
Gdy jakość wbudowanych w TV głośników nas nie zadowala, możemy zdecydować się na zewnętrzny system audio w formie zwykłych głośników, bardziej zaawansowanego systemu kina domowego lub najbardziej kompaktowe i wygodne rozwiązanie jakim jest soundbar.
Jest to świetna opcja dla osób, które nie chcą inwestować w skomplikowane i drogie systemy audio, cenią sobie skuteczne i proste w obsłudze urządzenia. Soundbary zajmują niewiele miejsca, można jest ustawić bezpośrednio pod smukłym i eleganckim telewizorem. Pozostaje pytanie, na co zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze konkretnego modelu? W tym poradniku odpowiadamy na wszystkie pytania.
W tym artykule znajdziesz:
- Soundbar – co to jest i jak działa?
- Jak wybrać soundbar? Na co zwrócić uwagę?
- Jak podłączyć soundbar do telewizora?
- Co lepsze – soundbar czy kino domowe?
- Soundbar – czy warto?
Soundbar – co to jest i jak działa?
Na początek warto uporządkować naszą wiedzę i dowiedzieć się, czym w ogóle jest soundbar?
Soundbar to rodzaj głośnika – a konkretniej zintegrowanego systemu audio – umieszczony w wąskiej podłużnej obudowie. W odróżnieniu od klasycznych systemów kina domowego, użytkownicy nie muszą rozmieszczać poszczególnych głośników w pomieszczeniu. Są one optymalnie ułożone wewnątrz tej jednej belki – instalowanej z reguły tuż pod telewizorem.
Wnętrza najprostszych modeli mieszczą 2 głośniki, natomiast w wyższej klasy konstrukcjach może ich być więcej (najbardziej zaawansowane mają ich nawet dziewięć).
W bardziej zaawansowanych modelach do zestawu może być dołączony zewnętrzny subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, gwarantujący potężne basy, a przez to lepsze wrażenia podczas seansu.
W połączeniu z odpowiednimi technologiami, soundbar – szczególnie ten z wyższej półki – jest w stanie zaoferować przestrzenny (nawet dźwięk 5.1), niemal kinowy dźwięk, choć z oczywistych powodów jest to efekt ograniczony.
Jak wybrać soundbar? Na co zwrócić uwagę?
Jaki soundbar wybrać, aby wybór był trafiony? Odpowiedź mogłaby brzmieć: jak najlepiej dostosowany do pomieszczenia, oczekiwań w stosunku do jakości dźwięku i możliwości finansowych.
Przede wszystkim trzeba zacząć od podstawowego rozróżnienia na zestawy jednoelementowe (sam soundbar) oraz dwuelementowe (z subwooferem). Te pierwsze stanowią najprostszy sposób na poprawę jakości dźwięku z telewizora, drugie jednak oferują lepszy bas, ale też wymagają nieco więcej miejsca i raczej nie są zalecane do mniejszych pomieszczeń.
Żeby to ustalić warto zapoznać się na początek z najważniejszymi cechami soundbara, które należy wziąć pod uwagę podczas selekcji.
- Ilość kanałów – podobnie jak w przypadku jakichkolwiek innych zestawów audio zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej, bo możliwy do osiągnięcia jest bardziej realistyczny efekt przestrzenny
- Pasma przenoszenia – im szersze, tym lepiej
- Moc wyjściowa na kanał – teoretycznie: im większa, tym lepiej. Dlaczego „teoretycznie”? Ponieważ sama moc, choć ważna, nie świadczy o tym, czy soundbar gra głośno i dobrze oddaje dźwięk przestrzenny. Na to wpływ mają przede wszystkim wbudowane dekodery i obsługiwane standardy, albo też formaty audio.
Do najpopularniejszych należą:
- Dolby Digital oraz jego następcy Dolby Digital Plus i Dolby TrueHD to standard w telewizji DVB, nośnikach DVD i Blu-ray oraz konsolach do gier,
- Dolby Pro Logic II – system odpowiadający za poprawę efektu przestrzennego,
- DTS-HD i DTS HD Master Audio – standard w domowych systemach multimedialnych HD,
- w bardziej zaawansowanych modelach Dolby Atmos lub DTS:X – systemy odpowiadające za kinowy efekt dźwiękowy.
Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji produktu. O ile do oglądania telewizji w zupełności wystarczy obsługa Dolby Digital, to już kinomaniacy powinni rozejrzeć się za modelami o szerszej obsłudze standardów HD.
Przeczytaj również Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?
Warto też przyjrzeć się opisom produktów, w których można znaleźć informacje na temat zastosowanych technologii, poprawiających komfort oglądania (słuchania) telewizji. Wśród ciekawszych rozwiązań znajdują się:
- uwydatnianie dialogów (np. Voice Adjust od Polk),
- optymalizacja dźwięku na każdym poziomie głośności (np. Auto Sound Engine od LG)
- redukowanie zakłóceń (np. Distortion Cancelling od Samsunga).
Tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru soundbara jest też sposób, w jaki komunikuje się one z innymi urządzeniami – kwestię tę poruszamy w poniższej sekcji.
Jak podłączyć soundbar do telewizora?
Podstawowym sposobem połączenia soundbara z telewizorem jest (uniwersalne) złącze HDMI. Alternatywnie można wykorzystać do tego typowe gniazda audio, takie jak optyczne wyjście cyfrowe (TOSLINK, S/PDIF) albo też analogowy port RCA (choć w tym możemy mieć nieco słabszą jakość dźwięku przestrzennego). W ten sposób soundbar może być połączony z odtwarzaczem Blu-ray czy konsolą do gier.
Zobacz poradnik Jaki telewizor wybrać?
Telewizor nie jest jedynym urządzeniem, z którym może łączyć się „grajbelka”. Nowoczesne soundbary mogą mieć również wejście mini jack 3,5 mm, które pozwala na przesyłanie dźwięku typowym przewodem AUX na przykład ze smartfona.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest soundbar z Bluetooth. Może on łączyć się z urządzeniem mobilnym, nie potrzebując do tego już żadnych „kabli”.
Soundbar może być także samowystarczalny. Wiele osób zastanawia się również, czy można i jaki wybrać soundbar z radiem. Raczej nie warto szukać odbiorników FM, lecz wybrać urządzenie z dostępem do Internetu (poprzez gniazdo LAN lub moduł WiFi), co pozwoli słuchać radia internetowego, albo też streamingowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify czy Tidal.
Co lepsze – soundbar czy kino domowe?
Zarówno soundbar, jak i kino domowe mają swoje plusy i minusy. Każdy z nich sprawdza się nie tylko w roli systemu audio dla telewizora. Użytkownik, któremu zależy na wysokiej jakości audio, może zdecydować zarówno na belkę jak i głośniki stojące.
Najważniejszym plusem soundbara jest niewielki rozmiar i jedno- lub maksymalnie dwuczęściowa konstrukcja, dzięki czemu sprawdza się także w mniejszych pomieszczeniach, na przykład małym pokoju gościnnym lub prywatnym pokoju. Soundbar z bluetooth łączy się z urządzeniami bezprzewodowo, co eliminuje konieczność używania przewodów audio do podłączania laptopa, tabletu czy smartfona.
Soundbar może być również tańszy niż zestaw kina domowego. Pozwala cieszyć się lepszym dźwiękiem – niż z głośników wbudowanych w telewizor – za relatywnie nieduże pieniądze.
Polecane modele znajdziesz w rankingu soundbarów.
Zestawi kina domowego z wyższej półki może być znacznie droższy, ale jednocześnie oferuje wyższą jakość audio. Możliwość dokładnego ustawienia każdego z głośników, pozwala również stworzyć lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Oczywiście, by to wszystko docenić, trzeba ustawić głośność na wysoki poziom, co w domach wielorodzinnych lub blokach może nie być najlepszym rozwiązaniem. Czasami nawet w niewielkim salonie może nie być możliwe optymalne rozmieszczenie elementów.
Wybierz soundbar, jeśli:
- nie chcesz wydawać dużej kwoty na głośniki,
- masz nieduży pokój / mieszkasz w domu wielorodzinnym lub bloku,
- chcesz mieć prosty, zwarty system audio, komponujący się z TV
- Twój TV wisi na ścianie i chcesz dobrze skomponować go z dodatkowym systemem audio
Soundbary w sklepie
Wybierz kino domowe, jeśli:
- oczekujesz wyższej jakości dźwięku,
- masz większy budżet na system audio (kilka tysięcy złotych)
- masz duży salon / mieszkasz w domu.
Zobacz zestawy kina domowego >
Soundbar – czy warto?
Czy warto kupić soundbar? Jeżeli jak w większości polskich domów telewizor stanowi w twoim salonie swoiste centrum rozrywki, to zdecydowanie warto.
Nawet ten tańszy, jednoelementowy model zaoferuje jakość dźwięku, jakiej nie są w stanie zafundować głośniki wbudowane w tańsze TV.
Bardziej zaawansowany, wielokanałowy model z subwooferem, zapewni z kolei niemal kinowe odczucia podczas seansu filmowego i cząstkę stadionowej atmosfery na czas kibicowania ulubionej drużynie. Oczywiście nie będzie to taki efekt, jak w przypadku zestawu kina domowego, ale ten ostatni wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Soundbar stanowi więc tutaj atrakcyjną alternatywę.

Najnowsze

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?

Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy

Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?

Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking najlepszych hulajnóg

Jaki prezent na Komunię dla chłopca? Sprawdzone pomysły

Jaka kuchenka mikrofalowa? Jak wybrać mikrofalówkę?
