WiFi 6, czyli Wi-Fi ax – specyfikacja i polecane routery

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Przyzwyczailiśmy się, że sieć bezprzewodowa Wi-Fi jest niemal wszędzie – w domu, w biurze, a nawet w miejscach publicznych. Do jej działania niezbędne są routery Wi-Fi, czyli urządzenia, które zapewniają łączność z bezprzewodową siecią. W tym poradniku wyjaśniamy, co to jest WiFi 6 oraz prezentujemy ranking routerów WiFi 6. Warto przeczytać również Jaki router WiFi wybrać?

Spis treści


Wszystkie routery w sklepie


Router WiFi 6 – ranking
Co to jest WiFi 6?

WiFi 6 to standard łączności bezprzewodowej, który zadebiutował w 2019 roku. Zapewnia szybszy transfer danych niż WiFi 5 (czyli jego poprzednik), a co najważniejsze znacznie lepiej radzi sobie w przypadku, gdy z router WiFi 6 łączy się z większą liczbą urządzeń. Do naszych domów trafia bowiem coraz więcej urządzeń, które łączą się z Internetem – od komputera zaczynając, a na pralkach, żarówkach i odkurzaczach kończąc. To oczywiście tylko przykłady niezliczonej ilości urządzeń, które do pełni funkcjonalności potrzebują połączenia z siecią.

Specyfikacja WiFi 6

WiFi 6, nazywane również jako WiFi ax, działa na dwóch pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pierwsze zapewnia lepszy zasięg, który czasami okazuje się jedynie teoretyczny, ponieważ w skrajnych przypadkach szybkość transferu danych jest bliska zeru. Pasmo 5 GHz oferuje znacznie większą prędkość oraz stabilność połączenia i jest obecnie zdecydowanie chętniej wykorzystywane w warunkach domowych czy małych biur.

Porównując WiFi ax vs ac, czyli WiFi 6 do WiFi 5, szybkość nowszego rozwiązania jest o około cztery razy większa i teoretycznie wynosi ona 6Gb/s (4804+1148 Mb/s, w porównaniu do 1,3Gb/s (867+433 Mb/s). Jednak jak wiadomo, teoria często mija się z praktyką. W rzeczywistości WiFi 6 zapewnia prędkość wynoszącą 1 do 1,5Gb/s.

Jaki router Wi-Fi 6 wybrać?

WiFi 6 lepiej odpowiada współczesnym realiom

Jak wspomnieliśmy wcześniej, porównując WiFi ac vs ax, warto wspomnieć także o przepustowości, która jest o wiele większa w przypadku nowszej technologii. Wykorzystano w niej dwa rozwiązania MIMO (multiple input / multiple output) oraz OFMDA (orthogonal frequency division multiple access).

MIMO wykorzystuje cztery strumienie, które znacznie zwiększają przepustowość sieci. Gdyby tego było mało, to dzięki OFMDA, kanały radiowe dzielone są na kilkadziesiąt lub kilkaset subkanałów, które w dodatku pracują na innych częstotliwościach.

Dzięki temu efektywność widmowa, czyli przepustowość danych jest o około dziesięć razy większa niż w przypadku WiFi 5. W praktyce oznacza to tyle, że łączące się z routerem urządzenia nie muszą „ustawiać się w kolejce”, ale równolegle korzystają z łącza.

Warto jeszcze wspomnieć o kodowaniu 1024-QAM (quadrature amplitude modulation), które zwiększa ilość danych na pakiet oraz rozwiązaniu o nazwie TWT (target wake time), które komunikuje się z podłączonymi urządzeniami i wspomaga zarządzanie energią zgromadzoną w ich akumulatorach. Efektem jest dłuższe działanie na jednym ładowaniu.


Routery z WiFi 6


Czy WiFi 802.11 6 ax jest kompatybilny ze starszymi standardami?

I tak, i nie. Tak, ponieważ router dostosowany do WiFi 6 będzie obsługiwać starsze standardy. WiFi 6 powstało na podwalinach WiFi 5. Jest jednak pewien haczyk. Routery, które nie są kompatybilne z WiFi 6 nie będą w stanie wykorzystać wszystkich zalet nowego rozwiązania, o których wspomnieliśmy wyżej.

WiFi 6 – uproszczenie nazewnictwa standardów WiFi

Wi-Fi Alliance, stowarzyszenie zajmujące się rozwojem i standaryzacją bezprzewodowej sieci, wraz z wejściem W-Fi 6 na rynek uprościło nazwę tego standardu oraz wszystkich poprzednich. Wcześniejsze nazwy były mniej przyjazne dla użytkowników i łatwiej można było się pomylić w trakcie wyboru routera. Poniżej prezentujemy nowe nazwy oraz ich poprzednie odpowiedniki:

  • WiFi 6 – IEEE 802.11ax
  • WiFi 5 – IEEE 802.11ac
  • WiFi 4 – IEEE 802.11n
  • WiFi 3 – IEEE 802.11g
  • WiFi 2 – IEEE 802.11b
  • WiFi 1 – IEEE 802.11a

Może Cię zainteresować:

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (8 głosów)

Czytaj więcej