Radio do kuchni – jaki model sprawdzi się najlepiej?

Radio to praktyczny i niedrogi sposób na umilenie sobie czasu w domu, pracy czy samochodzie. Wielu z nas od zawsze ma radio w kuchni i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Poranki są przyjemniejsze, a czas spędzony na gotowaniu upływa weselej. A jakie radia kuchenne sprawdzają się najlepiej? Na rynku jest mnóstwo modeli do wyboru i za niewielką kwotę można nabyć naprawdę fajny sprzęt. Podpowiadamy zatem, jakie jest najlepsze tanie radio do kuchni i na co konkretnie zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie.

Spis treści:


Zobacz radia kuchenne


Radio kuchenne – ranking












Radio kuchenne – czy warto?

Radio do kuchni niewątpliwie ma wiele zalet. Przede wszystkim ulubiona muzyka sprawia, że gotowanie lub sprzątanie staje się przyjemniejsze. Szczególnie kiedy nie lubimy pracować w kuchni. Przyjemna muzyka pomaga w tworzeniu miłej atmosfery w domu. Z kolei dostęp do wartościowych treści edukacyjnych w audycjach i podcastach jest rozwijający. A wiadomości pozwalają być na bieżąco z tym, co się dzieje w kraju i na świecie. Niewątpliwie jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie kuchni bez radia.

Jednak radio do kuchni ma również swoje wady. Przede wszystkim to dodatkowy przedmiot zajmujący miejsce w kuchni. Z kolei radio podblatowe jest na stałe w jednym miejscu i nie można dowolnie go przestawiać. Poza tym to kolejne źródło hałasu. Osoby wrażliwe na dźwięki mogą nie polubić się z włączonym przez cały dzień radiem w kuchni. A wilgoć, tłuszcz i inne zanieczyszczenia kuchenne mogą negatywnie wpłynąć na działanie i wygląd radia. Czyszczenie osadu z tłuszczu bywa katorgą, a w przypadku elektroniki warto zachować dużą ostrożność.

Jakie radio do kuchni wybrać?

Najlepsze radio to takie, które spełnia oczekiwania użytkownika. Przed zakupem zastanów się, gdzie chcesz je postawić i jakie konkretnie ma mieć funkcje. Poniżej podpowiadamy, na jakie cechy radia do kuchni warto zwrócić uwagę.

  • Wielkość – ma duże znaczenie, zwłaszcza w małej kuchni. Przed zakupem wybierz miejsce, w którym chcesz umieścić radio. Jedni postawią spore radio na stole, inni zechcą wcisnąć wąskie radio na parapecie. Warto wziąć pod uwagę modele podwieszane, oszczędzające miejsce.
  • Wygląd – materiał wykonania, styl, kolor obudowy. Radio powinno pasować do kuchni i ją wizualnie uzupełniać.
  • Montaż – do wyboru są radia stojące i wiszące. Wybór najlepszego modelu zależy od preferencji oraz dostępnego miejsca w kuchni.
  • Źródło zasilania – do kuchni najlepiej wybrać radio zasilane sieciowo. Nie trzeba wtedy martwić się o ciągłe wymienianie baterii lub ładowanie akumulatora. Modele bezprzewodowe nadają się wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia w wielu różnych miejscach, nie tylko w kuchni.
  • Odporność na warunki kuchenne – niewątpliwie warto wrócić uwagę na zabezpieczenie radia kuchennego. Poszukaj modelu odpornego na wilgoć, ze szczelną obudową i zamkniętą konstrukcją, którą łatwo czyścić. Rozważ też postawienie urządzenia z daleka od kuchenki i zlewu.
  • Timer – funkcja pomocna w kuchni podczas gotowania i pieczenia. Pozwala wygodnie kontrolować czas, więc spokojnie możesz zajmować się innymi czynnościami.
  • Wyświetlacz – nie każde radio go ma, ale w kuchni zdecydowanie sprawdzi się radio z czytelnym ekranem pokazującym godzinę. Najlepsze będą wyświetlacze podświetlane, widoczne nawet w nocy.
  • Sterowanie – z przycisków lub pokręteł możesz korzystać nawet mając mokre ręce. Upewnij się, że nie są za małe lub zbyt gęsto umieszczone. Z kolei seniorzy z pewnością docenią łatwą obsługę i duże przyciski.
  • Jakość dźwięku – dzisiejsze radia kuchenne mogą oferować naprawdę porządną jakość. Solidne głośniki zapewnią przyjemny i czysty dźwięk. Niektóre modele umożliwiają regulację tonów, aby dostosować dźwięk do własnych upodobań.
  • Funkcje radiowe – oprócz podstawowej funkcji FM/AM odbierającej stacje radiowe, można wybrać model wyposażony w DAB/DAB+, czyli radio cyfrowe. Masz wtedy dostęp do lepszego dźwięku i większej liczby stacji.
  • Bluetooth – umożliwia odtwarzanie muzyki z telefonu, tabletu lub innych urządzeń.
  • Wi-Fi – łącząc się z siecią, możesz słuchać stacji radiowych z całego świata. Możesz cieszyć się dostępem do ogromnej liczby serwisów muzycznych i podcastów.
  • Port USB – drobna funkcjonalność warta uwagi. Pozwala odtwarzać muzykę zapisaną na pamięci przenośnej. Takie radio może też pełnić funkcję stacji ładowania urządzeń mobilnych.
  • Dodatkowe wejścia – takie jak AUX lub mini jack 3.5 mm rozszerzają funkcjonalność radia, dostosowując je do konkretnych potrzeb użytkownika.

Rodzaje radioodbiorników do kuchni

Radia przeznaczone do kuchni mają kilka podstawowych cech, które znane są nam od lat. Przede wszystkim są proste, nieduże i często pełnią jeszcze funkcję zegara. Najlepsze tanie radio do kuchni z pewnością będzie dzielnie służyć domownikom każdego dnia Większość modeli może stać na stole lub parapecie, ale znajdziemy również radio do kuchni podwieszane, do zamontowania pod szafką. Zastanów się, które z nich lepiej spełni swoje zadanie.

Podwieszane radio do kuchni

Radio podblatowe to bardzo praktyczne rozwiązanie w małych kuchniach, gdzie nie ma za wiele miejsca na blatach. Pod szafką często znajdzie się trochę przestrzeni na radio, dlatego model podwieszany sprawdzi się idealnie. Montaż nie jest skomplikowany i można to zrobić samodzielnie. Co więcej, nie ma tu ryzyka przypadkowego strącenia radia. Jeżeli jest solidnie zamocowane, nie trzeba obawiać się o jego bezpieczeństwo nawet podczas porannego zamieszania w kuchni.

Takie radio bardzo uprzyjemni czas gotowania. Często wyświetla godzinę, łączy się z Bluetooth i ma funkcję zapamiętywania ulubionych stacji. Warto wybrać model wyposażony w timer, który bardzo przyda się podczas gotowania.

Małe radio do kuchni

Jeżeli montaż radia pod szafką nie wchodzi w grę, możesz kupić niewielki model stojący. Takie radio zazwyczaj jest tańsze, ma więcej funkcji, można je ustawić w dowolnym miejscu i jest łatwe w przenoszeniu. Masz też więcej modeli do wyboru, więc możesz dopasować radio do wystroju mieszkania. W nowoczesnej kuchni idealne będzie eleganckie, chromowane radio. Wystrój retro podkreśli drewniane radio stylizowane na stare. Z kolei fani barwnych wnętrz z pewnością wybiorą kolorowe radio z ciekawym podświetleniem.

Niewielkie radyjko łatwiej wyczyścić z kuchennych osadów i zachlapań. Warto rozglądać się za modelami odpornymi na wilgoć i tłuszcz.


Polecane radioodbiorniki


Może Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej