Rozwiązania Smart Home, czyli inteligentny dom – pytania i odpowiedzi

Smart home FAQ

Szukasz odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest Inteligentny Dom? Jakie produkty można określić tym mianem? Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób rozwiązania te mogą ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z mieszkania, poprawić jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

Smart Home to przyszłość, która już teraz puka do naszych drzwi. Warto się na nią przygotować jak najwcześniej. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Zachęcamy także do przejrzenia oferty, stworzonej specjalnie dla dzieci – zobacz smart home do pokoju dziecięcego oraz rozwiązania smart home w pokoju dziecka.

Spis treści

Co to jest Inteligentny dom?

System automatyki domowej, który sprawia, że w mieszkaniu jest wygodniej i bezpieczniej, a przy okazji może też doprowadzić do zmniejszenia wysokości rachunków za prąd nazywa się właśnie inteligentnym domem.

Na systemy inteligentnego domu (tzw. Smart Home) składają się:

  • komponenty funkcjonalne – takie jak inteligentne czujniki, gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie czy kamery i alarmy
  • sterujące – inteligentne panele i przyciski, piloty czy sterowniki

Wszystkie są ze sobą połączone, dzięki czemu domownicy mają kontrolę nad wszystkimi funkcjami i urządzeniami w swoim mieszkaniu z poziomu urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon lub tablet. Za pomocą aplikacji mobilnej możliwe jest włączanie i wyłączanie urządzeń, przełączanie utworów w odtwarzaczu, regulowanie temperatury i jasności oświetlenia itd. Inteligentny dom pozwala sterować domowym sprzętem w mieszkaniu, ale też poza nim – z każdego miejsca na Ziemi, w którym jest dostęp do Internetu.

Co to jest Smart Home?

Smart Home to angielska nazwa dla inteligentnego domu i oznacza dokładnie to samo (patrz powyżej). Producenci często wolą posługiwać się właśnie obcym określeniem przy nazewnictwie swoich produktów, aby zapisy na opakowaniach były zrozumiałe nie tylko dla Polaków, ale też osób z zagranicy, wszak w znakomitej większości urządzenia nie są tworzone z myślą o jednym konkretnym rynku.

Stąd też: smart plug (stosowane wymiennie z inteligentnym gniazdkiem) czy smart bulb (zamiast inteligentnej żarówki). Angielskie „smart” jest też bardziej precyzyjne niż polskie „inteligentne” w odniesieniu do rzeczy, co w oczach niektórych osób czyni je zarazem bardziej poprawnym. Niemniej jednak obu tych określeń można używać naprzemiennie.

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

W inteligentnym domu wystarczy wziąć do ręki smartfona, uruchomić na nim aplikację i wykonać kilka kliknięć, by zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu, zmienić kolor i jasność oświetlenia oraz włączyć lub wyłączyć dowolne urządzenie podłączone do gniazdka elektrycznego.

System Smart Home na tego samego smartfona prześle też ostrzeżenie, gdy dostrzeże niepokojący ruch w mieszkaniu, obecność dymu lub gazu albo odnotuje otwarcie okna. Krótko mówiąc: inteligentny dom to taki, który zapewnia swoim mieszkańcom wygodę, bezpieczeństwo i oszczędności.

Aby dom mógł być określony mianem „inteligentnego”, musi umożliwiać domownikom bardziej intuicyjne i zautomatyzowane kontrolowanie znajdujących się w nim urządzeń oraz zapewniać mieszkańcom wysoki poziom bezpieczeństwa.

smart homeSystemy inteligentnego domu Fibaro

Jakie są produkty inteligentnego domu?

Na inteligentny dom mogą składać się dziesiątki różnych produktów, dzielących się na: centralkę oraz komponenty sterujące (do kontrolowania urządzeń) i komponenty funkcjonalne (zapewniające funkcjonalność). Te ostatnie można też podzielić na: multimedialne, klimatyczne i zabezpieczające.

Podstawowymi produktami inteligentnego domu są:

  • czujniki inteligentne (wykrywające np. ruch, ulatniający się gaz, zalanie lub pożar itp.)
  • inteligentne oświetlenie i ogrzewanie
  • systemy alarmowe (na czele z syrenami) i kamery do monitoringu
  • inteligentne gniazdka (umożliwiające zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń oraz monitorowanie zużycia energii)
  • panele, przyciski i piloty IR (służące do sterowania systemem)
  • centralka (integrująca ze sobą wszystkie te elementy)

Co to jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy (z angielskiego: Internet of Things) to sieć połączonych urządzeń, komunikujących się ze sobą za pośrednictwem łącza Internetowego (Wi-Fi lub Ethernet LAN) albo innego standardu komunikacyjnego (np. ZigBee lub Z-Wave).

W myśl koncepcji Internetu Rzeczy jedno urządzenie może wydawać polecenia drugiemu, aby wykonać zadanie zlecone mu przez użytkownika.

W inteligentnym domu poszczególne komponenty łączą się w taki sposób z centralką, która to z kolei jest zintegrowana z aplikacją mobilną na smartfonie użytkownika – dzięki temu wystarczy dotknąć ekranu komórki, by wyłączyć telewizor, włączyć muzykę, przyciemnić światła i zwiększyć temperaturę.

To oczywiście tylko jeden z przykładów na wykorzystanie Internetu Rzeczy i systemu inteligentnego domu.

Co to jest Smart Plug?

Smart Plug to jedno z podstawowych urządzeń inteligentnego domu, czyli inteligentne gniazdko. W rzeczywistości komponent ten potrafi sprawić, że zwykłe sprzęty w naszym domu stają się do pewnego stopnia „smart”. Użytkownicy otrzymują bowiem możliwość zdalnego włączania i wyłączania urządzeń podłączonych do takiego gniazdka – dopływ prądu można aktywować lub dezaktywować za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie.

Funkcja ta jest praktyczna na przykład wtedy, gdy zapomnimy odłączyć żelazko lub wyłączyć klimatyzator przed wyjściem z domu. Nowoczesny Smart Plug pozwala również na monitorowanie w czasie rzeczywistym zużycia energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia, dzięki czemu wiadomo, które z nich mają największy wpływ na to, ile na koniec miesiąca trzeba zapłacić za prąd.

Co to jest Inteligentne gniazdko?

Inteligentne gniazdko to najprostszy sposób na to, by uczynić swoje mieszkanie inteligentnym z technologicznego punktu widzenia. Wpinane do zwykłego gniazdka elektrycznego akcesorium umożliwia wygodne sterowanie każdym urządzeniem, które zostanie do niego podłączone.

W efekcie użytkownik jest w stanie za pomocą swojego smartfona wyłączyć telewizor albo włączyć klimatyzator lub oświetlenie bez konieczności wstawania z łóżka.

Może też upewnić się, że odłączył wszystkie sprzęty, nawet wtedy, gdy znajduje się już kawałek od swojego mieszkania. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodzieży, która często jest na tyle zakręcona, że zdarza im się nie odłączać czy nie wyłączać sprzętów.

Dodatkowe funkcje inteligentnego gniazdka to:

  • sceny – np. automatyczne włączanie świateł o określonej godzinie w celu zmylenia potencjalnych włamywaczy
  • monitorowanie zużycia energii – pozwalające wytypować urządzenia pobierające najwięcej prądu i tym samym doprowadzić do obniżenia wysokości rachunków za prąd

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug

 

smart homeInteligentne gniazdko (Smart Plug) D-Link

Zobacz wszystkie Inteligentne gniazdka >

Co to są komponenty funkcjonalne w inteligentnym domu?

Do komponentów funkcjonalnych inteligentnego domu zaliczyć można wszystkie te urządzenia, które poszerzają jego możliwości i efektywnie czynią mieszkanie właśnie „inteligentnym”. Najlepiej jest to wytłumaczyć na przykładach.

Podstawowymi komponentami są czujniki inteligentne – ich zadaniem jest monitorowanie mieszkania i ostrzeganie domowników w przypadku dostrzeżenia zagrożenia: np. otwartych drzwi, zbyt wysokiej temperatury albo obecności dymu lub gazu.

Funkcjonalność inteligentnego domu mogą również rozszerzać inteligentne gniazdka pozwalające zdalnie włączać i wyłączać urządzenia, inteligentne oświetlenie i ogrzewanie do sterowania tymi właśnie funkcjami oraz kamery do monitoringu i systemy alarmowe.

Komponenty funkcjonalne mogą działać samodzielnie lub być połączone z centralką i stanowić część szerszego systemu Smart Home.

Co to są komponenty sterujące w inteligentnym domu?

Komponentami sterującymi inteligentnego domu określamy elementy, które dają użytkownikom możliwość kontrolowania wszystkich urządzeń w mieszkaniu w wygodniejszy sposób.

Inteligentne panele i przyciski służą do uruchamiania lub wyłączania konkretnej funkcji w inteligentnym domu – to czynności, które można wykonać z poziomu aplikacji mobilnej, ale dzięki tym komponentom nie trzeba nawet sięgać do kieszeni.

Piloty IR z kolei pozwalają sterować różnymi sprzętami bezprzewodowo, a sterowniki inteligentne mogą nawet sprawić, że zwykłe urządzenia staną się „smart”.

Te ostatnie montuje się w puszcze ściennego włącznika, co oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład wyłączać wszystkie elementy wciskając tylko jeden przycisk albo też by ściemniać konwencjonalne oświetlenie żarowe lub halogenowe.

Co to jest centralka inteligentnego domu?

Niewielkie urządzenie, z którym łączą się wszystkie komponenty Smart Home i które pozwala użytkownikom na sprawne i wygodne zarządzanie urządzeniami w obrębie inteligentnego domu to właśnie centralka. Jest ona rdzeniem automatyki domowej, który tworzy sieć (najczęściej w interfejsie ZigBee lub Z-Wave) dla produktów, takich jak sprzęt multimedialny, systemy bezpieczeństwa czy inteligentne czujniki i tak zintegrowany układ podłącza do sieci Internet.

Dzięki temu użytkownik może za pomocą swojego smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją zdalnie kontrolować każdy element inteligentnego domu: sterować oświetleniem i ogrzewaniem, oglądać nagrania z monitoringu, włączać i wyłączać urządzenia oraz programować wszystkie komponenty tak, by stworzyć możliwie najprzyjemniejsze warunki do życia.

To coś jak router, tyle tylko że dający nam dostęp nie do stron WWW, lecz wszystkich naszych urządzeń.

Systemy inteligentnego domu Fibaro

Zobacz centralki inteligentnego domu >

Co to jest inteligentny system audio?

Inteligentne systemy audio, czyli sprzęt grający, który nie tylko zapewnia dobre brzmienie, ale dodatkowo jego praktyczne rozwiązania rozszerzają funkcjonalność i sprawiają, że korzysta się z niego wygodniej. Przede wszystkim jest to centralne sterowanie systemem multimedialnym w mieszkaniu – za pomocą jednej aplikacji można kontrolować wszystkie głośniki we wszystkich pomieszczeniach domu, aby skutecznie rozprowadzać muzykę tam, gdzie znajdują się jej słuchacze.

Tzw. systemy audio multiroom pozwalają na przykład na to, by odtwarzana muzyka „podążała” za użytkownikiem, czyli by wraz z przejściem z jednego pokoju do drugiego utwory przestały być odtwarzane w jednym, a zaczynały wybrzmiewać w drugim pomieszczeniu.

Co to jest inteligentny czujnik?

Czujniki inteligentne to podstawowe elementy, składające się na system inteligentnego domu. Sensory mogą odczytywać różne wartości i monitorować różne wielkości fizyczne, w zależności od tego, do czego są przystosowane.

Na przykład czujniki czadu, dymu lub gazu kontrolują powietrze, by wykryć ewentualne zagrożenia związane z ich ulatnianiem się, a czujniki zalania wykrywają obecność wody. Czujniki ruchu oraz drzwi i okien dostrzegają niebezpieczeństwa związane z niepokojącą aktywnością w obrębie mieszkania.Z kolei czujniki temperatury działają po prostu jak termometry.

Aby każdy z tych czujników mógł być określany jako „inteligentny” muszą zostać spełnione odpowiednie warunki – gromadzone przez nie informacje muszą trafiać nie tylko do użytkowników, ale też do reszty komponentów inteligentnego domu: czujnik temperatury może więc na przykład współdziałać z klimatyzatorem, ruchu – z syreną alarmową, a oświetlenia – z lampami.

Co to jest inteligentny czujnik czadu?

Czujnik czadu potrafi wykryć w mieszkaniu podwyższone stężenie tlenku węgla, zwanego też „cichym zabójcą” – bezwonnego i bezbarwnego gazu, który stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców.

Inteligentny czujnik czadu potrafi poinformować użytkowników o niebezpieczeństwie na kilka różnych sposobów: alarmem dźwiękowym (wydobywającym się z syreny alarmowej), sygnałem świetlnym oraz wiadomością tekstową wyświetlaną na ekranie smartfona, tabletu lub innego urządzenia połączonego z systemem inteligentnego domu.

Czujniki tego typu montuje się przede wszystkim w pomieszczeniach z instalacją gazową, kominkami lub junkersami (i należy wykonać to zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ gra toczy się tutaj o zdrowie i życie). Przy wyborze modelu należy kierować się przede wszystkim zasięgiem.

Zobacz inteligentne czujniki czadu >

Co to jest inteligentny czujnik dymu?

Czujnik dymu jest podstawową metodą zabezpieczenia inteligentnego domu przed pożarem i jego skutkami. Dzięki monitorowaniu powietrza w czasie rzeczywistym natychmiastowo wykrywa on tlenie się ognia i wydobywanie się dymu.

Wówczas uruchamia on alarm, który w zależności od modelu i posiadanych komponentów może być dźwiękowy, wizualny lub przesyłany w formie ostrzeżenia za pomocą aplikacji mobilnej, a więc na smartfona lub tablet. Szybkie powiadamianie jest najistotniejsze, ponieważ może pomóc nie dopuścić do wystąpienia pożaru lub ograniczyć straty powstałe w jego wyniku.

Inteligentne czujniki dymu montowane są przy piecykach, kuchenkach i kominkach, a więc urządzeniach, których działanie opiera się na ogniu. Najważniejsze, by zasięg był spory.

Co to jest inteligentny czujniki zalania?

Czujniki zalania to niewielkich rozmiarów urządzenia, które składają się z modułu alarmowego oraz sondy, umieszczanej na podłodze przy wannie, pralce, zmywarce lub innym sprzęcie, który może być przyczyną przecieku.

Gdy dopuszczalny poziom wody zostanie w tym konkretnym miejscu przekroczony uruchamiane są systemy ostrzegawcze, a więc syrena alarmowa zaczyna wyć, emitowane są sygnały wizualne, a na smartfona użytkownika dociera wiadomość, że została wykryta nieprawidłowość.

Dzięki temu o problemie wiemy zarówno wtedy, gdy znajdujemy się w domu, jak i przebywając poza nim. To ważne, ponieważ szybka reakcja pozwala skutecznie zmniejszyć poziom uszkodzeń wywołanych przez wyciekającą wodę.

Sprawdź również artykuł Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

smart homeInteligentny czujnik zalania Fibaro

Zobacz inteligentne czujniki zalania >

Co to jest inteligentny czujnik gazu?

Czujnik gazu to ważny komponent inteligentnego domu, który nieprzerwanie prowadzi odczyt składu powietrza i natychmiastowo powiadamia domowników, gdy wykryje w nim zwiększone stężenie gazu. Popularne sensory tego typu są montowane na niewielkich wysokościach, w pobliżu gazowych urządzeń, takich jak junkersy czy kuchenki i potrafią skutecznie kontrolować obecność takich gazów jak metan, propan i butan.

W przypadku odnotowania niebezpiecznego stężenia aktywowane są środki alarmujące w postaci wycia syreny, sygnałów świetlnych oraz powiadomień w formie cyfrowej, trafiających na smartfona lub tablet użytkownika. W takim przypadku należy niezwłocznie otworzyć okna w mieszkaniu, zakręcić zawór gazu i wezwać pogotowie gazowe (992). Kluczowym parametrem jest zasięg.

Zobacz inteligentne czujniki gazu >

Co to są inteligentne czujniki drzwi i okien?

Czujniki drzwi i okien inteligentne, są czujnikami antywłamaniowymi, które monitorują i informują użytkowników o tym, że drzwi, bramy garażowe lub okna zostały otworzone (albo nie zostały zamknięte).

Urządzenia te stanowią bardzo ważny element domowego systemu bezpieczeństwa, jako że natychmiastowo powiadamiają o możliwej obecności intruza w mieszkaniu.

Mogą wysyłać informację na smartfona użytkownika, a po połączeniu z syreną alarmową – emitować sygnał odstraszający. Dodatkowo eliminują konieczność robienia obchodu przed wyjściem z mieszkania.

Oprócz ochrony życia i mienia inteligentne czujniki drzwi i okien znajdują również zastosowanie funkcjonalne, czyli mogą 1) zwiększać komfort mieszkania (np. włączać oświetlenie po wejściu do domu) albo 2) owocować oszczędnościami (wyłączając klimatyzację w przypadku wykrycia otwartego okna).

Zobacz inteligentne czujniki drzwi i okien >

Co to jest inteligentny czujnik oświetlenia?

Czujniki oświetlenia monitorują na bieżąco poziom natężenia światła w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Robią to, aby zapewniać domownikom zawsze komfortowe warunki, a zarazem najwyższy poziom bezpieczeństwa. Gdy wykryją, że poziom oświetlenia jest zbyt niski, automatycznie włączają lampy, by zwiększyć natężenie światła.

Oprócz samych warunków oświetlenia tego typu sensory mogą również reagować na ruch.

Dzięki temu światło po zmroku będzie zapalane tylko wtedy, gdy człowiek będzie przechodził obok czujki, czyli na przykład po wejściu do danego pomieszczenia. Obok zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa takie rozwiązanie może też przysłużyć się do obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Zobacz inteligentne czujniki oświetlenia >

Co to jest inteligentny czujnik ruchu?

Istotnym elementem systemu inteligentnego domu, który może zwiększać zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo mieszkańców jest inteligentny czujnik ruchu.

Podstawowym zastosowaniem czujnika ruchu jest automatyczna aktywacja oświetlenia w przypadku wykrycia ruchu i późniejsza dezaktywacja.

Innymi słowy, gdy wchodzimy do pomieszczenia, staje się ono dobrze oświetlone, a po wyjściu lampy samoistnie gasną.

Rozwiązanie to poprawia zatem wygodę (bo nie trzeba szukać włącznika świateł), a zarazem ma poważny wpływ na bezpieczeństwo, bo pozwala dostrzec więcej szczegółów kamerze do monitoringu, a to może pomóc w późniejszym odnalezieniu sprawcy włamania i kradzieży.

Posiadacze zwierząt domowych powinni wybrać model z funkcją PET, który nie reaguje na ich ruchy w pomieszczeniu.

smart homeInteligentny czujnik ruchu Fibaro

Zobacz inteligentne czujniki ruchu >

Co to jest inteligentny czujnik temperatury?

Czujniki temperatury nazwać można nowoczesnymi termometrami, które w czasie rzeczywistym odczytują temperaturę panującą w danym pomieszczeniu i przekazują tę informację dalej, wysyłając ją do aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie użytkownika.

Dodatkowo możliwe jest zaprogramowanie akcji dla danych progów temperaturowych: na przykład włączenia klimatyzacji, gdy przekroczy ona 25 stopni Celsjusza albo uruchomienia grzejnika, jeśli spadnie poniżej 18 stopni.

Czujniki temperatury są też często połączone z innymi sensorami, na przykład dymu (co zwiększa szybkość wykrywania pożaru) albo wilgotności (dzięki czemu domownicy mają dokładniejsze dane na temat warunków panujących w mieszkaniu).

Co to jest inteligentne ogrzewanie?

Ogrzewanie inteligentnego domu to nic innego jak system kontrolujący temperaturę w mieszkaniu w taki sposób, by zawsze znajdowała się ona na komfortowym dla domowników poziomie, a koszty gospodarowania ciepłem były możliwie najniższe. Jednocześnie wszystkie procesy zachodzą bez ingerencji użytkownika – można by powiedzieć, że wszystko dzieje się samo.

System inteligentnego ogrzewania opiera się na termostatach, centralce i grzejnikach. Te pierwsze monitorują temperaturę w pomieszczeniu, druga porównuje dane z preferencjami użytkownika, a trzecie dostosowują poziom ciepła tak, by sprostać wymaganiom. Oprócz standardowego dbania o to, by temperatura w pomieszczeniu była stała, inteligentne ogrzewanie może też np. automatycznie obniżać progi na czas spania albo dezaktywować grzejniki w momencie wykrycia, że zostało otwarte okno.

Warto przeczytać również artykuł Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Zobacz systemy inteligentnego ogrzewania >

Co to jest inteligentne oświetlenie?

Oświetlenie w inteligentnym domu to potoczna nazwa dla systemów automatyki oświetlenia, które pozwalają w wygodny sposób zarządzać i sterować lampami w domu i na jego zewnętrznych murach. Istnieją różne rodzaje inteligentnego oświetlenia, które różnią się między sobą możliwościami regulacji – najpopularniejsze są ściemniacze, umożliwiające zmianę intensywności i jasności światła emitowanego przez lampę.

Bardziej zaawansowane modele (np. Philips Hue) pozwalają też zmieniać temperaturę barwową światła (od zimnego niebieskiego po ciepły żółty), a nawet kolor. Oczywiście wszystkiego tego można dokonać za pomocą aplikacji mobilnej lub dołączanego pilota.

Systemy inteligentnego oświetlenia oddają też w ręce użytkownika możliwość aktywowania większej liczby lamp za pomocą jednego przycisku oraz łączenia oświetlenia z innymi elementami, na przykład z zasłonami (które w momencie włączenia lamp się opuszczą).

smart homeSystemy inteligentnego domu Fibaro

Zobacz systemy inteligentnego oświetlenia >

Co to są kamery do monitoringu/kamery IP?

Nowoczesne kamery do monitoringu są urządzeniami rejestrującymi obraz wideo w mieszkaniu lub na zewnątrz domu. Kamery IP zintegrowane z czujnikiem ruchu i systemem inteligentnego domu mogą reagować na obecność intruza i wysyłać do użytkownika powiadomienie o potencjalnym zagrożeniu (wraz ze zdjęciem lub nagraniem wideo, na którym uchwycony został sprawca).

Wybór takiej kamery nie należy do najprostszych, ale można zwiększyć swoją szansę na powodzenie, pamiętając o tym, że najważniejsze parametry urządzenia to: rozdzielczość i płynność nagrywania (świadczące o jakości materiału dowodowego), kąt widzenia (jak najszerszy, dzięki czemu w oku kamery znajduje się duża powierzchnia), zapisywanie danych na karcie SD i w chmurze oraz tryb nocny.

Zobacz kamery do monitoringu/kamery IP >

Co to są inteligentne systemy alarmowe?

Automatycznie sterowane układy zabezpieczające mieszkanie to właśnie systemy alarmowe. Na systemy te składa się szereg komponentów wchodzących w skład koncepcji inteligentnego domu. Są to przede wszystkim inteligentne czujniki: czadu, dymu, gazu, oświetlenia, temperatury, ruchu, zalania oraz otwarcia drzwi i okien. Te wykrywają zagrożenia w obrębie naszych czterech ścian i natychmiastowo nas o nich informują, wysyłając na przykład ostrzeżenie do aplikacji mobilnej zainstalowanej na naszym smartfonie.

W skład systemu mogą wchodzić również syreny alarmowe – jeśli połączy się z nimi wspomniane czujniki, w przypadku niebezpieczeństwa zaczynają one wyć, co z jednej strony stanowi ostrzeżenie dla mieszkańców, z drugiej zaś może działać odstraszająco na intruza. Całości dopełniają klawiatury, piloty i tagi, służące do sterowania systemem.

Co to jest inteligentny panel?

Panele te są częścią komponentów sterujących, które zwiększają komfort korzystania z automatyki domowej. Inteligentny dom pełen jest urządzeń, które można kontrolować za pomocą smartfona, ale nie zawsze mamy ochotę lub możliwość sięgać po niego do kieszeni.

Inteligentne panele dają nam dodatkową możliwość aktywowania lub dezaktywowania konkretnych funkcji w obrębie inteligentnego domu. Przykładowe zastosowania tych akcesoriów to: włączanie telewizora, zapalanie światła, aktywowanie alarmu oraz regulacja głośności sprzętu grającego. Wszystko, co trzeba zrobić to przypisać poszczególnym akcjom gesty dłoni, a następnie po prostu je wykonywać na ekranie inteligentnego panelu, niczym w futurystycznym filmie.

Co to jest inteligentny przycisk?

Przyciski inteligentne w smart rozwiązaniach służą do wywoływania danych akcji w mieszkaniu. Programowalne komponenty sterujące umożliwiają więc na przykład włączanie oświetlenia, uruchamianie ogrzewania, otwieranie bramy garażowej itp. poprzez wciśnięcie takiego przycisku. Przyciski inteligentne pozwalają przeważnie na przypisanie im więcej niż jednej funkcji, więc jedno wciśnięcie powoduje aktywowanie jednej akcji, podwójne – innej itd.

Istnieje też najczęściej możliwość zaprogramowania całej sekwencji (tzw. sceny), która najczęściej uruchamiana jest poprzez przytrzymanie przycisku – może to być na przykład sekwencja „po przyjściu z pracy”, polegająca na automatycznym podwyższeniu temperatury, oświeceniu lamp i włączeniu telewizora.

smart home
Inteligentny przycisk Fibaro

Zobacz inteligentne przyciski >

Co to jest pilot IR?

Piloty zdalnego sterowania do bezprzewodowej kontroli urządzeń działających w mieszkaniu noszą nazwę pilotów IR. Akcesoria te pozwalają sprawić, by zwykły sprzęt stał się „inteligentny” i można było włączać i wyłączać go, regulować głośność, przełączać programy i wykonywać inne operacje za pomocą smartfona z zainstalowaną na nim aplikacją mobilną.

Piloty IR są kompatybilne z wszystkimi urządzeniami IR, nawet tymi, które według zapewnień producenta nie są przystosowane do tego, by sterować nimi za pomocą komórki. Jeden pilot IR może więc zastąpić kilka różnych pilotów, które nieraz trudno rozróżnić, gdy leżą na blacie stolika lub w innych, nikomu nieznanych miejscach.

Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie cechy: łatwość i nieinwazyjność instalacji oraz (jak największy) zasięg.

Zobacz piloty IR >

Co to jest inteligentny sterownik?

Komponenty sterujące inteligentnego domu, służące do zdalnej kontroli instalacji nazywany jest inteligentnym sterownikiem. Są one przypisane do konkretnych funkcji, czemu zawdzięczają później swoje nazwy. Popularne są między innymi włączniki/ściemniacze, czyli moduły, które pozwalają na włączanie i wyłączanie inteligentnego oświetlenia oraz na regulację natężenia światła.

Podstawowe sterowniki są zaś modułami, których zadanie ogranicza się do włączania i wyłączania urządzeń, np. lamp, klimatyzatorów, pomp ciepła, telewizorów czy sprzętu AGD. To oczywiście tylko kilka przykładów, sterowniki inteligentne mogą bowiem odpowiadać za różnorakie inne funkcje (np. sterowanie bramą garażową) w obrębie mieszkania, jak i poza nim.

Zobacz inteligentne sterowniki >

Co to są zestawy inteligentnego domu?

To zintegrowane systemy, które zamieniają nasze zwykłe mieszkanie w inteligentne. Poszczególne moduły (komponenty) można kupić osobno i samodzielnie skompletować system inteligentnego domu, ale gotowe zestawy pozwalają usprawnić ten proces i dają gwarancję, że wszystkie poszczególne akcesoria będą ze sobą bezproblemowo współpracować.

Są prostsze i bardziej zaawansowane zestawy – w skład tych drugich wchodzić mogą na przykład: centralka, kilka inteligentnych gniazdek, szereg czujników, kamera do monitoringu wewnątrz i na zewnątrz oraz syrena alarmowa. Oprócz wielofunkcyjnych zestawów są też zintegrowane systemy jednofunkcyjne – są to na przykład zestawy do monitoringu lub zestawy inteligentnego oświetlenia.

Jaka jest różnica między Z-Wave, ZigBee, a Radio?

Z-Wave i ZigBee to najczęściej obecnie wykorzystywane technologie radiowe w systemach inteligentnego domu, czyli służą one do łączenia się ze sobą czujników, oświetlenia, alarmów i innych modułów. Są one najpopularniejsze, ponieważ oferują najlepszą wydajność i największą niezawodność, a przy tym mają najszersze wsparcie ze strony producentów komponentów Smart Home.

Wykorzystują różne pasma, co przekłada się na to, że ZigBee zapewnia większą prędkość transmisji, ale na mniejszych odległościach, więc ostatecznie wydajność jest zbliżona. Obydwa interfejsy mają też zbliżoną jakość zabezpieczeń i podobny poziom poboru prądu.

Najważniejsze, by przy kompletowaniu systemu inteligentnego domu zadbać o to, aby wszystkie komponenty korzystało z tego samego standardu.

Czy centralka działająca na Z-Wave będzie współpracować np. z czujkami na ZigBee?

Interfejsy Z-Wave i ZigBee wykorzystują inne częstotliwości radiowe, co oznacza, że nie są ze sobą kompatybilne. Centralka inteligentnego domu wyposażona wyłącznie w moduł Z-Wave nie będzie więc w stanie współpracować z czujnikami opartymi na ZigBee (i odwrotnie).

Może się jednak zdarzyć, że centralka jest kompatybilna z więcej niż jedną technologią łączności bezprzewodowej. Jeśli zatem w specyfikacji urządzenia czytamy, że potrafi ono odbierać sygnał zarówno sieci ZigBee, jak i Z-Wave, to nie będzie problemu ze współpracą takich komponentów.

Podobnie sam moduł może wspierać zarówno jeden, jak i drugi interfejs. Zaleca się jednak, by w obrębie jednego systemu inteligentnego domu stosować jedno wybrane rozwiązane.

Co to jest Apple HomeKit?

Apple HomeKit został stworzony przez firmę Apple i powstał z myślą o użytkownikach smartfonów iPhone i tabletów iPad z systemem iOS (najlepiej w wersji od 10 wzwyż). Zainstalowana na tych urządzeniach aplikacja Dom pozwala w obrębie mieszkania sterować i zarządzać kompatybilnymi komponentami inteligentnego domu.

Funkcjonalność Apple HomeKit to między innymi: monitoring (dzięki obsłudze kamer IP), inteligentne oświetlenie (za sprawą żarówek/lamp i zestawów oświetleniowych oraz czujników ruchu), inteligentne ogrzewanie (dzięki termostatycznym regulatorom i czujnikom temperatury), a także zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń oraz monitoring zużycia energii elektrycznej (za sprawą inteligentnych gniazdek).

Czy do Apple HomeKit potrzebne są centralki?

Urządzenia Apple HomeKit nie wymagają żadnej centralki. Aby sterować wszystkimi inteligentnymi funkcjami w obrębie mieszkania wystarczy smartfon iPhone lub tablet iPad z aplikacją Home, które pełnią rolę integrującego inteligenty sprzęt kontrolera. Takie rozwiązanie pozwala jednak korzystać z dobrodziejstw systemu wyłącznie w mieszkaniu.

Aby móc zdalnie (także przebywając z dala od domu) włączać i wyłączać urządzenia czy regulować oświetlenie lub temperaturę, konieczne jest jednak posiadanie przystawki telewizyjnej Apple TV lub iPada podłączonego na stałe do źródła zasilania. Te akcesoria łączą bowiem system z Internetem, dzięki czemu użytkownik może sterować nim z każdego miejsca na świecie, w którym jest zasięg Wi-Fi lub sieci komórkowych.

smart homeSystemy inteligentnego domu Fibaro współpracujące z Apple HomeKit

Czy centralka Z-Wave obsłuży wszystkie czujki Z-Wave, również innych producentów?

Centralka do inteligentnego domu opiera się na konkretnej technologii łączności bezprzewodowej, np. Z-Wave. Oznacza to, że nie powinna mieć problemu z komunikacją i obsługą wszystkich modułów, które działają w oparciu o ten sam interfejs, nawet jeśli pochodzą od różnych producentów.

Informacje o kompatybilności centralki z poszczególnymi komponentami znajdują się zawsze na stronach internetowych producentów.

Ci jednak często nawiązują partnerstwo z innymi firmami, a to oznacza, że przeważnie nie robią problemów z podłączaniem do systemu inteligentnego domu teoretycznie konkurencyjnych produktów, o ile tylko działają w oparciu o tę samą technologię (np. Z-Wave lub ZigBee).

I tak na przykład do najpopularniejszego obecnie systemu Fibaro można podłączyć czujniki Fibaro, ale też zestawy zabezpieczające Yale i DSC, kamery D-Link, głośniki Sonos czy lampy Philips.

Czy, aby system działał potrzebne jest stałe łącze internetowe?

Do wykorzystania wszystkich możliwości systemu inteligentnego domu konieczne jest posiadanie stałego łącza internetowego. Wprawdzie podstawą funkcjonowania takiego systemu jest połączenie z domową siecią lokalną (czyli aktywny musi być router), ale bez Internetu nie skorzystamy z bardziej zaawansowanych funkcji, a do tego nie będziemy w stanie kontrolować urządzeń spoza mieszkania, gdzie zasięg domowej sieci nie dociera.

Zasada działania systemu inteligentnego domu jest bowiem taka, że poszczególne komponenty łączą się z centralką, która to z kolei jest połączona z routerem – albo poprzez przewód Ethernet, albo bezprzewodowo (przez Wi-Fi) i w taki sposób uzyskuje dostęp do Internetu, pozwalającego korzystać z dobrodziejstw Smart Home z każdego miejsca na Ziemi.

Czy, aby system działał router musi być cały czas włączony?

Poszczególne komponenty inteligentnego domu, takie jak włączniki, piloty IR czy panele inteligentne nie zawsze wymagają aktywności routera, ponieważ mogą łączyć się z aplikacją mobilną na przykład poprzez Bluetooth. Cały system (za pośrednictwem centralki) jest jednak połączony z routerem, co jest warunkiem koniecznym dla jego poprawnego działania.

Połączenie centralki z routerem oznacza bowiem łączność z siecią domową (pozwalającą kontrolować komponenty w mieszkaniu) oraz z Internetem (umożliwiającym korzystanie z systemu także poza domem). Wyłączony router jest równoznaczny z brakiem łączności zarówno z siecią lokalną, jak i Internetem, a więc z brakiem podstawowej funkcjonalności systemu Smart Home.

Może Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (7 głosów)

Czytaj więcej