Rodzaje depilacji – wybieramy najskuteczniejszą metodę depilacji

Gładka skóra pozbawiona włosków, to bez wątpienia cel każdej kobiety w lecie. Aby taki efekt osiągnąć, musimy regularnie przeprowadzać zabieg depilacji. Sposobów na to jest wiele – od najprostszego golenia maszynką, po nowoczesne zabiegi z pomocą lasera. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety.

Wybór odpowiedniej metody zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, od naszej wrażliwości na ból, a także zasobności naszego portfela. Jakie są rodzaje depilacji i jak wybrać najlepszą z nich?

Jaką metodę depilacji wybrać?

W zależności od obszaru, z którego zamierzamy się pozbyć niechcianego owłosienia, najlepiej wybrać inną metodę lub urządzenie do depilacji.

  • nogi i ręce – zdecydowanie najczęściej depilowane partie ciała. Jednocześnie najmniej wrażliwe na ból, więc śmiało można korzystać ze wszystkich sposobów depilacji. W zależności od tego, jak pożądanego efektu, a konkretnie jego trwałości, a także budżetu jakim dysponujemy, możemy wybrać zwykłą maszynkę do golenia, depilator mechaniczny lub znacznie droższe, ale jednocześnie oferujące o wiele bardziej długotrwałe rezultaty, depilatory IPL lub laserowe
  • pachy – skóra pod pachami jest cienka, delikatna i wrażliwa. Pachy najlepiej depilować podczas kąpieli lub tuż po niej, kiedy skóra jest miękka i wilgotna. Golenie maszynką jest najmniej bolesne, ale tworzy spore ryzyko, że ostrze maszynki może uszkodzić delikatną skórę. Nawet, jeśli tak się nie stanie, to i tak skóra po goleniu będzie podrażniona. W przypadku niektórych osób, takie regularne podrażnianie może doprowadzić do ciemnienia skóry pod pachami. Dlatego pachy najlepiej depilować kremem, a jeśli nie radzi on sobie z naszymi włoskami, to woskiem. Nowoczesne depilatory IPL i laserowe wyposażone są w specjalne nakładki, które także pozwalają na ich stosowanie na tym obszarze ciała
  • bikini – potencjalnie trudny obszar, gdzie użycie kremu do depilacji stwarza spore ryzyko podrażnień. Z kolei depilacja za pomocą wosku jest bardzo bolesna z uwagi na dużą wrażliwość tych miejsc. Nie mówiąc już o klasycznym depilatorze. Możemy używać pasty cukrowej, ale zabieg ten wymaga dużej ilości czasu i sporej cierpliwości. Dlatego wiele kobiet stawia na ostrożną depilację klasyczną maszynką. Tutaj także można korzystać z depilatorów IPL i laserowych, ale trzeba upewnić się, że dany model wyposażony jest w odpowiednie akcesoria
  • twarz – przed pierwszym zabiegiem warto skonsultować się z dermatologiem lub pójść na konsultację do profesjonalnego salonu kosmetycznego. W przypadku twarzy ważne jest, aby usuwać włoski razem z cebulkami. Jeśli jest ich niewiele możesz usunąć je za pomocą pęsety. Innym, dobrym sposobem jest użycie plastrów z woskiem. Jeśli dysponujemy większym budżetem, dobrym wyborem jest zakup depilatora laserowego ze specjalną nakładką do zabiegów na twarz.

Metody depilacji – skuteczność, długotrwałość, koszty

Przyjrzyjmy się zatem bardziej szczegółowo popularnym metodom depilacji. Sprawdźmy, która jest najtańsza, zastosowanie której przynosi najbardziej trwały efekt, a która jest bezbolesna.

rodzaje depilacji

Maszynki do golenia

Najprostszy i najszybszy sposób usuwania włosów. Choć wiele kobiet zakłada, że najtańszy, to nie do końca jest to prawdą. Należy wziąć pod uwagę, że golić się maszynką musimy bardzo często. Maszynki wymieniamy więc także często. Podsumowując ich koszt na przestrzeni roku okazuje się, że wydajemy na tę metodę depilacji sporo pieniędzy.

Do plusów depilacji maszynką zaliczyć trzeba przede wszystkim bezbolesność zabiegu. Usuwać możemy nawet bardzo krótkie włoski. Nie wrastają one też w skórę. Dużą wadą takiej depilacji jest niewielka trwałość efektu. Już na drugi dzień pod dłonią poczujemy odrastające włoski. To dlatego, że ucinamy je tuż przy skórze, nie usuwając cebulek. Przed goleniem maszynką skórę należy nawilżyć i nałożyć specjalny kosmetyk do golenia – najczęściej piankę lub żel.

rodzaje depilacji

Depilacja woskiem

Jedna z najpopularniejszych metod usuwania włosków. Jakie są wady i zalety depilacji woskiem? Przede wszystkim jest to metoda dająca efekt nawet na kilka tygodni, gdyż włoski są usuwane z cebulkami. Koszt depilacji jest niewielki. Wosk może być stosowany na zimno lub na gorąco. Ta druga wersja przeprowadzana jest raczej w salonach kosmetycznych.

Do zastosowań domowych wykorzystuje się głównie wosk na zimno w postaci gotowych plastrów. Ciekawostką jest, że niektóre kobiety w domu podgrzewają takie zimne plastry suszarką i w ten sposób zwiększają ich efektywność. Wosk jest dobrą metodą do usuwania włosków z twarzy oraz depilacji pod pachami.

Wadą depilacji woskiem jest bolesność zabiegu. Nie każda kobieta jest w stanie wytrzymać ból, który wiąże się z oderwaniem plastra wosku. A pamiętajmy, że zdarza się, że za jednym oderwaniem nie uda się usunąć wszystkich włosków. Taka depilacja może też powodować podrażnienia u kobiet z wrażliwą skórą. Przeciwwskazaniem są też niektóre choroby, takie jak na przykład choroby żył, zapalenia skóry, czy nawet cukrzyca. Wosk nie nadaje się także do usuwania bardzo krótkich włosków. Po prostu nie jest w stanie ich uchwycić. Dlatego też trzeba czekać, aż włoski nieco odrosną.

Alternatywą dla wosku jest też depilacja pastą cukrową. Jest to zabieg trwający dłużej, ale mniej bolesny. Po usunięciu włosków efekty utrzymują się tyle samo co w przypadku wosku.

rodzaje depilacji

Depilacja kremem (chemiczna)

Depilacja kremem lub specjalną pianką nazywana jest też chemiczną. Substancje zawarte w kremie rozpuszczają kreatynę włosa. Po nałożeniu kremu trzeba odczekać kilka minut, a następnie usunąć krem przy pomocy szorstkiej gąbki lub odpowiedniej szpatułki. Zanim zastosujemy krem do depilacji na dużym fragmencie ciała, nałóżmy jego niewielką ilość i odczekajmy kilka godzin, aby upewnić się, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Zabieg nie jest specjalnie trwały, gdyż w jego trakcie nie jest usuwana cebulka. Włoski odrastają po 3-4 dniach. Zaletą takiej metody depilacji jest całkowita bezbolesność. Kolejna zaleta to krótki czas przeprowadzenia zabiegu. Spokojnie zamkniemy się w 15 minutach. Krem usuwa nawet bardzo krótkie włoski. Odrastające włoski nie wrastają w skórę. Kremy do depilacji są tanie i nie nadwyrężą naszego budżetu.

Warto też wiedzieć, że kremy mogą być dedykowane do różnych części ciała. Wersja do nóg może się różnić składem do wersji pod pachy.

Depilacja mechaniczna

Dobra metoda, jeśli nie masz dużo czasu na zabiegi i zależy ci jednocześnie na efekcie utrzymującym się przez kilka tygodni. Taka trwałość możliwa jest dzięki temu, że włosek usuwany jest razem z cebulką. Nowoczesne depilatory potrafią usuwać nawet malutkie, ledwo widoczne włoski.

Narosło wiele mitów wokół dużej bolesności zabiegów przeprowadzanych przy pomocy elektrycznych depilatorów. Rzeczywiście starsze modele tych urządzeń wymagały dużej odporności na ból. Jednak w ostatnich latach producenci depilatorów zrobili duży postęp w zakresie redukowania nieprzyjemnych doznań podczas zabiegów. Depilatory działają szybciej i delikatniej. Stosowanych jest szereg zabezpieczeń zmniejszających bolesność – na przykład chłodzące i masujące nakładki.

Pamiętajmy też, że depilacja za pomocą depilatora elektrycznego jest w  ostatecznym rozrachunku bardzo tania. Za depilator płacimy tylko raz, a potem już zabiegi wykonujemy praktycznie bezkosztowo.

Więcej porad na temat wyboru depilatorów znajdziesz w artykule Jak wybrać depilator? Poradnik zakupowy

Polecane depilatory

Depilacja IPL

Sprzęt do depilacji IPL to niewielkie urządzenia wyposażone w specjalną lampę, która naświetla określony obszar naszej skóry. Lampa emituje specjalny rodzaj światła – spektrum fal o różnej długości. Fale te są wchłaniane przez cebulki włosów. W efekcie tego włoski ulegają zniszczeniu, lub przestają rosnąć. Ponieważ impuls światła każdorazowo pokrywa duży obszar skóry, depilacja jest dość szybka. Z zabiegiem na nogi powinnyśmy się zamknąć w 20 minutach.

Trwałość zabiegu uzależniona jest od naszych indywidualnych predyspozycji. Jest to jednak jedna z najbardziej skutecznych metod depilacji. Według zapewnień producentów efekt gładkich nóg może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Zabieg przy pomocy depilatora IPL jest mniej bolesny niż depilacja woskiem. Dla wielu kobiet jest też mniej bolesny niż depilacja za pomocą elektrycznego depilatora. Tym bardziej, że w urządzeniach IPL często można regulować moc, dostosowując ją do własnej wrażliwości. Należy tylko pamiętać, żeby nie naświetlać znamion skórnych i pieprzyków. Będzie to powodować ból.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaki depilator IPL wybrać?

Polecane depilatory IPL

Depilacja laserem

Depilacja laserowa korzysta z podobnego mechanizmu uszkadzania cebulek włosów co depilatory IPL. Nieco inny jest jednak sposób ich użycia. Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza metoda depilacji.

Urządzenie wysyła pojedynczą wiązkę światła o określonej długości fali. Energia ta pochłaniana jest przez brodawkę – część włosa odpowiedzialną za wzrost. W ten sposób włosek jest niszczony u podstawy. Depilacja laserowa jest doskonała dla kobiet o jasnej skórze i ciemnych włoskach.

Wadą depilatorów laserowych jest dość długi czas przeprowadzenia zabiegu. Zaletą jest ich wysoka skuteczność oraz fakt, że po kupnie urządzenie nie występują już żadne dodatkowe koszty. Depilatory mają specjalne nakładki dedykowane do różnych partii ciała – na przykład do bikini lub do twarzy. Moc lasera możemy dostosowywać do swojej wrażliwości.

Czym kierować się przy wyborze depilatora laserowego? Porady znajdziesz w artykule Jaki depilator laserowy kupić? Jak działa i jak wybrać?

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, czy lepszym wyborem będzie depilator laserowy, czy depilator IPL, to przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie obu urządzeń. Sprawdź zatem poradnik Depilacja laserowa a IPL – czym się różnią?

Który rodzaj depilacji wybrać?

Sposobów usuwania niechcianych włosków jest bardzo wiele. Z całą pewnością wybierzesz coś dla siebie. Wybór właściwego sposobu zależy przede wszystkim od rodzaju naszej skóry i naszej wrażliwości. Oto podsumowanie w pigułce każdej z metod z wykorzystaniem depilatorów:

Zalety i wady depilacji mechanicznej

+ łatwa obsługa

+ skuteczniejsza od tradycyjnych maszynek do golenia

+ efekt utrzymujący się przez 1-2 tygodnie

+ niskie koszty

– bolesność zabiegu

– możliwe podrażnienia skóry

– możliwość wrastania włosów w skórę po depilacji

Zalety i wady depilacji IPL

+ efekt utrzymujący się przez kilka tygodni

+ łatwość użytkowania

+ krótki czas zabiegu

+ mała bolesność zabiegu

– konieczność wielokrotnego powtarzania zabiegu

– możliwe podrażnienia skóry

– dość duży koszt zakupu depilatora

Zalety i wady depilacji laserowej

+ najbardziej długotrwały efekt (nawet kilkanaście miesięcy)

+ całkowite usuwanie cebulek włosów

+ precyzyjne działanie umożliwia stosowanie na całym ciele

– długi czas trwania pojedynczego zabiegu

– nie do każdego rodzaju skóry i koloru włosów

– możliwe podrażnienia i dyskomfort w trakcie zabiegu