Radio internetowe – co to jest? Jak słuchać?

04.05.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
 • Mogłoby się wydawać, że czasy radia są już za nami. Nic jednak bardziej mylnego, jeśli nie mamy na myśli klasycznych programów nadawanych w paśmie FM. Ich miejsce zajmuje radio internetowe, mające sporo atutów i wnoszące dużo świeżości do tego tematu.
 • Co to jest i na czym odbierać radio internetowe? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy, a do tego podpowiemy, co kupić i czego warto posłuchać.

Czym różni się radio internetowe od tradycyjnego radia FM?

Radio internetowe pozwala słuchać muzyki i programów publicystycznych dosłownie wszędzie, a nie tylko tam, gdzie docierają fale FM z nadajnika. Na wyciągnięcie ręki masz nie tylko stacje lokalne, ale też najróżniejsze „kanały” z całego świata. Co więcej, liczba stacji mogących nadawać swoje audycje jest nieograniczona, ponieważ nie ma określonego zakresu pasm, w którym trzeba się zmieścić.

Radio internetowe oznacza zatem większy wybór, większą swobodę i mniejsze ograniczenia.

Czy radio internetowe ma więc same plusy?

Mogłoby się tak wydawać, ale jest kilka „ale”. Po pierwsze: do ich odbioru potrzebujesz Internetu. Dla wielu z nas to nie problem, ale w przypadku seniorów czy nawet młodszych osób, niezaprzyjaźnionych z technologią może być inaczej. Dla nich też obsługa radia internetowego czasami może okazać się zbyt skomplikowana. Mimo to nie mamy wątpliwości, że…

Radio online to przyszłość

Radio w Internecie przeżywa renesans. Gdy wydawało się, że tradycyjne radio umiera, globalna sieć tchnęła w nie nowe życie. Najlepsze jest to, że w ten sposób możesz słuchać nie tylko stacji internetowych, które zostały utworzone w ostatnich latach, ale też tych tradycyjnych programów. Nadawcy, jak RMF FM czy Radio Zet, również udostępniają swoje audycje w taki sposób, pozwalając uwolnić się od ograniczeń pasma FM. Tak naprawdę w Internecie znajdziesz prawie wszystkie stacje nadające w Polsce.

Radio przez Internet często daje również wolność, bo spora część stacji udostępnia swoje audycje także w formie osobnych materiałów: podcastów.

W efekcie możesz słuchać radia na żywo – zgodnie z ramówką albo też samodzielnie ustalać tę ramówkę, słuchać tylko tego, co cię interesuje. Dokładnie wtedy, gdy masz na to ochotę.

Stacje internetowe często są również finansowane przez samych słuchaczy – w formie dobrowolnych datków najczęściej poprzez serwis Patronite.

A o tym, że społeczeństwo jest zainteresowane takimi projektami, najlepiej świadczą sukcesy zbiórek na niedawno powstałe Radio Nowy Świat i Radio 357.

radio internetowe

Na każde z nich tzw. patroni wpłacają łącznie ponad 660 tysięcy złotych miesięcznie.

radio internetowe

Jak słuchać radia internetowego? Co jest potrzebne do słuchania radia online?

Jak słuchać radia przez Internet? To dziecinnie proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer stacjonarny, laptop lub tablet z dostępem do Internetu. Wystarczy, że uruchomisz przeglądarkę i wpiszesz nazwę radia, by po chwili przejść na jego stronę i rozpocząć odtwarzanie.

A jak odbierać radio internetowe bez komputera? Doskonale nada się również radioodbiornik z dostępem do Internetu.

Taki sprzęt nie musi być przesadnie drogi, na co dowodem jest Lenco DIR-60BK. To jedno urządzenie pozwala odbierać radio internetowe, DAB+, jak i FM – wszystko pod ręką.

Jeśli liczysz na większą moc i stabilniejsze połączenie z siecią, to możesz trochę dopłacić i postawić na Hama DIR3200SBT. W tym przypadku otrzymujesz dodatkowo łączność Bluetooth i stację ładującą do telefonu.

A jakie radio internetowe kupić, gdy liczy się na większe możliwości i wyższą jakość?

Twoim wyborem może być wtedy na przykład wieża z dostępem do Internetu, taka jak Lenco MC-250BK. To godna rozważenia propozycja dla osób, które mają ograniczony budżet, a pragną mieć wszystko, czego potrzeba. Do konkretnego kina domowego lepszy będzie natomiast amplituner. Najlepiej taki jak Pioneer N-30AE-B, który z Internetem może łączyć się zarówno przez Wi-Fi, jak i przewodowo.

Radio internetowe na telefonie

Równie dobrze możesz w tym celu wykorzystać smartfona, a potrzebujesz tylko Internetu.

Możesz włączyć stację z poziomu przeglądarki albo też skorzystać z którejś z aplikacji. Niektóre radia mają własne, dedykowane programiki, ale możesz też skorzystać z aplikacji agregujących. Te ostatnie to na przykład:

 • TuneIn
 • Open.fm
 • Patronite Audio
 • RMF ON
 • Replaio
 • VRadio

Telefon pozwoli ci tak naprawdę odtwarzać radio internetowe także na innych urządzeniach.

Istnieje możliwość strumieniowania treści na dowolne urządzenie z Bluetooth. To może być na przykład głośnik przenośny, wieża czy soundbar bez dostępu do Internetu.

Głośniki bezprzewodowe Bluetooth

Na koniec ciekawostka: do odbioru radia internetowego może posłużyć ci także… samochód. Wystarczy, że ma na pokładzie system informacyjno-rozrywkowy Android Auto lub Apple Car Play. W starszych autach sprawdzi się także transmitter FM, na który można strumieniować dźwięk z telefonu.

Więcej w artykule Transmiter FM – co to jest? Jak działa? Który model wybrać?

Najpopularniejsze internetowe stacje radiowe

Dobrze, masz już odbiornik do radia internetowego, ale czego na nim słuchać? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, lista radiowych stacji online praktycznie się nie kończy, dlatego wybór może początkowo przytłaczać. Oto lista najciekawszych i najpopularniejszych stacji online w Polsce.

 • Radio Nowy Świat powstało w 2020 roku po aferze w Trójce i przejęło część dziennikarzy Polskiego Radia (w tym Wojciecha Manna). Trzon stacji stanowią audycje publicystyczne, ale nadawana jest również muzyka.
 • Radio 357 również zrzesza byłych dziennikarzy radiowej Trójki, w tym Piotra Stelmacha, Marcina Łukawskiego, Marka Niedźwiedzkiego i Kubę Strzyczkowskiego. Profil radia jest muzyczno-publicystyczny i utrzymany w duchu „starej trójki”.
 • Newonce to jedna z najpopularniejszych stacji, a jej dyrektorem kreatywnym jest Piotr Kędzierski. Audycje i wywiady przeplatane są z muzyką – przede wszystkim hip-hopową, ale też rockową i elektroniczną.
 • halo.radio zostało założone przez Jakuba Wątłego, a obecnie jego redaktorem naczelnym jest Mariusz Rokos. Rdzeniem ramówki są programy o tematyce społecznej i naukowej, a muzyka stanowi tylko dodatek.
 • weszlo.fm to darmowe radio internetowe stworzone specjalnie dla miłośników sportu, ze szczególnym uwzględnieniem piłki nożnej. Audycje pozwalają trzymać rękę na pulsie, jak i zaglądać za kulisy.
 • radiospacja jest projektem zrodzonym w dobie pandemii. Kilkudziesięciu redaktorów nadaje audycje z własnych domów, serwując słuchaczom ciekawostki oraz muzykę – głównie rockową, elektroniczną i alternatywną.
 • rockserwis.fm to internetowa stacja dla fanów rocka i metalu. Muzyka stoi tu na pierwszym miejscu, a autorskie programy są świetnym źródłem informacji.

Może Cię zainteresować
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł