Smart monitoring w firmie – co warto wiedzieć?

Monitoring w firmie może być skuteczną formą zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w niektórych typach zakładów pracy, czy też kontroli jakości produkcji i przeciwdziałania kradzieży mienia. Rejestrowanie obrazu w firmie jest regulowane przez szereg przepisów. Warto przyjrzeć się opcjom, jakie ma w tej kwestii pracodawca.

Sprawdź również nasze inne poradniki dotyczące sprzętu dla firm.

Jaki monitoring w firmie?

W świetle prawa dozwolony jest wyłącznie monitoring wizyjny, czyli zapis wideo bez dźwięku. Kodeks pracy nie obejmuje w swoich przepisach wykorzystania mikrofonów, które są nielegalne.

Czy pracodawca ma prawo oglądać monitoring?

Tak, pracodawcy przysługuje prawo do oglądania monitoringu. Jeśli zaistnieją również takie okoliczności, o dostęp do nagrania wideo może ubiegać się osoba zarejestrowana na nagraniu (a więc np. podwładny), gdy sytuacja dotyczy bezpośrednio jej. Trzecim, najczęstszym przypadkiem osoby, która korzysta z prawa do przejrzenia zapisu wideo z monitoringu jest osoba, której skradziono lub zniszczono własność i potrzebuje zidentyfikować sprawców.

Według art. 222 § 3 Kodeksu pracy pracodawca może przechowywać nagrania z monitoringu przez maksymalnie trzy miesiące od momentu zapisu wideo. Po tym czasie zapis należy bezwzględnie zniszczyć, o ile odrębny przepis nie stanowi inaczej.

monitoring pracowników w firmie

Czy pracodawca musi poinformować pracowników o kamerach?

Przy wprowadzonych przepisach RODO, pracodawca ma obowiązek informowania o tym, że zamierza wprowadzić monitoring. Co więcej, nie może on zastosować kamer wideo jako formy kontroli pracowników i wydajności ich pracy. Zgodnie z art. 222 § 1 Kodeksu pracy, monitoring w pracy można wykorzystywać wyłącznie, jeśli jest on niezbędny do celów takich, jak:

 • zapewnienie bezpieczeństwa pracowników
 • ochrony mienia
 • kontroli produkcji
 • zachowania tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę

Informacja o wprowadzeniu monitoringu musi trafić na piśmie do pracowników nie później niż 2 tygodnie przed jego planowanym wprowadzeniem. Ponadto fakt wprowadzenia monitoringu oraz sposób jego zastosowania musi być uwzględniony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub specjalnym obwieszczeniu przy braku wcześniejszych form.

O monitoringu muszą być również za każdym razem poinformowani nowi pracownicy (już po jego wprowadzeniu), a na terenie zakładu pracy w miejscach monitorowanych muszą widnieć stosowne oznaczenia o rejestrowaniu obrazu. Musi to nastąpić najpóźniej dzień przed uruchomieniem monitoringu.

Pracodawca musi również spełnić obowiązek informacyjny wynikający z art. 13 RODO, czyli podać:

 • swoją nazwę i adres
 • obszar oraz cel monitorowania
 • okres przetwarzania danych

Jakich pomieszczeń pracodawca nie może monitorować?

Jeśli chodzi o ograniczenia monitoringu, istnieje bezwględny zakaz prowadzenia rejestracji wideo w pomieszczeniach sanitarnych i socjalnych takich, jak:

 • łazienka
 • stołówka
 • szatnia
 • palarnia

W praktyce wygląda to tak, że monitoring takich pomieszczeń jest technicznie możliwy, ale w przypadku jakiegokolwiek zarzutu ze strony pracowników, pracodawca będzie musiał udowodnić, że jest on niezbędny do realizacji celów wynikających z art. 222 § 1 Kodeksu pracy (wspominaliśmy o nich w sekcji „Czy pracodawca musi poinformować pracowników o kamerach”).

monitoring w firmie

Monitoring firmy przez Internet

Kamery IP służące do monitoringu firmy przez internet są coraz popularniejsze. Sieciowe systemy telewizji przemysłowej mają kilka kluczowych zalet, między innymi większą ilość soczewek. Tam, gdzie trzeba by było kilku analogowych kamer do monitoringu, można zastąpić je jedną kamerą IP. Tego typu monitoring jest również prostszy w instalacji (wymaga mniej kabli), a także umożliwia zdalne przybliżenie i zmianę fokusu.

Monitoring przez internet cechuje się także lepszą jakością i może zapewniać różnego rodzaju dane analityczne, a co więcej, zapisywany obraz jest również zaszyfrowany. Warto mieć na uwadze również to, że kamery IP są w tym momencie bardzo przystępne cenowo i z powodzeniem mogą sobie na nie pozwolić także mniejsze firmy.

Smart monitoring w firmie – dlaczego warto?

Zdalny monitoring wizyjny jest w przypadku wielu zakładów pracy niezbędny. Główne powody, dla których warto rozważyć monitoring w miejscu pracy to:

 • kontrola nad budynkiem

Monitoring zwiększa poczucie bezpieczeństwa, pomaga chronić się przed włamaniami oraz pozwala na nadzór wielu aspektów zarządzanego budynku.

 • ochrona firmowego parkingu

Monitoring przestrzeni parkingowej może działać na potencjalnych sprawców (np. złodziei) odstraszająco. Poza tym, w razie kradzieży czy innej niepożądanej sytuacji (np. kolizji), łatwiej ustalić sprawcę.

 • monitoring w biurze

Stosując monitoring wizyjny możemy uchronić się od kradzieży sprzętu czy dokumentów stanowiących tajemnicę firmy.

 • skuteczna ochrona mienia przed kradzieżą i włamaniami

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, zamiast łapać. Dlatego samo oznakowanie miejsca pracy, a przez to świadomość monitoringu, może znacząco ukrócić zapędy złodziejów i włamywaczy.

 • kontrola produkcji

Monitorowanie jest narzędziem, które może usprawnić proces produkcji i doprowadzić do zminimalizowania niebezpieczeństw, zoptymalizowania kroków potrzebnych do wytwarzania produktów.

Czy warto zainwestować w monitoring?

Jak już wspominaliśmy wyżej, istnieje wiele powodów, dla których nadzorowanie budynku czy miejsca pracy jest przydatne. Czy warto wprowadzać monitoring? Na to pytanie każdy powinien jednak odpowiedzieć indywidualnie, w zależności od budżetu i potrzeb. Niektóre typy biznesów potrzebują go bardziej niż inne.

Polecane kamery do monitoringu firmy

Wybraliśmy najlepsze kamery do monitoringu, które można stosować w biurach i pomieszczeniach firmowych. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kamer IP do monitoringu, to zachęcamy do lektury poradnika. Tutaj znajdziesz propozycje konkretnych produktów.Może Cię zainteresować:

Autor
Jakub Krawczyński
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej