Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach. Który ekran w telefonie najlepszy?

20.05.2020 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jaki ekran w smartfonie jest najlepszy i co konkretnie o tym decyduje? Jaki typ wyświetlacza zapewnia wierne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia? Jaki jest optymalny rozmiar ekranu i jaka powinna być jego rozdzielczość?

Między innymi na te wszystkie pytania odpowiadamy w tym poradniku, podsumowującym przy okazji aktualne trendy rynkowe. Oto wszystko, co wypada i warto wiedzieć na dość skomplikowany temat, jakim są wyświetlacze w smartfonach.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Typy ekranów w smartfonach
 • Rozmiary ekranu w smartfonach
 • Smartfon z najlepszym wyświetlaczem
 • Częstotliwość odświeżania i HDR
 • Wyświetlacze w smartfonach – co w przyszłości?

Typy ekranów w smartfonach

Są trzy podstawowe rodzaje wyświetlaczy w telefonach: TFT i  TN, IPS oraz OLED. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, których należy być świadomym przy wyborze urządzenia dla siebie. Czym konkretnie charakteryzują się poszczególne typy ekranów w smartfonach?

 • Ekran LCD, TFT i TN
 • Ekran IPS
 • Ekrany OLED (AMOLED i Super AMOLED)

Ekran LCD, TFT i TN

To podstawowy rodzaj wyświetlacza typu LCD (czyli ciekłokrystalicznego). Ze względu na bardzo niskie koszty produkcji, można go znaleźć przede wszystkim w smartfonach z niższej półki cenowej. Ich nabywcy muszą liczyć się z niezbyt żywą kolorystyką oraz wąskimi kątami widzenia – co oznacza, że obraz traci prawidłowe kolory, gdy patrzy się na ekran pod pewnym kątem.

Ekran IPS

Również jest ekranem typu LCD, ale reprezentującym znacznie wyższą jakość. Jest w stanie zaoferować bardzo szerokie kąty widzenia – sięgające 178 stopni w pionie i poziomie, oraz wierne odwzorowanie kolorów. Problem polega na tym, że występuje jedna nazwa, pod którą mogą kryć się zarówno przeciętne, jak i wybitne wyświetlacze.

Dość powiedzieć, że panel IPS odnajdziemy zarówno w smartfonach za około 500 złotych, jak i znacznie droższych telefonach.

Smartfony z ekranem IPS

Ekrany OLED

Przede wszystkim AMOLED i Super AMOLED nie jest już wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, lecz wykorzystującym organiczne diody elektroluminescencyjne. Przekładając to na nie techniczny język, chodzi o to, że taki ekran nie wymaga dodatkowego podświetlenia.

Między innymi dzięki temu ekran OLED cechuje wyższy kontrast, głębsza czerń, żywsze kolory oraz niższe zużycie energii – choć tylko przy niskiej jasności.

Smartfony z ekranem AMOLED


Smartfony z ekranem Super AMOLED


Smartfony z ekranem Super AMOLED Plus


Smartfony z ekranem P-OLED


Inne rodzaje wyświetlaczy – nazwy własne producentów

Pisaliśmy o tym, że nazwa IPS czy OLED może tak naprawdę mówić niewiele. Dlatego też niektórzy producenci stosują własne nazewnictwo – oprócz wspomnianych AMOLED, są to również między innymi:

 • Super LCD – stosowane przez HTC, wyświetlacze o charakterystyce takiej jak IPS, ale ze zmniejszonym odbijaniem światła i zwiększoną energooszczędnością.
 • Retina / Super Retina – stosowane przez Apple, wyświetlacze IPS (od iPhone 4 do iPhone 8) lub OLED (iPhone 11 Pro) cechujące się żywą kolorystyką i bardzo wysoką rozdzielczością.

Sprawdź również Wyświetlacz Retina – co to jest? Retina czy AMOLED?

iPhone z ekranem Retina HD

iPhone z ekranem Super Retina XDR

Rozmiary ekranu w smartfonach

Z roku na rok ekrany w smartfonach stają się coraz większe. Jeszcze do niedawna głównym obiektem pożądania były modele około 5-calowe.

Dziś najpopularniejsze telefony mają przekątne nie mniejsze niż 5.5 cala, a normą stają się wyświetlacze 6-calowe i większe.

Niestandardowe proporcje ekranu

Aby tak duże ekrany w telefonach nie odbierały wygody użytkowania, producenci odchodzą od klasycznych proporcji 16:9 i zamiast tego stosują wydłużony układ 18:9 (2:1) lub nawet bardziej niestandardowe proporcje, jak 18,5:9 czy 19,5:9.

Efektem jest większy obszar roboczy przy niezmienionej szerokości smartfona (bo zwiększa się tylko jego wysokość). Dzięki czemu komfortowo można go trzymać w dłoni.

Smartfony bezramkowe i notch

Co więcej, żeby możliwe było zwiększanie równoczesne przekątnej ekranu i komfortu użytkownika, coraz częściej można spotkać modele bezramkowe (gdzie ekran zajmuje prawie cały front urządzenia). Głośnik i przednia kamera znajdują się wówczas na wycięciu w górnej części (tzw. notch).

Polecamy również artykuły

wyświetlacze w smartfonach

Rozdzielczość wyświetlacza

Typ i rozmiar ekranu to jedno, ale równie istotna jest jego rozdzielczość. W przypadku tak dużych wyświetlaczy, za standard uważa się Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. W wyniku zmiany proporcji można też spotkać nowy typ FullHD+, co oznacza rozdzielczości 2160×1080 px lub 2280×1080 px.

Większe i reprezentujące droższą półkę cenową modele, mają panele o rozdzielczości QHD lub QHD+ a więc z 1440 pikselami w poziomie. Kolejnym etapem jest 4K czyli rozdzielczość 3840×2160 px.

Smartfon z najlepszym wyświetlaczem

Wydajne podzespoły, dobry aparat, długi czas pracy między ładowaniami i wodoszczelność, to cechy jakich najczęściej wymaga się od smartfona. Na liście priorytetów powinien jednak znaleźć się także wysokiej jakości wyświetlacz, wszak od niego w dużej mierze zależy komfort użytkowania.

 • HDR – technologia HDR przydaje się szczególnie przy oglądania filmów (np. na Netflix czy YouTube) oraz w grach. Pozwala uzyskać bardziej naturalny obraz i intensywniejsze kolory oraz kontrast.

Przeczytaj również Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range

 • Częstotliwość odświeżania – im wyższa częstotliwość (wyrażana w hercach), tym obraz będzie bardziej płynny. Będzie to widoczne już na pierwszy rzut oka w praktycznie każdym zastosowaniu telefonu – od przewijania stron internetowych, serwisów społecznościowych po gry. Standardowa częstotliwość to 60 Hz. Najlepsze smartfony wyposażone są w ekrany o częstotliwości odświeżania nawet 240 Hz, ale efekt jest już widoczny przy 90 Hz. Wysoka wartość tego parametru ma jednak wpływ na skrócenie czasu pracy na baterii.

wyświetlacze w smartfonach

Wyświetlacze w smartfonach – co w przyszłości?

Jakie będą wyświetlacze w smartfonach przyszłości? Co do jednego można mieć pewność – będą duże. Do niedawna standardem było 5 cali, od niedawna 5.5 cala, a z miesiąca na miesiąc przybywa modeli o przekątnych 6 cali i większych. Równocześnie zwiększana będzie też rozdzielczość i należy spodziewać się, że lada chwila mogą zacząć pojawiać się telefony z ekranami zbliżonymi do rozdzielczości 4K.

Ze względu na to, że coraz częściej wykorzystujemy smartfony do gier, równie istotna co rozdzielczość może być częstotliwość odświeżania ekranu. Najprawdopodobniej na rynku mogą pojawiać się smartfony z ekranami o odświeżaniu 120Hz, które zapewnią wysoką płynność obrazu.

Choć „notch” umożliwia tworzenie ekranów niemal całkowicie bezramkowych, nie wszyscy użytkownicy przywitali ten element entuzjastycznie. Można się więc spodziewać, że producenci będą starali się stworzyć alternatywy. Jedną z najbardziej prawdopodobnych opcji jest ukrycie przedniej kamerki w wyświetlaczu tak, że nie będzie jej widać, a ekran zostanie pozbawiony notcha. Jeszcze inne, zademonstrowane już patenty, pokazują wysuwany panel u góry z kamerą i czujnikami, plus głośnik scalony z wyświetlaczem.

Innym pomysłem bezpośrednio dotyczącym ekranu, jest czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran smartfona, co wprowadzane jest stopniowo w telefonach czołowych producentów.

wyświetlacze w smartfonach
Składany smartfon Huawei Mate X

Niektórzy techno-fascynaci narzekają również, że wszystkie smartfony wyglądają dziś tak samo. Trudno o oryginalność przy tego typu jednobryłowej konstrukcji. Właśnie dlatego zaczęły się już pojawiać pierwsze modele z elastycznymi i składanymi ekranami.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Składany smartfon – przyszłość czy chwilowy trend?

Pierwsze składane smartfony pokazali m.in. Samsung, Huawei, LG i Oppo. Dołączenie innych producentów do tego grona, to tylko kwestia czasu.

Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!