Jaki dysk do laptopa wybrać? SSD, HDD czy SSHD?

07.05.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dyski są obok pamięci RAM jednym z elementów, które bez problemu można wymienić w większości laptopów. Jest to bardzo istotne, gdyż ma bezpośredni wpływ na to, ile miejsca będziemy mieć na przechowywanie plików, zdjęć i instalowanie programów.

Poza tym dysk decyduje także o tym jak sprawnie i płynnie działa laptop. Zainstalowanie szybkiego dysku SSD jest prostym sposobem na przyspieszenie i ulepszenie swojego laptopa. Podejmując zatem decyzję, jaki dysk do laptopa wybrać, warto poznać bardziej szczegółowo dostępne rodzaje dysków.

Więcej o dyskach twardych dowiesz się z poradnika: Jaki dysk twardy wybrać?

Dyski, które polecamy w naszym sklepie

Jakie są rodzaje dysków do laptopa?

Dysk twardy pełni kluczową rolę w komputerze. Przechowywane są na nim nasze dane i system operacyjny. Od pojemności dysku zależy, ile plików, filmów, muzyki czy gier, komputer będzie w stanie przechowywać jednocześnie.

Dysk twardy do laptopa może być wykonany w jednej z trzech technologii:

 • Dyski HDD – dysk magnetyczny talerzowy (klasyczny)
 • Dyski SSD – dysk półprzewodnikowy (nowoczesny)
 • Dyski SSHD – dysk hybrydowy talerzowy z dodatkową pamięcią SSD

Każdy rodzaj dysku twardego posiada wady i zalety, a jego wybór konkretnego jest w dużej mierze uzależniony od budżetu jakim dysponujemy na zakup dysk. Poniżej omawiamy cechy każdego rozwiązania i pomagamy wybrać najlepszy dysk do laptopa.

Dysk HDD do laptopa – jak działa?

Dyski HDD, czyli tradycyjne dyski talerzowe, zapisują dane na wirującym talerzu. Ten rodzaj zapisu sprawdzał się przez wiele lat, ale ciężko już oczekiwać od tej technologii większych rewolucji. Producenci mogą jedynie zwiększać pojemność dysków lub wyposażać je w większą pamięć podręczną, nieznacznie ulepszając szybkość zapisu i odczytu plików.

W laptopach stosuje się dyski 2,5 calowe. Dysk do laptopa 2,5 cala może charakteryzować się prędkością talerzy 5400 lub 7200 rpm. Im wyższa prędkość tym wydajniejszy jest dysk.

Zalety dysków HDD

Mniejszy koszt w porównaniu z dyskiem SSD o tej samej pojemności

Nietrudno znaleźć dysk talerzowy o pojemności 2 TB lub 3 TB w rozsądnej cenie. Taka pojemność to mnóstwo danych, co ma szczególne znaczenie we współczesnych realiach, gdzie rozmiary plików również stale się powiększają.

Tradycyjne dyski HDD zapewniają odpowiednią ilość miejsca, a przy tym kosztują znacznie mniej niż dyski SSD o zbliżonej pojemności.

Dla przykładu, dysk HDD 1 TB można już kupić za około 260 zł, podczas gdy dysk SSD o pojemności 1 TB kosztuje co najmniej 550 zł.

dysk do laptopa

Duża pojemność dysku

Dzisiejsze gry wyglądają znacznie bardziej realistycznie, ale to wszystko przekłada się na znacznie większe rozmiary plików. Podobnie filmy, w których standardem jest dziś wysoka rozdzielczość Full HD, a nagrania z wielu nowoczesnych smartfonów to nawet 4K, które zajmują do czterech razy więcej miejsca niż nagrania Full HD.

Również zdjęcia wykonane smartfonami, z wysokiej klasy aparatami z większą ilością megapikseli, mogą zajmować dwukrotnie więcej miejsca. To wszystko powoduje, że pliki ważą więcej i potrzebujemy więcej przestrzeni dyskowej na przechowywanie naszych danych.

Wady dysków HDD

Do wad można zaliczyć przede wszystkim znacznie niższą wydajność, która skutkuje dłuższym startem systemu, dłuższym ładowaniem i uruchamianiem się aplikacji. Ponadto nieco głośniejsze działanie, konieczność wykonywania regularnej defragmentacji dla zachowania dobrej wydajności systemu, nagrzewanie się oraz większa podatność na awarie i uszkodzenia.

 • niższa wydajność – wymagane częste defragmentacje
 • głośniejsze działanie
 • nagrzewanie się
 • podatność na awarie i uszkodzenia

dysk do laptopa

Dysk SSD do laptopa – co warto wiedzieć?

Dysk twardy SSD jest następstwem rozwoju pamięci flash, początkowo dostępnej w dobrzej nam znanej postaci pendrive. Dysk do laptopa SSD występuje w kilku wariantach, różniących się typem złącza i sposobem montowania w laptopie.

Dysk SSD SATA jest opakowany w obudowę i do złudzenia przypomina zwykły dysk do laptopa 2,5 cala. Z kolei dysk M.2 jest znacznie mniejszy, nie posiada obudowy i przypomina kość pamięci RAM.

Dyski SSD SATA 2.5″

Zobacz dyski SSD SATA 2.5″ >

Dysk SSD M.2

Zobacz dyski SSD M.2 >

Warianty SSD a szybkość zapisu i odczytu

Najważniejszą cechą charakteryzującą różne typu dysków SSD oraz decydującą o ich cenie, jest szybkość zapisu oraz odczytu. Może ona wynosić od 250 do 1000 MB/s i więcej.

W dyskach SATA III szybkość zapisu i odczytu wynosi maksymalnie do 6 Gb/s, natomiast w dyskach SSD M.2 aż do 32Gb/s.

Oczywiście to tylko teoretyczne wartości i aby je osiągnąć, sam dysk do laptopa również musi być w stanie pracować wystarczająco szybko.

dysk do laptopa

Zalety dysków SSD

Dyski półprzewodnikowe górują nad magnetycznymi praktycznie w każdej dziedzinie. Ma to jednak swoją cenę – dosłownie. Przykładowe porównanie cen dysków HDD i SSD o pojemności 1 TB podaliśmy już powyżej. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim budżetem, nie ma się nad czym zastanawiać, bo SSD to praktycznie same zalety.

W dysku SSD mamy do czynienia ze znacznie większymi szybkościami odczytu i zapisu. System operacyjny uruchamia się błyskawicznie, gry instalują się w mgnieniu oka, aplikacje szybko się ładują. O komforcie jaki daje taka szybkość trzeba się przekonać samemu.

Jedno jest pewne, kto raz spróbuje pracy z SSD, temu ciężko będzie wrócić do dysków magnetycznych.

 • szybki odczyt i zapis
 • brak mechanicznych, ruchomych części – nie generują hałasu
 • mniejsze zużycie energii – wydłużony czas pracy na baterii
 • odporność na wstrząsy
 • większa tolerancja na wysokie i niskie temperatury

Wady dysków SSD

Wadą niektórych dysków półprzewodnikowych jest ich ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Każdy zapis danych powoduje zużywanie komórek pamięci flash i skraca życie SSD. Jeśli będziemy korzystać ze specyficznych aplikacji, które wykonują bardzo dużo operacji zapisu na plikach, wówczas SSD może nie być najlepszym wyborem. Komórki pamięci SSD w takich warunkach mogą się szybko zużyć.

 • ograniczona liczba cyklu zapisu danych
 • odzyskiwanie danych z dysku SSD może być bardziej skomplikowane niż z dysku HDD

dysk do laptopa

Dla kogo laptop z dyskiem SSD?

Laptop z dyskiem SSD to świetne rozwiązanie dla każdego, kto dysponuje odpowiednią ilością gotówki, ceni sobie wygodę, szybkość działania i nie zamierza intensywnie zapisywać na nim danych. Przy przeciętnym użyciu i zapisywaniu średnio 10 GB danych dziennie, dysk SSD – zależnie od modelu – może wytrzymać nawet 150 lat. Wystarczy jednak zwiększyć liczbę danych do 1 TB dziennie, a żywotność dysku spada do 1,5 roku.

Ponadto dysk SSD potrafi tchnąć w starszy sprzęt nowe życie i sprawić wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie nowym urządzeniem. Można go zatem śmiało poleci:

 • dla posiadaczy starszych laptopów
 • dla szukających sposobu na przyspieszenie swojego komputera

Laptopy z dyskiem SSD

Wszystkie laptopy z SSD >

A może alternatywa, czyli dysk SSHD?

Istnieje także trzecie rozwiązanie, dysk SSHD, czyli dysk hybrydowy, łączący w pewnym stopniu zalety rozwiązań HDD i SSD. Taki dysk do laptopa składa się zarówno z talerzy HDD o dużej pojemności oraz dodatkowej pamięci typu SSD.

Specjalistyczny kontroler dysku analizuje sposób wykorzystania poszczególnych plików i przenosi te najczęściej używane na pamięć SSD, co zapewnia szybki dostęp do nich i poprawia komfort użytkowania. Pliki, do których odwołujemy się rzadziej, będą przechowywane na pojemnym HDD.

Rozwiązanie takie znacznie zwiększa prędkość odczytu plików, ale nie wpływa na prędkość zapisu. Pod względem szybkości, dyski SSHD nie odstają znacznie od dysków SSD, a przy tym oferują większą pojemność za przystępną cenę. To dobre rozwiązanie, jeśli nie stać nas na jeden duży dysk SSD, ale potrzebujemy sprawnie działającego systemu i kilku szybko uruchamiających się aplikacji.

Zobacz dyski SSHD >


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł