W ostatnich latach zdecydowanie śmielej wykorzystujemy nowe technologie, dzięki którym zwykłe mieszkanie może zmienić się w smart home. Jak zacząć przygodę z automatyką domową? Co trzeba wiedzieć przy projektowaniu i wdrażaniu takiego systemu? Czy wreszcie, ile to wszystko kosztuje? Smart home – od czego zacząć? Podpowiadamy, jak stworzyć swój inteligentny dom krok po kroku.
Spis treści:
- Co to jest inteligentny dom?
- Jak działa system smart home?
- Jaki system smart home wybrać?
- Przygodę z inteligentnym domem zacznij od routera
- Jak można sterować inteligentnym domem?
- Jakie urządzenia smart home kupić na start?
- Ile kosztuje smart home?
Czym właściwie jest inteligentny dom?
Inteligentny dom – czyli właśnie smart home – to system automatyki domowej. Dzięki niemu wiele zadań może wykonywać się automatycznie, a nad innymi masz zdalną kontrolę – przez Internet lub Bluetooth. Najlepiej wyjaśnić to na przykładach:
- W inteligentnym domu światła mogą włączać się automatycznie po Twoim powrocie z pracy
- Może uruchamiać się ogrzewanie, które wcześniej wyłączyło się po Twoim wyjściu
- Moc grzejników zostanie dostosowana do aktualnej temperatury w domu i Twojej zdefiniowanej, komfortowej temperatury w mieszkaniu
- Już po wyjściu z domu możesz też upewnić się, że żelazko zostało odłączone od gniazdka, a nawet wyłączyć przepływ prądu z poziomu aplikacji na telefon
A to podstawowe funkcje. A zatem – od czego zacząć przygodę ze smart home?
Jak działa system smart home?
Zacznijmy od tego, że systemy smart home można podzielić na dwie kategorie, z których każda ma swoje zalety i wady. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z inteligentnym domem, dobrze zdecydować się na jeden z nich:
- System przewodowy wymaga dokładnego rozplanowania instalacji oraz poprowadzenia kabli ethernet i zasilających przez całe mieszkanie. Dlatego jest to opcja wybierana raczej przy stawianiu nowych budynków lub podczas generalnych remontów. To droższe i bardziej wymagające rozwiązanie, ale w zamian otrzymujesz większe możliwości i bardziej kompleksowe sterowanie inteligentnym domem.
Jest na szczęście alternatywne rozwiązanie, które obecnie jest najpopularniejsze.
- System bezprzewodowy, który możesz wdrożyć w dowolnej chwili i swobodnie też go modyfikować czy rozbudowywać. A w przypadku przeprowadzki nawet zabrać ze sobą. Bazuje na bezprzewodowej łączności Wi-Fi i Bluetooth, co może być dla ciebie wygodniejszym rozwiązaniem. Taki system jest również tańszy.
Przeczytaj również artykuł Smart home w małym mieszkaniu – co warto kupić?
Jaki system smart home wybrać?
Gdy postawisz już na typ, możesz przejść do wyboru któregoś z konkretnych rozwiązań. Tutaj musisz zastanowić się, czy będziesz opierać się na urządzeniach jednego lub kilku producentów. Do wyboru masz 3 możliwości:
- Urządzenia jednego producenta – najłatwiejsze rozwiązanie
- Urządzenia kilku producentów – oparte na jednym protokole łączności
- Różni producenci i różne protokoły – poziom zaawansowany
Urządzenia jednego producenta – najłatwiejsze rozwiązanie
Zdecydowanie najłatwiej opierać się na urządzeniach jednego producenta. W takim wypadku urządzenia będą ze sobą kompatybilne, czyli bez problemu będą się ze sobą łączyć. Będziesz też mógł zarządzać nimi z poziomu aplikacji danego producenta.
Na rynku znajdziesz kilka różnych autorskich systemów i każdy z nich ma co nieco do zaoferowania. Są też producenci, którzy tworzą swoje własne ekosystemy – ich bazą są autorskie urządzenia, ale można do nich włączać również produkty innych marek. Przykładem jest Somfy (system TaHoma) czy Fibaro.
Taki pełny system jest najlepszym rozwiązaniem, gdy oczekuje się niezawodności i nie chce się martwić kwestiami kompatybilności. Jest to wygodne, a do tego zapewnia większe możliwości pod względem funkcjonalności.
Urządzenia kilku producentów bazujące na jednym protokole łączności
Drugie rozwiązanie wymaga od nas już większej kontroli podczas doboru urządzeń, ale pozwala na korzystanie z produktów kilku różnych producentów. Wtedy dobieramy produkty smart kompatybilne z wybranym systemem łączności np.
- ZigBee
- Z-Wave
- WiFi
Przykładowo: zdecydowałeś, że najbardziej przekonuje Cię system łączności ZigBee, a więc dobierasz urządzenia opierające się na komunikacji ZigBee. Opierając się na jednym protokole łączności, będziesz w stanie połączyć urządzenia różnych producentów.
Jaki system łączności smart home jest najlepszy? Sposób działania oraz plusy i minusy każdego z nich znajdziesz w materiale wide o na kanale Jak w domu:
Różni producenci i różne protokoły – poziom zaawansowany
Najbardziej zaawansowanym poziomem tworzenia systemu inteligentnego domu jest dobieranie urządzeń różnych producentów i różnych protokołów łączności.
W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne akcesoria mogą działać w obrębie tego samego rozwiązania. To mogą być na przykład urządzenia współpracujące z:
- Google Home
- Amazon Echo
- Apple HomeKit
- IFTTT
Jedno urządzenie może być kompatybilne z jednym albo i kilkoma systemami smart home. Możesz to sprawdzić na oficjalnej stronie produktu, na jego karcie w sklepie internetowym, na pudełku czy w instrukcji obsługi.
Przygodę z inteligentnym domem zacznij od routera
Wiesz już, że chcesz mieć smartdom. Od czego zacząć? Zanim przejdziesz do zakupu konkretnych akcesoriów smart home, pamiętaj o tym, by mieć odpowiedni router – to on jest bazą dla całego systemu. Aby dobrze poradził sobie z wyzwaniami stawianymi przez inteligentny dom, router musi cechować się:
- Szybkimi transferami
- Mocnymi antenami (które zwiększą siłę sygnału)
- Mechanizmem MU-MIMO (pozwalającym na bezproblemową obsługę wielu urządzeń równocześnie)
Z naszego poradnika dowiesz się więcej na temat tego, Jak wybrać router do smart home.
Jak można sterować inteligentnym domem?
Systemem smart home można sterować za pomocą zintegrowanych paneli i włączników. Ale istnieje też kilka sposobów na zdalne sterowanie inteligentnym domem i poszczególnymi akcesoriami wchodzącymi w skład systemu. Mogą być do tego wykorzystane:
- Aplikacja na telefon/tablet jest najwygodniejszym sposobem na zarządzanie inteligentnym domem. Najlepiej, gdy wszystkie akcesoria działają w obrębie tego samego systemu. Wówczas możesz sterować nimi wszystkimi za pomocą jednej aplikacji. Te najpopularniejsze – jak Google Home, IFTTT czy HomeKit – cechują się przejrzystymi interfejsami. Dzięki temu obsługa jest prosta i intuicyjna. Wystarczy kilka kliknięć, by osiągnąć to, czego chce się w danej chwili. Można też ustalić harmonogram, aby wszystko działo się samo.
Przeczytaj więcej na ten temat w poradniku Zarządzanie smart home za pomocą jednej aplikacji.
- Asystent głosowy sprawia z kolei, że nie musisz nawet klikać. Wystarczy, że na głos powiesz, co powinno zostać zrobione, a po chwili to właśnie się stanie. Możesz bez patrzenia na telefon wyłączyć światło, zwiększyć temperaturę, uruchomić pranie i włączyć muzykę.
Sprawdź, co potrafi asystent głosowy i jakie urządzenia obsługuje.
- Przeglądarka internetowa to kolejna możliwość i bardzo dobre rozwiązanie, które może okazać się wyjątkowo praktyczne, gdy rozładuje się telefon, bo zalogować się przez WWW można właściwie z dowolnego urządzenia.
Jakie urządzenia smart home kupić na start?
Zostawiamy teorię i ruszamy na zakupy. Czas urządzić inteligentny dom – od czego zacząć? Przedstawiamy 6 urządzeń, które są dobrym wyborem na start:
- Inteligentne oświetlenie
- Inteligentne gniazdka
- Kamery do monitoringu
- Inteligentne czujniki
- Inteligentne ogrzewanie
- Wideodomofony
Polecamy również artykuł Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.
Inteligentne oświetlenie
Oświetlenie, inteligentne żarówki stanowią najlepszy przykład akcesoriów smart home. Ponieważ są stosunkowo niedrogie, ich instalacja jest zupełnie bezproblemowa, a efekty widać od razu.
Takie smart lampy, kinkiety czy taśmy LED-owe mogą oferować regulację jasności, temperatury barwowej czy koloru świecenia. Mogą także zapalać się i gasnąć o określonych porach. Czy to dla wygody, czy też dla bezpieczeństwa, aby symulować obecność domowników. Do sterowania nimi wykorzystasz smartfon.
Jednym z najpopularniejszych, najchętniej wybieranych urządzeń inteligentnego oświetlenia jest seria Philips Hue. Łatwość rozbudowy o kolejne elementy, intuicyjna obsługa oraz sprawdzona jakość, to ich najczęściej wymieniane zalety.
Dowiedz się więcej: Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje.
Inteligentne gniazdka
Inteligentne gniazdko instaluje się w klasycznym gniazdku. Po co to robić? Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz monitorować zużycie energii, co prowadzi do oszczędności.
Inteligentne gniazdko pozwoli Ci zdalnie odcinać prąd, czyli zdalnie wyłączać podłączone urządzenia, lampy, sprzęt grający czy nawet pozostawione żelazko. To sposób na zwiększenie wygody, poprawę bezpieczeństwa i obniżenie rachunków za prąd.
Dowiedz się więcej: Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug.
Kamery do monitoringu
Kamera do monitorowania jest z kolei urządzeniem, które pozwala zadbać o bezpieczeństwo rodziny, zwierzaków domowych, przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu. Dostępne są kamery zewnętrzne (do obserwacji podwórka) oraz wewnętrzne.
- Rejestrują wideo przez całą dobę, pozwalając ci oglądać materiały na żywo, jak i wracać do nagrań z przeszłości
- Mogą również informować cię o obecności potencjalnego intruza
Dowiedz się więcej: Jaka kamera IP? Jak wybrać kamerę do monitoringu?
Inteligentne czujniki
Różnego rodzaju inteligentne czujniki, również mogą stanowić przydatną część systemu smart home. Na przykład:
- Czujnik gazu, dymu czy zalania pozwala zadbać o bezpieczeństwo oraz uniknąć wydatków
- Czujnik drzwi i okien z kolei wykrywa, czy nie pozostawiło się żadnych otwartych drzwi lub okien. Albo też przesyła informację dalej – wtedy np. oczyszczacz powietrza kończy działanie w momencie otwarcia okna
- Czujnik ruchu może automatycznie uruchamiać światło czy wysyłać powiadomienie o gościach
Inteligentne ogrzewanie
Termostat, inteligentne ogrzewanie może nie tylko poprawić twój komfort na co dzień, ale też przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd czy gaz.
- Pozytywny wpływ na nasz komfort ma funkcja automatycznego utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach oraz możliwość zdalnej jej regulacji
- Oszczędności można generować poprzez samoczynne inteligentne wyłączanie ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu, albo gdy okna zostaną otworzone
Dowiedz się więcej: Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?
Wideodomofony
Wideodomofon nie jest może najoczywistszym urządzeniem smart home, ale jednym z najbardziej praktycznych.
Nie musisz podchodzić do drzwi, by sprawdzić kto puka lub by zaprosić gości do środka. Do tego nie musisz nawet być w domu, by przywitać kuriera i poinstruować go, gdzie może zostawić przesyłkę. Oprócz tego wideodomofon pomaga jeszcze w odstraszaniu ewentualnych włamywaczy, więc lista korzyści jest długa.
Ile kosztuje smart home?
Trudno byłoby podać konkretną kwotę, jaką musisz wydać, by zamienić swój dom w inteligentny. Ceny podstawowych akcesoriów rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednak wieloelementowe, kompleksowe systemy smart home mogą pochłonąć już kilka albo i kilkanaście tysięcy złotych.
Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego oczekujesz i potrzebujesz. Wbrew powszechnej opinii próg wejścia jest bardzo niski i wprowadzanie inteligentnej automatyki domowej możesz rozpocząć już przy niewielkim budżecie. A w miarę, jak ten ostatni będzie się zwiększać, ty możesz sukcesywnie rozbudowywać swój system smart home. Jak zrobić to dobrze?
Pamiętaj przede wszystkim o sprawdzaniu kompatybilności elementów smart home.
Może Cię zainteresować:
-
- Rozwiązania Smart Home, czyli inteligentny dom – pytania i odpowiedzi
- Co to jest inteligentny dom?
- Smart home w małym mieszkaniu – co warto kupić?
- Co potrafi asystent głosowy? Jakie urządzenia obsługuje?
- Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje
- Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu