Radio to praktyczny i niedrogi sposób na umilenie sobie czasu w domu, pracy czy samochodzie. Wielu z nas od zawsze ma radio w kuchni i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Poranki są przyjemniejsze, a czas spędzony na gotowaniu upływa weselej. A jakie radia kuchenne sprawdzają się najlepiej? Na rynku jest mnóstwo modeli do wyboru i za niewielką kwotę można nabyć naprawdę fajny sprzęt. Podpowiadamy zatem, jakie jest najlepsze tanie radio do kuchni i na co konkretnie zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie.
Spis treści:
- Radio kuchenne – ranking
- Radio kuchenne – czy warto?
- Jakie radio do kuchni wybrać?
- Rodzaje radioodbiorników do kuchni
Zobacz radia kuchenne
Radio kuchenne – ranking
- Adler AD 1198 – tanie radio do kuchni z Bluetooth
- Noveen PR750 – proste i funkcjonalne radio kuchenne
- Camry CR 1188 – radio do kuchni w stylu retro
- Blaupunkt KR14BT – radio do kuchni podwieszane
- Hama DR36SBT – dobre radio do kuchni z budzikiem
- Camry CR 1180 – radio do kuchni z WiFi
- JVC RD-E761 – stylowe radio do kuchni
- Philips TAR5505 – małe radio do kuchni z Bluetooth
- Hyundai PR100B – mobilne i proste radio do kuchni
- Hama DIR3510SCBTX – najlepsze radio do kuchni
Tanie radio do kuchni z Bluetooth: Adler AD 1198
Adler AD 1198 to bardzo małe radio do kuchni i nie tylko. Oferuje dobrą jakość dźwięku. Nadaje się na działkę, nad jezioro, sprawdzi się również w podróży. Łączy tradycyjne radio z nowoczesnymi rozwiązaniami. Pasma FM 87,5 – 108 MHz i funkcja RDS pozwalają na odbiór szerokiej gamy stacji, z dodatkowymi informacjami o programie, tytule i wykonawcy. Wbudowana antena teleskopowa ułatwia odbiór. W pamięci radia można zapisać do 20 ulubionych stacji radiowych. Mamy tu również moduł Bluetooth 5.0, który jest niewątpliwą zaletą. Radio połączy się ze smartfonem, umożliwiając bezprzewodowe przesyłanie muzyki. Podświetlany wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala pokazuje zegar, datę, stację i poziom naładowania baterii. Możesz dostosować jego wygląd, a do wyboru masz trzy poziomy podświetlenia i dwa style zegara.
Proste i funkcjonalne radio kuchenne: Noveen PR750
Noveen PR750 to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina dawne radia, często obecne w domach starszych członków rodziny. Jednak ten model jest wypełniony zdecydowanie nowszą technologią. Wysoka czułość odbiornika radiowego sprawia, że bez problemu można słuchać ulubionych audycji. Mamy tu aż trzy pasma radiowe: FM / MW / SW, które wspierane są przez antenę teleskopową. Nie można też narzekać na głośnik. Jakość dźwięku jest dobra i w pełni wystarcza do codziennego korzystania z urządzenia. Wygodna składana rączka do przenoszenia umożliwia pewne złapanie radia i bezpieczne przestawienie go w inne miejsce. Jednym z udogodnień wartych uwagi jest czytnik kart SD, dzięki któremu można odtwarzać zapisaną tam muzykę. Mamy również wejście USB oraz AUX IN. Na pochwałę zasługuje zasilanie sieciowe i bateryjne.
Radio do kuchni w stylu retro: Camry CR 1188
Camry CR 1188 to radio z duszą, które ucieszy oko wielbicieli stylu retro. Zadba nie tylko o muzykę, ale też będzie prawdziwą ozdobą. Elegancka obudowa w kolorze drewna pasuje do każdego pomieszczenia. To świetne uzupełnienie kuchni, sypialni lub gabinetu. Zasilanie sieciowe sprawia, że nie trzeba wymieniać baterii ani ładować urządzenia. Solidny przewód o długości 1,6 m wystarczy, aby ustawić urządzenie w dogodnym miejscu niedaleko gniazdka. Urządzenie umożliwia słuchanie radia FM/AM, a podświetlana skala ułatwia ustawianie stacji. Zaletą tego radia jest Bluetooth 5.0, dzięki któremu możesz słuchać swojej ulubionej playlisty prosto z telefonu. Do tego jest port USB pozwalający na odtwarzanie muzyki z pamięci przenośnej. Ten model ma dwa głośniki stereo, każdy po 5 W, a także wejście AUX.
Radio do kuchni podwieszane: Blaupunkt KR14BT
Blaupunkt KR14BT to świetne radio do kuchni, w której jest mało miejsca. Srebrna obudowa pasuje do każdej kuchni. Dzięki dołączonym do zestawu akcesoriom, ten model można zamontować pod szafką lub postawić na stole, co ułatwiają wbudowane, składane nóżki. Radio ma duży i czytelny wyświetlacz LCD z delikatnym podświetleniem LED. Dzięki wygodnej funkcji wyszukiwania i zapamiętywania stacji radiowych, cały proces wyboru częstotliwości jest intuicyjny i nie zajmuje wiele czasu. Urządzenie zapamiętuje do 20 stacji radiowych. Z kolei funkcja Bluetooth umożliwia odtwarzanie muzyki zapisanej na smartfonie. Oprócz tego radio oferuje zegar z funkcją alarmu (alarm radiem lub brzęczykiem), podwójny wyłącznik czasowy do pieczenia lub gotowania oraz automatyczne przyciemnianie wyświetlacza w nocy. Do podtrzymania ustawień urządzenia w czasie przenoszenia w inne miejsce lub przerwy w dostawie prądu, wystarczą dwie baterie AA.
Dobre radio do kuchni z budzikiem: Hama DR36SBT
Hama DR36SBT to małe radio, które oferuje dobry dźwięk stereo. Oprócz radia FM oferuje też DAB i DAB+. Świetnie wygląda zarówno w kuchni, jak i w sypialni. Zaokrąglona konstrukcja została wykończona przyjemną tkaniną. Kompaktowy rozmiar ułatwia ustawienie radia w pomieszczeniach, w których nie ma za wiele miejsca. Znajduje się tu przydatna funkcja stacji dokującej. Dzięki niej szybko naładujesz smartfona lub słuchawki przy pomocy kabla USB. Streamowanie muzyki umożliwia Bluetooth, więc radio odtworzy piosenki zapisane na telefonie. Ten model wyróżnia bardzo duży wyświetlacz wyposażony w najnowszą technologię, dzięki której mamy doskonałą czytelność pod różnymi kątami i w każdym świetle. W nocy wyświetlacz automatycznie zmniejsza jasność, więc nie przeszkadza podczas snu.
Radio do kuchni z WiFi: Camry CR 1180
Camry CR 1180 to radio internetowe do kuchni dla każdego. Bardzo proste w obsłudze, a jednocześnie oferujące wiele. Prosty i jednocześnie elegancki wygląd sprawia, że to urządzenie będzie pasować do każdego wnętrza. Umożliwia odbiór około 25 000 stacji z całego świata, więc fani słuchania radia z pewnością nie będą się nudzić. W pamięci urządzenia można zapisać do 250 ulubionych stacji radiowych online. Uwagę przykuwa 2,4-calowy kolorowy wyświetlacz pokazujący najważniejsze informacje i ułatwiający sterowanie radiem. Mamy tu oczywiście zegar wraz z podwójnym budzikiem, prognozę pogody i centrum multimedialne. Dodatkowym atutem jest gniazdo słuchawkowe. Do działania radia wymagane jest zasilanie sieciowe.
Stylowe radio do kuchni: JVC RD-E761
JVC RD-E761 to radio dla miłośników pięknych urządzeń i dobrej jakości dźwięku. To propozycja dla osób oczekujących wyższej jakości i mających dużo miejsca na ustawienie takiego sprzętu. Urządzenie wykonane jest z drewna połączonego z czarnymi elementami. Pasuje do każdego pomieszczenia. Znajdziesz tu tuner FM z automatycznym strojeniem, a także odtwarzacz CD i CD-R/RW, który docenią osoby wciąż mające kolekcję płyt CD. Możliwa jest tu konwersja audio CD na mp3, więc można zgrać muzykę z płyty do pliku, a potem słuchać na telefonie. Do tego oczywiście Bluetooth, wejście USB oraz mini jack 3.5 mm. Znajdziesz tu parę głośników o mocy 16 W, zainstalowanych po bokach urządzenia. Można również podłączyć zewnętrzne głośniki. Znajdziesz też equalizer, funkcję podbicia basów i pamięć ostatniego ustawienia głośności.
Małe radio do kuchni z Bluetooth: Philips TAR5505
Philips TAR5505 to bardzo ładne radio, wręcz idealne do kuchni. Obudowa jest z lekkiego drewna, a głośnik ukryty za eleganckim szarym materiałem. Ta niewielka konstrukcja pozwala na komfortowe słuchanie muzyki i wiadomości podczas gotowania. Oferuje przydatny minutnik kuchenny, który łatwo włączysz w opcjach urządzenia. Czytelny wyświetlacz pokazuje odliczanie, a kiedy nie korzystasz z minutnika, ponownie pojawia się zegar. Z przodu znajdują się potrzebne przyciski i pokrętło do regulacji głośności. Tuner DAB+ zapewnia wyraźny odbiór bez zakłóceń. W pamięci urządzenia można zapisać aż 20 ulubionych stacji. Co istotne, radio obsługuje zasilanie sieciowe oraz bateryjne. Na co dzień warto korzystać z gniazdka. Jednak kiedy jest ono potrzebne do czegoś innego, można na moment odłączyć radio i automatycznie przejdzie na działanie bezprzewodowe.
Mobilne i proste radio do kuchni: Hyundai PR100B
Hyundai PR100B to bardzo proste radio do kuchni, bez opcji dodatkowych. To klasyczny model FM/AM z wejściem AUX do podłączenia odtwarzacza MP3. Można też podłączyć słuchawki. To idealne radio dla osób, które nie chcą napakowanego funkcjami sprzętu. Pobiera zaledwie 1 W. Najlepiej je podłączyć do zasilania sieciowego, ale działa też na czterech bateriach R14. Zatem to bardzo uniwersalne radio, zarówno do postawienia w kuchni na stałe, jak i do zabrania ze sobą na wycieczkę. Sterowanie również jest maksymalnie uproszczone i nie powinno przysparzać żadnych problemów. Atrakcyjny wygląd retro przykuwa wzrok, więc urządzenie wyróżnia się w pomieszczeniu.
Najlepsze radio do kuchni: Hama DIR3510SCBTX
Hama DIR3510SCBTX to rozbudowane radio, które ma wszystko. Oferuje bezproblemowy odbiór zarówno sygnałów analogowych FM, jak i cyfrowych DAB i DAB+. Daje również dostęp do tysięcy internetowych stacji radiowych oraz konta Amazon Music. Oczywiście to nie koniec funkcjonalności tego urządzenia. Wyposażono je w odtwarzacz CD, więc zapomniana kolekcja płyt może otrzymać drugie życie. Jeżeli masz playlistę zapisaną na pendrive, bez problemu odtworzysz ją przez port USB. A dzięki Bluetooth posłuchasz ulubionych piosenek z telefonu oraz Spotify. Radio ma zintegrowany transmiter Bluetooth (TX), więc możesz słuchać muzyki również na innych urządzeniach z Bluetooth. Co więcej, mamy tu funkcję stacji dokującej, więc naładujesz telefon lub słuchawki przy pomocy kabla USB. Obsługa radia jest bardzo prosta i można nim sterować przy pomocy aplikacji mobilnej.
Radio kuchenne – czy warto?
Radio do kuchni niewątpliwie ma wiele zalet. Przede wszystkim ulubiona muzyka sprawia, że gotowanie lub sprzątanie staje się przyjemniejsze. Szczególnie kiedy nie lubimy pracować w kuchni. Przyjemna muzyka pomaga w tworzeniu miłej atmosfery w domu. Z kolei dostęp do wartościowych treści edukacyjnych w audycjach i podcastach jest rozwijający. A wiadomości pozwalają być na bieżąco z tym, co się dzieje w kraju i na świecie. Niewątpliwie jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie kuchni bez radia.
Jednak radio do kuchni ma również swoje wady. Przede wszystkim to dodatkowy przedmiot zajmujący miejsce w kuchni. Z kolei radio podblatowe jest na stałe w jednym miejscu i nie można dowolnie go przestawiać. Poza tym to kolejne źródło hałasu. Osoby wrażliwe na dźwięki mogą nie polubić się z włączonym przez cały dzień radiem w kuchni. A wilgoć, tłuszcz i inne zanieczyszczenia kuchenne mogą negatywnie wpłynąć na działanie i wygląd radia. Czyszczenie osadu z tłuszczu bywa katorgą, a w przypadku elektroniki warto zachować dużą ostrożność.
Jakie radio do kuchni wybrać?
Najlepsze radio to takie, które spełnia oczekiwania użytkownika. Przed zakupem zastanów się, gdzie chcesz je postawić i jakie konkretnie ma mieć funkcje. Poniżej podpowiadamy, na jakie cechy radia do kuchni warto zwrócić uwagę.
- Wielkość – ma duże znaczenie, zwłaszcza w małej kuchni. Przed zakupem wybierz miejsce, w którym chcesz umieścić radio. Jedni postawią spore radio na stole, inni zechcą wcisnąć wąskie radio na parapecie. Warto wziąć pod uwagę modele podwieszane, oszczędzające miejsce.
- Wygląd – materiał wykonania, styl, kolor obudowy. Radio powinno pasować do kuchni i ją wizualnie uzupełniać.
- Montaż – do wyboru są radia stojące i wiszące. Wybór najlepszego modelu zależy od preferencji oraz dostępnego miejsca w kuchni.
- Źródło zasilania – do kuchni najlepiej wybrać radio zasilane sieciowo. Nie trzeba wtedy martwić się o ciągłe wymienianie baterii lub ładowanie akumulatora. Modele bezprzewodowe nadają się wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia w wielu różnych miejscach, nie tylko w kuchni.
- Odporność na warunki kuchenne – niewątpliwie warto wrócić uwagę na zabezpieczenie radia kuchennego. Poszukaj modelu odpornego na wilgoć, ze szczelną obudową i zamkniętą konstrukcją, którą łatwo czyścić. Rozważ też postawienie urządzenia z daleka od kuchenki i zlewu.
- Timer – funkcja pomocna w kuchni podczas gotowania i pieczenia. Pozwala wygodnie kontrolować czas, więc spokojnie możesz zajmować się innymi czynnościami.
- Wyświetlacz – nie każde radio go ma, ale w kuchni zdecydowanie sprawdzi się radio z czytelnym ekranem pokazującym godzinę. Najlepsze będą wyświetlacze podświetlane, widoczne nawet w nocy.
- Sterowanie – z przycisków lub pokręteł możesz korzystać nawet mając mokre ręce. Upewnij się, że nie są za małe lub zbyt gęsto umieszczone. Z kolei seniorzy z pewnością docenią łatwą obsługę i duże przyciski.
- Jakość dźwięku – dzisiejsze radia kuchenne mogą oferować naprawdę porządną jakość. Solidne głośniki zapewnią przyjemny i czysty dźwięk. Niektóre modele umożliwiają regulację tonów, aby dostosować dźwięk do własnych upodobań.
- Funkcje radiowe – oprócz podstawowej funkcji FM/AM odbierającej stacje radiowe, można wybrać model wyposażony w DAB/DAB+, czyli radio cyfrowe. Masz wtedy dostęp do lepszego dźwięku i większej liczby stacji.
- Bluetooth – umożliwia odtwarzanie muzyki z telefonu, tabletu lub innych urządzeń.
- Wi-Fi – łącząc się z siecią, możesz słuchać stacji radiowych z całego świata. Możesz cieszyć się dostępem do ogromnej liczby serwisów muzycznych i podcastów.
- Port USB – drobna funkcjonalność warta uwagi. Pozwala odtwarzać muzykę zapisaną na pamięci przenośnej. Takie radio może też pełnić funkcję stacji ładowania urządzeń mobilnych.
- Dodatkowe wejścia – takie jak AUX lub mini jack 3.5 mm rozszerzają funkcjonalność radia, dostosowując je do konkretnych potrzeb użytkownika.
Rodzaje radioodbiorników do kuchni
Radia przeznaczone do kuchni mają kilka podstawowych cech, które znane są nam od lat. Przede wszystkim są proste, nieduże i często pełnią jeszcze funkcję zegara. Najlepsze tanie radio do kuchni z pewnością będzie dzielnie służyć domownikom każdego dnia Większość modeli może stać na stole lub parapecie, ale znajdziemy również radio do kuchni podwieszane, do zamontowania pod szafką. Zastanów się, które z nich lepiej spełni swoje zadanie.
Podwieszane radio do kuchni
Radio podblatowe to bardzo praktyczne rozwiązanie w małych kuchniach, gdzie nie ma za wiele miejsca na blatach. Pod szafką często znajdzie się trochę przestrzeni na radio, dlatego model podwieszany sprawdzi się idealnie. Montaż nie jest skomplikowany i można to zrobić samodzielnie. Co więcej, nie ma tu ryzyka przypadkowego strącenia radia. Jeżeli jest solidnie zamocowane, nie trzeba obawiać się o jego bezpieczeństwo nawet podczas porannego zamieszania w kuchni.
Takie radio bardzo uprzyjemni czas gotowania. Często wyświetla godzinę, łączy się z Bluetooth i ma funkcję zapamiętywania ulubionych stacji. Warto wybrać model wyposażony w timer, który bardzo przyda się podczas gotowania.
Małe radio do kuchni
Jeżeli montaż radia pod szafką nie wchodzi w grę, możesz kupić niewielki model stojący. Takie radio zazwyczaj jest tańsze, ma więcej funkcji, można je ustawić w dowolnym miejscu i jest łatwe w przenoszeniu. Masz też więcej modeli do wyboru, więc możesz dopasować radio do wystroju mieszkania. W nowoczesnej kuchni idealne będzie eleganckie, chromowane radio. Wystrój retro podkreśli drewniane radio stylizowane na stare. Z kolei fani barwnych wnętrz z pewnością wybiorą kolorowe radio z ciekawym podświetleniem.
Niewielkie radyjko łatwiej wyczyścić z kuchennych osadów i zachlapań. Warto rozglądać się za modelami odpornymi na wilgoć i tłuszcz.
Polecane radioodbiorniki
Może Cię zainteresować: