Jaki dysk do laptopa wybrać? SSD, HDD czy SSHD?

Dziś nie możemy przejść obojętnie wobec rewolucji, jaką na rynku sprzętu komputerowego wywołują nowoczesne dyski SSD, tym bardziej, że ich ceny są coraz bardziej przystępne. Nic więc dziwnego, że wraz z rosnącą popularnością dysków półprzewodnikowych, użytkownicy laptopów właśnie w nich dostrzegli możliwość przyspieszenia lub ulepszenia, swojego komputera.

Obok pamięci RAM, dyski twarde HDD są jednym z elementów, które bez problemu można wymienić w większości laptopów. Podejmując decyzje, jaki dysk do laptopa wybrać, warto poznać bardziej szczegółowo rodzaje dysków.

Więcej o dyskach twardych dowiesz się z poradnika: Jaki dysk twardy wybrać?

Jakie są rodzaje dysków do laptopa?

Dysk twardy pełni kluczową rolę w komputerze. Przechowywane są na nim nasze dane i system operacyjny. Od pojemności dysku zależy, ile plików, filmów, muzyki czy gier, komputer będzie w stanie przechowywać jednocześnie. Dysk twardy do laptopa może być wykonany w jednej z trzech technologii:

 • Dyski HDD – dysk magnetyczny talerzowy (klasyczny)
 • Dyski SSD – dysk półprzewodnikowy (nowoczesny)
 • Dyski SSHD – dysk hybrydowy talerzowy z dodatkową pamięcią SSD

Każdy rodzaj dysku twardego posiada wady i zalety, a jego wybór konkretnego jest w dużej mierze uzależniony od budżetu jakim dysponujemy na zakup dysk. Poniżej omawiamy cechy każdego rozwiązania i pomagamy wybrać najlepszy dysk do laptopa.

Dysk SSD

Dysk HDD

Dysk SSHD 

Dysk HDD do laptopa – jak działa?

Dyski HDD, czyli tradycyjne dyski talerzowe, zapisują dane na wirującym talerzu. Ten rodzaj zapisu sprawdzał się przez wiele lat, ale ciężko już oczekiwać od tej technologii większych rewolucji. Producenci mogą jedynie zwiększać pojemność dysków lub wyposażać je w większą pamięć podręczną, nieznacznie ulepszając szybkość zapisu i odczytu plików.

W laptopach stosuje się dyski 2,5 calowe. Dysk do laptopa 2,5 cala może charakteryzować się prędkością talerzy 5400 lub 7200 rpm. Im wyższa prędkość tym wydajniejszy jest dysk.

Zobacz dyski HDD >

Zalety dysków HDD

Mniejszy koszt w porównaniu z dyskiem SSD o tej samej pojemności

Nietrudno znaleźć dysk talerzowy o pojemności 2TB lub 3TB w rozsądnej cenie. Taka pojemność to mnóstwo danych, co ma szczególne znaczenie we współczesnych realiach, gdzie rozmiary plików również stale się powiększają. Tradycyjne dyski HDD zapewniają odpowiednią ilość miejsca, a przy tym kosztują znacznie mniej niż dyski SSD o zbliżonej pojemności. Dla przykładu, dysk HDD 1TB można już kupić za około 160 zł, podczas gdy dysk SSD o pojemności 1TB kosztuje co najmniej 1000 zł.

dysk do laptopa

Duża pojemność dysku

Dzisiejsze gry wyglądają znacznie bardziej realistycznie, ale to wszystko przekłada się na znacznie większe rozmiary plików. Podobnie filmy, w których standardem jest dziś wysoka rozdzielczość Full HD, a nagrania z wielu nowoczesnych smartfonów to nawet 4K, które zajmują do czterech razy więcej miejsca niż nagrania Full HD. Również zdjęcia wykonane smartfonami, z wysokiej klasy aparatami z większą ilością megapikseli, mogą zajmować dwukrotnie więcej miejsca. To wszystko powoduje, że pliki ważą więcej i potrzebujemy więcej przestrzeni dyskowej na przechowywanie naszych danych.

Wady dysków HDD

Do wad można zaliczyć przede wszystkim znacznie niższą wydajność, która skutkuje dłuższym startem systemu, dłuższym ładowaniem i uruchamianiem się aplikacji. Ponadto nieco głośniejsze działanie, konieczność wykonywania regularnej defragmentacji dla zachowania dobrej wydajności systemu, nagrzewanie się oraz większa podatność na awarie i uszkodzenia.

 • niższa wydajność – wymagane częste defragmentacje,
 • głośniejsze działanie,
 • nagrzewanie się,
 • podatność na awarie i uszkodzenia.

dysk do laptopa

Dysk SSD do laptopa – co warto wiedzieć?

Dysk twardy SSD jest następstwem rozwoju pamięci flash, początkowo dostępnej w dobrzej nam znanej postaci pendrive. Dysk do laptopa SSD występuje w kilku wariantach, różniących się typem złącza i sposobem montowania w laptopie.

 • Dysk SSD SATA 2.5” – jest opakowany w obudowę i do złudzenia przypomina zwykły dysk do laptopa 2,5 cala.
 • Dysk SSD M.2 – dysk SSD M.2, który jest mniejszy, bez obudowy i przypomina kość pamięci RAM.

Najważniejszą cechą charakteryzującą różne typu dysków SSD, oraz decydującą o ich cenie, jest szybkość zapisu oraz odczytu. Może ona wynosić od 250 do 1000 MB/s i więcej.

Warianty SSD a szybkość zapisu i odczytu

Najbardziej istotną różnicą nie jest jednak wygląd i wymiary, ale maksymalne szybkości zapisu i odczytu. W dyskach SATA III jest to maksymalnie do 6 Gb/s, natomiast w dyskach SSD M.2 aż do 32Gb/s. Oczywiście to tylko teoretyczne wartości i aby je osiągnąć, sam dysk do laptopa również musi być w stanie pracować wystarczająco szybko.

Zobacz dyski SSD >

Zalety dysków SSD

Dyski półprzewodnikowe górują nad magnetycznymi praktycznie w każdej dziedzinie. Ma to jednak swoją cenę – dosłownie. Przykładowe porównanie cen dysków HDD i SSD o pojemności 1TB podaliśmy już powyżej. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim budżetem, nie ma się nad czym zastanawiać, bo SSD to praktycznie same zalety.

dysk do laptopa

W dysku SSD mamy do czynienia ze znacznie większymi szybkościami odczytu i zapisu. System operacyjny uruchamia się błyskawicznie, gry instalują się w mgnieniu oka, aplikacje szybko się ładują. O komforcie jaki daje taka szybkość trzeba się przekonać samemu. Jedno jest pewne, kto raz spróbuje pracy z SSD, temu ciężko będzie wrócić do dysków magnetycznych.

 • szybki odczyt i zapis,
 • brak mechanicznych, ruchomych części – nie generują hałasu,
 • mniejsze zużycie energii – wydłużony czas pracy na baterii,
 • odporność na wstrząsy,
 • większa tolerancja na wysokie i niskie temperatury.

Wady dysków SSD

Wadą niektórych dysków półprzewodnikowych jest ich ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Każdy zapis danych powoduje zużywanie komórek pamięci flash i skraca życie SSD. Jeśli będziemy korzystać ze specyficznych aplikacji, które wykonują bardzo dużo operacji zapisu na plikach, wówczas SSD może nie być najlepszym wyborem. Komórki pamięci SSD w takich warunkach mogą się szybko zużyć.

 • ograniczona liczba cyklu zapisu danych,
 • odzyskiwanie danych z dysku SSD może być bardziej skomplikowane niż z dysku HDD.

dysk do laptopa

Dla kogo laptop z dyskiem SSD?

Laptop z dyskiem SSD to świetne rozwiązanie dla każdego, kto dysponuje odpowiednią ilością gotówki, ceni sobie wygodę, szybkość działania i nie zamierza intensywnie zapisywać na nim danych. Przy przeciętnym użyciu i zapisywaniu średnio 10GB danych dziennie, dysk SSD – zależnie od modelu – może wytrzymać nawet 150 lat. Wystarczy jednak zwiększyć liczbę danych do 1TB dziennie, a żywotność dysku spada do 1,5 roku.

Ponadto dysk SSD potrafi tchnąć w starszy sprzęt nowe życie i sprawić wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie nowym urządzeniem. Można go zatem śmiało poleci:

 • dla posiadaczy starszych laptopów,
 • dla szukających sposobu na przyspieszenie swojego komputera.

A może alternatywa, czyli dysk SSHD?

Istnieje także trzecie rozwiązanie, dysk SSHD, czyli dysk hybrydowy, łączący w pewnym stopniu zalety rozwiązań HDD i SSD. Taki dysk do laptopa składa się zarówno z talerzy HDD o dużej pojemności oraz dodatkowej pamięci typu SSD.

Specjalistyczny kontroler dysku analizuje sposób wykorzystania poszczególnych plików i przenosi te najczęściej używane na pamięć SSD, co zapewnia szybki dostęp do nich i poprawia komfort użytkowania. Pliki, do których odwołujemy się rzadziej, będą przechowywane na pojemnym HDD.

Rozwiązanie takie znacznie zwiększa prędkość odczytu plików, ale nie wpływa na prędkość zapisu. Pod względem szybkości, dyski SSHD nie odstają znacznie od dysków SSD, a przy tym oferują większą pojemność za przystępną cenę. To dobre rozwiązanie, jeśli nie stać nas na jeden duży dysk SSD, ale potrzebujemy sprawnie działającego systemu i kilku szybko uruchamiających się aplikacji.

Zobacz dyski SSHD >

Dyski twarde, które polecamy w naszym sklepie:

Jaki dysk do laptopa wybrać? SSD, HDD czy SSHD?
4.5 (90%) 2 głosów