
Windows od lat jest najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce, wyposażonych jest w niego większość domowych komputerów osobistych. Ludzie, którzy dostrzegli w nim wady lub po prostu szukają zmiany, często decydują się na sprzęt firmy Apple. Przesiadka z Windows na macOS może na początku przysporzyć trudności. Oba oprogramowania – Windows i macOS – posiadają bowiem odmienne cechy, a przejście z jednego na drugi wymaga pewnych przygotowań. Co trzeba wiedzieć o różnicach między Windowsem a macOS, aby szybko przystosować się do nowego systemu operacyjnego?
Spis treści:
- Co może zaskoczyć po przesiadce na macOS?
- Windows a macOS – najważniejsze różnice
- Układ klawiatury w Mac’u – co stanowi problem?
Przeczytaj również poradnik jak działa system macOS?
Co może zaskoczyć po przesiadce na macOS?
Wieloletni użytkownicy Windowsa mogą być zaskoczeni po przejściu na macOS. Pierwszym faktem, na który zwrócą uwagę, jest błyskawiczna gotowość do działania.
W sprzęcie marki Apple nie trzeba instalować oprogramowania czy sterowników, a wszystkie aplikacje są zebrane w jednym miejscu, czyli AppStore.
MacOS jest intuicyjny, co pozornie może wpłynąć na początkowy dyskomfort korzystania. Użytkownicy przez wiele lat korzystający z Windowsa zostali przyzwyczajeni do korzystania ze skomplikowanych rozwiązań problemów. Aplikacje systemowe i sam macOS zostały zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla użytkowników. Właśnie dlatego zwykle należy po prostu kierować się intuicją, a nie zagłębiać się w ustawienia.
Windows a macOS – najważniejsze różnice
Decydując się na przesiadkę na macOS, użytkownik musi być świadomy kilku zmian, które będzie musiał zaakceptować. Najważniejsze różnice między systemami Windows a macOS to między innymi:
- Inne aplikacje – na przykład brak oczywistych alternatyw
- Inne skróty klawiszowe oraz układ klawiatury
- Odmienne podejście do aktualizacji systemu
- Zróżnicowana obsługa okienek, a więc ich otwieranie, zamykanie czy maksymalizowanie
Choć znaczna część różnic to drobnostki, które przestaną stanowić problem po krótkiej adaptacji, warto być ich świadomym. Przesiadka z najpopularniejszego oprogramowania wymaga od użytkownika, aby zapoznał się z odpowiednikami windowsowych aplikacji na sprzęcie Apple.
Podczas szukania substytutów można szybko dojść do wniosku, że większość z nich działa w porównywalny sposób. Na uwagę zasługują nie tylko płatne oprogramowania z AppStore, ale także te darmowe.
Układ klawiatury w Mac’u – co stanowi problem?
Alt: Wiele pomyłek gwarantuje umiejscowienie przycisku Alt, który odpowiada głównie za tworzenie polskich znaków. Na klawiaturze urządzeń z systemem operacyjnym Windows znajduje się tuż za prawym końcem Spacji. W przypadku macOS zmiana jest marginalna, ponieważ jest o jedno pole dalej. Mimo małej różnicy, warto przygotować się na częste literówki.
Ctrl: Odpowiednikiem windowsowego klawisza Control jest Command. Stanowi modyfikator posiadający się jednak większe możliwości. Głównie dlatego, że użytkownicy systemu MacOS są zmuszeni często z niego korzystać, został w większości klawiatur ulokowany „pod ręką”, czyli po obu stronach Spacji.
Skróty klawiszowe związane z Cmd pozwalają obsługiwać pracę w dokumentach, usypiać, wyłączać oraz wylogowywać system, wycinać, kopiować i wklejać tekst, a także ułatwiają nawigację na urządzeniu Apple w innych miejscach.
Inne zastosowanie dla klawiszy Apple
- Enter: W systemie Windows przycisk Enter odpowiada za otwieranie pliku. Na urządzeniu Apple klawisz ten jest jednak odpowiedzialny za zmianę nazwy. W takiej sytuacji należy skorzystać z kombinacji cmd+o.
- Delete: Klawiatura Apple posiada klawisz Delete, ale nie odpowiada za to samo, co w przypadku Windowsa. Stanowi zamiennik przycisku Backspace. Aby usunąć tekst z prawej strony kursora, należy skorzystać ze skrótu fn+del. Natomiast za skasowanie pliku jest odpowiedzialna kombinacja cmd+del.
- Wyłączenie okna: Czerwony krzyżyk z prawego, górnego rogu okna w MacOS nie pomoże w jego zamknięciu. Po kliknięciu aplikacja zostanie najczęściej uśpiona. W przypadku, gdy chce się zamknąć cały program należy zastosować skrót cmd+q. Natomiast kombinacja cmd+w doprowadzi do wyłączenia tylko jednego okna.
- Wycinanie plików: Odmienny jest również sposób wycinania plików. W przypadku tekstu sprawa jest prosta – skrótowi ctrl+x odpowiada cmd+x. Wycinając plik w systemie Windows, korzystamy z tej samej kombinacji. Na macOS decyzję o jego przeniesieniu podejmuje się o krok później. Proces należy rozpocząć od cmd+c, a następnie stosując cmd+v plik zostanie skopiowany. Jeśli chce się zmienić jego lokalizację, należy wykorzystać inną wersję wklejenia, czyli cmd+alt+v.
Kilka przydatnych skrótów klawiszowych z MacOS
- Cmd+A – zaznacza wszystkie pliki w obrębie danego okna
- Cmd+M – minimalizuje okno do Doka z pierwszego planu
- Cmd+Q – zamyka całą aplikację
- Cmd+W – zamyka okno, które znajduje się na pierwszym planie
- Option+Cmd+Esc – wymusza zamknięcie aplikacji
- Spacja – pokazuje funkcję szybkiego podglądu
Zamiana urządzenia wyposażonego w system Windows na MacOS nie jest trudna. Większość problemów jest związanych z przyzwyczajeniem do tradycyjnych PC. Drobiazgi dotyczące nowych skrótów klawiszowych, układu klawiatury czy alternatyw dla aplikacji to problemy, z którymi można uporać się już po krótkim czasie adaptacji i użytkowania nowego sprzętu.
Polecane laptopy Apple MacBook
Polecane komputery iMac
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

5 pomysłów na prezent na Walentynki dla chłopaka

Ile kosztuje złożenie komputera?

Pomysły na prezent na Walentynki dla dziewczyny

Jak działa zmywarka sterowana smartfonem?

AddWash w pralce – co to jest? Jakie funkcje ma pralka z AddWash?

Co to jest Linux? Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa

Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Przystawki Smart TV

Jaki telefon z dobrą baterią? Ranking smartfonów z wytrzymałą baterią w 2023 roku
