Ranking zamrażarek — jaką zamrażarkę wybrać?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę wybrać? Wybór tego typu urządzeń nie należy do łatwych, ze względu na dużą liczbę marek oraz modeli dostępnych na rynku. Współczesne zamrażarki są także bardzo zaawansowane technologicznie i zwykły użytkownik, który nie jest na bieżąco z trendami w branży AGD, może się pogubić w ich licznych funkcjach. Na szczęście z pomocą przychodzi ranking zamrażarek.

Zamrażarki, które wybraliśmy do tego rankingu, są tanie, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne. Urządzenia te mają dobre opinie użytkowników i zostały wyposażone w liczne dodatkowe funkcje, które ułatwiają przechowywanie mrożonej żywności. Jeśli po sprawdzeniu niniejszego rankingu chcesz się dowiedzieć także, na co zwrócić uwagę przed zakupem zamrażarki, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika Jaka zamrażarka? Jak wybrać? Znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek związanych z zakupem tego typu urządzeń.


 

Ranking zamrażarek 2024
ranking zamrażarek

Jaką zamrażarkę wybrać?

Podczas podejmowania decyzji odnośnie tego, jaką zamrażarkę wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Istotne znaczenie mają:

 • rodzaj zamrażarki — dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zamrażarki dzielą się również na wersje szufladowe z drzwiczkami otwieranymi w prawo lub lewo oraz skrzyniowe, które ładuje się od góry. Wiele osób preferuje pierwszy z wymienionych rodzajów ze względu na łatwe porządkowanie i wyciąganie mrożonej żywności;
 • klasa efektywności energetycznej — zamrażarki zużywają więcej energii niż lodówki, dlatego przy wyborze tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej oraz roczne zużycie energii. Warto wybierać modele energooszczędne o jak najwyższej klasie;
 • pojemność — w niniejszym rankingu zamrażalników znalazły się zarówno modele o większej pojemności, przeznaczone dla rodzin, jak i mniejsze zamrażarki, idealne dla bezdzietnej pary czy singla. Parametr ten należy dostosować do realnych potrzeb.

Funkcje zamrażarek — na co zwrócić uwagę?

W podjęciu decyzji co do tego, jaki zamrażalnik sprawdzi się najlepiej w domu, pomoże przeanalizowanie funkcji tego typu urządzeń, takich jak np.:

 • zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania — standardem jest utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz urządzenia do 13 godzin, jednak można natrafić także na takie modele zamrażarek, które nie dopuszczą do rozmrożenia żywności przez 24 godziny lub nawet więcej;
 • nowoczesne sterowanie — na rynku zamrażarek nie brakuje inteligentnych rozwiązań, takich jak np. elektroniczne sterowanie czy nawet możliwość integracji z aplikacją mobilną. Dzięki tego typu funkcjom można szybko dostosować pracę urządzenia do własnych potrzeb, a także zdiagnozować ewentualne problemy z jego działaniem;
 • sposób organizacji wnętrza — w większych modelach zamrażarek znajdziemy różnego rodzaju szuflady oraz półeczki, dzięki którym przechowywanie mrożonej żywności i późniejsze odnajdywanie produktów będzie o wiele wygodniejsze. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w niektórych modelach zamrażarek jest półka wstępnego mrożenia. To miejsce służy do wstępnego przechowywania wyrobów mącznych, np. ręcznie lepionych pierogów, tak, aby nie doszło do ich posklejania się. Po wstępnym zamrożeniu można już popakować wyroby razem;
 • system No Frost – dzięki tej funkcji zamrażarka nie wymaga odszraniania ani rozmrażania. Parametry takie jak temperatura oraz stopień wilgotności wewnątrz urządzenia są stale monitorowane przez czujniki i regulowane, tak, aby w środku nie gromadził się szron.

Dodatkowe funkcje warte uwagi

W niniejszym rankingu zamrażarek znajdziemy także takie urządzenia, których funkcjonalności znacznie wykraczają poza standardy. Mowa tutaj o rozwiązaniach w postaci:

 • alarmów informujących o otwartych drzwiczkach;
 • komory zero służącej do przechowywania świeżych ryb i wędlin;
 • oświetlenia LED;
 • pracy w niskich temperaturach (np. w garażu);
 • sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej;
 • trybu wakacyjnego, dzięki któremu minimalizowany jest pobór energii urządzenia podczas dłuższej nieobecności domowników;
 • wbudowanej kostkarki.

Jeśli zależy nam na urządzeniu, które jest nowoczesne i inteligentne, warto upewnić się, że zamrażarka została wyposażona w tego typu funkcje.

Jaką zamrażarkę kupić?

Rankingi zamrażarek przydają się, gdy nie mamy pewności, jaki zamrażalnik sprawdzi się dobrze w domu. Dzięki nim możemy szybko przejrzeć najbardziej polecane modele i łatwo je ze sobą porównać. W podjęciu decyzji co do tego, jaką zamrażarkę wybrać, przyda się znajomość podstawowych parametrów, takich jak np. klasa efektywności energetycznej czy pojemność. Cechy te należy dobrać zgodnie z potrzebami i w oparciu o to, z ilu osób składa się gospodarstwo domowe oraz jak często gotujemy w domu z wykorzystaniem mrożonych produktów. Bardzo istotnym kryterium jest także rodzaj zamrażarki — tę decyzję należy podjąć bardzo wcześnie, bo już na etapie budowy domu czy też remontu kuchni. Gdy już mamy mniej więcej upatrzony model zamrażarki, warto na koniec zastanowić się także nad jej dodatkowymi funkcjami. W nowoczesnych urządzeniach nie brakuje licznych udogodnień, dzięki którym przechowywanie mrożonej żywności będzie jeszcze bardziej efektywne a obsługa zamrażarki — bajecznie prosta.


Mogą Cię też zainteresować:

Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
Brak głosów.

Czytaj więcej