Rodzaje ekspresów do kawy – przelewowe, kolbowe, automatyczne. Co warto wiedzieć?

Ekspres do kawy do poważna inwestycja, szczególnie w chwili, gdy stawiamy na profesjonalne i nowoczesne sprzęty. Warto zatem dokładnie przemyśleć, jaki ekspres do kawy wybrać, aby był możliwie jak najlepiej dopasowany do naszych preferencji oraz służył nam przez wiele lat. O czym warto pamiętać przy wyborze takiego sprzętu AGD? Przedstawiamy rodzaje ekspresów do kawy oraz propozycje modeli wartych uwagi.

Rodzaje ekspresów do kawy

Zanim wybierzemy się do sklepu, zastanówmy się nie tylko nad tym, jaką kwotę możemy wydać na ekspres do kawy, ale i nad tym, czego od takiego sprzętu oczekujemy. Zakupy staną się łatwiejsze w chwili, gdy z wyprzedzeniem ustalimy, jaki rodzaj ekspresu nas interesuje.

Do wyboru mamy następujące rodzaje ekspresów do kawy:

Dzbanek pełen kawy – ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, idealne dla tych, którym do szczęścia wystarczy filiżanka klasycznej „małej czarnej”. W urządzeniach tych zmielona kawa zalewana jest wrzącą wodą.

Woda gotuje się w specjalnym pojemniku, a następnie przepływa przez pojemnik ze zmieloną kawą, by na końcu trafić do dzbanka, w którym gromadzi się gotowy napar.

Więcej o ekspresach przelewowych dowiesz się z poradnika: Jak wybrać ekspres przelewowy?


Szybko i wygodnie – ekspresy na kapsułki

Kompaktowe, wygodne, idealne dla osób lubiących pić różne rodzaje kaw – takim cechom ekspresy na kapsułki zawdzięczają swą popularność. Na czym polega ich wyjątkowość? W procesie przyrządzania kawy za ich pomocą możemy całkowicie pominąć mielenie kawy.

Parzenie ulubionego napoju kawowego ogranicza się tu do wyboru odpowiedniej kapsułki.

W kapsułkach znajdują się i wybrane kawy i wszystkie dodatki niezbędne do sporządzenia wybranego napoju. Są to ekspresy idealne dla osób stawiających na wygodę i różnorodność, gdyż za pomocą jednego urządzenia można przygotować kilkanaście rodzajów kaw oraz kawowych specjałów z dodatkiem mleka.

O tym, jak wybrać ekspres na kapsułki dowiesz się z poradnika: Jaki ekspres na kapsułki wybrać?


Ekspresy ciśnieniowe kolbowe

Taki sprzęt to więcej możliwości związanych z parzeniem kawy oraz większa wygoda. Ekspres kolbowy jest ekspresem niskociśnieniowym.

W przypadku ekspresu niskociśnieniowego bardzo ważną rolę odgrywa pompa, dzięki której gorąca woda trafia (pod odpowiednim ciśnieniem) do pojemnika ze zmieloną kawą.

Za pomocą ekspresu kolbowego można przygotować czarną kawę z delikatną, kremową pianką, która powstaje w chwili, gdy pompa będzie pracować pod odpowiednim ciśnieniem. Im nowszy model, tym więcej możliwości parzenia kawy daje taki ekspres. W wielu urządzeniach tego typu dostępny jest System Crema, dzięki czemu można się cieszyć trwałą i dość gęstą pianką. Nowsze ekspresy kolbowe mogą się dodatkowo pochwalić funkcją spieniania mleka, dzięki czemu przyrządzić można w nich nie tylko tradycyjne espresso, ale i puszyste cappuccino.

Zobacz poradnik: Jaki ekspres wybrać – kolbowy czy automatyczny?


Zaawansowane ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne to najbardziej zaawansowane, a jednocześnie najdroższe ekspresy, z jakimi można się spotkać w sklepach ze sprzętem AGD. Za ich pomocą można przygotować zarówno mocne espresso, puszyste cappuccino, jak i delikatne latte z idealnie spienionym mlekiem.

Bez względu na rodzaj kawowego specjału, jego przygotowanie jest dziecinnie proste. Proces przebiega szybko i sprawnie, a jedynym zadaniem użytkownika jest…włączenie odpowiedniego przycisku.

Taki ekspres sam pobiera odpowiednią ilość wody, podgrzewa ją do stosownej temperatury, a następnie przepuszcza ją przez sitko ze starannie dobraną i odpowiednio zmieloną kawą.


Polecane ekspresy do kawy

Kwestii, które należy uwzględnić przy wyborze ekspresu do kawy jest sporo. Rodzaj ekspresu do kawy, dostępne funkcje oraz cena – oto podstawa dla wielu z nas. Poniżej znajdziesz rankingi najlepszych ekspresów do kawy z każdego rodzaju.

Następnym krokiem, po wyborze ekspresu do kawy jest dobór odpowiedniego gatunku kawy. O tym co warto wiedzieć o rodzajach kawy dowiesz się w poradniku: Jaka kawa do ekspresu? Jak dobrać kawę?

Kawy ziarniste w naszym sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej