Router na kartę SIM – co warto wiedzieć przy zakupie?

Router często mylony jest z modemem, choć to dwa zupełnie różne urządzenia. Zadaniem modemu jest modulacja i demodulacja sygnału, wymienianego z dostawcą internetu za pośrednictwem światłowodu, lub gniazdka telefonicznego. Stąd nazwa urządzenia – MOdulator-DEModulator.

Router natomiast odpowiada za przekazywanie tego sygnału dalej, bezprzewodowo. Dzięki temu możemy korzystać z internetu na wielu urządzeniach jednocześnie, bez konieczności podłączania urządzeń kablami do modemu. Zanim zdecydujesz się jaki router wybrać, sprawdź czym wyróżniają się routery.

Sprawdź także zestawienie Jaki router SIM wybrać? Polecane routery LTE

Najczęściej wybierane routery na kartę SIM w sklepie Komputronik

Router na kartę SIM – jak działa?

Router WiFi na kartę SIM nie różni się w sposobie działania od standardowego routera – po prostu zamiast gniazdka telefonicznego czy światłowodu, jako źródło sygnału wykorzystuje się kartę SIM. Po umieszczeniu w urządzeniu karty otrzymanej od operatora sieci komórkowej, możemy łączyć się z internetem.

Cechy routera na kartę SIM:

  • łatwa konfiguracja,
  • wyświetlacz LCD,
  • obsługa LTE,
  • standard WiFi g/n/ac,
  • dodatkowe gniazda,
  • mobilność,
  • bezpieczna łączność.

Łatwa konfiguracja

Wiele routerów posiada tryb ekspresowy i zaawansowany. W pierwszym najczęściej za rękę prowadzi nas menadżer konfiguracji, który przedstawi jedynie najważniejsze ustawienia. Wiele opcji otrzyma pewne optymalne wartości domyślne, którymi nie będzie trzeba się przejmować, by router działał poprawnie.

Dodatkowym atutem ułatwiającym konfigurację będzie możliwość wyboru języka polskiego w menu konfiguracyjnym.

Router z wyświetlaczem LCD

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest router mobilny SIM, wyposażony w mały wyświetlacz LCD. Może ułatwić uruchomienie i konfigurację routera bez podpinania do komputera, oraz pozwoli monitorować ilość pozostałych do wykorzystania danych. Na ekranie widoczne są również informacje o stanie baterii, sile sygnału, stanie sieci.

Obsługa LTE

LTE często mylone jest z 4G, podczas gdy z technicznego punktu widzenia są to dwie różne rzeczy. Z powodów marketingowych możemy się jednak spotkać z routerami oznaczonymi jako 4G, lub 4G LTE. Nie zagłębiając się w szczegóły, warto sprawdzić, czy router może pracować w standardzie LTE. Router LTE na kartę SIM zapewni znacznie lepsze szybkości transmisji danych, niż pracujący w starszym standardzie UMTS (3G) router 3G SIM.

Zobacz routery na kartę SIM z LTE >

Standard WiFi g/n/ac

Mobilny lub biurowy router na kartę SIM z reguły może zaoferować prędkości Wi-Fi w standardzie „n”, a najdroższe modele także jeszcze szybszy standard „ac”. Warto jednak pamiętać, że prędkość internetu i tak będzie zależała od szybkości technologii 4G lub LTE, oferowanej przez operatora karty SIM.

Przydatna natomiast może być funkcja wyboru pasma sieci bezprzewodowej – 2,4GHz lub 5GHz. W miejscach o dużym natężeniu sieci WiFi lepiej sprawdzi się pasmo 5GHz.

Dodatkowe gniazda

Router z wejściem na kartę SIM zyska na funkcjonalności, jeśli będzie wyposażony w dodatkowe gniazda. Mogą to być chociażby gniazda USB, czy kilka portów LAN. USB umożliwi podłączenie drukarki, czy zewnętrznego dysku widocznego dla wszystkich komputerów sieci.

Dodatkowe gniazda LAN natomiast pozwolą routerowi na dostarczenie internetu przewodowo dla urządzeń, które z jakiegoś powodu nie mogą w danej chwili korzystać z WiFi.

W ofercie producentów znajdą się także routery z czytnikiem kart micro SD, które można wykorzystać do przechowywania konfiguracji routera.

Zobacz routery z micro SD >

Przenośny router na kartę SIM

Router z kartą SIM nie wymaga kablowego połączenia z gniazdkiem telefonicznym, czy modemem, do którego doprowadzony jest światłowód. Źródłem sygnału jest karta SIM, co sprawia, że router może działać także w podróży, pod warunkiem doprowadzenia zasilania.

Niektóre routery są specjalnie pomyślane jako urządzenia przenośne i wyposażone w baterię. Jeśli chcemy, by router był z nami nie tylko w domu, ale i podczas okazjonalnych wycieczek czy podróży służbowych, zwróćmy uwagę na rozmiar urządzenia. Wybierzmy model, który nie zmusi nas do wyjęcia na jego miejsce innych przydatnych przedmiotów z naszej torby.

Zobacz routery mobilne na kartę SIM >

Bezpieczna łączność

Router powinien umożliwiać zabezpieczenie dostępu do sieci bezprzewodowej poprzez ustawienie hasła dostępu. Istnieją różne technologie szyfrujące połączenie. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy WPA i WPA2. Jeśli  zależy nam na najlepszym zabezpieczeniu, kupowany router 4G SIM powinien umożliwiać szyfrowanie połączenia w technologii WPA2.

Więcej o routerach WiFi dowiesz się z poradnika Jak wybrać router WiFi?

Dodatkowe cechy routerów

Routery, które polecamy w naszym sklepie:

Routery domowe Routery do biura Routery mobilne

Router na kartę SIM – co warto wiedzieć przy zakupie?
4.5 (90%) 2 głosów