Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?

12.05.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartwatche dostępne są w sprzedaży już od kilku lat i od początków swojego istnienia przeszły zauważalne zmiany, nie tylko w zakresie stylistyki, ale również jakości wykonania, a przede wszystkim funkcjonalności. Mimo tego, większość osób zanim zada sobie pytanie, jaki smartwatch wybrać, zastanawia się nad sensem zakupu tego typu urządzenia.

Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw tego typu wątpliwościom i odpowiedzieć, czy warto kupić smartwatch?

Najpopularniejsze smartwatche w sklepie

Smartwatch jako uzupełnienie smartfona

Już na samym wstępie zaznaczyć trzeba, iż mówimy o gadżetach, które powstały z myślą o współpracy ze smartfonami. Wprawdzie niektóre modele (wyposażone w miejsce na kartę SIM) są w stanie działać niezależnie, ale nie ma wątpliwości, iż pełnię możliwości smartwatch prezentuje w duecie z „większym kuzynem”.

Podstawowe funkcje inteligentnego zegarka to:

  • Ułatwione prezentowanie na wyświetlaczu smartwatcha powiadomień ze smartfona – dzięki temu na nadgarstku pokazują nam się informacje o połączeniach przychodzących i otrzymanych smsach (które można odpowiednio odebrać lub odczytać bez wyciągania smartfona z torebki czy kieszeni), wiadomościach e-mail bądź też wydarzeniach na portach społecznościowych.
  • W większości przypadków możliwe jest też na przykład kontrolowanie odtwarzacza muzycznego i kilka innych opcji.
  • W ogólnym rozrachunku ma to ułatwić funkcjonowanie użytkownikowi, zaoszczędzić czas i trzeba przyznać, że w takiej roli smartwatch sprawdza się naprawdę bardzo dobrze.

Potwierdzi to każdy, kto zdecydował się na jego zakup i zdążył się do niego przyzwyczaić.

Czy warto kupić smartwatch dla sportowca?

Mogłoby się wydawać, że mowa tutaj o urządzeniach cechujących się skromną wytrzymałością, podatnych na wszelkiej maści uszkodzenia. To jednak tylko złudzenie, ponieważ nad cechą tą producenci bardzo intensywnie ostatnio pracowali – z dobrym skutkiem.

Odporność na kurz i wodę

Obecnie coraz więcej nowych smartwatchy może pochwalić się obudowami odpornymi na szkodliwe działanie kurzu oraz wody. To rozwiązanie niezwykle ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia – lubiących chociażby jazdę na rowerze czy bieganie, kiedy to często złapać może nas deszcz. Koperty nierzadko wykonywane są natomiast z solidnego aluminium, a szkło bywa wzmacniane.

GPS, pulsometr i inne funkcje dla sportowców

Równie ważne są tutaj jednak inne kwestie. Mowa chociażby o module GPS umożliwiającym rejestrowanie podstawowych danych związanych z jazdą lub biegiem, takich jak przebyty dystans czy prędkość. Z pewnością wymienić trzeba tu także pulsometr, dzięki któremu zegarek na bieżąco pokazuje puls użytkownika podpowiadając czy tempo treningu jest aby odpowiednie.

Nie są to naturalnie wszystkie funkcje dedykowane sportowcom-amatorom. Warto jednak dodać, że zebrane przez inteligentny zegarek dane mogą być później przesłane na smartfona i przy pomocy dedykowanych aplikacji dokładnie przeanalizowane.

Więcej przydatnych funkcji dla sportowców znajdziesz w artykule: 5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

O różnicach dzielących smartfona od innego gadżetu dedykowanego sportowcom, a mianowicie smartbandu przeczytasz w poradniku Porównanie gadżetów dla biegaczy – smartwatch czy smartband?

Smartwatch dla mężczyzny i kobiety

Nie jest tajemnicą, iż ciała mężczyzny i kobiety dość znacznie się od siebie różnią, co w przypadku poruszanego tematu ma znaczenie oczywiście w kwestii grubości nadgarstków. Na szczęście producenci o tym nie zapomnieli.

Spora część modeli oferowana jest w wariantach różniących się wielkością kopert. Jeśli nie, często do wyboru są przynajmniej paski o różnej szerokości i kolorystyce. Decydować można się też na różne materiały, z jakich zostały wykonane – tworzywo sztuczne, skórę naturalną czy metalowe bransoletki.

Smartwatch na każdą kieszeń

Często przez zakupem danego produktu powstrzymuje nas jego cena, zazwyczaj zbyt wysoka. Zainteresowani zakupem smartwatcha nie powinni się jednak tego obawiać. Można bowiem śmiało stwierdzić, iż mowa o urządzeniach na każdą kieszeń.

Najtańsze modele oferowane są już od około 200-250 złotych. To bardzo przystępna cena, a wydatki rosną oczywiście wraz z wyższą jakością wykonania i większą liczbą funkcji.

Już w granicach 500 złotych znaleźć można jednak naprawdę kuszące propozycje. Ranking smartwatchy do 500 znajdziesz w poradniku: Jaki smartwatch do 500 zł? Ranking

Smartwatch – czy warto?

Można założyć, że niemal każdy korzysta w dzisiejszych czasach ze smartfona. Jeśli któreś z wymienionych wyżej cech samartwatcha przypadały Ci do gustu będziesz wiedzieć, czy warto kupić smartwatch w Twoim przypadku.

Przy zakupie warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, funkcje i stylistykę, ale również kompatybilność. Większość smartwatchy jest w stanie współpracować z systemami Google Android i Apple iOS, niektóre dedykowane mogą być jednak tylko jednej z tych platform. To ważne, ale właściwie jedyne ograniczenie.

Zobacz również: 5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (4 głosy)

Czytaj więcej