Ranking myszek komputerowych. Polecane myszki do komputera

Dobra myszka komputerowa – co to tak właściwie znaczy? To zależy czego tak naprawdę szukasz. Inne modele polecilibyśmy miłośnikom gier, a inne osobom pracującym w biurach. Jednym i drugim wskazalibyśmy też inne cechy, na jakie należy zwracać uwagę.

Aby pomóc wam odnaleźć odpowiedniego gryzonia, przygotowaliśmy ten ranking myszek bezprzewodowych i przewodowych – dla graczy, profesjonalistów, pracowników biurowych i niedzielnych użytkowników.

Jak wybrać myszkę komputerową? Najważniejsze cechy

Poszukiwanie idealnej myszki najlepiej zacząć od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Oto najważniejsze z nich.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Zarówno myszki przewodowe, jak i te bezprzewodowe mają swoje plusy i minusy. Wybór pomiędzy nimi zależy tak naprawdę wyłącznie od osobistych preferencji i budżetu.

  • Myszka przewodowa zapewnia szybkie i niezawodne połączenie z komputerem, a do tego nie wymaga wymiany baterii lub ładowania wewnętrznego akumulatora. Jej jedynym istotnym minusem jest to, że „kabelek” może ograniczać swobodę użytkowania.
  • Myszka bezprzewodowa nie ogranicza ruchów, a do tego jest wygodniejsza w transporcie. Decydując się na nią trzeba jednak pamiętać o tym, by nie zabrakło jej energii w odpowiednim momencie. W przypadku modeli dla graczy, gdzie błyskawiczna reakcja jest istotna, trzeba też liczyć się ze znacznie wyższą ceną.

Ile przycisków?

Liczba przycisków to kolejna cecha uzależniona od zastosowania. Jeżeli szukamy myszki na co dzień, nie będą nam potrzebne dodatkowe przyciski. Można zdecydować się na model z dwoma przyciskami pod kciukiem – na przykład na potrzeby funkcji „wstecz” i „dalej”.

Dodatkowe przyciski bez wątpienia docenią jednak gracze i profesjonaliści (np. graficy i projektanci).

Przyda im się przycisk zmiany DPI – najczęściej umiejscowiony pod „scrollem”, a także przyciski pod kciukiem do dowolnego zaprogramowania funkcji. Może ich być od kilku do kilkunastu, a to przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom gier MOBA i MMORPG.

Co to znaczy „ergonomiczna myszka”?

Dla osób, które z myszki korzystają po kilka godzin dziennie, ważne jest też, by była ona wygodna. Jej rozmiar powinien być dostosowany do wielkości dłoni, a kształt – do typu chwytu.

Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że większość modeli jest dostosowana do prawej dłoni, ale dla osób leworęcznych coraz częściej przygotowywane są urządzenia o uniwersalnej konstrukcji.

Popularność zyskują również myszki pionowe. Zapewniają bardziej naturalne ułożenie dłoni i minimalizują w ten sposób ryzyko występowania bólu po wielogodzinnej pracy.

Przykładami takich urządzeń są Logitech MX Vertical, CA Office Vertigo CA-1040oraz Trust Verto.

Jaka myszka do jakiego zastosowania?

Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze myszki, brzmi: do czego będziemy jej używać. Coś, co odgrywa duże znaczenie w grach, może być w ogóle nieistotne w pracy biurowej. I na odwrót. A zatem:

Jaka myszka dla gracza?

Przede wszystkim wyposażona w precyzyjny sensor, najlepiej pozwalający na pracę w rozdzielczości powyżej 4000DPI. Dobrze też, gdy umożliwia błyskawiczną zmianę czułości, za pomocą przycisku lub przycisków pod kółkiem przewijania. Dodatkowe przyciski pod kciukiem również się przydadzą.

W strzelankach wystarczą dwa, ale w grach MMO lepiej gdy jest ich więcej. Przełączniki o szybkim czasie reakcji i dużej żywotności to kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku modelu bezprzewodowego istotne będzie raportowanie, które tak jak w myszkach przewodowych powinno wynosić 1000Hz.

Popularne myszki gamingowe w Komputronik.pl:


Jaka myszka do biura?

Dodatkowe przyciski mogą się przydać, ale nie są wymagane w myszce do biura. Podobnie mało istotna jest wysoka rozdzielczość pracy sensora. Ważniejsze jest, by ten działał po prostu dobrze. Bardzo duże znaczenie ma natomiast ergonomiczna konstrukcja, szczególnie gdy przed monitorem w biurze spędzamy do siedmiu godzin każdego dnia.

Dobrym wyborem będzie model bezprzewodowy, pozwalający na zachowanie porządku na biurku. Warto zwrócić uwagę, by czas pracy na jednym zestawie baterii był relatywnie długi, np.: 6 miesięcy.

Jaka myszka dla grafika?

W przypadku myszek dla grafików i projektantów, ponownie niezwykle istotna jest precyzja działania. Warto więc zwrócić uwagę na jak najszerszy zakres i wygodną regulację rozdzielczości. Ergonomiczna konstrukcja odgrywa ważną rolę, podobnie jak dodatkowe przyciski, które mogą aktywować określone funkcje w programach graficznych.

Najlepiej więc przy takim zastosowaniu zdecydować się na dobrą myszkę biurową z górnej półki lub gryzonia przeznaczonego do gier. To, czy wybierzemy model przewodowy czy bezprzewodowy, jest już kwestią osobistych preferencji.

Jaka myszka do laptopa?

Touchpad sprawdza się gdy pracujemy z laptopem na kolanach, ale myszka zapewnia lepszą wygodę przy biurku. Jeżeli ma być towarzyszką dla naszego laptopa, to ważne jest by była mobilna. Należy więc zwrócić uwagę na wymiary (najlepiej gdy jest smukła i względnie płaska) i wagę (np.: poniżej 100 gramów).

W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na model bezprzewodowy z sensorem dobrze działającym na różnych powierzchniach. To poprawi komfort pracy poza biurkiem. Dodatkowe przyciski natomiast są zbędne.

Ranking myszek komputerowych – oto polecane modele

Jaka myszka do komputera będzie dziś najlepszym wyborem? Oto 10 modeli godnych polecenia:
Zobacz inne myszki California AccessPopularne myszki komputerowe w Komputronik.pl

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.7/5 (19 głosów)

Czytaj więcej