• Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele

Czy wiesz, że...

Najtańsze smartwatche możesz kupić już za około 200-250 złotych? To bardzo przystępna cena jeśli szukamy podstawowego modelu do komunikacji ze smartfonem. Ceny smartwatchy rosną oczywiście wraz z wyższą jakością wykonania i większą liczbą funkcji

Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?

Smartwatche dostępne są w sprzedaży już od kilku lat i od początków swojego istnienia przeszły zauważalne zmiany, nie tylko w zakresie stylistyki, ale również jakości wykonania, a przede wszystkim funkcjonalności. Mimo tego wciąż nie cieszą się szczególnie dużą popularnością, wiele osób zastanawia się nad sensem zakupu tego typu urządzenia. Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw tego typu wątpliwościom i odpowiedzieć, czy po smartwatcha rzeczywiście warto sięgnąć.

Smartwatch to uzupełnienie smartfona

Już na samym wstępie zaznaczyć trzeba, iż mówimy o gadżetach, które powstały z myślą o współpracy ze smartfonami. Wprawdzie niektóre modele (wyposażone w miejsce na kartę SIM) są w stanie działać niezależnie, ale nie ma wątpliwości, iż pełnię możliwości smartwatch prezentuje w duecie z „większym kuzynem”.

Podstawowe funkcje inteligentnego zegarka to prezentowanie na wyświetlaczu powiadomień ze smartfona.

Dzięki temu na nadgarstku pokazują nam się informacje o połączeniach przychodzących i otrzymanych smsach (które można odpowiednio odebrać lub odczytać bez wyciągania smartfona z torebki czy kieszeni), wiadomościach e-mail bądź też wydarzeniach na portach społecznościowych.

W większości przypadków możliwe jest też na przykład kontrolowanie odtwarzacza muzycznego i kilka innych opcji. W ogólnym rozrachunku ma to ułatwić funkcjonowanie użytkownikowi, zaoszczędzić jego czas i trzeba przyznać, że w takiej roli smartwatch sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. Potwierdzi to każdy, kto zdecydował się na jego zakup i zdążył się do niego przyzwyczaić.

Smartwatch dla osób aktywnych

Mogłoby się wydawać, że mowa tutaj o urządzeniach cechujących się skromną wytrzymałością, podatnych na wszelkiej maści uszkodzenia. To jednak tylko złudzenie, ponieważ nad cechą tą producenci bardzo intensywnie ostatnio pracowali – z dobrym skutkiem.

Obecnie coraz więcej nowych smartwatchy może pochwalić się obudowami odpornymi na szkodliwe działanie kurzu oraz wody. To rozwiązanie niezwykle ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia – lubiących chociażby jazdę na rowerze czy bieganie, kiedy to często złapać może nas deszcz. Koperty nierzadko wykonywane są natomiast z solidnego aluminium, a szkło bywa wzmacniane. Poniżej zdjęcie smartwatcha Samsung Gear S3 frontier

woda
zobacz produkt w sklepie

Równie ważne są tutaj jednak inne kwestie. Mowa chociażby o module GPS umożliwiającym rejestrowanie podstawowych danych związanych z jazdą lub biegiem, takich jak przebyty dystans czy prędkość. Z pewnością wymienić trzeba tu także pulsometr, dzięki któremu zegarek na bieżąco pokazuje puls użytkownika podpowiadając czy tempo treningu jest aby odpowiednie.

Nie są to naturalnie wszystkie funkcje dedykowane sportowcom-amatorom. Warto jednak dodać, że zebrane przez inteligentny zegarek dane mogą być później przesłane na smartfona i przy pomocy dedykowanych aplikacji dokładnie przeanalizowane.

Dobrym przykładem smartwatcha dla osób aktywnych jest między innymi Samsung Gear S3 frontier dostępny w sklepie Komputronik. Oferuje on wymieniony wyżej GPS, ma też wbudowany pulsomter, wysokościomierz, żyroskop i solidnie wykonaną, wodoszczelną obudowę (certyfikat IP68). Wszystkie smartwatche Samsung Gear S3 znajdziesz tutaj.

O różnicach dzielących smartfona od innego gadżetu dedykowanego sportowcom, a mianowicie smartbandu przeczytasz w poradniku Porównanie gadżetów dla biegaczy – smartwatcg czy smartband?

Smartwatch dla mężczyzny i kobiety

Nie jest tajemnicą, iż ciała mężczyzny i kobiety dość znacznie się od siebie różnią, co w przypadku poruszanego tematu ma znaczenie oczywiście w kwestii grubości nadgarstków. Na szczęście producenci o tym nie zapomnieli.

Spora część modeli oferowana jest w wariantach różniących się wielkością kopert. Jeśli nie, często do wyboru są przynajmniej paski o różnej szerokości i kolorystyce. Decydować można się też na różne materiały, z jakich zostały wykonane – tworzywo sztuczne, skórę naturalną czy metalowe bransoletki. Poniżej smartwatche Apple Watach

zegarki
zobacz produkt w sklepie

Coraz częściej w sklepach lądują jednak propozycje kierowane konkretnie do przedstawicieli i przedstawicielek obydwu płci. Przykładami mogą być chociażby niewielki MyKronoz ZeCircle doskonale pasujący do smukłej kobiecej ręki lub dedykowany męskim nadgarstkom Samsung Gear S3 classic. Ten drugi na pierwszy rzut oka przypomina klasyczny zegarek, stylowa metalowa koperta i skórzany pasek doskonale komponują się z eleganckim strojem, chociażby garniturem.

Smartwatch na każdą kieszeń

Często przez zakupem danego produktu powstrzymuje nas jego cena, zazwyczaj zbyt wysoka. Zainteresowani zakupem smartwatcha nie powinni się jednak tego obawiać. Można bowiem śmiało stwierdzić, iż mowa o urządzeniach na każda kieszeń.

Najtańsze modele oferowane są już od około 200-250 złotych. To bardzo przystępna cena, a wydatki rosną oczywiście wraz z wyższą jakością wykonania i większą liczbą funkcji.

Już w granicach 500 złotych znaleźć można jednak naprawdę kuszące propozycje, czego najlepiej dowodzi Alcatel ONETOUCH Watch czy Sony SmartWatch3. Powyżej 1000 złotych dostępne są najbardziej zaawansowane i świetnie wykonane smartwatche takie jak Apple Watch czy Samsung Gear S3 classic. Oferują one wszystko, w co obecnie nowoczesny smartwatch może zostać wyposażony.

Ranking smartwatchy do 500 znajdziesz w poradniku TOP 5 smartwatchy do 500 złotych, czyli co wybrać?

Smartwatch – czy warto?

Można założyć, że niemal każdy korzysta w dzisiejszych czasach ze smartfona. Jeśli któreś z wymienionych wyżej cech samartwatcha przypadały Ci do gustu, zapewne będziesz z sięgnięcia po tego typu urządzenie zadowolon(y/a).

Przy zakupie warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, funkcje i stylistykę, ale również kompatybilność. Większość smartwatchy jest w stanie współpracować z systemami Google Android i Apple iOS, niektóre dedykowane mogą być jednak tylko jednej z tych platform. To ważne, ale właściwie jedyne ograniczenie. Więcej o smartwachu współpracującym z systemem Android przeczytasz w poradniku Smartwach z Android Wear – co oferuje inteligentny zegarek?

Zdjęcia: Samsung, Apple

Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?
4 (80%) 1 głosów