• Jak wybrać solidną i niedrogą mysz do gier?

  Poradnik zakupowy

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jak wybrać solidną i niedrogą mysz do gier?

To nieprawda, że solidna mysz do gier musi być droga. Dziś na rynku bez problemu znajdziemy urządzenia, które pomimo niewygórowanej ceny oferują możliwości zupełnie wystarczające dla miłośników elektronicznej rozrywki. Pewnie, tania myszka dla gracza często oznacza pójście na kompromisy, ale wystarczy odpowiednio podejść do tematu i zrezygnować z wodotrysków, by cieszyć się doskonałym komfortem rozgrywki przy ograniczonym budżecie.

Topowe myszki dla graczy potrafią kosztować 400, 600, a nawet 800 złotych. O tym jak kupić profesjonalną mysz gamingową dowiesz się z poradnika Profesjonalna mysz do gier, czyli jak wybrać myszkę gamingową?
Fakty są jednak takie, że mało kto potrzebuje takiego gryzonia.

Nawet najbardziej zapalony gracz jest w stanie znaleźć model dla siebie za kilkadziesiąt lub maksymalnie 150 złotych. I mówimy tutaj o solidnych, ergonomicznych i wyposażonych w wysokiej jakości podzespoły urządzeniach.

 • Mówimy mysz do gier – myślimy o…
 • Co jest istotne, gdy liczy się budżet?
 • Mysz komputerowa dla graczy – jaką wybrać?
 • Przystępne cenowo myszki do gier – najciekawsze modele

Mówimy mysz do gier – myślimy o…

Mysz do gier wyróżnia się wysoką czułością, zapewnianą przez nowoczesny sensor laserowy lub optyczny. Pozwala na regulację rozdzielczości (DPI) do konkretnego gatunku gry. Na jej boku znajdują się przeważnie dodatkowe przyciski, które można zaprogramować w taki sposób, by poprawić komfort rozgrywki. Gamingowa mysz jest wykonana z trwałych i antypoślizgowych materiałów, aby wiernie służyć graczowi nawet podczas najdłuższych i najbardziej emocjonujących sesji.

Co jest istotne, gdy liczy się budżet?

Tania mysz gamingowa może zapewnić równie wysoki komfort rozgrywki, co kilka razy droższe urządzenie. Nie zaoferuje jednak wodotrysków. Gdy ogranicza nas budżet nie powinniśmy przywiązywać szczególnej wagi do podświetlenia – choć jest ono efektowne, nie ma najmniejszego znaczenia dla jakości myszki. Można poświęcić również dodatkowe przyciski.
2 dodatkowe przyciski z boku i jeden pod scrollem (do zmiany czułości) w zupełności wystarczą, jeśli nie jesteśmy eSportowcami.

Z czego absolutnie nie można zrezygnować?

Z wysokiej jakości sensora o dużej i regulowanej czułości (rozdzielczości pracy), czasu reakcji na poziomie 1 ms oraz ergonomicznego kształtu – te trzy cechy stanowią bowiem podstawę dobrej myszki. Nie warto też wybierać gryzonia, który nie umożliwia zaprogramowania swoich dodatkowych przycisków.

Z czego można zrezygnować?

Tym, na czym oszczędzać nie można, zdecydowanie jest jakość wykonania, na którą składają się: kształt myszki, spasowanie elementów obudowy oraz materiały użyte do produkcji. W newralgicznych miejscach (a przede wszystkim pod kciukiem) powinna być warstwa gumy lub podobnego materiału, który ogranicza potliwość. Waga powinna zaś mieścić się w zakresie 80-130 gramów. To ważne, ponieważ myszka jest urządzeniem, które trzymamy w dłoni przez kilka godzin każdego dnia. Niektóre gryzonie (jak Tracer Sniper) pozwalają na regulację wagi.

Z czego nie można zrezygnować: Z czego można zrezygnować:

 • wysoka jakość sensora o dużej i regulowanej czułości
 • czas reakcji na poziomie 1 ms
 • ergonomiczny kształt

 • jakość wykonania (kształt myszki, materiały użyte do produkcji, spasowanie elementów obudowy)

Mysz komputerowa dla graczy – jaką wybrać?

Przewodowa, czy bezprzewodowa?

Pierwszy dylemat, przed jakim stoi gracz, brzmi: myszka bezprzewodowa czy przewodowa? W przypadku tańszych urządzeń odpowiedź może być tylko jedna: z kabelkiem. O ile bowiem droższe myszki potrafią bez opóźnień przesyłać sygnał do komputera bezprzewodowo, tańsze mają z tym problem. Przewód zaś to gwarancja niczym niezakłóconej łączności. Warto tutaj postawić na długi kabelek – dwumetrowy będzie idealny.

Sensor laserowy, czy optyczny?

Wybór pomiędzy sensorem laserowym a optycznym jest już bardziej skomplikowany. Ten drugi jest przeważnie tańszy (co jest niewątpliwą zaletą), ale też mniej precyzyjny (czego nie można postrzegać inaczej niż jako wadę). Dlatego też lepiej postawić na laser lub sensor optyczny, ale musi być on wysokiej jakości i o wysokiej czułości od sprawdzonego producenta, na przykład Logitech (w modelu G203 Prodigy).

Co wybrać?  Ideałem jest przewodowa myszka dla graczy z sensorem laserowym.

Niezwykle istotna jest czułość (zwana też rozdzielczością) oferowana przez dany sensor – jest ona wyrażana w DPI, czyli punktach na cal. Dla gracza absolutnym minimum jest 1500 DPI, a im większy wskaźnik, tym lepiej gryzoń sprawdzi się w bardziej dynamicznych grach, takich jak strzelanki czy MMORPG. Tania myszka do gier z powodzeniem może  zapewniać rozdzielczość pracy na poziomie 6000 DPI, co powinno zadowolić każdego gracza. Ważne też, by czułość była możliwa do regulacji.

Kluczowe cechy myszki dla gracza zatem to:

 • wysokiej jakości sensor (najlepiej laserowy),
 • wysoka rozdzielczość pracy (1500 DPI to absolutne minimum),
 • łączność przewodowa,
 • dodatkowe przyciski (przynajmniej dwa pod kciukiem),
 • ergonomiczna konstrukcja.

Przystępne cenowo myszki do gier – najciekawsze modele

Solidna mysz do gier za 150 zł – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Taki budżet jest wystarczający, by kupić urządzenie, które przez długie lata zapewni maksymalny komfort podczas rozgrywki.

Logitech G203 Prodigy to przykład solidnej myszki do gier za nieduże pieniądze.

Gryzoń firmy Logitech ma wysokiej klasy sensor optyczny, którego czułość można regulować w zakresie od 200 do aż 6000 DPI. Myszka G203 Prodigy jest przewodowa i przesyła sygnał do komputera w ciągu 1 ms, zapewniając tym samym dobre warunki do gry. Urządzenie oddaje do dyspozycji 6 przycisków, które można zaprogramować wedle swoich preferencji. Dzięki wbudowanej pamięci myszka zapisuje swoje ustawienia i działa tak samo nawet po podłączeniu jej do innego komputera. Zaawansowany system naciągu przycisków zapewnia z kolei wysoką precyzję kliknięć. Szukasz czegoś tańszego? Znajdzie się coś i dla ciebie.

Mysz do gier do 100 zł? Spójrz na Tracer Sniper.

Ten niepozorny gryzoń przykuwa uwagę obecnością aż 9 programowalnych przycisków, które zostały ponadto bardzo dobrze rozmieszczone. Laserowy sensor pracuje w rozdzielczości maks. 6000 DPI, a więc sprosta wymaganiom nawet najbardziej żywiołowych graczy. Oprócz regulacji czułości Tracer Sniper pozwala też dostosować ciężar o plus minus 25 gramów.

Godne polecenia są również:

Dream Machines DM2 Comfy (jedna z najlepiej leżących w dłoni myszek w tej cenie), ASUS Cerberus i Natec Genesis GX57 (dla zwolenników klasycznych konstrukcji) oraz California Access StrikeBack Cougar CA-1205 (łącząca świetne możliwości z futurystycznym wyglądem).

Sam wygląd bowiem jest czymś, przy czym nie trzeba kierować się niczym innym niż własnym gustem. Wybierz taką mysz, która spełnia wymagania dobrego gryzonia, a jednocześnie doskonale się prezentuje, a satysfakcja będzie gwarantowana.

Myszki gamingowe, które polecamy w naszym sklepie:

Logitech G900 Chaos Spectrum Logitech G Pro Logitech G403 Prodigy Wireless
Tracer Sniper szara Asus Cerberus czarna Natec Genesis GX57

Zdjęcia: Logitech

Jak wybrać solidną i niedroga mysz do gier?
5 (100%) 1 głosów