Najlepsze nawilżacze powietrza. Ranking TOP 10

24.11.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Gdy na dworze robi się zimno, włączamy grzejniki i podkręcamy kaloryfery. Czy wiesz, że dłuższe przebywanie w mieszkaniu lub biurze o niskiej wilgotności, bardzo często skutkuje podatnością na infekcje. Optymalne nawilżenie powietrza przy temperaturze pokojowej powinno wynosić 55-68%.

To zapewnia lepsze zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli dodamy do tego aromaterapię, możemy także poprawić nastrój, zmniejszyć stres lub wyciszyć się.

Te wszystkie walory może dostarczyć nam nawilżacz powietrza. Szybko zwiększy jego wilgotność i utrzyma na właściwym poziomie. Nawilżacz powietrza do kwiatów w mieszkaniu to również dobry pomysł.

Podpowiadamy więc, jaki nawilżacz powietrza wybrać i prezentujemy nasz ranking nawilżaczy.

Nawilżacz powietrza ranking

Najważniejsze cechy dobrego nawilżacza powietrza

Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza kupić, to na dobry początek przejrzyj listę siedmiu najważniejszych cech takiego urządzenia:

  • Typ nawilżacza – najprostszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza na kaloryfer. Zwykły zbiornik, z którego woda paruje na skutek ogrzewania przez grzejnik. Na podobnej zasadzie działa nawilżacz powietrza ewaporacyjny, który jednak jest dodatkowo wyposażony we wiatraczek. Alternatywę dla niego stanowi cichy nawilżacz ultradźwiękowy, w którym woda jest rozbijana na drobne cząsteczki i w powietrze uwalniana jest delikatna mgiełka.
  • Możliwości – podstawowe parametry to moc i wydajność nawilżania. Ale wybierając nawilżacz powietrza do pokoju najlepiej zrobisz, sugerując się maksymalną wielkością pomieszczenia, do jakiej jest zalecany nawilżacz.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im większa, tym lepiej. Rzadziej będzie trzeba go uzupełniać, a sam nawilżacz będzie mógł dłużej pracować bez przerwy.
  • Głośność działania – jeżeli szukasz nawilżacza do sypialni albo pokoju dziecięcego, to zadbaj by generowany hałas nie przekraczał 35dB. Niektóre modele mają też specjalne tryby nocne.
  • Higrostat i higrometr – ten pierwszy wyłącza urządzenie po osiągnięciu danego poziomu nawilżenia. Drugi pozwala kontrolować ten poziom na bieżąco. Podzespoły te pozwalają na automatyczne działanie nawilżacza oraz zapewniają bezpieczeństwo, eliminując ryzyko wystąpienia zbyt dużej wilgotności.
  • Filtry – dobry nawilżacz ma filtry. Najczęściej stosowane są: ceramiczny (oczyszczający wodę), węglowy (likwidujący zapachy) i HEPA (oczyszczający powietrze). Obecność tego ostatniego jest szczególnie istotna dla alergików.
  • Jonizacja, aromaterapia i inne funkcje – trzy najpopularniejsze funkcje dodatkowe spotykane w nawilżaczach to: jonizacja – czyli eliminacja „złych” jonów przyciągających kurz i bakterie. Aromaterapia to możliwość stosowania olejków zapachowych. Timer daje możliwość zaprogramowania czasu działania urządzenia.

Polecane nawilżacze – rankingUltradźwiękowe nawilżacze powietrzaNawilżacze powietrza do 300 złNawilżacze powietrza z jonizacją
Inne nawilżacze powietrza do 500 zł


Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej