Dyski twarde i pamięć RAM to dwa kluczowe komponenty laptopa, które w wielu modelach można łatwo zaktualizować. Pojemność dysku bezpośrednio wpływa na ilość przechowywanych danych, od dokumentów, przez zdjęcia, aż po zainstalowane aplikacje.
Nie tylko pojemność jest ważna, ale również typ i szybkość dysku. Wprowadzenie do swojego laptopa dysku SSD jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na poprawę jego responsywności, co jest szczególnie istotne dla entuzjastów gier. Wybierając odpowiedni dysk do laptopa gamingowego, warto zastanowić się nad tym, jakie potrzeby ma zaspokoić i zapoznać się z różnymi rodzajami dostępnych dysków.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dysków twardych? Zajrzyj do naszego przewodnika: Jaki dysk twardy wybrać? i poznaj wszystkie tajniki tego ważnego komponentu.
Spis treści:
- Jakie są rodzaje dysków do laptopa?
- Dysk HDD do laptopa – jak działa?
- Dysk SSD do laptopa – co warto wiedzieć?
Jakie są rodzaje dysków do laptopa?
Dysk twardy pełni kluczową rolę w komputerze. Przechowywane są na nim nasze dane i system operacyjny. Od pojemności dysku zależy, ile plików, filmów, muzyki czy gier, komputer będzie w stanie przechowywać jednocześnie.
Dysk twardy do laptopa może być wykonany w jednej z trzech technologii:
- Dyski HDD – dysk magnetyczny talerzowy (klasyczny)
- Dyski SSD – dysk półprzewodnikowy (nowoczesny)
- Dyski SSHD – dysk hybrydowy talerzowy z dodatkową pamięcią SSD (obecnie praktycznie niestosowane)
Każdy rodzaj dysku twardego posiada wady i zalety, a jego wybór konkretnego jest w dużej mierze uzależniony od budżetu jakim dysponujemy na zakup dysk. Poniżej omawiamy cechy każdego rozwiązania i pomagamy wybrać najlepszy dysk do laptopa.
Dysk HDD do laptopa – jak działa?
Dyski HDD, czyli tradycyjne dyski talerzowe, zapisują dane na wirującym talerzu. Ten rodzaj zapisu sprawdzał się przez wiele lat, ale ciężko już oczekiwać od tej technologii większych rewolucji. Producenci mogą jedynie zwiększać pojemność dysków lub wyposażać je w większą pamięć podręczną, nieznacznie ulepszając szybkość zapisu i odczytu plików.
W laptopach stosuje się dyski 2,5 calowe. Dysk do laptopa 2,5 cala może charakteryzować się prędkością talerzy 5400 lub 7200 rpm. Im wyższa prędkość tym wydajniejszy jest dysk.
Zalety dysków HDD
Mniejszy koszt w porównaniu z dyskiem SSD o tej samej pojemności
Nietrudno znaleźć dysk talerzowy o pojemności 2 TB lub 3 TB w rozsądnej cenie. Taka pojemność to mnóstwo danych, co ma szczególne znaczenie we współczesnych realiach, gdzie rozmiary plików również stale się powiększają.
Tradycyjne dyski HDD zapewniają odpowiednią ilość miejsca, a przy tym kosztują znacznie mniej niż dyski SSD o zbliżonej pojemności.
Dla przykładu, dysk HDD 1 TB można już kupić za około 170 zł, podczas gdy dysk SSD o pojemności 1 TB kosztuje co najmniej 230 zł.
Duża pojemność dysku
Dzisiejsze gry wyglądają znacznie bardziej realistycznie, ale to wszystko przekłada się na znacznie większe rozmiary plików. Podobnie filmy, w których standardem jest dziś wysoka rozdzielczość Full HD, a nagrania z wielu nowoczesnych smartfonów to nawet 4K, które zajmują do czterech razy więcej miejsca niż nagrania Full HD.
Również zdjęcia wykonane smartfonami, z wysokiej klasy aparatami z większą ilością megapikseli, mogą zajmować dwukrotnie więcej miejsca. To wszystko powoduje, że pliki ważą więcej i potrzebujemy więcej przestrzeni dyskowej na przechowywanie naszych danych.
Wady dysków HDD
Do wad można zaliczyć przede wszystkim znacznie niższą wydajność, która skutkuje dłuższym startem systemu, dłuższym ładowaniem i uruchamianiem się aplikacji. Ponadto nieco głośniejsze działanie, konieczność wykonywania regularnej defragmentacji dla zachowania dobrej wydajności systemu, nagrzewanie się oraz większa podatność na awarie i uszkodzenia.
- niższa wydajność – wymagane częste defragmentacje
- głośniejsze działanie
- nagrzewanie się
- podatność na awarie i uszkodzenia
Dysk SSD do laptopa – co warto wiedzieć?
Dysk twardy SSD jest następstwem rozwoju pamięci flash, początkowo dostępnej w dobrzej nam znanej postaci pendrive. Dysk do laptopa SSD występuje w kilku wariantach, różniących się typem złącza i sposobem montowania w laptopie.
Dysk SSD SATA jest opakowany w obudowę i do złudzenia przypomina zwykły dysk do laptopa 2,5 cala. Z kolei dysk M.2 jest znacznie mniejszy, nie posiada obudowy i przypomina kość pamięci RAM.
Dyski SSD SATA 2.5″
Dysk SSD M.2
Warianty SSD a szybkość zapisu i odczytu
Najważniejszą cechą charakteryzującą różne typu dysków SSD oraz decydującą o ich cenie, jest szybkość zapisu oraz odczytu. Może ona wynosić od 250 do 1000 MB/s i więcej.
W dyskach SATA III szybkość zapisu i odczytu wynosi maksymalnie do 6 Gb/s, natomiast w dyskach SSD M.2 aż do 32Gb/s.
Oczywiście to tylko teoretyczne wartości i aby je osiągnąć, sam dysk do laptopa również musi być w stanie pracować wystarczająco szybko.
Zalety dysków SSD
Dyski półprzewodnikowe górują nad magnetycznymi praktycznie w każdej dziedzinie. Ma to jednak swoją cenę – dosłownie. Przykładowe porównanie cen dysków HDD i SSD o pojemności 1 TB podaliśmy już powyżej. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim budżetem, nie ma się nad czym zastanawiać, bo SSD to praktycznie same zalety.
W dysku SSD mamy do czynienia ze znacznie większymi szybkościami odczytu i zapisu. System operacyjny uruchamia się błyskawicznie, gry instalują się w mgnieniu oka, aplikacje szybko się ładują. O komforcie jaki daje taka szybkość trzeba się przekonać samemu.
Jedno jest pewne, kto raz spróbuje pracy z SSD, temu ciężko będzie wrócić do dysków magnetycznych.
- szybki odczyt i zapis
- brak mechanicznych, ruchomych części – nie generują hałasu
- mniejsze zużycie energii – wydłużony czas pracy na baterii
- odporność na wstrząsy
- większa tolerancja na wysokie i niskie temperatury
Wady dysków SSD
Wadą niektórych dysków półprzewodnikowych jest ich ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Każdy zapis danych powoduje zużywanie komórek pamięci flash i skraca życie SSD. Jeśli będziemy korzystać ze specyficznych aplikacji, które wykonują bardzo dużo operacji zapisu na plikach, wówczas SSD może nie być najlepszym wyborem. Komórki pamięci SSD w takich warunkach mogą się szybko zużyć.
- ograniczona liczba cyklu zapisu danych
- odzyskiwanie danych z dysku SSD może być bardziej skomplikowane niż z dysku HDD
Dla kogo laptop z dyskiem SSD?
Laptop z dyskiem SSD to świetne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie wygodę, szybkość działania i nie zamierza intensywnie zapisywać na nim danych. Przy przeciętnym użyciu i zapisywaniu średnio 10 GB danych dziennie, dysk SSD – zależnie od modelu – może wytrzymać nawet 150 lat. Wystarczy jednak zwiększyć liczbę danych do 1 TB dziennie, a żywotność dysku spada do 1,5 roku.
Ponadto dysk SSD potrafi tchnąć w starszy sprzęt nowe życie i sprawić wrażenie, że mamy do czynienia z zupełnie nowym urządzeniem. Można go zatem śmiało poleci:
- dla posiadaczy starszych laptopów
- dla szukających sposobu na przyspieszenie swojego komputera
Sprawdź również ranking dysków SSD do laptopa.
A może alternatywa, czyli dysk SSHD?
Istnieje także trzecie rozwiązanie, dysk SSHD, czyli dysk hybrydowy, łączący w pewnym stopniu zalety rozwiązań HDD i SSD. Taki dysk do laptopa składa się zarówno z talerzy HDD o dużej pojemności oraz dodatkowej pamięci typu SSD. Specjalistyczny kontroler dysku analizuje sposób wykorzystania poszczególnych plików i przenosi te najczęściej używane na pamięć SSD, co zapewnia szybki dostęp do nich i poprawia komfort użytkowania. Pliki, do których odwołujemy się rzadziej, będą przechowywane na pojemnym HDD. Rozwiązanie takie znacznie zwiększa prędkość odczytu plików, ale nie wpływa na prędkość zapisu. Obecnie przy spadku cen dysków SSD, dyski SSHD przestały cieszyć się popularnością.
Mogą Cię zainteresować: