WiFi 6, czyli Wi-Fi ax – specyfikacja i polecane routery

Niezawodny, stabilny i superszybki Internet bezprzewodowy o dużym zasięgu przestaje być marzeniem, a staje się rzeczywistością wraz z pojawieniem się WiFi ax. To najnowszy standard (nazywany także WiFi 6), który powoli zaczyna być obsługiwany przez coraz większą liczbę urządzeń.

W tym artykule przyglądamy się jego najważniejszym atutom oraz technologiom, które sprawiły, że dało się je osiągnąć. Podpowiadamy także, jakie routery pozwalają prędko zakosztować tej rewolucji.

Sprawdź również nasz poradnik Jaki router WiFi wybrać?

Spis treści

Ranking routerów z WiFi 6


Co to jest WiFi 6? Czym jest WiFi ax?

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie, a więc co to jest WiFi 6 ax. Otóż jest to nazwa najnowszego standardu łączności bezprzewodowej IEEE 802.11ax, będącego bezpośrednim następcą WiFi ac (WiFi 5). Chronologicznie już szóstą generacją tej technologii – jako że wcześniej wykorzystywane były jeszcze n, g, b oraz a. Dlatego też standard ten określany jest także jako WiFi 6.

WiFi 6 ax

Specyfikacja WiFi 6

Podobnie jak w przypadku ac, WiFi ax pozwoli na wykorzystanie dwóch pasm: 2,4 GHz oraz 5 GHz. W tym pierwszym można liczyć na lepszy zasięg, w drugim zaś na większą szybkość i stabilność. Połączenie ich obu umożliwia czerpanie kompletu korzyści. Skoro jednak nie częstotliwości, to co się zmienia? Czym różni się WiFi 6 od WiFi 5?

Przede wszystkim rośnie szybkość i to aż czterokrotnie w porównaniu do standardu ac. WiFi ax pozwoli osiągać transfery na poziomie 6Gb/s (4804+1148 Mb/s), podczas gdy ac oferował 1,3Gb/s (867+433 Mb/s). Tyle specyfikacja, jeśli zaś chodzi o rzeczywistość, to realna wydaje się prędkość na poziomie 1 do 1,5Gb/s dla pojedynczego urządzenia.

Standard WiFi ax to także wyraźnie zwiększona wydajność w sieciach z dużą liczbą urządzeń, które równocześnie łączą się z Internetem, np. komputery, smartfony, telewizory czy akcesoria IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy).

MIMO z OFDMA, czyli…

Charakterystyka standardu WiFi ax jest imponująca. Takie wyniki udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu kilku nowych technologii. Najważniejszą z nich jest MIMO (multiple input / multiple output), która pozwala na wykorzystanie ponad czterech strumieni w celu zwiększenia przepustowości.

W najnowszej wersji użyto techniki OFDMA (orthogonal frequency division multiple access), która dzieli każdy kanał radiowy na kilkadziesiąt, albo i kilkaset (działających w nieco innych pasmach) subkanałów. Jest to rozwiązanie znane z technologi LTE, a efektem jego działania może być zwiększenie efektywności widmowej nawet o 10 razy i tym samym usprawnienie współdzielenia łącza internetowego.

A to jeszcze nie wszystko

W standardzie WiFi ax wykorzystano również kodowanie 1024-QAM (quadrature amplitude modulation), które pozwala zwiększyć ilość danych w pakiecie oraz technologię TWT (target wake time), umożliwiającą bardziej efektywne zarządzanie energią w urządzeniach połączonych z routerem. Innymi słowy: smartfon czy laptop będzie mógł działać dłużej między ładowaniami.

WiFi ax sprawdzi się zatem w rozmaitych środowiskach, ale największe korzyści da się odczuć w mieszkaniach i biurach o dużej powierzchni, w których równocześnie z Internetem łączy się wiele różnych urządzeń.

WiFi 6

Czy WiFi 6 802.11 ax jest kompatybilny ze starszymi standardami?

Odpowiedź brzmi: tak. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji standardu WiFi, router 802.11ax będzie kompatybilny z urządzeniami obsługującymi starsze technologie – np. WiFi ac lub WiFi n. Naturalnie niemożliwe będzie jednak wykorzystanie maksimum potencjału i czerpanie korzyści z technologii wprowadzonych w tej nowej wersji, o których już wspominaliśmy.

WiFi 6 – uproszczenie nazewnictwa

Zamiast „IEEE 802.11ax” na pudełku routera będzie można również znaleźć napis „WiFi 6″. Jest to oznaczenie zgodne z nowym, uproszczonym nazewnictwem zaproponowanym przez Wi-Fi Alliance, czyli stowarzyszenie zajmujące się rozwojem i standaryzacją tej bezprzewodowej technologii. Cel jest taki, by nabywcy mogli bez wiedzy w tym temacie szybko odkryć, które urządzenie zapewnia większe możliwości.

Równocześnie uproszczone zostają też nazwy wcześniejszych standardów, a zatem:

  • IEEE 802.11ax to WiFi 6
  • IEEE 802.11ac to WiFi 5
  • IEEE 802.11n to WiFi 4
  • IEEE 802.11g to WiFi 3
  • IEEE 802.11b to WiFi 2
  • IEEE 802.11a to WiFi 1

Polecane routery z WiFi 6

Pierwsze routery WiFi 6 trafiły na rynek w 2020 roku. Początkowo wybór dostępnych modeli nie był szczególnie szeroki, ale obecnie sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Oto routery z wifi ax, którym warto się przyglądać.Najpopularniejsze routery WiFi 6

Może Cię zainteresować:

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (8 głosów)

Czytaj więcej