Przy obecnej pogodzie mamy doskonały czas na zrobienie w domu remontu. Wysokie temperatury sprawiają, że możemy bez kłopotu wietrzyć remontowane pomieszczenia, a ładna pogoda dodaje energii, która podczas prac remontowych jest bez wątpienia potrzebna. Zanim jednak rzucimy się w wir prac, przemyślmy dokładnie cały plan remontu. Ustalmy kolejność prac i kolejność remontowanych pomieszczeń oraz zdecydujmy, jakie narzędzia do remontu będą niezbędne.
W tym artykule znajdziesz:
- Remont domu – od czego zacząć?
- Burzenie ścian działowych
- Kładzenie tynków wewnętrznych
- Wymiana podłóg
- Malowanie ścian
- Prace wykończeniowe
- Jakie narzędzia do remontu wybrać?
- Porządki po remoncie
Od czego zacząć remont domu?
Jeśli planujemy kompleksowy remont mieszkania lub domu w pierwszej kolejności musimy przeprowadzić prace najcięższe – a więc wymiana okien i drzwi, wymiana instalacji elektrycznych i wodociągowych, czy wyburzanie ścian.
W dalszej kolejności trzeba przygotować ściany do malowania. Musimy więc ściągnąć stare farby, wypełnić ubytki, położyć nowe tynki. Równolegle możemy przeprowadzać prace wodno-kanalizacyjne w łazience i kuchni.
Następnie powinniśmy zaplanować wymianę podłóg. Możemy całkowicie wymienić dotychczasową podłogę na nową bądź jedynie wykonać jej cyklinowanie. Na koniec pozostają nam prace związane z malowaniem bądź tapetowaniem ścian. Na ostatnim miejscu wykonujemy drobne prace wykończeniowe, takie jak instalacja gniazdek elektrycznych, czy oświetlenia.
1 etap prac:
- wymiana okien i drzwi,
- wymiana instalacji elektrycznych i wodociągowych,
- wyburzanie ścian.
2 etap prac:
- przygotowanie ścian do malowania (usunięcie farb, wypełnienie ubytków, położenie tynków),
- prace wodno-kanalizacyjne w łazience i kuchni.
3 etap prac: wymiana podłóg lub cyklinowania
4 etap prac: malowanie lub tapetowanie ścian
5 etap prac: instalacja gniazdek elektrycznych i oświetlenia
Przed rozpoczęciem remontu warto zapoznać się z poradami dotyczącymi najbardziej popularnych czynności remontowych. Podpowiadamy również jakie narzędzia do remontu będą niezbędne.
Burzenie ścian działowych
Na zmianę rozkładu pomieszczeń najczęściej decydują się osoby, które kupiły mieszkanie lub dom na rynku wtórnym i chcą dostosować jego wnętrze do swoich potrzeb. Wymaga to wyburzenia części ścian działowych. Zanim to jednak zrobimy, pamiętajmy, żeby zasięgnąć w tej kwestii porady fachowca, który upewni się, czy dana ściana nie przenosi żadnych obciążeń budynku.
Pamiętajmy, że w ścianie przewidzianej do wyburzenia mogą znajdować się rury bądź przewody instalacyjne, których obecność musimy sprawdzić. W przypadku, gdy na ścianie znajdują się widoczne gniazda, urządzenia sanitarne czy grzejniki, nie będzie z tym problemu.
Jednak instalacje mogą też przechodzić wewnątrz ściany do innych pomieszczeń, a my możemy tego nie wiedzieć. W takim wypadku nieocenioną pomocą okazują się odpowiednie narzędzia pomiarowe – najczęściej są to wykrywacze materiałów i metali
Przed rozpoczęciem prac warto skompletować odpowiednie narzędzia i elektronarzędzia. W zależności od materiału, z którego zbudowane są wyburzane ściany, przyda nam się inny sprzęt. Do ścian murowanych niezbędny będzie młot udarowy lub młotowiertarka. Przydać się może też piła elektryczna.
Do burzenia, cięcia ścian drewnianych oraz drewnianych elementów wystarczy nam lżejszy sprzęt – na przykład wyrzynarka, piła ręczna, czy przecinak.
Kładzenie tynków wewnętrznych
Samodzielne kładzenie tynków wewnętrznych jest sporym wyzwaniem, ale mimo wszystko jest to czynność, którą z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie.
Przygotowanie podłoża
Zacznijmy od przygotowania podłoża. Usuwamy więc starą farbę, a nową powierzchnię odkurzamy i odpylamy. Ewentualne ubytki tynkujemy miejscowo przynajmniej trzy dni przed przystąpieniem do właściwych prac.
Następnie gruntujemy. Grunt musi być dostosowany do powierzchni, na którą będzie naniesiony. Możemy go nanosić wałkiem lub pędzlem. Po dokładnym rozprowadzeniu pozostawiamy go do wyschnięcia – w zależności od temperatury w pomieszczeniu trwa to od 4 do 6 godzin.
Przyrządzanie zaprawy
W dalszej kolejności sporządzamy zaprawę. Suchą mieszankę należy wsypać do wiaderka z wodą we właściwej proporcji. Następnie całość mieszamy – najlepiej za pomocą wiertarki z mieszadłem. Mieszanie kontynuujemy do czasu uzyskania jednolitej masy o odpowiedniej konsystencji. Tynk nie może być ani zbyt rzadki, ani zbyt gęsty.
Następnie nakładamy otrzymaną masę. Tynk nakładamy równomiernie pionowymi ruchami, od góry do dołu. Przed nałożeniem kolejnej powłoki trzeba zaczekać do całkowitego wyschnięcia poprzedniej.
Wymiana podłóg
Wymiana podłóg wbrew pozorom jest jedną z najprostszych czynności przy generalnym remoncie domu.
Pomiar podłogi
Zanim zabierzemy się jednak za zrywanie starej podłogi, dokładnie wymierzmy pomieszczenie i kupmy odpowiednią ilość nowych paneli. Jeszcze kilka lat temu pomieszczenia mierzyło się za pomocą klasycznej miary ręcznej. Dziś większość fachowców używa do tego celu niezwykle precyzyjnych dalmierzy laserowych.
Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, bo w istotny sposób upraszcza on całą procedurę pomiaru. Przed ułożeniem paneli musimy przygotować podłoże. Musi być ono suche i równe. Trzeba je też odizolować od paneli folią paraizolacyjną.
Układanie paneli
Układanie paneli zaczynamy od rogu pokoju i kładziemy wzdłuż ściany pierwszy rząd. Ponieważ najczęściej ostatni panel okazuje się zbyt długi, konieczne jest jego przycięcie – najlepiej z pomocą odpowiedniej pilarki. Pamiętajmy, że podłoga z paneli musi swobodnie pracować. Pozostawmy więc 1-centymetrowe szczeliny dylatacyjne przy ścianach. Szczeliny ukrywamy za pomocą listw przyściennych.
Malowanie ścian
Po ciężkich pracach, które musieliśmy wykonać na początku remontu, malowanie i tapetowanie to już sama przyjemność. Tym większa, jeśli mamy sprzęt, który ułatwi nam wykonywanie większości prac.
Zanim przystąpimy do malowania, koniecznie zabezpieczmy wszystkie wrażliwe za zabrudzenia elementy za pomocą folii lub taśmy malarskiej. Jeśli chcemy pomalować starą ścianę, konieczne jest oczywiście usunięcie z niej farby lub tapet. Można to zrobić szpachelką, pomagając sobie preparatem zmiękczającym farbę. Jeśli na ścianie są dziury lub rysy, trzeba taki miejsca zagruntować, a na drugi dzień wypełnić zaprawą szpachlową. Następnie warto zagruntować całą ścianę. Tak przygotowane podłoże nadaje się już do malowania.
Malowanie systemem do obróbki ścian
Jeszcze niedawno do malowania używano pędzli i wałków. Dziś warto zaopatrzyć się w system obróbki ścian, zwany też systemem natryskowym.
Pod tą obcobrzmiącą nazwą kryje się stosunkowo niedrogie i bardzo praktyczne urządzenie o wielkości nieco większej od miksera do ciasta. Zapewnia ono malowanie ściany poprzez natryskiwanie na nią farby. Farba jest nanoszona równomiernie, szybko i bez żadnego wysiłku. Bez kłopotu wypełnimy farbą każdy zakamarek, który może być kłopotliwy podczas malowania pędzlem, czy wałkiem.
Prace wykończeniowe
Prace wykończeniowe to już sam finał naszego remontu. Teraz musimy zainstalować gniazdka elektryczne, oświetlenie, armaturę łazienkową, poskręcać meble i uporządkować nasz dom po remoncie. Aby prace te przebiegły szybko i bez problemu, warto przygotować sobie wcześniej odpowiedni niezbędnik majsterkowicza.
Potrzebne będą zestawy wkrętaków – zarówno płaskie, jak i krzyżakowe. Do skręcania mebli bardzo przydadzą nam się wkrętaki typu torx – o kształcie charakterystycznej sześcioramiennej gwiazdy. Pozwalają one na lepsze przenoszenie momentu obrotowego niż imbus.
Idealnie, jeśli posiadać będziemy również wysokiej jakości wkrętarkę. Do prac wykończeniowych bardzo przydadzą się też pistolety do klejenia. To nowość na polskim rynku. Jest to niewielkie urządzenie, które po rozgrzaniu pomaga bardzo precyzyjnie nanosić klej na klejone powierzchnie. Jest on przydatny nie tylko podczas remontu. Pomaga też w drobnych naprawach, majsterkowaniu, tworzeniu dekoracji, czy też w pracach modelarskich.
Jakie narzędzia do remontu? Podsumowanie
Na koniec warto krótko podsumować sprzęt i narzędzia do remontu, w które powinniśmy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem prac remontowych.
Wyburzanie ścian murowanych bądź drewnianych:
- wykrywacze materiałów i metali,
- młot udarowy,
- młotowiertarka,
- piła elektryczna,
- wyrzynarka,
- piła ręczna.
Wymiana podłóg
- dalmierz laserowy,
- pilarka tarczowa,
- wyrzynarka,
- piła ręczna,
- poziomica.
Prace wykończeniowe
- zestaw wkrętaków,
- wiertarka,
- wiertarko-wkrętarka,
- pistolet do klejenia,
- młotek,
- szczypce.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o przechowywaniu i segregowaniu narzędzi. Bo w przypadku większego remontu szybko przekonamy się, że co innego jest mieć narzędzia, a co innego je znaleźć.
Niestety nawet najlepiej zaplanowany remont oznacza spory chaos, dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiednią skrzynkę narzędziową lub torbę narzędziową. Zwykle posiada ona wewnątrz szereg organizerów, kieszeni, tacek i innych gadżetów, które sprawią, że wszystkie narzędzia i drobne elementy będą dokładnie tam, gdzie spodziewamy się je znaleźć. Znacznie ułatwi nam to remont i oszczędzi sporej ilości stresu.
Porządki po remoncie
Ważną kwestią jest również sprzątanie po remoncie. Zdecydowanie mogą je ułatwić takie sprzęty jak:
Narzędzia do majsterkowania i remontu, które polecamy w naszym sklepie:
Zdjęcia: Bosch
Sprzątanie po remoncie:
Porządki w ogrodzie: