Ranking zasilaczy do komputera. Najlepsze zasilacze komputerowe

Zasilacz to ważny element w komputerze, jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie innych podzespołów, stabilnym działaniu lub nie za głośnym działaniu całego peceta. Warto dobrze zaplanować jego wybór, a żeby go ułatwić przygotowaliśmy ranking zasilaczy do komputera.

W większości standardowych zestawów wystarczy zasilacz 500W. Taki model poradzi sobie z podzespołami ze średniej półki, a nawet pozwoli na podkręcenie podzespołów lub późniejszą modernizację sprzętu.

Wydajny komputer nie obejdzie się bez mocniejszego zasilacza. Wówczas warto zainwestować w dobry zasilacz 600W. Powinien on sprostać nowoczesnemu komputerowi do gier, a nawet oferować dodatkowy zapas mocy do podkręcenia podzespołów.

Jak wybrać zasilacz do komputera? W naszym zestawieniu znajdziesz najlepsze zasilacze 500W i zasilacze 600W z różnych segmentów cenowych. Zarówno podstawowe modele dla tanich zestawów, jak i lepsze modele dla graczy.

Polecane zasilacze do komputerów

Jaki zasilacz do komputera? Najważniejsze cechy

Mniej doświadczeni klienci mogą mieć problem z wyborem dobrego modelu. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane zdanie. Zanim przedstawimy właściwy ranking zasilaczy, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które ułatwią wybór odpowiedniej konstrukcji.

  • Moc zasilacza – maksymalną moc, którą zasilacz może dostarczyć do podzespołów. Im wydajniejsze podzespoły, tym większej wymagają energii.

Sprawdź Kalkulator moc zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

  • Standard zasilacza – większość komputerów korzysta z zasilaczy typu ATX. W mniejszych obudowach stosowane są modele typu SFX lub TFX.
  • Sprawność energetyczna – każdy zasilacz wykazuje straty energii. Im wyższa sprawność tym mniejsze straty i mniej generowanego ciepła. Parametr zwykle oznaczany certyfikatami 80 PLUS – np. 80 PLUS Bronze lub 80 PLUS Gold.
  • Zabezpieczenia – przeciwdziałają uszkodzeniu jednostki i komputera. W niektórych modelach to tylko podstawowe mechanizmy, ale lepsze modele oferują pełny komplet zabezpieczeń.
  • Wtyczki zasilające – podzespoły wymagają podłączenia zasilania za pomocą specjalnych wtyczek. Warto zwrócić uwagę na typ i ich ilość.
  • Typ okablowania – najtańsze modele mają wszystkie wiązki podłączone na stałe. Lepsze jednostki wyróżniają się modularną lub częściowo modularną budową, a te pozwalają odłączyć nieużywane przewody.
  • Chłodzenie – do chłodzenia elektroniki zasilacza producenci zwykle wykorzystują wentylator (średnica 120 lub 140 mm), który może działać z różną głośnością. Przy mniejszym obciążeniu może automatycznie zmniejszać prędkość, a nawet zostanie wyłączony i nie będzie generować szumu. Niektóre modele zasilaczy są chłodzone półpasywnie (przy mniejszym obciążeniu wentylator zostaje wyłączony) lub całkowicie pasywnie (bez użycia wentylatora).

Więcej w poradniku: Jaki zasilacz do komputera? Jak wybrać zasilacz ATX?


Ranking zasilaczy do komputera 500W

Jaki zasilacz 500W? Wybraliśmy najciekawsze zasilacze 500W z różnych segmentów cenowych, które pozwolą na budowę nowoczesnego komputera do domu, w pracy lub do grania.

Zasilacz 500W do 200 zł: Cooler Master MWE White 500W V2 80+

ranking zasilaczy

Tani zasilacz do komputera, który poradzi sobie z nowoczesnymi podzespołami. Jednostka wyróżnia się dobrą jakością wykonania i cichym, termoczułym wentylatorem 120mm. Maksymalna głośność według specyfikacji producenta to 31dB, a pod niższymi obciążeniami wentylator będzie bezgłośny i nie będzie się obracał.

Przewody są czarne, elastyczne i płaskie, a dzięki temu również estetyczne. Nie bez znaczenia jest też wysoka sprawność energetyczna – potwierdzona certyfikatem 80 PLUS. Cooler Master MWE White 500W V2 80+ to najlepszy zasilacz komputerowy 500W w najniższym segmencie cenowym.


Zasilacz do komputera 500W: Chieftec GPS-500A8

ranking zasilaczy do komputera

Markowy, tani zasilacz dla podstawowych komputerów. Model Chieftec z serii GPS smart bazuje na prostej konstrukcji, która wyróżnia się wysoką sprawnością energetyczną. Ma certyfikat 80 PLUS i oferuje wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Do dyspozycji oddano podstawowy zestaw wtyczek zasilających, w tym jedna 8PIN (6+2) PCIe dla kart graficznych.

Nie będzie więc problemów z zasilaniem wymagających domowych zestawów lub do gier ze średniej półki. Nad optymalnymi temperaturami czuwa 120-milimetrowy wentylator, który automatycznie dostosowuje prędkość obrotową do obciążenia.


Zasilacz 500W do 250 zł: SilentiumPC Vero L3 Bronze 500W

ranking zasilaczy komputerowych

Zasilacz do komputera 500W, który łączy dobrą jakość wykonania i niewygórowaną cenę. Model Vero L3 500W bazuje na sprawdzonych komponentach. Dzięki temu cechuje się wysoką sprawnością energetyczną – ma certyfikat 80 PLUS Bronze, oraz dysponuje pełnym kompletem filtrów i zabezpieczeń. Producent zastosował też estetyczne okablowanie oraz cichy 120-milimetrowy wentylator z automatyczną regulacją obrotów.

Producent gwarantuje bardzo ciche działanie aż do 400W obciążenia. Vero L3 to zasilacz 500W ATX, który poradzi sobie z nowoczesnymi komputerami do gier. Ma dwie wtyczki PCI-E 8-PIN (2×6+2) do zasilania wydajnych kart graficznych.


Zasilacz komputerowy 500W do 250 zł: be quiet! System Power 9 500W

najlepsze zasilacze do komputera

Model firmy be quiet! to kolejny polecany zasilacz 500W do komputera dla graczy. Oprócz wysokiej sprawności energetycznej – 80 PLUS Bronze, oferuje bogaty zestaw wtyczek i komplet zabezpieczeń. Możemy go zastosować do karty graficznej wymagającej dwóch wtyczek PEG 8-pin. Ten model z kolei ma atrakcyjne czarne przewody z oplotem.

Producent zadbał także o wysoką kulturę pracy, bo do chłodzenia wykorzystano cichy wentylator 120mm z regulacją obrotów, sterowany temperaturą.

W sprzedaży dostępny jest także wariant występujący jako zasilacz 500W modularny – be quiet! System Power 9 500W CM.


Zasilacz komputerowy 500W do 300 zł: Chieftec Core BBS-500S 500W

polecane zasilacze komputerowe 500W

Chieftec Core zalicza się do droższych modeli, ale dopłata jest tutaj w pełni uzasadniona. Jednostka cechuje się lepszą jakością wykonania, co ma bezpośrednie przełożenie na wyższą efektywność energetyczną i niższy pobór mocy. Mamy tu już do czynienia z certyfikatem sprawności 80 Plus Gold. Producent przewidział podstawowy zestaw wtyczek – w tym dla kart graficznych jedna 8 PIN PCIe (6+2), a to pozwoli na zasilanie wydajnego, nowoczesnego komputera.

Model Core cechuje się nieco mniejszymi rozmiarami – ma tylko 140mm głębokości – więc może być dobrym wyborem do mniejszych, kompaktowych obudów PC.

Za chłodzenie odpowiada 120-milimetrowy wentylator z automatyczną regulacją obrotów, więc przy niskim obciążeniu nie będzie słyszalny.


Zasilacze do komputera 500W

Ranking zasilaczy komputerowych 600W

Jaki zasilacz komputerowy 600W będzie najlepszym wyborem? Wszystko zależy od tego ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na zakup. W segmencie do 200 złotych trudno znaleźć zasilacz do komputera 600W godny polecenia, więc polecamy tutaj wybór modelu o mocy 500W.

W niższej cenie trudno będzie również znaleźć dobry zasilacz 600W 80 PLUS Gold.

Zasilacz 600W do 250 zł: SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W

ranking zasilaczy

Najlepszy zasilacz 600W Bronze w segmencie do 250 złotych. Konstrukcja wyróżnia się certyfikatem 80 Plus Bronze, dobrą jakością wykonania i kompletem zabezpieczeń.

Udostępnione wiązki pozwolą zasilić mocny komputer do gier i są tu dwie wtyczki PCI-E 8-PIN dla wymagających kart graficznych. Do chłodzenia zastosowano wentylator 120mm, który do 50% obciążenia pracuje z obniżoną prędkością obrotową, a przez co jest cichszy. Producent gwarantuje ciche działanie zasilania nawet gdy będzie obciążony do 500W. Na sprzęt udziela 3-letniej gwarancji w systemie door-to-door.


Zasilacz do komputera 600W do 300 zł: Chieftec BDF-600S

zasilacze do komputeraDobry i niedrogi zasilacz 600W do komputera do gier. Chieftec Proton wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną i potwierdzono ją certyfikatem 80 PLUS Bronze. Do tego oferuje czarne, estetyczne okablowanie. Dostępne wtyczki pozwolą podłączyć mocą konfigurację sprzętową.

Do chłodzenia jego elektroniki wykorzystano cichy wentylator 120mm z automatyczną regulacją obrotów. Producent zwrócił szczególną uwagę na wysokiej jakości kondensatory, które mają zapewnić zasilaczowi większą żywotność.


Modularny zasilacz 600W do 300 zł: SilentiumPC Vero M3 Bronze 600W

zasilacze komputerowe

Dobry zasilacz 600W modularny. Producent zastosował sprawdzone komponenty, cichy wentylator 120mm i komplet zabezpieczeń. Gwarantuje jego ciche działanie do obciążenia 500W. Model Vero M3 oferuje podobne możliwości do wersji Vero L3, ale wyróżnia się możliwością odłączenia części okablowania.

Do zasilacza podłączono tylko niezbędne wiązki, a pozostałe można wpinać zależnie od zainstalowanych w komputerze podzespołów. SilentiumPC Vero M3 ma certyfikat 80 Plus Bronze i jest to bez wątpienia najlepszy zasilacz 600W ATX w segmencie do 300 złotych.


Mocny zasilacz 600W: be quiet! System Power 9 600W CM

ranking zasilaczy

Jedna z najbardziej opłacalnych propozycji w ofercie niemieckiej firmy be quiet!. System Power 9 600W CM wyróżnia się dobrą jakością wykonania, co przekłada się na stabilne napięcia i wysoką sprawnością energetyczną – certyfikat 80 PLUS Bronze. Dodatkowym atutem jest długie, estetyczne okablowanie – przewody są w oplotach oraz płaskie.

Do zasilacza podłączono na stałe tylko niezbędne wiązki, a pozostałe przewody można podłączać według uznania. Wentylator 120mm ogranicza hałas i sterowany jest temperaturą. Jeden z najlepszych zasilaczy za nieco ponad 300 złotych. Sprawdzi się nawet w wydajniejszych konfiguracjach.


Zasilacz 600W z certyfikatem 80 Plus Gold: be quiet! Pure Power 11 600W CM

dobry zasilacz 600W

Zestawienie zamyka pozycja, która co prawda zalicza się do droższych, ale chcemy uwzględnić także modele o wyższym certyfikacie sprawności i bardzo wysokiej trwałości. To zasilacz 600W o sprawności 80 PLUS Gold. Możemy więc liczyć na bardzo wysoką sprawność energetyczną, aż do 92%. A przy okazji bardzo dobrą kulturę pracy, bo chłodzenie zapewnia cichy wentylator be quiet! 120mm.

Do dyspozycji oddano bogaty zestaw okablowania – częściowo modularne, które pozwoli na podłączenie wydajniejszego PCta. Za wyborem tej jednostki przemawia też długa, 5-letnia gwarancja producenta.


Zasilacze komputerowe 600W