kompletu korzyści. Skoro jednak nie częstotliwości, to co się zmienia?

Przede wszystkim rośnie szybkość i to aż czterokrotnie w porównaniu do standardu ac. WiFi ax pozwoli osiągać transfery na poziomie 6Gb/s (4804+1148 Mb/s), podczas gdy ac oferował 1,3Gb/s (867+433 Mb/s). Tyle specyfikacja, jeśli zaś chodzi o rzeczywistość, to realna wydaje się prędkość na poziomie 1 do 1,5Gb/s dla pojedynczego urządzenia.

Standard WiFi ax to także wyraźnie zwiększona wydajność w sieciach z dużą liczbą urządzeń, które równocześnie łączą się z Internetem, np. komputery, smartfony, telewizory czy akcesoria IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy).

MIMO z OFDMA, czyli…

Charakterystyka standardu WiFi ax jest imponująca. Takie wyniki udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu kilku nowych technologii. Najważniejszą z nich jest MIMO (multiple input / multiple output), która pozwala na wykorzystanie ponad czterech strumieni w celu zwiększenia przepustowości.

W najnowszej wersji użyto techniki OFDMA (orthogonal frequency division multiple access), która dzieli każdy kanał radiowy na kilkadziesiąt, albo i kilkaset (działających w nieco innych pasmach) subkanałów. Jest to rozwiązanie znane z technologi LTE, a efektem jego działania może być zwiększenie efektywności widmowej nawet o 10 razy i tym samym usprawnienie współdzielenia łącza internetowego.

A to jeszcze nie wszystko

W standardzie WiFi ax wykorzystano również kodowanie 1024-QAM (quadrature amplitude modulation), które pozwala zwiększyć ilość danych w pakiecie oraz technologię TWT (target wake time), umożliwiającą bardziej efektywne zarządzanie energią w urządzeniach połączonych z routerem. Innymi słowy: smartfon czy laptop będzie mógł działać dłużej między ładowaniami.

WiFi ax sprawdzi się zatem w rozmaitych środowiskach, ale największe korzyści da się odczuć w mieszkaniach i biurach o dużej powierzchni, w których równocześnie z Internetem łączy się wiele różnych urządzeń.

WiFi 6

Czy WiFi 802.11 ax jest kompatybilny ze starszymi standardami?

Odpowiedź brzmi: tak. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji standardu WiFi, router 802.11ax będzie kompatybilny z urządzeniami obsługującymi starsze technologie – np. WiFi ac lub WiFi n. Naturalnie  niemożliwe będzie jednak wykorzystanie maksimum potencjału i czerpanie korzyści z technologii wprowadzonych w tej nowej wersji, o których już wspominaliśmy.

WiFi 6 – uproszczenie nazewnictwa

Zamiast „IEEE 802.11ax” na pudełku routera będzie można również znaleźć napis „WiFi 6”. Jest to oznaczenie zgodne z nowym, uproszczonym nazewnictwem zaproponowanym przez Wi-Fi Alliance, czyli stowarzyszenie zajmujące się rozwojem i standaryzacją tej bezprzewodowej technologii. Cel jest taki, by nabywcy mogli bez wiedzy w tym temacie szybko odkryć, które urządzenie zapewnia większe możliwości.

Równocześnie uproszczone zostają też nazwy wcześniejszych standardów, a zatem:

 • IEEE 802.11ax to WiFi 6
 • IEEE 802.11ac to WiFi 5
 • IEEE 802.11n to WiFi 4
 • IEEE 802.11g to WiFi 3
 • IEEE 802.11b to WiFi 2
 • IEEE 802.11a to WiFi 1

Router z WiFi ax – kiedy trafi na rynek?

Pierwsze routery WiFi 6 są już dostępne w sklepach. Wybór nie jest jednak jeszcze szczególnie szeroki – na popularyzację tego typu urządzeń trzeba jeszcze poczekać. Oto urządzenia, którym warto się przyglądać.

Tani router WiFi 6: TP-Link Archer AX10

To jeden z najbardziej atrakcyjnych cenowo routerów z WiFi 6 (802.11.ax). Dzięki temu, ma szansę zdobyć naprawdę sporą popularność wśród domowych użytkowników. TP-Link Archer AX10 jest routerem dwupasmowym, czyli obsługuje pasmo 2,4 GHz i 5 GHz. Dzięki temu jest w stanie lepiej wykorzystać przepustowość łącza internetowego.

Cztery anteny oraz technologia transmisji kierunkowej zapewniają dobre pokrycie sygnałem całego mieszkania oraz przede wszystkim stabilność połączenia bezprzewodowego, także przy większej liczbie urządzeń jednocześnie podłączonych do sieci. Może więc stanowić dobrą bazę dla urządzeń inteligentnego domu.

Router wyposażony jest ponadto w cztery złącza gigabitowe, można nim łatwo zarządzać za pomocą aplikacji na telefon.


Bezprzewodowy router WiFi ax: ASUS RT AX88U

WiFi ax

Szybkość sięgająca 6Gb/s, zasięg nawet o 80 procent większy niż w poprzedniej generacji i sprawna współpraca z wieloma urządzeniami, to cechy, które charakteryzują także router ASUS RT AX88U. Model ten powstał z myślą przede wszystkim o graczach. Poza wspomnianymi atutami docenią też technologie Adaptive QoS (dzięki której pakiety z gier mają najwyższy priorytet) i wtfast (minimalizującą ping).

O tym, że jest to sprzęt do obsługi sporej liczby urządzeń dobrze świadczy też fakt, że w jego tylnej części znajdujemy aż osiem portów LAN.

Router WiFi ax: Netgear RAX80

WiFi 6

Netgear RAX80 to jeden z pierwszych routerów zgodnych z nowym standardem WiFi ax. Pozwala na uzyskiwanie bezproblemowego i szybkiego połączenia bezprzewodowego nawet wtedy, gdy w mieszkaniu czy biurze znajduje się wiele urządzeń online. Między innymi dzięki 8 kanałom (po cztery na pasma 2,4 i 5GHz), technologi 4×4 MU-MIMO i 1024-QAM, zapewnia bardzo wysoką wydajność.

Sześć gigabitowych portów LAN (z funkcją agregacji) to gwarancja szybkiego połączenia „po kablu”. Ciekawostką może być nietypowa konstrukcja ze „skrzydłami”, w których ukryte zostały anteny.


Router WiFi 6: Netgear RAX120

WiFi ax

Jeszcze lepiej z obsługą dużej liczby urządzeń radzić ma sobie Netgear RAX120. Jest on wyposażony w czterordzeniowy procesor 2,2GHz, wykorzystuje aż 12 strumieni WiFi i oddaje do dyspozycji użytkowników port N-BaseT LAN, pozwalający na osiągnięcie prędkości 5Gb/s przy połączeniu przewodowym.

Niezależnie zatem od tego, jaki typ łączności wybierzemy, można liczyć na bezproblemowe odtwarzanie treści 4K lub nawet 8K, granie online czy działanie systemu inteligentnego domu. Warto podkreślić, że będzie to pierwszy konsumencki router z certyfikatem WPA3 – czyli najnowszego, bezpieczniejszego protokołu szyfrowania.


Router do gier WiFi 6 802.11 ax: ASUS GT-AX11000

WiFi 6

Ten router przeznaczony jest dla najbardziej wymagających graczy. Asus GT-AX11000 to trójzakresowy router działający w standardzie WiFi 6 (802.11.ax) wyposażony we wszystkie najnowsze rozwiązania i technologie. Zapewnia optymalne wykorzystanie połączenia, co jest kluczowe dla rozgrywek sieciowych.

Router wyposażono w czterordzeniowy procesor oraz aż osiem zewnętrznych anten. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji 4 porty LAN o przepustowości 2,5 Gbps, a także dwa porty USB 3.1. Funkcje bezpieczeństwa routera obejmują pakiet AiProtection Pro, a także obsługę połączeń VPN.


Router WiFi 802.11 ax: TP-Link Archer AX6000

WiFi ax

Obsługujący standard WiFi ax router TP-Link Archer AX6000 zawdzięcza swoją wydajność przede wszystkim technologiom MU-MIMO i OFDMA. Producent dorzucił do tego jednak jeszcze BSS Color – rozwiązanie zmniejszające zakłócenia i tym samym zwiększające stabilność połączeń.

Znalazło się także miejsce dla ośmiu portów LAN, a świetny zasięg łączności bezprzewodowej gwarantować ma układ ośmiu anten. Funkcjonalność urządzenia zwiększać mają natomiast porty USB i moduł Bluetooth.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.