W reklamach i na grafikach promocyjnych zawsze są wielkie wille lub przynajmniej domy z ogrodem. Obalmy jednak ten mit i podkreślmy, że smart home w mieszkaniu w bloku również ma sens. Czasami to nawet świetny sposób na poprawę komfortu i odrobinę oszczędności.
Podpowiadamy, jak zaprojektować i urządzić takie inteligentne mieszkanie. Co warto kupić, na co zwracać uwagę i jak wykorzystać w pełni potencjał drzemiący w takim systemie smart home.
Spis treści
- Co to jest inteligentny dom?
- Jak wybrać system smart home do małego mieszkania?
- Pomysły na inteligentne mieszkanie w bloku
- Inteligentne mieszkanie w bloku – czy warto?
Co to jest inteligentny dom?
O inteligentnym domu mówimy wtedy, gdy ma funkcje lub wykonuje pewne czynności, które mogą nam ułatwić życie i mieszkanie w taki lub inny sposób. Pewne zadania mogą wykonywać się zupełnie samodzielnie.
Tak zwana automatyka domowa sprawia na przykład, że ogrzewanie samo się wyłącza, gdy otworzymy okno do wietrzenia. Oświetlenie samo się włącza, gdy zrobi się ciemno. Głośniki same rozpoczną odtwarzanie muzyki, by przywitać nas przyjemnymi dźwiękami po powrocie z pracy.
System smart home pozwala też wykonywać zadania zdalnie. Nie musisz wstawać z łóżka ani nawet znajdować się w mieszkaniu – wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, by sterować domem. W taki sposób włączysz odkurzającego robota, pozapalasz światła, by symulować swoją obecność, ustawisz ogrzewanie tak, by dom zdążył się nagrzać przed twoim powrotem. Upewnisz się też, że wszystkie sprzęty zostały odłączone od prądu – a w razie potrzeby je wyłączysz.
Jak widzisz, systemy inteligentnego domu wnoszą komfort codziennego życia na lepszy poziom. Przy okazji zwiększają twoje bezpieczeństwo i dają szansę na to, by zaoszczędzić co nieco na rachunkach za prąd i gaz.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź to: Rozwiązania Smart Home, czyli inteligentny dom – pytania i odpowiedzi.
Jak wybrać system smart home do małego mieszkania?
Jeśli chcesz zaprojektować swój smart home w małym mieszkaniu, to najlepszym rozwiązaniem będzie system bezprzewodowy. Nie wymaga żadnego kucia i prowadzenia przewodów, więc obejdzie się bez remontu. Do tego zajmuje niewiele miejsca i bez trudu możesz go rozbudowywać o kolejne elementy, gdy pojawi się taka potrzeba lub dodatkowy zastrzyk gotówki.
Mamy też na uwadze fakt, że z takimi mieszkaniami już tak jest, że gdy rodzina się powiększa, to stają za małe. Tymczasem bezprzewodowy system smart home ma taką zaletę, że możesz go po prostu spakować i bez problemu przewieźć do nowego domu.
Zwróć również uwagę na to, żeby elementy systemu dobrze wpasowywały się w wystrój wnętrza. W przypadku mocno ograniczonej przestrzeni jest to szczególnie ważne.
Kilka wskazówek zebraliśmy w poradniki Smart home – od czego zacząć?
Pomysły na inteligentne mieszkanie w bloku
Czas urządzić swoje małe, ale inteligentne mieszkanie – pomysły:
Inteligentne oświetlenie
Inteligentne oświetlenie to najprostszy sposób na zamianę mieszkania w smart home. Możesz wymienić standardowe lampy i żarówki na takie, które można włączać i wyłączać w aplikacji na telefon. Nie stracisz na tym ani centymetra przestrzeni.
Wybór jest spory, od prostych żarówek, po lampy umożliwiające zmianę jasności, temperatury barwowej, a nawet koloru świecenia. Stawiając na takie rozwiązanie, zadbasz o swój komfort i zdrowie oczu – poprzez dostosowanie barwy do pory dnia. Ale też zbudujesz atmosferę dostosowaną do wieczoru filmowego, kolacji przy świecach czy domówki.
Ustalając odpowiedni harmonogram, w którym lampy będą zapalać się o określonych porach, możesz też symulować swoją obecność w mieszkaniu.
Jeśli chcesz poznać wszystkie możliwości inteligentnego oświetlenia, to koniecznie zajrzyj do poradnika Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje.
Inteligentne gniazdka
Inteligentne gniazdko (inaczej: smart plug) możesz zainstalować bez kucia ścian i ingerencji w instalację.
Po prostu wpinasz je do tradycyjnego gniazdka. Co na tym zyskujesz? Przede wszystkim możliwość zdalnego włączania i wyłączania urządzeń.
W ten sposób masz możliwość zapalania i gaszenia lamp bez wstawania z kanapy lub łóżka. Wyłączania sprzętu dla oszczędności czy też odcinania prądu, gdy zapomnisz odłączyć żelazko, wychodząc z domu.
Niektóre inteligentne gniazdka pozwalają także na monitorowanie zużycia energii. To pozwala odnaleźć największych prądożerców w mieszkaniu i zrobić z nimi to, co słuszne.
Więcej w artykule Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug
Inteligentne głośniki i sterowanie muzyką
Inteligentne głośniki – takie jak Google Home czy Amazon Echo – nasłuchują, wyczekując wydawanych przez ciebie poleceń głosowych. Następnie wykonują zadanie, np. zapalają światła, albo odpowiadają na zadane przez ciebie pytanie, które może dotyczyć czegokolwiek. Odpowiedzi oczywiście są pobierane z wyszukiwarek np.: Google.
Asystenci głosowi mogą również służyć do sterowania muzyką – rozpoczynania odtwarzania, wstrzymywania, przełączania utworów czy ustalania głośności.
Polecamy artykuł Co potrafi asystent głosowy? Jakie urządzenia obsługuje?
Sterowanie roletami
Kolejnym sposobem na znaczne ułatwienie sobie życia jest zainstalowanie sterownika rolet. Za pomocą jednego kliknięcia możesz odsłonić lub zasłonić jedno albo i wszystkie okna w mieszkaniu. Szybko i wygodnie.
Monitoring
Wielu osobom monitoring kojarzy się z kamerą obserwującą podwórko i drzwi wejściowe. Nie jest to jednak jedyna opcja. Są jeszcze kamery wewnętrzne, które może nie odstraszą włamywacza, ale zarejestrować jego czyn (i twarz) jak najbardziej mogą.
Najlepiej połączyć taką kamerę z czujnikami ruchu oraz monitorami otwarcia drzwi i okien. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie, gdy pojawi się intruz i od razu na żywo zobaczysz, czy to rzeczywiście włamywacz, czy tylko kot zrobił sobie wycieczkę.
Dokładnie omawiamy wszystkie możliwości w artykule Jaka kamera IP? Jak wybrać kamerę do monitoringu?
Czujniki dymu i zalania
Kolejne akcesoria, których w inteligentnym mieszkaniu nie powinno zabraknąć, to czujniki dymu i zalania. Nie są to szczególnie drogie urządzenia, a pozwalają uniknąć olbrzymich wydatków. Nie wspominając już o znaczeniu tego pierwszego sensora dla zdrowia i życia.
Zasada działania jest prosta. Gdy zostanie wykryty dym w powietrzu lub nadmiar wody na podłodze, natychmiast otrzymasz powiadomienie i rozlegnie się alarm. Czujniki same też mogą zareagować – ten od zalania na przykład może automatycznie odcinać dopływ wody.
Sprzątanie i oczyszczanie powietrza
Akcesoria smart home pomagają też w szeroko rozumianym oczyszczaniu. Roboty sprzątające skutecznie pozbywają się kurzu i okruchów z podłóg, a oczyszczacze powietrza eliminują smog, bakterie i inne zanieczyszczenia unoszące się w pomieszczeniach.
Jedne i drugie mogą działać zupełnie bez twojej ingerencji. Aktywować się o określonych porach lub gdy nadejdzie taka konieczność. Dzięki temu zupełnie bez wysiłku będziesz mieć zdrowie, czyste i higieniczne warunki w mieszkaniu.
To by było na tyle, jeśli chodzi o nasze propozycje. Choć rzecz jasna wcale nie wyczerpaliśmy jeszcze tematu. Nie wszystko musisz mieć oczywiście od razu. Wybierając odpowiedni system smart home, możesz go swobodnie rozbudowywać w przyszłości. Jeszcze bardziej dbać o wygodę i bezpieczeństwo, automatyzując działania i tworząc bardziej rozbudowane scenariusze.
Więcej artykułów znajdziesz w dziale Wszystko o inteligentnym domu
Inteligentne mieszkanie w bloku – czy warto?
Wiesz już jak zrobić inteligentne mieszkanie w bloku, teraz więc odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w ogóle warto to robić. Odpowiedź jednak może być tylko jedna.
Zdecydowanie warto. Choć koszty mogą początkowo wydawać się nie małe, kompleksowy system smart home poważnie wpłynie na twój komfort. Mieszkanie staje się dzięki niemu jeszcze bardziej przyjaznym miejscem, odpowiadającym na twoje wymagania i codzienne zadania.
Zwiększasz również swoje bezpieczeństwo, czy to poprzez monitoring, czy też najróżniejsze czujniki. Kolejną korzyścią są oszczędności. Automatyczne wyłączanie urządzeń, gdy nie są potrzebne, czy możliwość zdalnego odłączania prądu, rzeczywiście pozwala obniżyć rachunki.
Taki system możesz w dodatku przenieść do nowego domu w razie wyprowadzki. Możesz go też zostawić, traktując jak inwestycję. W ten sposób istotnie podwyższysz wartość mieszkania przy ewentualnej sprzedaży czy wynajmie.
Może Cię zainteresować: