Jaki soundbar wybrać? Doradzamy, co kupić

25.06.2018 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Producenci robią wszystko, by dostarczać nam eleganckie, supersmukłe telewizory wyświetlające płynny i ostry obraz pełen detali i żywych kolorów. Aby urządzenia te mogły kosztować stosunkowo niewiele, muszą jednak pójść na pewne kompromisy. Najczęściej „ofiarą” jest dźwięk, a odgrywa on przecież bardzo ważną rolę w zapewnianiu kinowych odczuć podczas seansu lub grania na konsoli.

Gdy jakość wbudowanych w TV głośników nas nie zadowala, możemy zdecydować się na zewnętrzny system audio w formie zwykłych głośników, bardziej zaawansowanego systemu kina domowego lub najbardziej kompaktowe i wygodne rozwiązanie jakim jest soundbar.

W tym artykule znajdziesz:

 • Soundbar – co to jest i jak działa?
 • Jak wybrać soundbar? Na co zwrócić uwagę?
 • Jak podłączyć soundbar do telewizora?
 • Co lepsze – soundbar czy kino domowe?
 • Soundbar – czy warto?

Soundbar – co to jest i jak działa?

Czym w ogóle jest soundbar? To rodzaj głośnika – a konkretniej zintegrowanego systemu audio – umieszczony w wąskiej podłużnej obudowie. Wnętrza najprostszych modeli stanowią 2 głośniki, natomiast w wyższej klasy konstrukcjach może ich być więcej (najbardziej zaawansowane mają ich nawet dziewięć).

W bardziej zaawansowanych modelach do zestawu może być dołączony zewnętrzny subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, gwarantujący potężne basy, a przez to lepsze wrażenia podczas seansu.

W odróżnieniu od klasycznych systemów kina domowego, użytkownicy nie muszą rozmieszczać poszczególnych głośników. Są one optymalnie ułożone wewnątrz tej jednej belki – instalowanej z reguły tuż pod telewizorem.

W połączeniu z odpowiednimi technologiami, soundbar – szczególnie ten z wyższej półki – jest w stanie zaoferować przestrzenny (nawet dźwięk 5.1), niemal kinowy dźwięk, choć z oczywistych powodów jest to efekt ograniczony.

Soundbary w sklepie

Jak wybrać soundbar? Na co zwrócić uwagę?

Jaki soundbar wybrać, aby wybór był trafiony? Odpowiedź mogłaby brzmieć: jak najlepiej dostosowany do pomieszczenia, oczekiwań w stosunku do jakości dźwięku i możliwości finansowych.

Przede wszystkim trzeba zacząć od podstawowego rozróżnienia na zestawy jednoelementowe (sam soundbar) oraz dwuelementowe (z subwooferem). Te pierwsze stanowią najprostszy sposób na poprawę jakości dźwięku z telewizora, drugie jednak oferują lepszy bas, ale też wymagają nieco więcej miejsca i raczej nie są zalecane do mniejszych pomieszczeń.

Żeby to ustalić warto zapoznać się na początek z najważniejszymi cechami soundbara, które należy wziąć pod uwagę podczas selekcji.

 • Ilość kanałów – podobnie jak w przypadku jakichkolwiek innych zestawów audio zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej, bo możliwy do osiągnięcia jest bardziej realistyczny efekt przestrzenny
 • Pasma przenoszenia – im szersze, tym lepiej
 • Moc wyjściowa na kanał – teoretycznie: im większa, tym lepiej. Dlaczego „teoretycznie”? Ponieważ sama moc, choć ważna, nie świadczy o tym, czy soundbar gra głośno i dobrze oddaje dźwięk przestrzenny. Na to wpływ mają przede wszystkim wbudowane dekodery i obsługiwane standardy, albo też formaty audio.

Do najpopularniejszych należą:

 • Dolby Digital oraz jego następcy Dolby Digital Plus i Dolby TrueHD to standard w telewizji DVB, nośnikach DVD i Blu-ray oraz konsolach do gier,
 • Dolby Pro Logic II – system odpowiadający za poprawę efektu przestrzennego,
 • DTS-HD i DTS HD Master Audio – standard w domowych systemach multimedialnych HD,
 • w bardziej zaawansowanych modelach Dolby Atmos lub DTS:X – systemy odpowiadające za kinowy efekt dźwiękowy.

Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji produktu. O ile do oglądania telewizji w zupełności wystarczy obsługa Dolby Digital, to już kinomaniacy powinni rozejrzeć się za modelami o szerszej obsłudze standardów HD.

Warto też przyjrzeć się opisom produktów, w których można znaleźć informacje na temat zastosowanych technologii, poprawiających komfort oglądania (słuchania) telewizji. Wśród ciekawszych rozwiązań znajdują się:

 • uwydatnianie dialogów (np. Voice Adjust od Polk),
 • optymalizacja dźwięku na każdym poziomie głośności (np. Auto Sound Engine od LG)
 • czy redukowanie zakłóceń (np. Distortion Cancelling od Samsunga).

Tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru soundbara jest też sposób, w jaki komunikuje się one z innymi urządzeniami – kwestię tę poruszamy w poniższej sekcji.

jaki soundbar

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Podstawowym sposobem połączenia soundbara z telewizorem jest (uniwersalne) złącze HDMI. Alternatywnie można wykorzystać do tego typowe gniazda audio, takie jak optyczne wyjście cyfrowe (TOSLINK, S/PDIF) albo też analogowy port RCA (choć w tym możemy mieć nieco słabszą jakość dźwięku przestrzennego). W ten sposób soundbar może być połączony z odtwarzaczem Blu-ray czy konsolą do gier.

Zobacz poradnik Jaki telewizor wybrać?

Telewizor nie jest jedynym urządzeniem, z którym może łączyć się „grajbelka”. Nowoczesne soundbary mogą mieć również wejście mini jack 3,5mm, które pozwala na przesyłanie dźwięku typowym przewodem AUX na przykład ze smartfona.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest soundbar z Bluetooth, który również może łączyć się z urządzeniem mobilnym, ale nie potrzebuje do tego już żadnych „kabli”.

Soundbar może być także samowystarczalny. Wiele osób zastanawia się również, czy można i jaki wybrać soundbar z radiem. Raczej nie warto szukać odbiorników FM, lecz wybrać urządzenie z dostępem do Internetu (poprzez gniazdo LAN lub moduł WiFi), co pozwoli odtwarzać utwory z radia internetowego, albo też streamingowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify czy Tidal.

Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

Zarówno soundbar, jak i kino domowe mają swoje plusy i minusy. Każdy z nich sprawdza się nie tylko w roli systemu audio dla telewizora. Użytkownik, któremu zależy na wysokiej jakości audio, może zdecydować zarówno na belkę jak i głośniki stojące.

Najważniejszym plusem soundbara jest niewielki rozmiar i jedno- lub maksymalnie dwuczęściowa konstrukcja, dzięki czemu sprawdza się także w mniejszych pomieszczeniach, na przykład małym pokoju gościnnym lub prywatnym pokoju.
Soundbar z bluetooth łączy się z urządzeniami bezprzewodowo, co eliminuje konieczność używania przewodów audio do podłączania laptopa, tabletu czy smartfona.

Soundbar może być również tańszy niż zestaw kina domowego. Pozwala cieszyć się lepszym dźwiękiem – niż z głośników wbudowanych w telewizor – za relatywnie nieduże pieniądze.

Kino domowe jest droższe, ale jednocześnie oferuje wyższą jakość audio. Możliwość dokładnego ustawienia każdego z głośników, pozwala również stworzyć lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Oczywiście, by to wszystko docenić, trzeba ustawić głośność na wysoki poziom, co w domach wielorodzinnych lub blokach może nie być najlepszym rozwiązaniem. Czasami nawet w niewielkim salonie może nie być możliwe optymalne rozmieszczenie elementów.

Wybierz soundbar, jeśli:

 • nie chcesz wydawać dużej kwoty na głośniki,
 • masz nieduży pokój / mieszkasz w domu wielorodzinnym lub bloku,
 • chcesz mieć prosty, zwarty system audio, komponujący się z TV
 • Twój TV wisi na ścianie i chcesz dobrze skomponować go z dodatkowym systemem audio

Zobacz soundbary w sklepie >

Wybierz kino domowe, jeśli:

 • oczekujesz wyższej jakości dźwięku,
 • masz większy budżet na system audio – np.: powyżej 1500~2000zł,
 • masz duży salon / mieszkasz w domu.

Zobacz zestawy kina domowego >

jaki soundbar

Soundbar – czy warto?

Czy warto kupić soundbar? Jeżeli jak w większości polskich domów telewizor stanowi w twoim salonie swoiste centrum rozrywki, to zdecydowanie warto. Nawet ten tańszy, jednoelementowy model zaoferuje jakość dźwięku, jakiej nie są w stanie zafundować głośniki wbudowane w tańsze TV.

Bardziej zaawansowany, wielokanałowy model z subwooferem, zapewni z kolei niemal kinowe odczucia podczas seansu filmowego i cząstkę stadionowej atmosfery na czas kibicowania ulubionej drużynie. Oczywiście nie będzie to taki efekt, jak w przypadku zestawu kina domowego, ale ten ostatni wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Soundbar stanowi więc tutaj atrakcyjną alternatywę.

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 57,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 69,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 57,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 214,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 29,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 2,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 2,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 30,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 2,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 19,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 72,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 63,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 17,90zł