
Dobra myszka komputerowa – co to tak właściwie znaczy? To zależy czego tak naprawdę szukasz. Inne modele polecilibyśmy miłośnikom gier, a inne osobom pracującym w biurach. Jednym i drugim wskazalibyśmy też inne cechy, na jakie należy zwracać uwagę.
Aby pomóc wam odnaleźć odpowiedniego gryzonia, przygotowaliśmy ten ranking myszek bezprzewodowych i przewodowych – dla graczy, profesjonalistów, pracowników biurowych i niedzielnych użytkowników.
- Jak wybrać myszkę komputerową? Najważniejsze cechy
- Jaka myszka do biura, jak do gier, a jaka dla grafika?
- RANKING myszek komputerowych
Jak wybrać myszkę komputerową? Najważniejsze cechy
Poszukiwanie idealnej myszki najlepiej zacząć od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Oto najważniejsze z nich.
Przewodowa czy bezprzewodowa?
Zarówno myszki przewodowe, jak i te bezprzewodowe mają swoje plusy i minusy. Wybór pomiędzy nimi zależy tak naprawdę wyłącznie od osobistych preferencji i budżetu.
- Myszka przewodowa zapewnia szybkie i niezawodne połączenie z komputerem, a do tego nie wymaga wymiany baterii lub ładowania wewnętrznego akumulatora. Jej jedynym istotnym minusem jest to, że „kabelek” może ograniczać swobodę użytkowania.
- Myszka bezprzewodowa nie ogranicza ruchów, a do tego jest wygodniejsza w transporcie. Decydując się na nią trzeba jednak pamiętać o tym, by nie zabrakło jej energii w odpowiednim momencie. W przypadku modeli dla graczy, gdzie błyskawiczna reakcja jest istotna, trzeba też liczyć się ze znacznie wyższą ceną.
Ile przycisków?
Liczba przycisków to kolejna cecha uzależniona od zastosowania. Jeżeli szukamy myszki na co dzień, nie będą nam potrzebne dodatkowe przyciski. Można zdecydować się na model z dwoma przyciskami pod kciukiem – na przykład na potrzeby funkcji „wstecz” i „dalej”.
Dodatkowe przyciski bez wątpienia docenią jednak gracze i profesjonaliści (np. graficy i projektanci).
Przyda im się przycisk zmiany DPI – najczęściej umiejscowiony pod „scrollem”, a także przyciski pod kciukiem do dowolnego zaprogramowania funkcji. Może ich być od kilku do kilkunastu, a to przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom gier MOBA i MMORPG.
Co to znaczy „ergonomiczna myszka”?
Dla osób, które z myszki korzystają po kilka godzin dziennie, ważne jest też, by była ona wygodna. Jej rozmiar powinien być dostosowany do wielkości dłoni, a kształt – do typu chwytu.
Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że większość modeli jest dostosowana do prawej dłoni, ale dla osób leworęcznych coraz częściej przygotowywane są urządzenia o uniwersalnej konstrukcji.
Popularność zyskują również myszki pionowe. Zapewniają bardziej naturalne ułożenie dłoni i minimalizują w ten sposób ryzyko występowania bólu po wielogodzinnej pracy.
Przykładami takich urządzeń są Logitech MX Vertical, CA Office Vertigo CA-1040oraz Trust Verto.
Jaka myszka do jakiego zastosowania?
Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze myszki, brzmi: do czego będziemy jej używać. Coś, co odgrywa duże znaczenie w grach, może być w ogóle nieistotne w pracy biurowej. I na odwrót. A zatem:
Jaka myszka dla gracza?
Przede wszystkim wyposażona w precyzyjny sensor, najlepiej pozwalający na pracę w rozdzielczości powyżej 4000DPI. Dobrze też, gdy umożliwia błyskawiczną zmianę czułości, za pomocą przycisku lub przycisków pod kółkiem przewijania. Dodatkowe przyciski pod kciukiem również się przydadzą.
W strzelankach wystarczą dwa, ale w grach MMO lepiej gdy jest ich więcej. Przełączniki o szybkim czasie reakcji i dużej żywotności to kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku modelu bezprzewodowego istotne będzie raportowanie, które tak jak w myszkach przewodowych powinno wynosić 1000Hz.
Popularne myszki gamingowe w Komputronik.pl:
Jaka myszka do biura?
Dodatkowe przyciski mogą się przydać, ale nie są wymagane w myszce do biura. Podobnie mało istotna jest wysoka rozdzielczość pracy sensora. Ważniejsze jest, by ten działał po prostu dobrze. Bardzo duże znaczenie ma natomiast ergonomiczna konstrukcja, szczególnie gdy przed monitorem w biurze spędzamy do siedmiu godzin każdego dnia.
Dobrym wyborem będzie model bezprzewodowy, pozwalający na zachowanie porządku na biurku. Warto zwrócić uwagę, by czas pracy na jednym zestawie baterii był relatywnie długi, np.: 6 miesięcy.
Jaka myszka dla grafika?
W przypadku myszek dla grafików i projektantów, ponownie niezwykle istotna jest precyzja działania. Warto więc zwrócić uwagę na jak najszerszy zakres i wygodną regulację rozdzielczości. Ergonomiczna konstrukcja odgrywa ważną rolę, podobnie jak dodatkowe przyciski, które mogą aktywować określone funkcje w programach graficznych.
Najlepiej więc przy takim zastosowaniu zdecydować się na dobrą myszkę biurową z górnej półki lub gryzonia przeznaczonego do gier. To, czy wybierzemy model przewodowy czy bezprzewodowy, jest już kwestią osobistych preferencji.
Jaka myszka do laptopa?
Touchpad sprawdza się gdy pracujemy z laptopem na kolanach, ale myszka zapewnia lepszą wygodę przy biurku. Jeżeli ma być towarzyszką dla naszego laptopa, to ważne jest by była mobilna. Należy więc zwrócić uwagę na wymiary (najlepiej gdy jest smukła i względnie płaska) i wagę (np.: poniżej 100 gramów).
W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na model bezprzewodowy z sensorem dobrze działającym na różnych powierzchniach. To poprawi komfort pracy poza biurkiem. Dodatkowe przyciski natomiast są zbędne.
Ranking myszek komputerowych – oto polecane modele
Jaka myszka do komputera będzie dziś najlepszym wyborem? Oto 10 modeli godnych polecenia:
- Dell WM126 – tania myszka bezprzewodowa do 100 zł
- Natec Euphonie – ergonomiczna pionowa mysz komputerowa
- California Access Raccoon CA1042 – uniwersalna myszka przewodowa do 100 zł
- HyperX Pulsefire Core – gamingowa myszka do 150 zł
- Accura Salton ACC-M1059 – biurowa myszka do 200 zł
- Logitech M330 Silent Plus – mobilna myszka do 200 zł
- Logitech G305 Lightspeed – uniwersalna myszka do 250 zł
- Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse – biurowa myszka do 250 zł
- Razer Basilisk X HyperSpeed – gamingowa myszka do 300 zł
- Logitech MX Anywhere 3 – biurowa myszka do 400 zł
- SteelSeries Rival 600 – gamingowa myszka do 350 zł
- Logitech G502 Lightspeed – najlepsza myszka komputerowa

Tania myszka bezprzewodowa do 100 zł: Dell WM126
Dell WM126 to myszka bezprzewodowa, która świetnie sprawdza się jako mobilny gryzoń. Jest bardzo lekka i wytrzymała, dlatego bez problemu spakujemy ją do torby i zabierzemy razem z laptopem. Materiał jest przyjemny w dotyku, a prosty kształt myszki powinien dopasować się do każdej dłoni. Podczas podróży nie zgubimy też nadajnika, bo możemy schować go pod pokrywą.
Do dyspozycji mamy trzy przyciski oraz kółko. Czas pracy na baterii jest więcej niż zadowalający – producent deklaruje do roku użytkowania bez konieczności wymiany akumulatora. Maksymalna rozdzielczość sensora wynosi do 1000 DPI.

Ergonomiczna pionowa mysz komputerowa: Natec Euphonie
Dobra myszka dla grafika i osób, które przed komputerem spędzają sporo czasu powinna pozwolić ułożyć się ręce w naturalnej pozycji. Tak dużą ergonomię zapewniają myszy pionowe, a wśród nich na wyróżnienie zasługuje Natec Euphonie. Ten bezprzewodowy gryzoń świetnie sprawdza się podczas pracy biurowej.
Ma aż 9 przycisków, w tym 5 programowalnych. Myszka łączy się z komputerem za pomocą Bluetooth 5.0 oraz odbiornika USB 2.4 Ghz. Na górze znajduje się wyświetlacz, który pokazuje najważniejsze informacje: poziom naładowania, wybrana rozdzielczość sensora i stan połączenia. Euphonie ma wbudowany akumulator, a maksymalna rozdzielczość sensora wynosi 2400 DPI.

Uniwersalna myszka do 100 zł: California Access Raccoon CA1042
Mając do dyspozycji 100 złotych, najlepiej wybrać myszkę uniwersalną. O niezbyt wymyślnym kształcie, dobrą zarówno na co dzień, jak i do gier. Takim właśnie modelem jest California Access Raccoon CA1042 z ośmioma przyciskami i sensorem działającym w rozdzielczości do 6400DPI. Myszka waży 128 gramów. Łączy się z komputerem za pośrednictwem przewodu USB, którego długość wynosi 160 cm. Nie jest to pod żadnym względem gryzoń wybitny, ale to w uniwersalności tkwi jego największa siła.
Zobacz inne myszki California Access


Gamingowa myszka do 150 zł: HyperX Pulsefire Core
Jesteś graczem i zastanawiasz się, jaka myszka do 150 zł będzie dla ciebie najlepsza? Koniecznie zerknij na HyperX Pulsefire Core. Jej sercem jest przyzwoity sensor PAW3327, pozwalający na ustawienie rozdzielczości w zakresie 800-6200DPI i cechujący się śledzeniem do 220IPS.
Zapewnia więc szybkość i precyzję, jakiej oczekuje się podczas dynamicznej rozgrywki. Producent oddał tu do dyspozycji główne przyciski wytrzymujące 20 milionów kliknięć, dwa klawisze do zmiany czułości i kolejne dwa do swobodnego zaprogramowania.


Biurowa myszka do 200 zł: Accura Salton ACC-M1059
Mała, zgrabna i wytrzymała bezprzewodowa myszka do pracy? Accura Salton ACC-M1059. Myszka bardzo dobrze leży w dłoni, a chwyt poprawiają boczne ścianki, które zostały pokryte delikatnym wzorem. Na ergonomie pozytywnie wpływa również wysoki profil myszki, który pozwala ułożyć się dłoni w naturalnej pozycji. Do dyspozycji jest aż 6 przycisków z cichym mechanizmem klikania. Maksymalna rozdzielczość pracy wynosi 2400 DPI.


Mobilna myszka do 200 zł: Logitech M330 Silent Plus
Szukasz myszki do laptopa? Lekkiej, drobnej i bezprzewodowej? Mamy coś, co może cię zainteresować. Logitech M330 Silent Plus waży tylko 91 gramów, zajmuje niewiele miejsca i łączy się z komputerem za pomocą fal radiowych. Co warto podkreślić, jeden „paluszek” dostarcza dość energii, by działała nawet dwa lata.
Myszka nie ma żadnych dodatkowych przycisków, a jej sensor pracuje w stałej rozdzielczości 1000DPI. Jej dużym atutem jest też niemal bezgłośne działanie – ciche klikanie, przewijanie i przesuwanie.


Uniwersalna myszka do 250 zł: Logitech G305 Lightspeed
Myszka komputerowa Logitech G305 Lightspeed powstała głównie z myślą o graczach, ale ze względu na klasyczny kształt i bezprzewodowe połączenie sprawdzi się równie dobrze w pracy biurowej. Gryzoń jest bardzo lekki – waży zaledwie 99 gramów – ma 6 programowalnych przycisków, z czego dwa (prawy i lewy przycisk) mają mechaniczny system naciągu, który redukuje siłę potrzebną do kliknięcia. Czujnik HERO pozwala bardzo precyzyjnie prowadzić kursor po ekranie, a zakres czułości wynosi od 200 do 12 000 DPI. Logitech G305 Lightspeed to po prostu świetny stosunek ceny do możliwości.


Biurowa myszka do 250 zł: Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse
Dobrze działający na każdej powierzchni sensor BlueTrack, bezprzewodowa łączność 2.4GHz oraz przewijanie góra-dół i lewo-prawo, to cechy jakimi może pochwalić się ta mysz komputerowa. Największym atutem modelu Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse jest jednak jeszcze coś innego.
To zgodnie z nazwą ergonomiczna konstrukcja. Dzięki niej dłoń, nadgarstek i przedramię, są ułożone naturalnie, nie dochodzi do zwiększonego nacisku ani napinania mięśni. Jeśli więc cierpisz z powodu długiej pracy przed komputerem, to jest to szansa na dobrą zmianę.


Gamingowa myszka do 300 zł: Razer Basilisk X HyperSpeed
Razer Basilisk X HyperSpeed to bezprzewodowa myszka gamingowa z dwiema technologiami łączności: Razer HyperSpeed lub Bluetooth. Ta pierwsza gwarantuje niskie opóźnienia, z kolei druga wydłuża żywotność akumulatora – graj tak, jak ci wygodnie. Sensor optyczny 5G Razer o maksymalnej rozdzielczości 16 000 DPI to niebywała precyzja i rejestrowanie nawet najdrobniejszych ruchów gryzonia, co docenią wszyscy miłośnicy strzelanek. Dołóżmy do tego mechaniczne przyciski z wytrzymałością do 50 mln kliknięć, 6 programowalnych przycisków i możliwość ustawienia 5 niestandardowych poziomów DPI. W budżecie do 300 złotych na próżno szukać lepszej propozycji.


Biurowa myszka do 400 zł: Logitech MX Anywhere 3
Najnowsza odsłona jednej z najlepszych myszek biurowych od Logitech: Anywhere 3. To ultrakompaktowy gryzoń, który działa precyzyjnie niezależnie od powierzchni, dzięki czemu można jej używać dosłownie wszędzie. Świetnie leży w dłoni, a chwyt poprawiają silikonowe wstawki po bokach myszki. Akumulator naładowany do pełna pozwala na 70 dni pracy, ale mamy też opcję szybkiego ładowania – 1 minuta to kolejne 3 godziny pracy. Kosztuje niemało, bo 399 zł, ale jest to z pewnością jedna z najwygodniejszych i najbardziej wszechstronnych myszy biurowych.
Gamingowa myszka do 350 zł: SteelSeries Rival 600
Najlepsza myszka dla gracza? SteelSeries Rival 600 przez wielu jest tak nazywana. Ci, którzy tak o niej mówią, mają ku temu dobre powody. Wyróżniają ją dwa sensory – zapewniające precyzję działania i możliwość konfiguracji LODu. Do tego trwałe i szybkie przełączniki, wygodnie rozmieszczone dodatkowe przyciski oraz system regulacji wagi.
W zależności od osobistych preferencji, gryzoń może ważyć 96 gramów, albo też do 129 gramów. Olbrzymie wrażenie robi również wielostrefowe podświetlenie RGB.


Najlepsza myszka komputerowa: Logitech G502 Lightspeed
Jaka myszka bezprzewodowa do gier szczególnie zasługuje na uwagę? To zdecydowanie Logitech G502 Lightspeed. Ma na pokładzie jeden z najbardziej precyzyjnych sensorów na rynku: HERO 16K. Superszybką reakcję, pomimo braku przewodu, zapewnia natomiast technologia Lightspeed.
Dodajmy do tego 11 programowalnych przycisków, dobrze przemyślaną konstrukcję, system regulacji wagi (o 16 gramów), mechaniczne przełączniki o żywotności do 50 milionów kliknięć oraz wielokolorowe podświetlenie. Otrzymujemy mocną kandydatkę do tytułu najlepsza myszka na świecie.
Popularne myszki komputerowe w Komputronik.pl
Może Cię zainteresować:


Najnowsze


Jaki prezent dla dziecka do 50 zł wybrać?


Jaki iPad wybrać? Który tablet Apple kupić?


Jaki telewizor 4K wybrać? Ranking telewizorów


Jaki tablet na Komunię wybrać? Ranking modeli


Jaki smartwatch z NFC? Zegarki, którymi można płacić w Polsce


Jakie słuchawki bezprzewodowe nauszne wybrać? Ranking


Monitor dla ucznia i studenta – jaki monitor do nauki wybrać?


Jaki smartfon do 2500 złotych? Ranking 2023

