Smart home – od czego zacząć?

26.02.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Śmielej wykorzystujemy nowe technologie, dzięki którym zwykłe mieszkanie może zmienić się w smart home. Jak zacząć przygodę z automatyką domową. Co trzeba wiedzieć przy projektowaniu i wdrażaniu takiego systemu. Czy wreszcie, ile to wszystko kosztuje? Podpowiadamy, jak stworzyć swój inteligentny dom krok po kroku.

Czym właściwie jest inteligentny dom?

Inteligentny dom – czyli właśnie smart home – to system automatyki domowej. Dzięki niemu wiele zadań może wykonywać się automatycznie, a nad innymi masz zdalną kontrolę – przez Internet lub Bluetooth. Najlepiej wyjaśnić to na przykładach:

 • w inteligentnym domu światła mogą włączać się automatycznie po twoim powrocie z pracy
 • może uruchamiać się ogrzewanie, które wyłączyło się po twoim wyjściu.
 • moc grzejników zostanie dostosowana do aktualnej temperatury w domu i Twojej zdefiniowanej, komfortowej temperatury w mieszkaniu
 • już po wyjściu z domu możesz też upewnić się, że żelazko zostało odłączone od gniazdka, a nawet wyłączyć przepływ prądu z poziomu aplikacji na telefon.

A to podstawowe funkcje. A zatem – od czego zacząć przygodę ze smart home?

inteligentne gniazdko

Jak działa system smart home?

Zacznijmy od tego, że systemy smart home można podzielić na dwie kategorie, z których każda ma swoje zalety i wady. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z inteligentnym domem, dobrze zdecydować się na jeden z nich:

 • System przewodowy wymaga dokładnego rozplanowania instalacji oraz poprowadzenia kabli ethernet i zasilających przez całe mieszkanie. Dlatego jest to opcja wybierana raczej przy stawianiu nowych budynków lub podczas generalnych remontów. To droższe i bardziej wymagające rozwiązanie, ale w zamian otrzymujesz większe możliwości i bardziej kompleksowe sterowanie inteligentnym domem.

Jest na szczęście alternatywne rozwiązanie.

 •  System bezprzewodowy, który możesz wdrożyć w dowolnej chwili i swobodnie też go modyfikować czy rozbudowywać. A w przypadku przeprowadzki nawet zabrać ze sobą. Bazuje na bezprzewodowej łączności Wi-Fi i Bluetooth, co może być dla ciebie wygodniejszym rozwiązaniem. Taki system jest również tańszy.

Przeczytaj również artykuł Smart home w małym mieszkaniu – co warto kupić?

Jaki system smart home wybrać?

Gdy postawisz już na typ, możesz przejść do wyboru któregoś z konkretnych rozwiązań. Na rynku znajdziesz kilka różnych systemów i każdy z nich ma co nieco do zaoferowania. Są producenci, którzy tworzą swoje ekosystemy, jak na przykład Somfy (system TaHoma) czy Fibaro. Ich bazą są autorskie urządzenia, ale można do nich włączać również produkty innych marek.

Taki pełen system jest najlepszym rozwiązaniem, gdy oczekuje się niezawodności i nie chce się martwić kwestiami kompatybilności. Jest to wygodne, a do tego zapewnia większe możliwości pod względem funkcjonalności.

Można jednak również samodzielnie skomponować swój system. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne akcesoria mogą działać w obrębie tego samego rozwiązania. To mogą być na przykład:

 • urządzenia współpracujące z Google Home
 • urządzenia współpracujące z Amazon Echo
 • urządzenia współpracujące z Apple HomeKit
 • urządzenia współpracujące z IFTTT

Jedno urządzenie może być kompatybilne z jednym albo i kilkoma systemami smart home. Możesz to sprawdzić na oficjalnej stronie produktu, na jego karcie w sklepie internetowym, na pudełku czy w instrukcji obsługi.

Przygodę z inteligentnym domem zacznij od routera

Wiesz już, że chcesz mieć smartdom. Od czego zacząć? Zanim przejdziesz do zakupu konkretnych akcesoriów smart home, pamiętaj o tym, by mieć odpowiedni router – to on jest bazą dla całego systemu. Aby dobrze poradził sobie z wyzwaniami stawianymi przez inteligentny dom, musi cechować się szybkimi transferami, mocnymi antenami (które zwiększą siłę sygnału), oraz mechanizmem MU-MIMO (pozwalającym na bezproblemową obsługę wielu urządzeń równocześnie).

Z naszego poradnika dowiesz się więcej na temat tego, Jak wybrać router do smart home.

Jak można sterować inteligentnym domem?

Systemem smart home można sterować za pomocą zintegrowanych paneli i włączników. Ale istnieje też kilka sposobów na zdalne sterowanie inteligentnym domem i poszczególnymi akcesoriami wchodzącymi w skład systemu. Mogą być do tego wykorzystane:

 • Aplikacja na telefon/tablet jest najwygodniejszym sposobem na zarządzanie inteligentnym domem. Najlepiej gdy wszystkie akcesoria działają w obrębie tego samego systemu. Wówczas możesz sterować nimi wszystkimi za pomocą jednej aplikacji. Te najpopularniejsze – jak Google Home, IFTTT czy HomeKit – cechują się przejrzystymi interfejsami. Dzięki temu obsługa jest prosta i intuicyjna. Wystarczy kilka kliknięć, by osiągnąć to, czego chce się w danej chwili. Można też ustalić harmonogram, aby wszystko działo się samo.

Przeczytaj więcej na ten temat w poradniku Zarządzanie smart home za pomocą jednej aplikacji.

 •  Asystent głosowy sprawia z kolei, że nie musisz nawet klikać. Wystarczy, że na głos powiesz, co powinno zostać zrobione, a po chwili to właśnie się stanie. Możesz bez patrzenia na telefon wyłączyć światło, zwiększyć temperaturę, uruchomić pranie i włączyć muzykę.

Sprawdź, co potrafi asystent głosowy i jakie urządzenia obsługuje.

 • Przeglądarka internetowa to kolejna możliwość. To bardzo dobre rozwiązanie, które może okazać się wyjątkowo praktyczne, gdy rozładuje się telefon, bo zalogować się przez WWW można właściwie z dowolnego urządzenia.

smart home od czego zacząć

Jakie urządzenia smart home kupić na start?

Zostawiamy teorię i ruszamy na zakupy. Czas urządzić inteligentny dom – od czego zacząć? Polecamy również artykuł Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

 • Oświetlenie, inteligentne żarówki stanowią najlepszy przykład akcesoriów smart home. Ponieważ są stosunkowo niedrogie, ich instalacja jest zupełnie bezproblemowa, a efekty widać od razu. Takie smart lampy, kinkiety czy taśmy LED-owe mogą oferować regulację jasności, temperatury barwowej czy koloru świecenia. Mogą także zapalać się i gasnąć o określonych porach. Czy to dla wygody, czy też dla bezpieczeństwa, aby symulować obecność domowników. Do sterowania nimi wykorzystasz smartfona.

Dowiedz się więcej: Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje.

 • Inteligentne gniazdko instaluje się w klasycznym gniazdku. Po co to robić? Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz monitorować zużycie energii. Dzięki temu ustalisz na przykład, które urządzenia pobierają najwięcej i warto je odłączać, gdy nie są używane. Można także zdalnie odcinać prąd, czyli zdalnie wyłączać podłączone urządzenia, lampy, sprzęt grający czy nawet pozostawione żelazko. To sposób na zwiększenie wygody, poprawę bezpieczeństwa i obniżenie rachunków za prąd.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug.

 • Kamera do monitorowania jest z kolei urządzeniem, które pozwala zadbać o bezpieczeństwo – rodziny, zwierzaków domowych, przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu. Dostępne są kamery zewnętrzne (do obserwacji podwórka) oraz wewnętrzne. Rejestrują wideo przez całą dobę, pozwalając ci oglądać materiały na żywo, jak i wracać do nagrań z przeszłości. Mogą również informować cię o obecności potencjalnego intruza.

Dowiedz się więcej: Jaka kamera IP? Jak wybrać kamerę do monitoringu?

 • Inteligentne czujniki różnego rodzaju, również mogą stanowić przydatną część systemu smart home. Na przykład czujnik gazu, dymu czy zalania pozwala zadbać o bezpieczeństwo oraz uniknąć wydatków. Czujnik drzwi i okien z kolei wykrywa, czy nie pozostawiło się żadnych otwartych drzwi lub okien. Albo też przesyła informację dalej – wtedy np. oczyszczacz powietrza kończy działanie w momencie otwarcia okna. Wreszcie, czujnik ruchu może automatycznie uruchamiać światło czy wysyłać powiadomienie o gościach.
 • Termostat, inteligentne ogrzewanie może nie tylko poprawić twój komfort na co dzień, ale też przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd czy gaz. Pozytywny wpływ na to pierwsze ma choćby funkcja automatycznego utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach czy zdalnej jej regulacji. Na drugie zaś, samoczynne wyłączanie ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu, albo gdy okna zostaną otworzone.

Dowiedz się więcej: Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

 • Wideodomofon nie jest może najoczywistszym urządzeniem smart home, ale jednym z najbardziej praktycznych. Nie musisz podchodzić do drzwi, by sprawdzić kto puka lub zaprosić gości do środka. Do tego nie musisz nawet być w domu, by przywitać kuriera i poinstruować go, gdzie może zostawić przesyłkę. Oprócz tego pomaga jeszcze w odstraszaniu ewentualnych włamywaczy, więc lista korzyści jest długa.

Dowiedz się więcej: Inteligentny wideodomofon Netatmo Doorbell – wygoda i bezpieczeństwo.

smart home od czego zacząć

Ile kosztuje smart home?

Trudno byłoby podać konkretną kwotę, jaką musisz wydać, by zamienić swoje mieszkanie w inteligentny dom. Ceny podstawowych akcesoriów rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednak wieloelementowe, kompleksowe systemy smart home mogą pochłonąć już kilka albo i kilkanaście tysięcy złotych.

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego oczekujesz i potrzebujesz. Wbrew powszechnej opinii próg wejścia jest bardzo niski i wprowadzanie inteligentnej automatyki domowej możesz rozpocząć już przy niewielkim budżecie. A w miarę, jak ten ostatni będzie się zwiększać, ty możesz sukcesywnie rozbudowywać swój system smart home. Jak zrobić to dobrze? Pamiętaj przede wszystkim o sprawdzaniu kompatybilności elementów smart home.

Może Cię również zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 22,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł