Jaki nawilżacz kupić do domu? Ranking nawilżaczy powietrza

Gdy lato dobiega końca, warunki pogodowe zmieniają się w znaczący sposób, szczególnie gdy spada wilgotność. Można odczuć to już jesienią, a najbardziej zimą. Niski poziom wilgotności sprawia, że pęka nam skóra na dłoniach i ustach oraz jesteśmy podatniejsi na infekcje dróg oddechowych.

Czy można coś z tym zrobić? Jak najbardziej – nie możemy pozwolić, by poziom nawilżenia spadł poniżej 40%, a najlepiej utrzymywać go pomiędzy 40% a 50% (najlepiej, by nie przekraczał 60%, bo takie warunki lubią pleśń i grzyby). W jaki sposób osiągniemy takie warunki w domu? Inwestując w nawilżacz powietrza. W tym tekście podpowiemy, jaki nawilżacz powietrza wybrać. Gdy będziesz dobierać idealny dla siebie nawilżacz powietrza, ranking stworzony przez nas może pomóc podjąć ostateczną decyzję, prezentując sprzęt w różnych przedziałach cenowych.


Polecane nawilżacze powietrza


Ranking nawilżaczy powietrza – TOP 10 modeliranking nawilżaczy powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

We wstępie podkreśliliśmy, co daje nawilżacz powietrza – między innymi kontrolę i stabilizacji poziomu nawilżenia domu czy mieszkania. Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza kupić, to na dobry początek przejrzyj listę najważniejszych cech takiego urządzenia.

Typ nawilżacza

Najprostszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza na kaloryfer. Zwykły zbiornik, z którego woda paruje na skutek ogrzewania przez grzejnik. Rozwiązanie to jest bardzo tanie, jednak nie jest zbyt skuteczne w porównaniu do możliwości, jakie dają dwa inne główne typy nawilżaczy, mianowicie: nawilżacz ewaporacyjny oraz nawilżacz ultradźwiękowy.

Jak działa nawilżacz powietrza ewaporacyjny? Tego typu urządzenie jest najbardziej wydajnym typem nawilżacza, który używa wiatraczka do wciągania suchego powietrza i wydmuchiwania go przez filtr, który jest zanurzony w zbiorniku wody. W wyniku tego powstaje przyjemna chłodna mgiełka, która nawilża pomieszczenie. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić nawilżacz powietrza ewaporacyjny, to dobrym argumentem może być łatwość utrzymania – potrzebuje on jedynie wody z kranu.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy rozbija cząsteczki wody przy pomocy wysokiej częstotliwości fal dźwiękowych, które są niesłyszalne dla człowieka. Dzięki temu uzyskujemy również efekt mgiełki. Urządzenia te mogą być tańsze niż ich ewaporacyjne odpowiedniki, ale większość producentów zaleca stosować do nich wodę destylowaną, co może przełożyć się w tej materii na nieco wyższy koszt. Można jednak także stosować wodę przegotowaną, a jeśli urządzenie ma filtr wapienny – także wodę z kranu.


Nawilżacze powietrza z jonizacją


Warto również podkreślić, że istnieje również oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym. Takie urządzenie zarówno filtruje pyły zawieszone, w tym pyłki, dym papierosowy, zapachy gotowania czy alergeny, ale jednocześnie daje wszystkie korzyści wynikające z nawilżania powietrza. Warto jednak zwrócić uwagę na wydajność nawilżania takiego modelu 2w1, aby upewnić się, czy będzie wystarczająca dla danego pomieszczenia.

Wydajność nawilżania

Wydajność nawilżania to podstawowy parametr, jakim należy się kierować wybierając nawilżacz powietrza. Określona jest w mililitrach na godzinę (ml/h). Można przyjąć stałość, że na każde 10 m2 powierzchni musi przypadać przynajmniej 70 ml/h. Nie znaczy to, że kupując nawilżacz przeznaczony w teorii do większej powierzchni niż nasze pomieszczenie zrobimy błąd – mając nadwyżkę mocy będziemy mogli ustawić je na niższe obroty, przez co będzie pracowało wydajniej a jednocześnie i ciszej.


Nawilżacze powietrza do 300 zł


Pojemność zbiornika na wodę

Im większa, tym lepiej. Rzadziej będzie trzeba go uzupełniać, a sam nawilżacz będzie mógł dłużej pracować bez przerwy. Warto mieć to na uwadze, gdyż nawilżacze to urządzenia wymagające dbałości o stan filtrów i potrzebujące regularnego czyszczenia i wymiany wody. Im rzadziej musimy to robić – tym lepiej.

Głośność działania nawilżacza powietrza

Głośność i kultura pracy są szczególnie ważne, gdy zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza dla dziecka będzie najlepszym zakupem. Jeżeli szukasz nawilżacza do sypialni albo pokoju dziecięcego, to zadbaj by generowany hałas nie przekraczał 35 dB. Niektóre modele mają też specjalne tryby nocne, które sięgają nawet do lub poniżej 25 dB. Oczywiście bywa i tak, że sytuacja w danym pomieszczeniu może tymczasowo wymagać włączenia wyższych obrotów, wtedy poziom głośności może sporo przekraczać 35 dB. Nie powinno to nikogo dziwić, ale gdy już osiągniemy rozsądny poziom wilgotności, możemy zredukować obroty, albo – w zależności od modelu – urządzenie zrobi to i tak za nas.


Inne nawilżacze powietrza do 500 zł


Higrostat i higrometr

Higrostat to mechanizm, który wyłącza urządzenie po osiągnięciu danego poziomu nawilżenia albo przełączy nawilżacz w tryb ciągły na minimalnych obrotach, aby podtrzymać pożądany poziom wilgotności. Warto z niego korzystać (można samemu ustawić maksymalny pożądany próg wilgotności), gdyż przy wartościach bliskich 60% i powyżej lubi rozwijać się pleśń i grzyby. Higrometr z kolei pozwala kontrolować poziom wilgotności na bieżąco. Podzespoły te pozwalają na automatyczne działanie nawilżacza oraz zapewniają bezpieczeństwo, eliminując ryzyko wystąpienia zbyt dużej wilgotności.

Filtry

Dobry nawilżacz ma filtry. Najczęściej stosowane są: ceramiczny (oczyszczający wodę), węglowy (likwidujący zapachy) i HEPA (oczyszczający powietrze). Obecność tego ostatniego jest szczególnie istotna dla alergików. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu, osuszaniu i wymianie filtrów (co ok. pół roku, ale zależy to od modelu). Nawilżacze to urządzenia skonstruowane z myślą o ciągłej pracy, a w wersji minimum włączane przynajmniej raz dziennie na kilka godzin. Nie można ich zostawiać z wodą w środku, w sytuacji, gdy akurat z nich nie korzystamy. Po upływie 24h, nawet jeśli została jakaś woda, należy ją wymienić (inaczej mogą potem wychodzić bakterie czy pleśń).

Także np. w sezonie letnim, gdybyśmy nie musieli z niego skorzystać, należy wyczyścić i osuszyć filtr, a urządzenie potem wypiąć z gniazdka i przechowywać z dala od światła słonecznego.

Jonizacja, aromaterapia i inne funkcje

Trzy najpopularniejsze funkcje dodatkowe spotykane w nawilżaczach to: jonizacja – czyli eliminacja „złych” jonów przyciągających kurz i bakterie. Aromaterapia to możliwość stosowania olejków zapachowych. Timer daje możliwość zaprogramowania czasu działania urządzenia. Niektóre z nawilżaczy można kontrolować aplikacjami mobilnymi, w tym także spoza domu, co może być przydatne, jeśli chcemy upewnić się, że panuje odpowiedni poziom nawilżenia również pod naszą nieobecność. Jest to również przydatne, do automatyzacji pracy nawilżacza, by włączał się i wyłączał w określonych godzinach.


Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej