Ranking monitorów – najlepsze monitory w 2024 roku

ranking monitorów

Monitor to nieodłączne akcesorium do komputerów PC. Mimo iż żyjemy w erze laptopów, to dla bardziej wymagających użytkowników komputer stacjonarny to must have. Mowa nie tylko o graczach, ale również grafikach czy osobach, które pracują z filmami lub obróbką zdjęć. Dlatego też warto zwrócić uwagę na monitory, które będą jak najwierniej odwzorowywać obraz – bo dobry komputer to nie wszystko, szczególnie dla profesjonalisty. Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor wybrać, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Podpowiadamy w nim na co zwrócić uwagę przed zakupem monitora. Co więcej, przygotowaliśmy dla Was ranking monitorów, w którym niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Jest w nim między innymi monitor do grania, monitor do biura, a także monitor domowy, czyli taki najbardziej uniwersalny.

Rodzajów monitorów jest wiele, ale ważne jest to, by dobrać go do swoich potrzeb. Z nami na pewno dokonacie dobrego wyboru. Zachęcamy także do przeczytania naszego poradnika Jaki monitor wybrać, w którym poruszamy praktyczne kwestie, dotyczące tych urządzeń.


Polecane monitory w sklepie


Najlepsze monitory – ranking 2024Jaki monitor do komputera wybrać?

To zależy. To najbardziej słuszna, a jednocześnie najmniej oczekiwana odpowiedź. Trzeba jednak wiedzieć, że ilu użytkowników, tyle potrzeb i oczekiwań związanych z monitorem. Na rynku kupić można między innymi monitor do grania, monitor do biura czy monitor do domu. Inny będzie monitor dla grafika, a inny monitor do filmów.

Rozważając zakup monitora należy zwrócić uwagę na:

  • Rozdzielczość ekranu – Full HD to obecnie minimum. Lepsze monitory mogą pochwalić się rozdzielczością QHD oraz 4K UHD. Obraz jest wówczas wyraźniejszy, a na ekranie wyświetlana jest większa ilość treści.
  • Przekątna ekranu – standard to 24 cale. Do większości zastosowań dobrze sprawdzi się także przekątna o długość 27 cali. Większe monitory służą raczej do specjalistycznych zastosowań.
  • Rodzaj matrycy – TN, VA, IPS, OLED. Pierwszy i drugi typ stosowany jest w tańszych modelach, a dwa ostatnie w lepszych. Zdecydowanie najlepszą jakość obrazu oferuje OLED, ale za monitory z tego typu matrycą trzeba zapłacić nieco więcej niż za inne.
  • Ergonomia – niektóre modele oferują duży zakres regulacji położenia ekranu, a inne mniejszy. Na szczególną uwagę zasługują monitory z pivotem, czyli takie, których ekran można obrócić o 90 stopni do pozycji pionowej.
  • Rodzaj złącz – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne jest złącze HDMI. Użytkownicy komputerów Mac powinni rozglądać się za monitorem z portem Thunderbolt 3 lub 4.

 

Monitory zakrzywione do komputera

Największą zaletą monitorów z zakrzywionym ekranem jest efekt zanurzenia się w obrazie (tak zwana immersja). Ważna jest także minimalizacja refleksów świetlnych oraz rozszerzone pole widzenia. Takie monitory dobrze sprawdzą się w przypadku stanowisk wieloekranowych dla graczy oraz w pracy, gdy trzeba skupić się na wyświetlanych treściach. Należy pamiętać, że przed tego typu monitorem należy siedzieć blisko ekranu i najlepiej, gdy korzysta z niego jedna osoba.

Monitory z pivotem do komputera

Funkcja pivot to w skrócie możliwość obrotu ekranu o 90 stopni do orientacji pionowej (krótszy bok położony jest równolegle do blatu biurka). Możliwość takiego ustawienia przyda się przede wszystkim w pracy, ponieważ układ portretowy pozwala między innymi na wyświetlenie całej strony edytora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego. Przyda się zatem w pracy redaktora, analityka czy programisty. Świetnie sprawdzi się także wśród osób, które zajmują się obróbką pionowych filmów i zdjęć.

Monitory 4K Ultra HD

Monitory o rozdzielczości 4K UHD, czyli na przykład 3180 na 2160 pikseli to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Wysoka rozdzielczość to między innymi szczegółowy obraz oraz duża przestrzeń robocza. Taki monitor sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu. Z monitorów 4K często korzystają gracze oraz miłośnicy oglądania filmów czy seriali. Duża rozdzielczość pozwala także na zastosowanie większych matryc, na przykład 32 cale czy nawet więcej, bez uszczerbku na dobrej jakości obrazu.

Monitory Full HD

Wciąż popularna rozdzielczość, ze względu na stosunkowo niską cenę i dobrą jakość obrazu. Monitory o rozdzielczości Full HD sprawdzą się we wszystkich zastosowaniach, o ile nie macie wygórowanych oczekiwań. Rozdzielczość Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli dobrze poradzi sobie w przypadku pracy biurowej, oglądania filmów, gier komputerowych oraz codziennych czynności takich jak chociażby przeglądanie Internetu.

Monitory domowe i biurowe

Monitory domowe i biurowe to niezwykle szeroka kategoria. To jaki monitor do domu lub do biura wybrać zależy od celów, do których wykorzystywany jest komputer. Jedni będą zadowoleni z monitora Full HD, a inni będą potrzebować rozdzielczość 4K UHD. Trudno tutaj także wskazać optymalną wielkość ekranu. Przy Full HD nie warto przekraczać 24 cali, a rozdzielczość 4K UHD pozwala na szczegółowy obraz na znacznie większej powierzchni wyświetlacza.

Jaki monitor wybrać?

Wspominaliśmy już, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybierając monitor do grania, monitor do biura czy monitor domowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wspomniane przez nas aspekty, takie jak rozdzielczość i przekątna ekranu, rodzaj matrycy, rodzaj złącz oraz możliwości związane z ergonomią pracy. Warto także szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją monitorów, które znalazły się w naszym rankingu monitorów. Z pewnością znajdziecie w nim model, który będzie odpowiadać Waszym wymaganiom.


Mogą Cię też zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej