Składany smartfon – przyszłość czy chwilowy trend?

25.08.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 11 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Producenci smartfonów starają się zaskakiwać nowymi pomysłami, oferując nie tylko większą wydajność, pokaźniejsze zasoby pamięci, lepsze aparaty czy coraz ciekawszy design. W ostatnim czasie w sprzedaży dostępne są smartfony ze składanymi ekranami, a kolejne są już w drodze.

Czy są to projekty mające szanse zdobyć większą popularność? Czym będą się charakteryzowały i jak mogą wpłynąć na komfort użytkowników? Na te i inne pytania znajdziecie tu odpowiedź.

Spis treści:

Aktualne trendy w projektowaniu smartfonów

Koncepcja jest efektem jednego z trendów, który panuje obecnie na rynku mobilnym. Chodzi o bezramkowe smartfony.

Producenci obrali sobie za cel maksymalne odchudzanie ramek wokół wyświetlaczy. Dzięki temu mogą zapewnić większą przestrzeń roboczą bez powiększania ogólnych gabarytów smartfonów. Jednocześnie jest to zabieg, który znacząco poprawia atrakcyjność wizualną tych mobilnych urządzeń. Zmniejszenie ramek ma swoje konsekwencje, bowiem nie da się ich całkowicie pozbyć zapominając o aparacie do selfie i czujnikach.

Tu widoczne są różne podejścia:

  • smartfony z notch – początkowo producenci decydowali się na tzw. notch lub drop notch, czyli wcięcie w górnej części ekranu. Powoli zaczyna się od tego odchodzić, ale szeroki notch wciąż stosowany jest w smartfonach Apple iPhone.

Warto zajrzeć do tego artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie Co to jest notch? Zalety i wady wycięcia w ekranie

  • smartfony z kropką w ekranie – część producentów zamiast notcha zaczyna stosować bardzo małe kropki na obiektyw selfie – przy jednej z krawędzi lub centralnie. Rozwiązanie to stosowane jest w większości nowych smartfonów Samsung, np. Galaxy S21, czy zeszłoroczna seria Galaxy S20.
  • smartfony z wysuwanym aparatem – alternatywą dla notch lub innego wcięcia, jest umieszczenie aparatu do selfie w wysuwanym module ukrytym w obudowie. To rozwiązanie, które wedle wielu osób wypada lepiej pod względem wizualnym. Smartfony wykorzystujące ten patent to między innymi Xiaomi Mi 9T czy Poco F2 Pro oraz OnePlus 7 Pro.
  • smartfony z aparatem pod ekranem – najnowsze, najbardziej imponujące wizualnie, ale jeszcze nieidealne pod względem technologicznym rozwiązanie. Bez wątpienia przyszłość rynku mobilnego.

Zastanawiasz się, jaki smartfon bez ramek kupić? Sprawdź artykuł, w którym polecamy najlepsze telefony bezramkowe.

Najpopularniejsze smartfony z notchem

To nie jedyne z widocznych obecnie trendów. Producenci bardzo mocno skupiają się na możliwościach fotograficznych, a także kilku innych elementach.

  • zwiększenie liczby aparatów głównych – podwójne moduły to już norma i stosowane są nawet w tańszych modelach. W tych lepszych często mamy do czynienia z potrójnym aparatem fotograficznym (np. Samsung Galaxy S20) lub nawet poczwórnym (np. Samsung Galaxy A71 czy Samsung Galaxy S20+). Dzięki takim zabiegom producenci mogą stosować obiektywy o różnych kątach widzenia, odmiennych przysłonach, teleobiektywy i w ogólnym rozrachunku zaoferować lepszą jakość zdjęć.

Sprawdź nasz poradnik – Jaki smartfon do zdjęć?

  • inne trendy – można dostrzec także rezygnację z klasycznych czytników linii papilarnych, integrowane są one teraz z wyświetlaczem. Coraz częściej smartfony mają też technologię bezprzewodowego ładowania. Kto wie, czy w przyszłości nie będzie ona jedynym sposobem na zasilanie baterii w smartfonach. Część producentów rezygnuje ze stosowania złącza słuchawkowego, być może za jakiś czas zrezygnują też z fizycznych złączy do ładowania.

Składany ekran telefonu – czy to przyszłość?

Dla największych pasjonatów nowych rozwiązań, składane smartfony od pierwszej chwili wydały się czymś więcej, niż jedynie ciekawostką. Przy odpowiednio dobrej technologii i dopracowaniu poszczególnych elementów, w kolejnych latach tego typu konstrukcje mogą na dobre zadomowić się na rynku, zdobywając coraz większe rzesze użytkowników. Już teraz niektóre imponują wykonaniem i możliwościami.

Ciekawa stylistyka nie jest tu jedyną zaletą. Przede wszystkim można mówić o bardzo funkcjonalnym urządzeniu, które pozwoli pracować w dwóch trybach – np. smartfona, a po rozłożeniu także tabletu. Dzięki temu po wykonaniu połączenia czy konwersacji tekstowej można będzie szybko przejść chociażby do pracy z dokumentem tekstowym czy oglądania materiału wideo na większym ekranie. Wtedy też nie będzie problemu z korzystaniem z dwóch czy trzech aplikacji jednocześnie, co dla wielu osób jest niekiedy nieocenione.

Niektóre konstrukcje nawiązują z kolei do popularnych kiedyś telefonów z klapką, a po złożeniu są bardzo małe i mobilne.

Składane ekrany telefonów budzą jednak także pewne wątpliwości. Początkowo producenci mieli najwięcej problemów z zadbaniem o wytrzymałość. Składany ekran nie może zostać pokryty zwykłym szkłem, przez co nie jest tak twardy. Nie opracowano jeszcze równie wytrzymałego i elastycznego materiału, ale z roku na rok kwestia ta znacząco się poprawia. Funkcjonalność prezentowanych nowości też robi coraz lepsze wrażenie. Przestają one ustępować klasycznym smartfonom, a w niektórych kwestiach zaczynają je nawet przewyższać.

Najlepsze składane telefony

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Samsung Galaxy Z Fold3 5G to obecnie najbardziej zaawansowany i chyba też najlepszy składany smartfon. Oferuje najwięcej nowoczesnych rozwiązań, a jednocześnie jest na tyle dopracowany, że można z niego korzystać bez jakichkolwiek obaw, ciesząc się przy tym bardzo szeroką funkcjonalnością.

Pod względem konstrukcji przypomina poprzednie modele z tej serii, można korzystać z niego w formie złożonej oraz rozłożonej. Ma się wtedy do dyspozycji ekrany o przekątnych odpowiednio 6,2 cala oraz 7,6 cala, z odświeżaniem 120Hz. Zapewnia to dużą swobodę i możliwość dopasowania urządzenia do aktualnie wykonywanych na nim czynności.

składany telefon samsung

Bardzo mocny procesor Snapdragon 888, aż 12GB RAM i szybka pamięć wewnętrzna UFS 3.1 zapewniają świetną wydajność. Dodatkowo Samsung Galaxy Z Fold3 5G oferuje też wsparcie piórka S Pen Fold Edition. Ma dobre aparaty, wodoszczelność IPX8 i komplet modułów łączności bezprzewodowej.

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G również może pochwalić się procesorem Snapdragon 888 i wynikającą z tego topową wydajnością. Jest to jednak zupełnie inna konstrukcja przypominająca popularne kiedyś telefony z klapką. Oczywiście mowa o zdecydowanie nowocześniejszym wydaniu tego pomysłu.

składany smartfon Samsung

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G oferuje składany wyświetlacz główny o przekątnej 6,7 cala oraz dodatkowy ekran 1,9 cala. Pierwszy wykorzystuje się podczas normalnej pracy czy rozrywki, drugi przydaje się np. do szybkiego sprawdzania powiadomień. Nie sposób przejść obok tego modelu obojętnie, to idealna propozycja dla osób lubiących się wyróżniać. Złożony jest też niezwykle kompaktowy i co wypada docenić, mimo takiej konstrukcji także wodoszczelny (IPx8).

Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2 trudno przedstawiać inaczej niż jako starszego i mniej oferującego brata Samsung Galaxy Z Fold3 5G. Chociaż na pierwszy rzut oka mowa o niemal identycznej konstrukcji, przy bliższym poznaniu okazuje się, że przez rok producent zmienił całkiem sporo. Może nie pod względem wyświetlaczy, bo ich parametry pozostały niemal identyczne, ale w Samsung Galaxy Z Fold 2 są one mniej wytrzymałe i nie obsługują piórka, a całość nie jest wodoszczelna. Trzeba liczyć się tu również z nieco niższą, aczkolwiek wciąż dobrą wydajnością gwarantowaną przez procesor Snapdragon 865.

samsung galaxy fold 2

Xiaomi Mi Mix Fold

Xiaomi Mi Mix Fold to pierwszy składany smartfon Xiaomi i trzeba przyznać, że chiński producent zaczyna od dość mocnego uderzenia, którym rzuca wyzwanie np. serii Galaxy Z Fold.

W tym przypadku główny ekran ma aż 8,01 cala, a zewnętrzny cechuje się przekątną 6,52 cala. Co ważne, obydwa wykonano w technologii AMOLED, a odświeżanie to odpowiednio 60Hz i 90Hz.

Xiaomi Mi Mix Fold nie jest wodoszczelny, ale już bardzo wydajny owszem. Ma procesor  Snapdragon 888, 12GB lub nawet 16GB pamięci RAM i szybką pamięć wewnętrzną UFS 3.1. Producent zmieścił tu również baterię 5020mAh z bardzo szybkim ładowaniem 67W.

składany telefon xiaomi

Huawei Mate X2

Do grona potencjalnych rywali przedstawicieli serii Galaxy Z Fold zaliczany jest także Huawei Mate X2. Owszem, trzeba liczyć się z systemem Android pozbawionym dostępu do usług Google, ale już od strony technicznej trudno mieć zastrzeżenia. Z Huawei Mate X2 można korzystać w trybie tabletu o przekątnej 8 cali oraz złożonym ekranem o przekątnej 6,45 cala. W obydwu przypadkach jakość obrazu robi dobre wrażenie, mowa bowiem o technologii OLED i odświeżaniu 90Hz.

Pod względem wydajności też jest to topowy smartfon, został wyposażony w procesor Kirin 9000 5G. Dobre wrażenie robi bateria 4500 mAh z szybkim ładowaniem 55W oraz, niejako standardowo dla tego producenta, zaawansowany aparat fotograficzny.

składany smartfon Huawei Mate X2

Microsoft Surface Duo

Microsoft Surface Duo to już inna konstrukcja, można porównać ją do książki. Po otwarciu oczom użytkownika ukazują się dwa ekrany o przekątnych 5.6 cala, z których można korzystać także łącznie tworząc tym samym przestrzeń roboczą 8,1 cala.

Ogólnie nie robi on tak dużego wrażenia pod względem wizualnym jak wyżej wymienione modele, ale trzeba mu oddać, że jest nieco starszy i powstał głównie jako narzędzie do pracy, a nie rozrywki czy fotografii mobilnej. Obsługuje rysik Stylus, ale nie imponuje aparatami. Nie obsługuje również 5G, a tylko 4G TLE.

LG Wing

LG Wing najbardziej odbiega od całego grona. Niektórzy nie będą określać go mianem składanego, ale rozkładanego. Coś w tym jest, ponieważ mniejszy ekran osadzono tu na stałe, a większy umieszczony nad nim można obracać o 90 stopni. Producent zadbał jednak o oprogramowanie pozwalające wykorzystać taką konstrukcję, zarówno podczas pracy jak i chociażby fotografowania i filmowania. Obudowa skrywa też procesor  Snapdragon 765G, 8GB RAM, baterię 4000mAh, oraz całkiem solidne aparaty fotograficzne.

składany telefon LG Wing

Czy Apple przygotuje składanego iPhone?

Apple wydaje się tym producentem, któremu wyjątkowo nie śpieszy się z wydaniem składanego smartfona. Wprawdzie zgłosił kilka wniosków patentowych, ale póki co niewiele, przynajmniej oficjalnie, z tego wynika.

Nie pojawia się zbyt dużo doniesień na temat tego, jak miałby wyglądać i co oferować składany telefon Apple. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że może być to hybryda smartfona i tabletu, chociaż niektóre źródła sugerują model na kształt tych z serii Galaxy Z Flip. Nie da się też wykluczyć, że Apple planuje czymś mocno zaskoczyć.

 

Raczej nie przekonamy się o tym szczególnie szybko. Prawdopodobnie trzeba będzie poczekać dłużej. Wątpliwe, aby składany iPhone pojawił się w tym roku. Możliwe, że producent chce przeczekać początki istnienia składanych ekranów i nie narażać się na tak zwane problemy wieku dziecięcego – pomimo, że niektórzy z konkurentów są w stanie przygotować już naprawdę dopracowane konstrukcje. Znając dotychczasową politykę tego producenta można oczekiwać sprzętu najwyższej klasy, ale jednocześnie bardzo drogiego. Oczywiście działającego pod kontrolą systemu iOS.

Pierwsze smartfony ze składanym ekranem


Składany Royole FlexPai

Pierwszy składany smartfon – Royole FlexPai

Firma Royole jako pierwsza pokazała na targach CES 2019 faktycznie działający smartfon ze składanym wyświetlaczem. Telefon można złożyć niczym książkę i wówczas korzystać możemy z ekranu zewnętrznego, a po rozłożeniu cieszyć się znacznie większą powierzchnią wyświetlacza. Na naszym rynku nie jest on jednak dostępny.

Motorola Razr

Jeden z ciekawszych modeli, które pojawiły się w sprzedaży także w Polsce, to bez wątpienia Motorola Razr.

składany smartfon Motorola Razr

Nawiązuje do kultowego telefonu z klapką o tej samej nazwie, ale to inna konstrukcja, w której najważniejszą rolę odgrywa składany ekran OLED 6,2 cala.

składany smartfon Motorola Razr

Poza nim zastosowano tu mniejszy, standardowy ekran 2.7 cala, na którym prezentowane są najważniejsze informacje i powiadomienia.

składany smartfon Motorola Razr

Dzięki temu nie trzeba za każdym razem rozkładać telefonu. Taka konstrukcja to bardzo wysoka mobilność.

Motorola Razr pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie, a napędzana jest przez procesor Snapdragon 710 i 6GB RAM. To zatem w pełni funkcjonalny smartfon z podzespołami charakterystycznymi dla średniego segmentu.

W Polsce Motorola Razr zadebiutowała w cenie 7299 zł.

Składany smartfon Samsung

Pierwszy składany smartfon koreańskiego producenta to Galaxy Fold. Wyposażony w wyświetlacz Infinity Flex wykonany w technologii Super AMOLED, który ze względu na swoją charakterystykę pozwala na zmianę rozmiaru urządzenia.

składany smartfon Samsung Galaxy Fold

Po rozłożeniu cechuje się przekątną 7,3 cala i rozdzielczością 1536×2152 pikseli. Ze smartfona można oczywiście korzystać także po jego złożeniu. Wówczas do dyspozycji ma się dodatkowy ekran o przekątnej 4,6 cala i rozdzielczości 840×1960 pikseli.

Całość napędzana jest przez procesor Snapdragon 855 z układem graficznym Adreno 640 oraz aż 12GB pamięci RAM. Smartfon wyposażono ponadto w akumulator o pojemności 4380mAh z funkcją szybkiego ładowania, ładowania bezprzewodowego, a także funkcją ładowania innych urządzeń mobilnych.

składany smartfon Samsung Galaxy Fold

Nie zabrakło też zaawansowanych aparatów fotograficznych oferujących jakość zdjęć na poziomie Samsung Galaxy S10.

Cena Galaxy Fold na premierę sięgnęła 9000zł. Trwają już prace nad jego następcą.

Samsung Galaxy Z Flip

Drugi składany smartfon Samsung to Galaxy Z Flip, którego konstrukcja mocno przypomina model Motorola Razr. Wyposażono go w składany ekran Dynamic AMOLED Infinity Flex 6.7″ oraz pomocniczy Super AMOLED 1″.

składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip

Jednocześnie zapewnia bardzo wysoką wydajność, obudowa skrywa bowiem ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 855+, 8GB RAM i 256GB pamięci wewnętrznej. Ma baterię 3300mAh z szybkim ładowaniem przewodowym i ładowaniem bezprzewodowym.

składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip

Cena Galaxy Z Flip jest zauważalnie przystępniejsza, na polskim rynku wynosi 6600 zł.

Składany smartfon Huawei

Swojego składanego smartfona zaprezentowała także firma Huawei. Huawei Mate X, bo tak brzmi jego ostateczna nazwa, przez wiele osób uznany został nawet za bardziej interesujący niż podobny Galaxy Fold.

Składany smartfon Huawei Mate X

Powodem jest smuklejsza i lżejsza konstrukcja oraz inne podejście do idei składanego wyświetlacza. W Huawei Mate X mamy bowiem tylko jeden, ale za to większy ekran składany na zewnątrz.

Takie rozwiązanie ma swoje zalety w postaci większej funkcjonalności smartfona. W zależności bowiem od tego, w jaki sposób trzymamy urządzenie, korzystać będziemy z wyświetlacza o przekątnej 8 cali (całkowicie rozłożony), 6,6 cala (złożony – przód) lub 6,38 (złożony – tył). Co więcej, ramki ekranu Huawei Mate X są naprawdę wąskie, brak też wcięć w wyświetlaczu, co przekłada się na estetykę smartfona.

Jeśli chodzi o podzespoły, to Huawei zastosował procesor HiSilicon Kirin 980, 8 GB pamięci RAM i 512 GB wbudowanej pamięci na przechowywanie danych. Oprócz tego mamy jeszcze hybrydowy slot dual SIM, łączność 5G oraz podwójny akumulator o pojemności 4500 mAh z funkcją szybkiego ładowania.

składany smartfon Huawei Mate X

Przyjecie Huawei Mate X było na tyle dobre, że już od pewnego czasu przygotowywany jest jego następca. Premierę zaplanowano na III kwartał tego roku.

Składany smartfon LG

W zupełnie innym kierunku podążyło LG, które także pokazało światu swoją wizję składanego smartfona. Został nim LG V50 ThinQ 5G, który zaprojektowano w zupełnie odmienny sposób od omówionych wyżej konstrukcji. Próżno szukać tutaj dużego, zginanego wyświetlacza.

Zamiast tego producent zdecydował się na użycie specjalnego etui z dodatkowym ekranem o przekątnej 6,2 cala.

składany smartfon LG V50 ThinQ

Jak widać, konstrukcja nie prezentuje się tak efektownie i nowatorsko jak produkty konkurencji, ale w zamian za to jest zdecydowanie wytrzymalsza. Plusem jest też fakt, że oba ekrany mogą działać niezależnie, a więc możliwe jest wyświetlanie zupełnie innych treści, aplikacji, co ma wpływ na wielozadaniowość LG V50 ThinQ 5G.

Smartfon napędzany jest przez procesor Snapdragon 855 z układem graficznym Adreno 640 i 6GB pamięci RAM. Do dyspozycji mamy wysokiej jakości aparaty fotograficzne i akumulator o pojemności 4000mAh z funkcją bezprzewodowego ładowania.

Cena smartfona w momencie debiutu wynosiła 1100 dolarów.

Składany smartfon Oppo

Na fali popularności smartfonów ze zginanym ekranem, swoją propozycję pokazało także Oppo, czyli kolejny producent z Chin. Jego urządzenie bardzo przypomina smartfona od Huawei. Tutaj także zdecydowano się na ekran składany na zewnątrz.

Składany smartfon Oppo

Zabrakło większej ilości szczegółów dotyczących specyfikacji smartfona, ale wiązało się to z faktem, że na tę chwilę Oppo nie planuje wprowadzenie tego modelu do sprzedaży. Bardziej chodziło więc o pokazanie światu, że firma trzyma rękę na pulsie i jest w stanie zaprojektować i wyprodukować smartfona podążającego za najnowszymi trendami w branży.

Składany smartfon Xiaomi

Nad swoją wizją składanego smartfona pracuje również Xiaomi. Chińska firma trzyma jednak wszystkie projekty w sekrecie, przez co szykowane przez nią urządzenie jest jeszcze owiane aurą tajemniczości. Nieoficjalnie doniesienia mówią o kilku prototypach i nie jest jasne, który ostatecznie doczeka się realizacji.

Najciekawszy zakłada jeden wyświetlacz składany w dwóch miejscach, z obydwu boków (od dołu do góry). Całość może kojarzyć się ze skrzydłami i będzie wymagała od producenta zastosowania zaawansowanych technologii oraz umiejętnego dopasowania do tego oprogramowania.

Być może właśnie z racji zaawansowania projektu prace nad nim znacząco się przeciągają. Smartfon ze składanym ekranem od Xiaomi może zostać zaprezentowany w drugiej połowie tego roku.

Polecane składane telefony w sklepie Komputronik

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!