
Monitoring w firmie może być skuteczną formą zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w niektórych typach zakładów pracy, czy też kontroli jakości produkcji i przeciwdziałania kradzieży mienia. Rejestrowanie obrazu w firmie jest regulowane przez szereg przepisów. Warto przyjrzeć się opcjom, jakie ma w tej kwestii pracodawca.
Sprawdź również nasze inne poradniki dotyczące sprzętu dla firm.
- Jaki monitoring w firmie?
- Czy pracodawca ma prawo oglądać monitoring?
- Czy pracodawca musi poinformować pracowników o kamerach?
- Jakich pomieszczeń pracodawca nie może monitorować?
- Monitoring firmy przez Internet
- Smart monitoring w firmie – zalety
- Czy warto zainwestować w monitoring?
- Polecane kamery do monitoringu firmy
Jaki monitoring w firmie?
W świetle prawa dozwolony jest wyłącznie monitoring wizyjny, czyli zapis wideo bez dźwięku. Kodeks pracy nie obejmuje w swoich przepisach wykorzystania mikrofonów, które są nielegalne.
Czy pracodawca ma prawo oglądać monitoring?
Tak, pracodawcy przysługuje prawo do oglądania monitoringu. Jeśli zaistnieją również takie okoliczności, o dostęp do nagrania wideo może ubiegać się osoba zarejestrowana na nagraniu (a więc np. podwładny), gdy sytuacja dotyczy bezpośrednio jej. Trzecim, najczęstszym przypadkiem osoby, która korzysta z prawa do przejrzenia zapisu wideo z monitoringu jest osoba, której skradziono lub zniszczono własność i potrzebuje zidentyfikować sprawców.
Według art. 222 § 3 Kodeksu pracy pracodawca może przechowywać nagrania z monitoringu przez maksymalnie trzy miesiące od momentu zapisu wideo. Po tym czasie zapis należy bezwzględnie zniszczyć, o ile odrębny przepis nie stanowi inaczej.
Czy pracodawca musi poinformować pracowników o kamerach?
Przy wprowadzonych przepisach RODO, pracodawca ma obowiązek informowania o tym, że zamierza wprowadzić monitoring. Co więcej, nie może on zastosować kamer wideo jako formy kontroli pracowników i wydajności ich pracy. Zgodnie z art. 222 § 1 Kodeksu pracy, monitoring w pracy można wykorzystywać wyłącznie, jeśli jest on niezbędny do celów takich, jak:
- zapewnienie bezpieczeństwa pracowników
- ochrony mienia
- kontroli produkcji
- zachowania tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę
Informacja o wprowadzeniu monitoringu musi trafić na piśmie do pracowników nie później niż 2 tygodnie przed jego planowanym wprowadzeniem. Ponadto fakt wprowadzenia monitoringu oraz sposób jego zastosowania musi być uwzględniony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub specjalnym obwieszczeniu przy braku wcześniejszych form.
O monitoringu muszą być również za każdym razem poinformowani nowi pracownicy (już po jego wprowadzeniu), a na terenie zakładu pracy w miejscach monitorowanych muszą widnieć stosowne oznaczenia o rejestrowaniu obrazu. Musi to nastąpić najpóźniej dzień przed uruchomieniem monitoringu.
Pracodawca musi również spełnić obowiązek informacyjny wynikający z art. 13 RODO, czyli podać:
- swoją nazwę i adres
- obszar oraz cel monitorowania
- okres przetwarzania danych
Jakich pomieszczeń pracodawca nie może monitorować?
Jeśli chodzi o ograniczenia monitoringu, istnieje bezwględny zakaz prowadzenia rejestracji wideo w pomieszczeniach sanitarnych i socjalnych takich, jak:
- łazienka
- stołówka
- szatnia
- palarnia
W praktyce wygląda to tak, że monitoring takich pomieszczeń jest technicznie możliwy, ale w przypadku jakiegokolwiek zarzutu ze strony pracowników, pracodawca będzie musiał udowodnić, że jest on niezbędny do realizacji celów wynikających z art. 222 § 1 Kodeksu pracy (wspominaliśmy o nich w sekcji „Czy pracodawca musi poinformować pracowników o kamerach”).
Monitoring firmy przez Internet
Kamery IP służące do monitoringu firmy przez internet są coraz popularniejsze. Sieciowe systemy telewizji przemysłowej mają kilka kluczowych zalet, między innymi większą ilość soczewek. Tam, gdzie trzeba by było kilku analogowych kamer do monitoringu, można zastąpić je jedną kamerą IP. Tego typu monitoring jest również prostszy w instalacji (wymaga mniej kabli), a także umożliwia zdalne przybliżenie i zmianę fokusu.
Monitoring przez internet cechuje się także lepszą jakością i może zapewniać różnego rodzaju dane analityczne, a co więcej, zapisywany obraz jest również zaszyfrowany. Warto mieć na uwadze również to, że kamery IP są w tym momencie bardzo przystępne cenowo i z powodzeniem mogą sobie na nie pozwolić także mniejsze firmy.
Smart monitoring w firmie – dlaczego warto?
Zdalny monitoring wizyjny jest w przypadku wielu zakładów pracy niezbędny. Główne powody, dla których warto rozważyć monitoring w miejscu pracy to:
- kontrola nad budynkiem
Monitoring zwiększa poczucie bezpieczeństwa, pomaga chronić się przed włamaniami oraz pozwala na nadzór wielu aspektów zarządzanego budynku.
- ochrona firmowego parkingu
Monitoring przestrzeni parkingowej może działać na potencjalnych sprawców (np. złodziei) odstraszająco. Poza tym, w razie kradzieży czy innej niepożądanej sytuacji (np. kolizji), łatwiej ustalić sprawcę.
- monitoring w biurze
Stosując monitoring wizyjny możemy uchronić się od kradzieży sprzętu czy dokumentów stanowiących tajemnicę firmy.
- skuteczna ochrona mienia przed kradzieżą i włamaniami
Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, zamiast łapać. Dlatego samo oznakowanie miejsca pracy, a przez to świadomość monitoringu, może znacząco ukrócić zapędy złodziejów i włamywaczy.
- kontrola produkcji
Monitorowanie jest narzędziem, które może usprawnić proces produkcji i doprowadzić do zminimalizowania niebezpieczeństw, zoptymalizowania kroków potrzebnych do wytwarzania produktów.
Czy warto zainwestować w monitoring?
Jak już wspominaliśmy wyżej, istnieje wiele powodów, dla których nadzorowanie budynku czy miejsca pracy jest przydatne. Czy warto wprowadzać monitoring? Na to pytanie każdy powinien jednak odpowiedzieć indywidualnie, w zależności od budżetu i potrzeb. Niektóre typy biznesów potrzebują go bardziej niż inne.
Polecane kamery do monitoringu firmy
Wybraliśmy najlepsze kamery do monitoringu, które można stosować w biurach i pomieszczeniach firmowych. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kamer IP do monitoringu, to zachęcamy do lektury poradnika. Tutaj znajdziesz propozycje konkretnych produktów.
- IMOU Turret – sufitowa kamera do monitoringu
- Reolink Argus 2e – naścienna kamera do monitorowania
- IMOU Bullet 2S 4MP – kamera do monitorowania firmy
- Reolink E1 Zoom – kamera do monitorowania biura
- IMOU Ranger 2 4MP – kamera do smart monitoringu
- D-Link DCS-6500LH – kamera do monitorowania pomieszczeń
- Reolink RLC-410W-4Mp – zewnętrzna kamera do monitorowania firmy
- IMOU Bullet 2C 4MP – zewnętrzna kamera do monitoringu
- Eufy Indoor Camera – wewnętrzna kamera do monitoringu firmy
- Ezviz C3W 1080P (Husky Air 1080P) – dobra kamera do monitoringu

Sufitowa kamera do monitoringu: IMOU Turret
Kopułkowa kamera IMOU Turret zapewnia monitoring z poziomu sufitu. Sprzętu można używać na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku przy zakresie temperatur od -30 do 60 stopni Celsjusza. Kąt widzenia w poziomie to 81 stopni, a w pionie – 44 stopni. Kamera rejestruje obraz Full HD kodując obraz w H.264/H.265 i zapewnia 30 m zasięg w nocy. IMOU Turret jest zgodne z WiFi 4 i dysponuje złączem RJ-45, a maksymalna pojemność karty pamięci microSD XC to 256 GB.

Naścienna kamera do monitorowania: Reolink Argus 2e
Reolink Argus 2e to naścienna kamera IP stosowana wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Wyposażona jest w czujnik ruchu i rejestruje obraz w rozdzielczości 1920 x 1080. Wyróżnia się wysokim kątem widzenia w poziomie – 100 stopni oraz widocznością do 10 m w nocy. Dodatkowo sprzęt jest zgodny z Amazon Echo i Google Home, a więc można podpiąć go pod smart hub.

Kamera do monitorowania firmy: IMOU Bullet 2S 4MP
Naścienna kamera IMOU Bullet 2S 4MP to sprzęt służacy wyłącznie do monitoringu zewnętrznego. Cechuje się bardzo wysoką rozdzielczością 2K (2560 x 1440 pikseli) przy kodowaniu obrazu H.265, 81-stopniowym kącie widzenia w poziomie i 30 m zasięgu w nocy. Sprzęt posiada port RJ-45 oraz moduł łączności WiFi 4. Nie zabraknie tutaj możliwości zapisu na karcie microSD XC z pojemnością do 256 GB.
Kamera do monitorowania biura: Reolink E1 Zoom
Reolink E1 Zoom to kamera uchylno-obrotowa, a więc mogąca przesuwać się w osi pionowej (o 50 stopni) i poziomej (355 stopni), dzięki czemu można pokryć bardzo szeroki zakres terenu. Sprzęt posiada bardzo szeroki kąt widzenia, bo wynoszący 130 stopni, a także wyróżnia go wysoka rozdzielczość wynosząca aż 2560 x 1920 pikseli. Nie zabrakło tutaj obsługi WiFi 4, dwóch częstotliwości (2,4 i 5 GHz) oraz kompatybilności z systemami inteligentnego domu, jak Amazon Echo, Google Home IFTTT.

Kamera do smart monitoringu: IMOU Ranger 2 4MP
Ta uchylno-obrotowa kamera oferuje bardzo szeroki, 355-stopniowy zakres ruchu w pionie i 80-stopniowy w poziomie. Oprócz tego wyposażona jest w czujnik ruchu. Ogromną zaletą IMOU Ranger 2 4MP jest wysoka rozdzielczość nagrywania – 2K, czyli 2560 x 1440 pikseli przy kodowaniu H.264/H.265. Kamera nagrywa przy 92-stopniowym kącie widzenia w poziomie i 48-stopniowym kącie w pionie. Obsługuje RJ-45, WiFi 4, a także potrafi nagrywać w nocy z widocznością do 10 m. Maksymalna pojemność karty pamięci microSD XC to 256 GB.

Kamera do monitorowania pomieszczeń: D-Link DCS-6500LH
Uchylno-obrotowa kamera D-Link DCS-6500LH zapewnia szeroki obrót w osi pionowej – aż o 90 stopni oraz 340-stopniowy obrót w osi poziomej. Sprzęt potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z kodowaniem obrazu H.264. posiada bardzo szeroki kąt widzenia, bo wynoszący 130 stopni, a także wysoką rozdzielczość wynoszącą aż 2560 x 1920 pikseli. Jest on rzecz jasna zgodny z WiFi 4, a oprócz tego kompatybilny z Amazon Echo, Google Home i IFTTT. Warto wspomnieć, że oprócz czujnika ruchu, sprzęt ten wykrywa również dźwięk.
Zewnętrzna kamera do monitorowania firmy: Reolink RLC-410W-4Mp
Reolink RLC-410W-4Mp to kamera naścienna i przeznaczona do monitoringu przestrzeni na zewnątrz budynków. Posiada ona moduł WiFi 4 i port RJ-45 oraz zapewnia możliwość pracy na pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Produkt ten wyróżnia się wysoką rozdzielczością – 2560 x 1440 pikseli przy kodowaniu obrazu H.264. Jego dużą zaletą jest wysoki zasięg – aż do 30 m przy trybie pracy w nocy. Kamera rejestruje obraz z 80-stopniowym kątem widzenia w poziomie i 42-stopniowym w pionie. Sprzęt ponadto posiada certyfikat wodoszczelności IP66.

Zewnętrzna kamera do monitoringu: IMOU Bullet 2C 4MP
Zewnętrzna kamera naścienna IMOU Bullet 2C 4MP rejestruje obraz o wysokiej jakości (rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli) przy kodowaniu H.265. Jest ona kompatybilna z WiFi 4 i dysponuje portem RJ-45. Obsługuje karty microSD XC z pojemnością do 256 GB. Ważnymi zaletami są: wysoka widoczność w nocy, sięgająca 30 m oraz szeroki kąt widzenia w poziomie (106 stopni) i pionie (56 stopni). Kamera jest wodoszczelna i potrafi pracować w temperaturach od -30 do 60 stopni Celsjusza.

Wewnętrzna kamera do monitoringu firmy: Eufy Indoor Camera
Ta wewnętrzna kamera bezprzewodowa ma duże możliwość, jeśli chodzi o obrót, bo cechuje się 360-stopniowym ruchem w poziomie i 96-stopniowym w pionie. Sprzęt rejestruje obraz w rozdzielczości 1520p w kodowaniu H.264/H.265. Kamera obsługuje WiFi na paśmie 2,4 GHz i zgodny jest z Amazon Echo, Apple HomeKit i Google Home. Eufy Indoor Camera przy słabym oświetleniu automatycznie przechodzi w tryb nocny, aby lepiej dostrzec co się dzieje w monitorowanym pomieszczeniu.
Dobra kamera do monitoringu: Ezviz C3W 1080P
Kamera Ezviz C3W 1080P jest uniwersalnym sprzętem, który można używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Sprzęt rejestruje obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy kodowaniu H.264 i 103-stopniowym kątem widzenia w poziomie. Kamera posiada port RJ-45 i jest zgodna z WiFi 4 na paśmie 2,4 GHz. Sprzęt wyróżnia się 30-metrową widocznością w nocy, zakresem pracy od -30 do 60 stopni Celsjusza i wodoszczelnością IP66.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Inwerter solarny – co to jest?

Przegląd USB – typy, rodzaje i zastosowanie złączy

Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?

Jak działa pralka sterowana smartfonem?

Jaki prezent na dzień mężczyzny? Co kupić dla chłopaka?

Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Leasing telefonu w Komputronik – sprawdź korzyści

Co zabrać na Majówkę? Praktyczny niezbędnik
