Ranking zasilaczy do komputera. Najlepsze zasilacze 500W, 600W i 700W

Zasilacz to ważny element w komputerze, jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie innych podzespołów, stabilnym działaniu lub nie za głośnym działaniu całego peceta. Warto dobrze zaplanować jego wybór, a żeby go ułatwić przygotowaliśmy ranking zasilaczy do komputera. W większości standardowych zestawów wystarczy zasilacz 500W. Taki model poradzi sobie z podzespołami ze średniej półki, a nawet pozwoli na podkręcenie podzespołów lub późniejszą modernizację sprzętu. Wydajny komputer nie obejdzie się bez mocniejszego zasilacza. Wówczas warto zainwestować w dobry zasilacz 600W. Powinien on sprostać nowoczesnemu komputerowi do gier, a nawet oferować dodatkowy zapas mocy do podkręcenia podzespołów.

Jak wybrać zasilacz do komputera? W naszym zestawieniu znajdziesz najlepsze zasilacze 500W i zasilacze 600W z różnych segmentów cenowych. Polecane zasilacze zaliczają się do grupy zarówno podstawowych modeli dla tanich zestawów, jak i lepszych, dedykowanych graczom.

Spis treści:


Zasilacze do komputera


Zasilacze komputerowe – ranking (500W i 600W)

Jaki zasilacz 500W jest warty zainteresowania? Jaki zasilacz 600W można brać pod uwagę podczas zakupów? Zestawiliśmy najciekawsze zasilacze z różnych segmentów cenowych, które pozwolą na budowę nowoczesnego komputera do domu, w pracy lub do grania.


Jaki zasilacz do komputera? Najważniejsze cechy

Mniej doświadczeni klienci mogą mieć problem z wyborem dobrego modelu. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane zdanie. Zanim przedstawimy właściwy ranking zasilaczy, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które ułatwią wybór odpowiedniej konstrukcji. Najlepsze zasilacze komputerowe muszą mieć odpowiednią moc, sprawność energetyczną, zabezpieczenia oraz wtyczki zasilające. To nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na typ okablowania oraz chłodzenie. Weźmy pod lupę te parametry.

Moc zasilacza

To maksymalna moc (wyrażona w watach – W), którą zasilacz może dostarczyć do podzespołów systemu. Wybór odpowiedniej mocy zależy od tego, jakie jest całkowite zapotrzebowanie energetyczne wszystkich komponentów komputera, w tym procesora, karty graficznej, dysków twardych, pamięci RAM. Im wydajniejsze podzespoły, tym większej wymagają energii. Przeciętny komputer biurowy potrzebuje 300-450W, do mniej wymagających gier 500-650W,a do gier AAA 750W lub więcej.  Uwaga! Zawsze warto mieć pewien zapas mocy (ok 20-30% powyżej minimalnego zapotrzebowania), aby zasilacz nie pracował na granicy swoich możliwości.

Standard zasilacza

Standard zasilacza komputerowego określa cechy jego konstrukcji, parametry techniczne i kompatybilność z komponentami komputera. Większość komputerów korzysta z zasilaczy typu ATX. W mniejszych obudowach stosowane są modele typu SFX (wystarczające dla zestawów o niskim poborze mocy) lub rzadko stosowany typ TFX (przeznaczony dla ultrakompatkowych obudów – komputerów o minimalnych wymaganiach energetycznych). Można również spotkać standardy BTX (alternatywa dla ATX) i TTP dla serwerów i stacji roboczych.

Sprawność energetyczna

Każdy zasilacz wykazuje straty energii. Im wyższa sprawność tym mniejsze straty i mniej generowanego ciepła. Standardy efektywności są oznaczone certyfikatem 80 PLUS (co najmniej 80% pobieranej energii jest przekazywane do komponentów komputera). Certyfikat ma poziomy: Bronze, Silver, Gold, Platinum i Titanium. Im wyższy poziom, tym lepsza sprawność energetyczna. Zasilacze z certyfikatem 80 PLUS Gold są powszechnie używane, ale jeśli dysponujesz większym budżetem, to warto rozważyć Platinum lub Titanium (mają je najlepsze zasilacze do komputera) – efektywność na tym poziomie przełoży się m.in. na oszczędność energii i mniejsze zużycie prądu.

Zabezpieczenia

Przeciwdziałają uszkodzeniu jednostki i komputera. W niektórych modelach to tylko podstawowe mechanizmy, ale lepsze zasilacze oferują pełny komplet zabezpieczeń. Wybierając zasilacz warto szukać modeli z OPP (przeciw przeciążeniu), OVP (ochrona przed zbyt wysokim napięciem), SCP (przeciw zwarciom), UVP (przeciw zbyt niskiemu napięciu), OCP (ochrona przed zbyt dużym natężeniem prądu) oraz OTP (ochrona przed przegrzaniem).

Wtyczki zasilające

Podzespoły wymagają podłączenia zasilania za pomocą specjalnych wtyczek. Warto zwrócić uwagę na typ i ich ilość. Główną wtyczką zasilającą dla płyty głównej jest 24-pin ATX (znajdziesz go w każdym nowoczesnym zasilaczu). Wśród innych są: 8-pin lub 4+4-pin EPS (wtyczka zasilająca CPU, nowoczesne płyty główne zwykle wymagają 8-pinowej wtyczki), PCIe (6+2 pin, do zasilania kart graficznych), SATA (wtyczki do zasilania dysków twardych, SSD oraz innych urządzeń SATA), Molex (starszy typ złącza). Pamiętaj, że karty graficzne mogą wymagać więcej niż jednej wtyczki PCIe (np. 6-pin, 8-pin lub kombinacji 6+2 pin).

Typ okablowania

Najtańsze modele mają wszystkie wiązki podłączone na stałe. Lepsze jednostki wyróżniają się modularną lub częściowo modularną budową. W zasilaczach niemodularnych wszystkie kable są na stałe przymocowane do podzespołu. W modelach półmodularnych niektóre kable można odpiąć, a w modularnych wszystkie. Dlaczego lepiej celować w modularny typ okablowania? Bo pozwala zapanować nad kablami w obudowie, a mówiąc wprost, uniknąć bałaganu. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, poprawia również przepływ powietrza.

Chłodzenie

Do chłodzenia elektroniki zasilacza producenci zwykle wykorzystują wentylator (średnica 120 lub 140 mm), który może działać z różną głośnością. Przy mniejszym obciążeniu może automatycznie zmniejszać prędkość, a nawet zostanie wyłączony i nie będzie generować szumu. Wentylatory wysokiej jakości mają łożyska kulkowe lub FDB, które są trwalsze i ciche w porównaniu do wentylatorów z łożyskami ślizgowymi. Niektóre modele zasilaczy są chłodzone półpasywnie (przy mniejszym obciążeniu wentylator zostaje wyłączony) lub całkowicie pasywnie (bez użycia wentylatora). Niektóre nowoczesne zasilacze oferują hybrydowy system chłodzenia, który łączy aktywne i pasywne chłodzenie.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (7 głosów)

Czytaj więcej