Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu

Czym jest inteligentny dom? To system, dzięki któremu w prosty sposób poprawisz komfort życia w swoim mieszkaniu – i poza nim zresztą też. Choć opiera się na nowoczesnych technologiach, to wcale nie trzeba się go obawiać i bez trudu poradzi sobie z nim nawet laik czy senior. Zainwestuj w swoją wygodę. Podpowiadamy, jak wykorzystać smart home w praktyce i które urządzenia smart home warto kupić. Zobacz też rozwiązania smart home w pokoju dziecka.

5 sposobów na wykorzystanie smart home

Czym jest smart home?

Smart home – czyli właśnie inteligentny dom – to nazwa, jaką stosuje się dla systemów, w których domowe akcesoria są podłączone do Internetu. Ta łączność właśnie zapewnia dostęp do „inteligentnych” funkcji.

Możliwe staje się na przykład sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy nawet sprzętem AGD z poziomu telefonu, czuwanie nad bezpieczeństwem czy ograniczanie wydatków na prąd.

Dzięki temu wszystkiemu masz pełną kontrolę nad domem, nawet gdy jesteś poza nim. Przeczytaj również artykuł Smart Home – od czego zacząć.

1. Smart Home to wygoda i łatwość obsługi

Producenci uprościli instalację, konfigurację i użytkowanie systemów smart home do tego stopnia, że teraz z przejściem na ten wyższy poziom komfortu może poradzić sobie każdy. Niezależnie od doświadczenia i wieku.

W zdecydowanej większości przypadków nie trzeba prowadzić żadnych przewodów wewnątrz ścian. Jedynie podłączyć urządzenia do gniazdek i połączyć je z domowym routerem Wi-Fi. To nic skomplikowanego. Jeszcze wygodniejsza jest późniejsza obsługa. Wszystko odbywa się na twoim telefonie, który i tak zawsze masz pewnie przy sobie.

Dzięki temu nie musisz wstawać z łóżka, by włączyć rano ogrzewanie, ani wracać w pośpiechu z pracy, by upewnić się, że żelazko zostało wyłączone.

O tym, jakie to proste, możesz przeczytać w artykule Zarządzanie smart home za pomocą jednej aplikacji. Z kolei świetnym smartfonem do obsługi inteligentnego domu może okazać się Xiaomi 11 Lite 5G NE z dostępem do superszybkiego Internetu mobilnego i dużym wyświetlaczem, ułatwiającym korzystanie z aplikacji. Może pochwalić się także szybkim procesorem i długim czasem pracy.

2. Smart oświetlenie

Najprostszym i najpopularniejszym, a przy tym jednym z najciekawszych i najbardziej praktycznych zastosowań smart home jest inteligentne oświetlenie. Wyobraź sobie, że możesz włączać i wyłączać lampy bez wychodzenia spod kocyka albo zmieniać jasność i barwę światła za pomocą jednego kliknięcia – brzmi nieźle, prawda?

Takie smart oświetlenie w inteligentnym domu może ograniczać się do pojedynczej żarówki, ale wcale nie musi. Są też całe systemy z lampami, taśmami czy kinkietami, które mogą działać niezależnie albo też ze sobą współpracować. Mogą też synchronizować się w taki sposób, by dostosowywać się do odtwarzanej muzyki czy oglądanego filmu.

Inteligentne lampy mogą także łączyć się z czujnikami ruchu, by samodzielnie aktywować się, gdy wejdziesz do pomieszczenia, jak również z systemami bezpieczeństwa, aby symulować twoją obecność w mieszkaniu i tym samym odstraszać potencjalnych włamywaczy.

Dowiedz się więcej z artykułu Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje.

smart home 5 zastosowań
Aplikacja Philips Hue

Inteligentne oświetlenie jest na tyle uniwersalne i wszechstronne, iż można go wykorzystać nawet do stworzenia świątecznych iluminacji. Choinka, lampki, taśmy ledowe – to wszystko może być obsługiwane wygodnie np. za pomocą aplikacji Philips Hue.

3. Sprzątanie bez wstawania

Być może nieoczywistym, ale jednak bardzo dobrym przykładem urządzenia z gatunku smart, które zresztą coraz częściej znajduje się w polskich domach, jest robot sprzątający. Taki odkurzacz automatyczny – jak sama nazwa wskazuje – samodzielnie czyści podłogi, podczas gdy my możemy oddawać się relaksowi lub jakiemukolwiek innemu zadaniu.

Najlepiej, gdy tak jak Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential robot oferuje nie tylko odkurzanie, ale też mopowanie podłóg. W ten sposób znacząco wzrasta skuteczność czyszczenia i maleje ryzyko, że będzie trzeba po takim urządzeniu poprawiać.

smart home zalety
Xiaomi  Mi Robot Vacuum Mop Essential kupisz w Komputronik.pl

Automatyczne odkurzacze z łącznością Wi-Fi pozwalają nawet przyjąć taką strategię, że posprzątają dom, zanim do niego wrócimy (wystarczy odpowiednią opcję wybrać w aplikacji na telefon, gdy jeszcze jesteśmy w pracy czy na spotkaniu).

Jeśli podoba ci się ta wizja, to zajrzyj do naszego poradnika: Jak wybrać robot sprzątający?

4. Inteligentne ogrzewanie – wygodnie i oszczędnie

Kolejnym praktycznym zastosowaniem smart home jest inteligentne ogrzewanie. Dzięki niemu możesz równocześnie poprawić swój komfort i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jak działa taki inteligentny termostat? Ano może na przykład dostosowywać moc grzania kaloryfera do aktualnej temperatury w pomieszczeniu i poziomu nasłonecznienia. Może też wykrywać otwieranie okien i automatycznie dezaktywować grzanie dopóki nie zostaną zamknięte.

Wreszcie – możesz również ustalić harmonogram ogrzewania. Dzięki temu kaloryfery mogą się na przykład automatycznie wyłączać na czas, gdy jesteś w pracy i ponownie włączać na chwilę przed twoim powrotem. Mogą też wyłączać się na noc – we wszystkich lub wybranych pomieszczeniach.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym obszernym poradniku: Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

5. Bezpieczny dom pod kontrolą

Do tej pory koncentrowaliśmy się na tym, jak zwiększyć wygodę i ewentualnie pozwolić zaoszczędzić trochę pieniędzy. Smart home może jednak również pozytywnie wpłynąć na twoje bezpieczeństwo.

W takiej roli dobrze sprawdza się przede wszystkim system monitoringu sieciowego. Kamera podłączona do Internetu pozwala ci na bieżąco obserwować, co dzieje się w mieszkaniu lub przed jego drzwiami. W połączeniu z czujnikiem ruchu możesz też otrzymywać powiadomienia o pojawieniu się potencjalnych intruzów. Więcej piszemy o tym w poradniku Jaka kamera IP do monitoringu?

Na system inteligentnego domu mogą także składać się najrozmaitsze czujniki. Monitorujące i ostrzegające przed zalaniem, zaczadzeniem czy pozostawieniem niedomkniętych drzwi i okien. O wszelkich zagrożeniach poinformują cię alarmem i powiadomieniem przesłanym na smartfona. Poszczególne czujniki omawiamy w kilku artykułach:

smart home 5 zastosowań

Zadbaj o dobry Internet w smart home

Sporo napisaliśmy już o tym, jakie są produkty inteligentnego domu, ale warto też mieć świadomość, że jednym z kluczowych elementów systemu smart home jest router. Ten musi być przystosowany do niezawodnej obsługi wielu urządzeń. Powinien też cechować się mocnym zasięgiem, by wszystkie akcesoria były stale podłączone do Internetu.

Dlatego przy wyborze sprzętu do swojego inteligentnego domu zwróć uwagę na standard Wi-Fi i obsługiwane pasma. Dobrze gdy działa zarówno w 2,4 i 5GHz. Liczbę i moc anten – w obu przypadkach jak największą, oraz mechanizm MU-MIMO, odpowiadający za stabilne połączenie przy wielu podłączonych urządzeniach.

Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule Jaki router do Smart Home? Sieć w inteligentnym domu.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej