Słuchawki USB-C czy mini jack? Które wybrać?

06.09.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Producenci smartfonów coraz częściej pozbawiają swoje nowe modele gniazd mini jack. W efekcie rosnącą popularnością cieszą się słuchawki USB-C. Jeśli już zdecydowaliście, jakie słuchawki wybrać – nauszne, douszne, dokanałowe i w drugiej kolejności zastanawiacie się, czy lepsze są gniazda USB-C od tych z wtykiem 3,5 mm, to spieszymy z odpowiedzią.

Już teraz zdradzamy jednak, że nie jest ona wcale taka jednoznaczna.

USB-C czy mini jack? Które słuchawki są lepsze?

Kiedy warto zdecydować się na zakup słuchawek z gniazdem mini jack, a w jakich sytuacjach lepiej wypadają modele z USB-C? Poniżej znajdziesz porównanie tych portów w najważniejszych kwestiach:

  • Jakość dźwięku
  • Uniwersalność i wygoda użytkowania
  • Wytrzymałość i podatność na uszkodzenia
  • Dostępność i cena

Słuchawki z portem Jack

Słuchawki z gniazdem USB-C

Jakość dźwięku

Podstawą działania słuchawek jest sygnał analogowy, na którego podstawie generowane są drgania odpowiadające za emisję fal akustycznych, które docierają do naszych uszu jako dźwięki muzyki. Aby mogło go dostarczyć urządzenie cyfrowe, takie jak smartfon, gdzieś pomiędzy nim a słuchawkami musi znajdować się przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC). DAC jest obecny wewnątrz obudowy smartfona i może łączyć się bezpośrednio zarówno z portem mini jack, jak i USB-C.

USB-C i ryzyko zakłóceń w słuchawkach przy przesyłaniu danych

Problem w tym, że ten drugi jest również wykorzystywany do przesyłania innych danych, przez co drastycznie wzrasta ryzyko występowania zakłóceń. W przypadku słuchawek USB-C dźwięk może zatem mieć niestety niższą jakość, choć nie jest to reguła.

Dlaczego nie jest to reguła? Ponieważ istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu. Mianowicie: przetwornik DAC może również znajdować się w przejściówce lub w samych słuchawkach, co pozwala na wyeliminowanie zniekształceń zaraz przed przekazaniem sygnału.

Niestety nie ma jednego standardu. Ostatecznie wszystko zależy od zastosowanych podzespołów, niemniej bezpieczniejszym rozwiązaniem pozostaje mini jack, choć dobre słuchawki USB-C mogą czasami pokonać swoich analogowych rywali.

Uniwersalność i wygoda użytkowania

Jeżeli chodzi o wygodę użytkowania, to w obu przypadkach jest ona zbliżona, ponieważ słuchawki zajmują jedno gniazdo w smartfonie. Różnica polega na tym, że mini jack jest wykorzystywany wyłącznie do przesyłania dźwięku, a USB-C także do transferu plików czy ładowania. Oznacza to, że często nie ma możliwości, by równocześnie słuchać muzyki i ładować smartfon.

Dlaczego „często”, a nie zawsze? Ponieważ ponownie istnieją sposoby na obejście problemu. Pierwszym jest adapter, który rozgałęzia jeden port USB-C na dwa lub jeden USB i jeden mini jack. Coraz częściej istnieje również możliwość skorzystania z technologii ładowania bezprzewodowego.

Więcej o ładowaniu bezprzewodowym przeczytasz w artykule: Wszystko o ładowaniu indukcyjnym smartfona

Podobnie sytuacja ma się z kompatybilnością. Istnieje wiele urządzeń, które obsługują wyłącznie słuchawki mini jack, ale coraz większa liczba gadżetów wręcz przeciwnie: nie ma analogowego portu. Ponownie – sposobem na rozwiązanie problemów z kompatybilnością / uniwersalnością słuchawek, jest adapter USB-C – mini jack. To jednak kolejne akcesorium, które trzeba nosić ze sobą.

Wytrzymałość i podatność na uszkodzenia

Wypada poruszyć jeszcze jeden temat, jakim jest wytrzymałość portów i ich podatność na uszkodzenia. W tym przypadku punkt zdecydowanie musi powędrować do gniazda mini jack, które jest symetryczne w każdej osi, co minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek usterek. Wtyk można obracać w porcie bez obaw, a w przypadku nieumyślnego zgięcia równoległe ułożenie pinów (w jacku) zapewnia większą wytrzymałość niż prostopadłe (jakim cechuje się USB).

Dostępność i cena

Ze względu na to, że słuchawki USB-C to stosunkowo młoda rodzina produktów, liczba dostępnych modeli (i ich różnorodność cenowa) nie jest tak duża, jak w przypadku modeli z końcówką mini jack.

W sklepie Komputronik słuchawek z interfejsem jack jest obecnie około 550, a ceny rozpoczynają się od kilku złotych i kończą na kwotach pięciocyfrowych. Modeli ze złączem USB-C jest natomiast w ofercie niespełna 100, a ceny mieszczą się w granicach 70 – 1000 zł.

Sytuacja jednak jest rozwojowa i wkrótce może to ulec zmianie. Na razie jednak jeśli chodzi o dostępność i cenę, to ze starcia mini jack vs USB-C ta pierwsza technologia bezsprzecznie wychodzi zwycięsko.

Słuchawki ze złączami: mini-jack 3.5 mm oraz USB-C

Słuchawki USB-C czy mini jack – które wybrać?

Przejdźmy już do odpowiedzi na najważniejsze pytanie, a więc: co wybrać – słuchawki USB-C czy jack? Bez wątpienia jedna i druga technologia ma swoje plusy i minusy.

Więcej zalet zdaje się wciąż mieć klasyczny mini jack, będący bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdy chodzi o jakość dźwięku, wytrzymałość i kompatybilność. Powoli jednak zmienia się sytuacja i liczba urządzeń zgodnych z interfejsem USB-C rośnie. Ten ostatni jest także bardziej przyszłościowy i pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii poprawiających jakość dźwięku. A my znajdujemy się już na początku tej rewolucji.

Jest też na rynku coraz więcej smartfonów, które nie mają klasycznego gniazda jack, więc dla osób, które nie chcą nosić ze sobą przejściówek, słuchawki USB-C będą po prostu praktyczniejsze.

A może słuchawki bezprzewodowe?

Nie zapominajmy, że jest też trzecia opcja, czyli słuchawki bezprzewodowe. Może to właśnie one sprawdzą się najlepiej? Faktem jest, że mają one kilka istotnych atutów: to przede wszystkim brak plączących się przewodów i kompatybilność z większością popularnych smartfonów i innych urządzeń: niezależnie od tego, czy mają, czy nie mają gniazda USB-C lub mini jack – wystarczy technologia Bluetooth.

Słuchawki bezprzewodowe to także eliminacja problemu z zajmowaniem portu do ładowania i brak konieczności bawienia się z przejściówkami. Niestety nie jest to rozwiązanie bez wad. Po pierwsze: trzeba pamiętać o tym, by je ładować, co utrudnia „zabieranie ze sobą” muzyki w spontaniczne podróże. Po drugie: często trzeba liczyć się z niższą jakością dźwięku, co wynika z kompresji danych na potrzeby ich bezprzewodowej transmisji.

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 - (3 głosy)

Czytaj więcej