Stacja dokująca czy replikator portów? Różnice

19.07.2021 | autor: Patrycja Czerny | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Znacie ten problem, kiedy chcecie podłączyć kolejne urządzenie do laptopa, ale okazuje się, że najpierw musicie coś wypiąć, aby zwolnić port? A może korzystacie z laptopa w dwóch różnych miejscach i męczy Was ciągłe wypinanie i podpinanie kabli po każdym przeniesieniu komputera?

Dobrym rozwiązaniem są stacje dokujące do laptopa albo replikatory portów. Kto z nich skorzysta i jakie rozwiązanie wybrać? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Spis treści:

Stacje dokujące i replikatory portów w Komputronik.pl

Co to jest stacja dokująca?

Chcąc zrozumieć, co to jest stacja dokująca, najlepiej będzie sprecyzować, kto naprawdę z niej skorzysta.

Teoretycznie laptop jest urządzeniem wyposażonym we wszystko, czego potrzeba do pracy. Ma klawiaturę i ekran, a touchpad zastępuje myszkę. I takie rozwiązanie często wystarczy w przypadku użytkowników, którzy nie widzą potrzeby podpinania zewnętrznych peryferiów i nie muszą często przenosić sprzętu pomiędzy pomieszczeniami.

Kiedy jednak dochodzimy do momentu, w którym z laptopa korzystamy w pracy i zabieramy go do domu, sprawa zaczyna się komplikować – zwłaszcza, jeśli chcemy szybko podpiąć urządzenia zewnętrzne.

Stacja dokująca pozwala wpiąć wszystkie urządzenia bezpośrednio do niej, dzięki czemu przy konieczności przeniesienie sprzętu, nie musimy podłączać pojedynczo każdego urządzenia.

stacja dokująca do laptopa

Wystarczy, że stację podepniemy bezpośrednio do laptopa. Co więcej, dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy plątaniny kabli, a przy tym nie zajmujemy kilkunastu portów w laptopie.

co to jest stacja dokująca

Czym jest replikator portów?

Replikator portów do laptopa może pełnić podobną funkcję, co stacja dokująca. Dzięki niemu można wpiąć zdecydowanie więcej urządzeń, niż pozwalają na to porty w laptopie.

Do replikatora można podłączyć wszystkie peryferia, a następnie za pomocą jednego kabla podłączyć je do komputera.

Sprawdzi się także jako urządzenie do uporządkowania kabli, które spięte w jedną wiązkę zagwarantują więcej swobody i przestrzeni na biurku.

replikator portów

Replikator jest trochę bardziej uniwersalnym urządzeniem, bo sprawdzi się tak w połączeniu ze stacjonarnym komputerem, w którym brakuje wolnych portów.

Podepniemy do niego nie tylko USB – większość urządzeń oferuje wejście HDMI, Ethernet czy DVI.

replikator portów a stacja dokująca

Różnice pomiędzy stacją dokującą a replikatorem portów

Kiedyś były to urządzenia, które wykorzystywało się do różnych zadań. Dzisiaj te granice zaczynają się zacierać, a niektórzy używają dwóch nazw zamiennie.

Tak naprawdę nie są to dwa takie same urządzenia, nawet jeśli w pewnym stopniu mają podobne zastosowanie.

Replikator portów a stacja dokująca – różnice:

  • stacja dokująca ma jedną ważną cechę, której nie posiadają replikatory – jeśli jest podłączona, jednocześnie ładuje laptopa. Zdecydowana większość replikatorów nie daje tej możliwości;
  • replikator portów można podpiąć do każdego komputera, jest więc znacznie bardziej uniwersalny. W przypadku drugiego rozwiązania trzeba dobrać urządzenie do modelu komputera, wyjątkiem jest uniwersalna stacja dokująca do laptopa;
  • replikator portów zwykle jest mniejszy, a tym samym zajmuje mniej miejsca na biurku i można zabrać go ze sobą.

Dla jednych wskazane różnice nie będą miały znaczenia, jednak dla innych będzie to argument decydujący o wyborze odpowiedniego rozwiązania.

replikator portów czy stacja dokująca

Co wybrać – replikator portów czy stację dokującą do laptopa?

Najpierw powinniśmy się zastanowić, czym dla nas będzie urządzenie tego typu.

Jeśli zależy nam tylko na tym, aby rozszerzyć ilość podstawowych portów, każde z nich sprawdzi się równie dobrze.

Kiedy wybrać replikator portów?

W przypadku, kiedy liczy się rozmiar i uniwersalność urządzenia, lepszym wyborem będzie replikator, który ma zdecydowanie bardziej kompaktowe rozmiary.

Kiedy wybrać stację dokującą?

Na korzyść stacji z pewnością przemawia fakt, że daje możliwość ładowania laptopa. Niektóre z nich można wykorzystać także jako podkładkę, dlatego dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które cenią wygodę i ergonomię pracy.

Przed zakupem warto rozważyć, które rozwiązanie spełni nasze oczekiwania. Każde z urządzeń ma swoje plusy, dlatego wybór będzie kwestią indywidualną, podyktowaną potrzebami użytkownika.

Zdjęcia w artykule: Stacje dokujące i replikatory portów Green Cell

Zdjęcie główne: Stacja dokująca i-tec

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Patrycja Czerny
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej