Sony VAIO – alternatywne laptopy innych producentów

Laptopy Sony VAIO były jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie – najbardziej niedocenionych. Najlepiej świadczy o tym fakt, że ich dalsza produkcja musiała zostać zakończona. Wciąż są jednak użytkownicy, dla których te przenośne komputery stanowią ideał.

Na szczęście dziś na rynku znajduje się wiele laptopów, które z pełną stanowczością można nazwać godną uwagi alternatywą.

  • Sony VAIO, czyli klasa sama w sobie
  • Jaki laptop zamiast Sony VAIO? (Proponowane modele)
  • Na który laptop jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sony VAIO, czyli klasa sama w sobie

Laptopy Sony VAIO reprezentowały głównie półkę premium, były więc komputerami przenośnymi tworzonymi z myślą o tych bardziej wymagających osobach – przede wszystkim przedsiębiorcach, ale nie tylko, bo i zwykli użytkownicy oczekujący porządnych konstrukcji zwracali uwagę na te komputery. Na tle konkurencji wyróżniało je kilka cech, niezwykle pożądanych zarówno wtedy, jak i dzisiaj.

Sony VAIO to przede wszystkim bardzo wysoka jakość wykonania.

Przez wysoką jakość wykonania rozumieć należy porządne materiały, doskonale spasowane części i ciekawe pomysły projektowe. To zaś przekładało się także na nienaganną estetykę, jak również maksymalny poziom ergonomii. Świetnie wyglądające – smukłe, lekkie i stylowe – laptopy Sony VAIO robiły też bardzo dobre wrażenie pod względem wydajności i funkcjonalności.

laptopy Sony Vaio

Miały zawsze wysokiej klasy wyświetlacze oraz dobrze przemyślane klawiatury, na których pisało się szybciej i wygodniej (między innymi dzięki odizolowanym klawiszom). Niezłe podzespoły dostarczane przez takie firmy jak Intel, Seagate, Samsung, Realtek i Nvidia zapewniały z kolei bardzo wysoką efektywność, potrzebną zarówno do pracy, jak i na co dzień.

Jaki laptop zamiast Sony VAIO?

Ze względu na nie najlepsze wyniki sprzedaży firma Sony była zmuszona w 2014 roku do podjęcia decyzji o wycofaniu marki VAIO ze sklepów. Na szczęście inni producenci nie zaspali i dziś na rynku znajdziemy wiele sensownych alternatyw, które pod wieloma względami dorównują, albo i przewyższają tę kultową markę.

Każdy serię Sony VAIO cenił za coś innego – wysokiej jakości klawiaturę i ekran, elegancką i nowoczesną stylistykę oraz nienaganną jakość wykonania, ultramobilność konieczną podczas pracy poza biurem albo też za najlepszą w tej klasie wydajność zapewnianą przez nowoczesne komponenty czołowych producentów. Byli też tacy, którzy w VAIO kochali to wszystko – i dla wszystkich z tych osób mamy kilka propozycji.

Asus VivoBook S15 532 dla dobrej relacji ceny do możliwości

Asus VivoBook S510 to laptop z dużym 15.6-calowym ekranem FullHD, ale nie należy obawiać się o jego mobilność. Producent zastosował tu bowiem ekran NanoEdge i tym samym dobrze wykorzystał przestrzeń roboczą. Wszystko przy wadze 1,8 kg.

Zadbał też o nienagannie wykonaną, aluminiową obudowę i wygodną, wyprofilowaną oraz podświetlaną klawiaturę. Bez zarzutu wypada też wydajność. Laptop oferowany jest w kilku wariantach, ale w każdym bazuje na nowoczesnym procesorze Intel Core i5 oraz 8GB pamięci RAM DDR4 2400MHz. Wybierając przy tym wariant z dyskiem SSD, można cieszyć się bardzo komfortową pracą.

Lenovo YOGA dla dotykowego ekranu

Seria Lenovo YOGA sprzęt wyjątkowy pod wieloma względami. To laptop 2w1, który z uwagi na dotykowy ekran, oraz zawias umożliwiający jego dowolne obracanie, sprawdzi się także w roli tabletu. Laptopy są wyposażone w nowoczesne podzespoły, co pozwala na ich wykorzystanie zarówno do pracy, jak i rozrywki.

laptopy Sony Vaio

Wysoka jakość ekranu, wygodna klawiatura oraz wszechstronność całej konstrukcji, to zdecydowanie mocne atuty tej serii. Co ważne, seria Lenovo Yoga jest systematycznie rozbudowywana i obecnie znajdują się w niej modele z różnych półek cenowych.

Huawei MateBook X PRO dla jakości wykonania i stylistyki

Osoby sięgające po Sony laptopy często nie uznawały jakichkolwiek kompromisów. W takim przypadku świetną alternatywą może być Huawei MateBook X PRO. To sprzęt o najwyższej jakości wykonania, wysokiej mobilności i wydajności pozwalającej na realizację nawet najbardziej wymagających zadań.

laptopy Sony Vaio

Huawei MateBook X PRO wyróżnia się 13,9-calowym wyświetlaczem Full View 3K LTPS (rozdzielczość 3000×2000 pikseli, jasność 450 nitów, szkło Corning Gorilla) oraz niezwykle smukłą, aluminiową obudową – jej grubość to niecałe 15mm, a waga 1.33 kg.

Mimo tego skrywa on bardzo mocne podzespoły – procesor Core i5 lub i7 oraz szybki dysk SSD o pojemności 512 / 1000 GB. Uzupełnieniem są głośniki Dolby Atmos Sound System i komplet niezbędnych złączy – USB 3.1, USB Type-C/Thunderbolt 3, Bluetooth i WiFi klasy AC.

Dell XPS 13 dla klawiatury i ekranu klasy Vaio

XPS 13 firmy Dell to komputer uniwersalny, który równie dobrze sprawdzi się w pracy i na co dzień. Wyróżnia go bardzo wygodna klawiatura wyspowa z relatywnie dużymi odstępami, która przyspiesza pisanie i zapewnia palcom należyty komfort. Jest też doskonałej jakości antyrefleksyjna matryca o wysokiej rozdzielczości, zapewniająca ostry obraz i dobrą widoczność nawet w pełnym słońcu.

laptopy Sony Vaio

Mocne podzespoły, na czele z procesorem Intel Core i5/i7, gwarantują zaś odpowiednią wydajność, także w tych bardziej zaawansowanych aplikacjach. Pod tym względem alternatywą dla VAIO mogą być też inne komputery z serii XPS firmy Dell.

ASUS Zenbook dorównuje serii VAIO mobilnością

Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że ASUS Zenbook UX434, którego obudowa została wykonana z aluminium, wnosi tę ultramobilność na jeszcze wyższy poziom. W porównaniu z poprzednią generacją cała konstrukcja została wyraźnie odchudzona, dzięki czemu laptop waży zaledwie 1,09 kg, dzięki czemu jego przenoszenie nie stanowi najmniejszego problemu. Uwagę zwracają przede wszystkim wyjątkowo wąskie ramki ekranu. Pozwoliło to zmieścić tutaj 14-calowy wyświetlacz.

alternatywa dla Sony Vaio

Urządzenie to można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie i w każdym miejscu cieszyć się szybko działającymi programami, o co dba procesor Intel Core i5 lub i7 i 8 lub 16 GB pamięci RAM. Pomimo smukłej konstrukcji znalazło się miejsce dla wszystkich najważniejszych portów – od HDMI, przez USB 3.1, USB typu C, aż po czytnik kart pamięci.

Seria ZenBook ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Najbardziej wyróżniają się innowacyjne laptopy z dwoma ekranami – Asus ZenBook Duo. Przeznaczone są dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują dodatkowych funkcjonalności ułatwiających mobilną pracę na laptopie.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 jest następcą Sony VAIO pod każdym względem

Laptop Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 to przenośny komputer biznesowy z najwyższej półki. Obudowa wykonana z takich materiałów jak aluminium, włókno węglowe czy stop magnezu nie tylko doskonale się prezentuje, ale też gwarantuje niezawodność i ponadprzeciętną wytrzymałość. W żaden sposób nie wpływa to na smukłość i wagę laptopa – ma on tylko 14,9 mm grubości i waży nieco ponad kilogram.

laptopy Sony Vaio

Wyniki te są tym bardziej imponujące, że mówimy tu o 14-calowym komputerze z procesorem Intel Core i5/i7, 8 lub 16 GB RAM-u i napędem SSD. Jak przystało na ThinkPada nie brakuje też świetnej klawiatury z TrackPointem i biznesowego oprogramowania. Wybrać można także wersję z wbudowanym modemem 4G/LTE.

Co do kultury pracy zarzutów naturalnie być nie może. Laptop pracuje cicho i oferuje długi czas pracy na baterii.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Z pewnością warto przyjrzeć się modelom z serii Lenovo ThinkPad i Dell XPS, które często nazywane są następcami VAIO. Inne serie, które można brać pod uwagę to ASUS Zenbook i Lenovo YOGA. Można wręcz przypuszczać, że gdyby Sony kontynuowało swoją serię, poszłoby właśnie w tym kierunku.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego, za co kochaliśmy VAIO, jesteśmy dziś w stanie kupić laptopa, który będzie dla niego doskonałą alternatywą.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej