Ranking myszek komputerowych. Polecane myszki do komputera

Dobra myszka komputerowa– co to tak właściwie znaczy? To zależy czego tak naprawdę szukasz. Inne modele polecilibyśmy miłośnikom gier, a inne osobom pracującym w biurach. Jednym i drugim wskazalibyśmy też inne cechy, na jakie należy zwracać uwagę.

Aby pomóc wam odnaleźć odpowiedniego gryzonia, przygotowaliśmy ten ranking myszek bezprzewodowych i przewodowych – dla graczy, profesjonalistów, pracowników biurowych i niedzielnych użytkowników.

Popularne myszki komputerowe w Komputronik.pl

Jak wybrać myszkę komputerową? Najważniejsze cechy

Poszukiwanie idealnej myszki najlepiej zacząć od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Oto najważniejsze z nich.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Zarówno myszki przewodowe, jak i te bezprzewodowe mają swoje plusy i minusy. Wybór pomiędzy nimi zależy tak naprawdę wyłącznie od osobistych preferencji i budżetu.

 • Myszka przewodowa zapewnia szybkie i niezawodne połączenie z komputerem, a do tego nie wymaga wymiany baterii lub ładowania wewnętrznego akumulatora. Jej jedynym istotnym minusem jest to, że „kabelek” może ograniczać swobodę użytkowania.
 • Myszka bezprzewodowa nie ogranicza ruchów, a do tego jest wygodniejsza w transporcie. Decydując się na nią trzeba jednak pamiętać o tym, by nie zabrakło jej energii w odpowiednim momencie. W przypadku modeli dla graczy, gdzie błyskawiczna reakcja jest istotna, trzeba też liczyć się ze znacznie wyższą ceną.

Ile przycisków?

Liczba przycisków to kolejna cecha uzależniona od zastosowania. Jeżeli szukamy myszki na co dzień, nie będą nam potrzebne dodatkowe przyciski. Można zdecydować się na model z dwoma przyciskami pod kciukiem – na przykład na potrzeby funkcji „wstecz” i „dalej”.

Dodatkowe przyciski bez wątpienia docenią jednak gracze i profesjonaliści (np. graficy i projektanci).

Przyda im się przycisk zmiany DPI – najczęściej umiejscowiony pod „scrollem”, a także przyciski pod kciukiem do dowolnego zaprogramowania funkcji. Może ich być od kilku do kilkunastu, a to przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom gier MOBA i MMORPG.

Co to znaczy „ergonomiczna myszka”?

Dla osób, które z myszki korzystają po kilka godzin dziennie, ważne jest też, by była ona wygodna. Jej rozmiar powinien być dostosowany do wielkości dłoni, a kształt – do typu chwytu.

Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że większość modeli jest dostosowana do prawej dłoni, ale dla osób leworęcznych coraz częściej przygotowywane są urządzenia o uniwersalnej konstrukcji.

Popularność zyskują również myszki pionowe. Zapewniają bardziej naturalne ułożenie dłoni i minimalizują w ten sposób ryzyko występowania bólu po wielogodzinnej pracy.

Przykładami takich urządzeń są Logitech MX Vertical, CA Office Vertigo CA-1040 oraz Trust Verto.

Jaka myszka do jakiego zastosowania?

Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze myszki, brzmi: do czego będziemy jej używać. Coś, co odgrywa duże znaczenie w grach, może być w ogóle  nieistotne w pracy biurowej. I na odwrót. A zatem:

Jaka myszka dla gracza?

Przede wszystkim wyposażona w precyzyjny sensor, najlepiej pozwalający na pracę w rozdzielczości powyżej 4000DPI. Dobrze też, gdy umożliwia błyskawiczną zmianę czułości, za pomocą przycisku lub przycisków pod kółkiem przewijania. Dodatkowe przyciski pod kciukiem również się przydadzą.

W strzelankach wystarczą dwa, ale w grach MMO lepiej gdy jest ich więcej. Przełączniki o szybkim czasie reakcji i dużej żywotności to kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku modelu bezprzewodowego istotne będzie raportowanie, które tak jak w myszkach przewodowych powinno wynosić 1000Hz.

Popularne myszki gamingowe w Komputronik.pl

Jaka myszka do biura?

Dodatkowe przyciski mogą się przydać, ale nie są wymagane w myszce do biura. Podobnie mało istotna jest wysoka rozdzielczość pracy sensora. Ważniejsze jest, by ten działał po prostu dobrze. Bardzo duże znaczenie ma natomiast ergonomiczna konstrukcja, szczególnie gdy przed monitorem w biurze spędzamy do siedmiu godzin każdego dnia.

Dobrym wyborem będzie model bezprzewodowy, pozwalający na zachowanie porządku na biurku. Warto zwrócić uwagę, by czas pracy na jednym zestawie baterii był relatywnie długi, np.: 6 miesięcy.

Jaka myszka dla grafika?

W przypadku myszek dla grafików i projektantów, ponownie niezwykle istotna jest precyzja działania. Warto więc zwrócić uwagę na jak najszerszy zakres i wygodną regulację rozdzielczości. Ergonomiczna konstrukcja odgrywa ważną rolę, podobnie jak dodatkowe przyciski, które mogą aktywować określone funkcje w programach graficznych.

Najlepiej więc przy takim zastosowaniu zdecydować się na dobrą myszkę biurową z górnej półki lub gryzonia przeznaczonego do gier. To, czy wybierzemy model przewodowy czy bezprzewodowy, jest już kwestią osobistych preferencji.

Jaka myszka do laptopa?

Touchpad sprawdza się gdy pracujemy z laptopem na kolanach, ale myszka zapewnia lepszą wygodę przy biurku. Jeżeli ma być towarzyszką dla naszego laptopa, to ważne jest  by była mobilna. Należy więc zwrócić uwagę na wymiary (najlepiej gdy jest smukła i względnie płaska) i wagę (np.: poniżej 100 gramów).

W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na model bezprzewodowy z sensorem dobrze działającym na różnych powierzchniach. To poprawi komfort pracy poza biurkiem. Dodatkowe przyciski natomiast są zbędne.

Ranking myszek komputerowych – oto polecane modele

Jaka myszka do komputera będzie dziś najlepszym wyborem? Oto 10 modeli godnych polecenia:

 • California Access Caracal CA-1031HQ – uniwersalna myszka do 100 zł
 • HyperX Pulsefire Core – gamingowa myszka do 150 zł
 • Microsoft Classic IntelliMouse – biurowa myszka do 200 zł
 • Logitech M330 Silent Plus – mobilna myszka do 200 zł
 • Dream Machines DM1 FPS – uniwersalna myszka do 250 zł
 • Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse – biurowa myszka do 250 zł
 • Razer Basilisk – gamingowa myszka do 300 zł
 • Logitech MX Master 2S – biurowa myszka do 350 zł
 • SteelSeries Rival 600 – gamingowa myszka do 350 zł
 • Logitech G502 Lightspeed – najlepsza myszka powyżej 500 zł

California Access Caracal CA-1031HQ – uniwersalna myszka do 100 zł

ranking myszek

Mając do dyspozycji 100 złotych, najlepiej wybrać myszkę uniwersalną. O niezbyt wymyślnym kształcie, dobrą zarówno na co dzień, jak i do gier. Takim właśnie modelem jest California Access Caracal CA-1031HQ z siedmioma przyciskami i sensorem działającym w rozdzielczości od 1200 do 3200DPI.

Waży nieco ponad 100 gramów. Łączy się z komputerem za pośrednictwem przewodu USB, którego długość wynosi 180cm. Nie jest to pod żadnym względem gryzoń wybitny, ale to w uniwersalności tkwi jego największa siła.


HyperX Pulsefire Core – gamingowa myszka do 150 zł

ranking myszek

Jesteś graczem i zastanawiasz się, jaka myszka do 150 zł będzie dla ciebie najlepsza? Koniecznie zerknij na HyperX Pulsefire Core. Jej sercem jest przyzwoity sensor PAW3327, pozwalający na ustawienie rozdzielczości w zakresie 800-6200DPI i cechujący się śledzeniem do 220IPS.

Zapewnia więc szybkość i precyzję, jakiej oczekuje się podczas dynamicznej rozgrywki. Producent oddał tu do dyspozycji główne przyciski wytrzymujące 20 milionów kliknięć, dwa klawisze do zmiany czułości i kolejne dwa do swobodnego zaprogramowania.


Microsoft Classic IntelliMouse – biurowa myszka do 200 zł

ranking myszek

Jaka myszka do 200 zł sprawdzi się w zastosowaniach biurowych i domowych? Szczególnie interesujący jest model Microsoft Classic IntelliMouse. Ma ergonomiczny kształt dostosowany do prawej dłoni, oraz elementy o długiej żywotności. Sensor BlueTrack zapewnia precyzyjne działanie na dowolnej powierzchni: od drewna, przez szkło, po materiał.

Podczas pracy z dokumentami, arkuszami i przeglądania Internetu, bez trudu zrobisz też użytek z dwóch dodatkowych przycisków i kółka umożliwiającego przewijanie w pionie lub w poziomie.


Logitech M330 Silent Plus – mobilna myszka do 200 zł

ranking myszek

Szukasz myszki do laptopa? Lekkiej, drobnej i bezprzewodowej? Mamy coś, co może cię zainteresować. Logitech M330 Silent Plus waży tylko 91 gramów, zajmuje niewiele miejsca i łączy się z komputerem za pomocą fal radiowych. Co warto podkreślić, jeden „paluszek” dostarcza dość energii, by działała nawet dwa lata.

Myszka nie ma żadnych dodatkowych przycisków, a jej sensor pracuje w stałej rozdzielczości 1000DPI. Jej dużym atutem jest też niemal bezgłośne działanie – ciche klikanie, przewijanie i przesuwanie.


Dream Machines DM1 FPS – uniwersalna myszka do 250 zł

ranking myszek komputerowych

Dream Machines DM1 FPS to myszka stworzona z myślą o graczach, a przede wszystkim – miłośnikach pierwszoosobowych strzelanek. Świadczą o tym najlepiej genialny sensor PMW3389, czułość sięgająca 16.000DPI i zapewniające błyskawiczną reakcję przyciski Huano.

Prosta konstrukcja sprawia, że gryzoń ten doskonale sprawdza się też na co dzień, w innych zastosowaniach niż gry. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na nieprzeciętnie elastyczny przewód, który prawie nie ogranicza ruchów.


Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse – biurowa myszka do 250 zł

ranking myszek do komputera

Dobrze działający na każdej powierzchni sensor BlueTrack, bezprzewodowa łączność 2.4GHz oraz przewijanie góra-dół i lewo-prawo, to cechy jakimi może pochwalić się ta mysz komputerowa. Największym atutem modelu Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse jest jednak jeszcze coś innego.

To zgodnie z nazwą ergonomiczna konstrukcja. Dzięki niej dłoń, nadgarstek i przedramię, są ułożone naturalnie, nie dochodzi do zwiększonego nacisku ani napinania mięśni. Jeśli więc cierpisz z powodu długiej pracy przed komputerem, to jest to szansa na dobrą zmianę.


Razer Basilisk – gamingowa myszka do 300 zł

ranking myszek komputerowych

Wraz z modelem Razer Basilisk przechodzimy na wyższy poziom myszek gamingowych. Ergonomiczny kształt zapewnia komfortowe użytkowanie. Mechaniczne przełączniki szybki czas reakcji i trwałość na poziomie 50 milionów kliknięć. Autorski sensor o czułości 16.000DPI pierwszorzędną precyzję.

Rozdzielczość można oczywiście dostosowywać w locie, podobnie jak – co nietypowe – opór „scrolla” (od spodu myszki). Osiem programowalnym przycisków i efektowne podświetlenie Chroma, stanowią dopełnienie funkcjonalności.


Logitech MX Master 2S – biurowa myszka do 350 zł

ranking myszek bezprzewodowych

Nasza kolejna propozycja – Logitech MX Master 2S – to dobra myszka dla grafika i każdego innego profesjonalisty. To jeden z najwygodniejszych i najbardziej zaawansowanych modeli spoza grupy gamingowych. Ma ergonomiczny kształt z podpórką pod kciuk. Dzięki technologii Flow umożliwia wygodną pracę na dwóch komputerach naraz.

Oferuje przewijanie klik-klik i błyskawiczne, a do tego zapewnia nienaganną precyzję niezależnie od typu powierzchni. Akumulator zapewni nam ponad 70 dni działania, a w nagłym przypadku pełny dzień po zaledwie 3-minutowym ładowaniu.


SteelSeries Rival 600 – gamingowa myszka do 350 zł

polecane myszki komputerowe

Najlepsza myszka dla gracza? SteelSeries Rival 600 przez wielu jest tak nazywana. Ci, którzy tak o niej mówią, mają ku temu dobre powody. Wyróżniają ją dwa sensory – zapewniające precyzję działania i możliwość konfiguracji LODu. Do tego trwałe i szybkie przełączniki, wygodnie rozmieszczone dodatkowe przyciski oraz system regulacji wagi.

W zależności od osobistych preferencji, gryzoń może ważyć 96 gramów, albo też do 129 gramów. Olbrzymie wrażenie robi również wielostrefowe podświetlenie RGB.


Logitech G502 Lightspeed – najlepsza myszka powyżej 500 zł

ranking myszek

Jaka myszka bezprzewodowa do gier szczególnie zasługuje na uwagę? To zdecydowanie Logitech G502 Lightspeed. Ma na pokładzie jeden z najbardziej precyzyjnych sensorów na rynku: HERO 16K. Superszybką reakcję, pomimo braku przewodu, zapewnia natomiast technologia Lightspeed.

Dodajmy do tego 11 programowalnych przycisków, dobrze przemyślaną konstrukcję, system regulacji wagi (o 16 gramów), mechaniczne przełączniki o żywotności do 50 milionów kliknięć oraz wielokolorowe podświetlenie. Otrzymujemy mocną kandydatkę do tytułu najlepsza myszka na świecie.


Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.