Ranking procesorów. Najlepsze modele w 2025 roku

Potrzebujesz nowego procesora, bo Twój pecet ma już swoje lata lub budujesz zupełnie nowy komputer. Jaki procesor do gier będzie najlepszy? W sklepach jest mnóstwo najróżniejszych CPU, wszyscy producenci zachwalają swoje modele, ale jaki procesor wybrać dla grafika, aby później nie żałować? Oglądasz budżetowe procesory, a może kusi Cię flagowiec od Intela lub AMD. Oto ranking procesorów – sprawdź sam, który zasługuje na miejsce w Twoim komputerze!


Smarthome konfigurator

Ranking procesorów 2025








Polecane procesory w sklepie


Jaki procesor wybrać?

Wybierając odpowiedni procesor, weź pod uwagę:

  • gniazdo procesora (socket) – sprawdź, jakie gniazdo obsługuje wybrany CPU, musisz pamiętać, że każdy procesor jest kompatybilny z określonym socketem,
  • płytę główną – musi być kompatybilna z socketem i innymi technologiami oferowanymi przez procesor, np. interfejsem PCIe 5.0, pamięcią DDR4 czy DDR5,
  • pamięć RAM – procesor wymaga określonego typu i częstotliwości pamięci RAM,
  • kartę graficzną – trzeba sprawdzić kompatybilność CPU i GPU (jakie złącze jest obsługiwane, w większości nowoczesnych układów graficznych będzie to PCIe 4.0 lub PCIe 5.0),
  • zasilacz – rachunek jest prosty, im mocniejszy CPU, tym zużywa więcej energii, TDP procesora (Thermal Design Power) wskazuje, jak wydajnego chłodzenia potrzeba, aby utrzymać w ryzach temperaturę procesora (np. procesor z TDP 65 W wymaga chłodzenia zdolnego do odprowadzenia co najmniej 65 W ciepła), do tego dodaj moc karty graficznej i innych komponentów,
  • chłodzenie – wydajne procesory to potwory generujące dużo ciepła, CPU z wyższym TDP (np. 120 W lub więcej) wymagają wydajnych chłodzeń.

O czym trzeba jeszcze pamiętać? Przede wszystkim, karta graficzna nie może być zbyt słaba lub zbyt mocna w stosunku do procesora. Taki błąd prowadzi do ograniczenia wydajności. Mówiąc inaczej, wydasz pieniądze na podzespół, z którego nie wyciśniesz wszystkiego, co najlepsze.

Jeżeli chcesz, aby Twój komputer działał przez kilka lat, to zainstaluj procesor, który umożliwi jego modernizację. Taki CPU może obsługiwać np. PCIe 5.0 (zapewnia większą przepustowość dla kart graficznych i dysków SSD),  DDR5 (pamięć RAM nowej generacji z wyższą wydajnością) czy przyszłościowe gniazda (np. Socket AM5 lub LGA 1700).

Wybierając procesor, pomyśl też o przeznaczeniu komputera – w naszym rankingu znajdziesz CPU do zestawów gamingowych, pracy biurowej czy przeznaczonych do pracy z zaawansowanymi aplikacjami do renderingu, czy obróbki wideo.

Pamiętaj: procesory do komputerów graczy lub profesjonalistów mają co najmniej 6 rdzeni i 12 wątków. Im więcej pamięci cache, tym szybszy dostęp do danych i płynniejsze działanie gier oraz aplikacji. Z reguły nowsze generacje procesorów oferują lepszą wydajność, są też efektywniejsze jeżeli chodzi o zużycie energii.

Dlaczego warto kupić procesor w Komputronik?

Wygoda, duży wybór jednostek, przystępne ceny i korzystne oferty gwarancji – to najważniejsze powody, dlaczego warto zajrzeć do sklepu Komputronik, jeżeli chcesz zmodernizować stary komputer lub zbudować nowy. Spójrz na konkrety.

Płatność za CPU możesz rozłożyć na raty (od 3 miesięcy jeżeli kupujesz jako osoba prywatna lub od 14 dni przy zakupie na firmę) czy wziąć procesor w leasing. Możesz też skorzystać z rat 10×10% bez dodatkowych kosztów.

Procesor zamówisz w naszym sklepie online lub w punkcie stacjonarnym, jak wolisz! Sprawdź jego dostępność w pobliskim salonie. Jeżeli jednostka czeka w głównym magazynie, to trafi do Ciebie, zanim się obejrzysz – wyślemy ją w 1 dzień roboczy.

Wiemy, że chcesz mieć spokojną głowę i dlatego przygotowaliśmy Gwarancję Beztroski. Możesz rozszerzyć gwarancję zakupu na 5 lat. To znaczy, że w tym czasie Twój procesor obejmuje bezpłatna naprawa lub wymiana (także za granicą).

Większość procesorów z naszego rankingu dostarczymy Ci za darmo – informację znajdziesz w opisie konkretnego produktu.


Może Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Rafał Panas
Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej