Przesiadka z Windows na macOS – co warto wiedzieć?

27.11.2018 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Windows od lat jest najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce, a wyposażonych jest w niego większość domowych komputerów osobistych. Ludzie, którzy dostrzegli w nim wady, decydują się na pewną zmianę. Popularnym kierunkiem przesiadki jest sprzęt firmy Apple wzbogacony o macOS.

Oba oprogramowania posiadają odmienne cechy, a przejście z jednego na drugi wymaga pewnych przygotowań. Co trzeba wiedzieć o różnicach między Windowsem a macOS, aby szybko przystosować się do nowego systemu operacyjnego?

 • Co może zaskoczyć po przesiadce na macOS?
 • Windows a macOS – najważniejsze różnice
 • Układ klawiatury w Mac’u – co stanowi problem?

Co może zaskoczyć po przesiadce na macOS?

Wieloletni użytkownicy Windowsa mogą być zaskoczeni po przejściu na macOS. Pierwszym faktem, na który zwrócą uwagę, jest błyskawiczna gotowość do działania.

W sprzęcie marki Apple nie trzeba instalować oprogramowania czy sterowników, a wszystkie aplikacje są zebrane w jednym miejscu, czyli AppStore.

MacOS jest intuicyjny, co pozornie może wpłynąć na początkowy dyskomfort korzystania. Użytkownicy  przez wiele lat korzystający z Windowsa zostali przyzwyczajeni do korzystania ze skomplikowanych rozwiązań problemów. Aplikacje systemowe i sam macOS zostały zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla użytkowników. Właśnie dlatego zwykle należy po prostu kierować się intuicją, a nie zagłębiać się w ustawienia.

Windows a macOS – najważniejsze różnice

Decydując się na przesiadkę na macOS, użytkownik musi być świadomy kilku zmian, które będzie musiał zaakceptować. Najważniejsze różnice między systemami Windows a macOS to między innymi:

 • inne aplikacje – na przykład brak oczywistych alternatyw,
 • inne skróty klawiszowe oraz układ klawiatury,
 • odmienne podejście do aktualizacji systemu,
 • zróżnicowana obsługa okienek, a więc ich otwieranie, zamykanie czy maksymalizowanie.

Choć znaczna część różnic to drobnostki, które przestaną stanowić problem po krótkiej adaptacji, warto być ich świadomym. Przesiadka z najpopularniejszego oprogramowania wymaga od użytkownika, aby zapoznał się z odpowiednikami windowsowych aplikacji na sprzęcie Apple.

Podczas szukania substytutów można szybko dojść do wniosku, że większość z nich działa w porównywalny sposób. Na uwagę zasługują nie tylko płatne oprogramowania z AppStore, ale także te darmowe.

Układ klawiatury w Mac’u – co stanowi problem?

Alt: Wiele pomyłek gwarantuje umiejscowienie przycisku Alt, który odpowiada głównie za tworzenie polskich znaków. Na klawiaturze urządzeń z systemem operacyjnym Windows znajduje się tuż za prawym końcem Spacji. W przypadku macOS zmiana jest marginalna, ponieważ jest o jedno pole dalej. Mimo małej różnicy, warto przygotować się na częste literówki.

Ctrl: Odpowiednikiem windowsowego klawisza Control jest Command. Stanowi modyfikator posiadający się jednak większe możliwości. Głównie dlatego, że użytkownicy systemu MacOS są zmuszeni często z niego korzystać, został w większości klawiatur ulokowany “pod ręką”, czyli po obu stronach Spacji.

Skróty klawiszowe związane z Cmd pozwalają obsługiwać pracę w dokumentach, usypiać, wyłączać oraz wylogowywać system, wycinać, kopiować i wklejać tekst, a także ułatwiają nawigację na urządzeniu Apple w innych miejscach.

Inne zastosowanie dla klawiszy Apple

Enter: W systemie Windows przycisk Enter odpowiada za otwieranie pliku. Na urządzeniu Apple klawisz ten jest jednak odpowiedzialny za zmianę nazwy. W takiej sytuacji należy skorzystać z kombinacji cmd+o.

Delete: Klawiatura Apple posiada klawisz Delete, ale nie odpowiada za to samo, co w przypadku Windowsa. Stanowi zamiennik przycisku Backspace. Aby usunąć tekst z prawej strony kursora, należy skorzystać ze skrótu fn+del. Natomiast za skasowanie pliku jest odpowiedzialna kombinacja cmd+del.

Wyłączenie okna: Czerwony krzyżyk z prawego, górnego rogu okna w MacOS  nie pomoże w jego zamknięciu. Po kliknięciu aplikacja zostanie najczęściej uśpiona. W przypadku, gdy chce się zamknąć cały program należy zastosować skrót cmd+q. Natomiast kombinacja cmd+w doprowadzi do wyłączenia tylko jednego okna.

Wycinanie plików: Odmienny jest również sposób wycinania plików. W przypadku tekstu sprawa jest prosta – skrótowi ctrl+x odpowiada cmd+x. Wycinając plik w systemie Windows, korzystamy z tej samej kombinacji. Na macOS decyzję o jego przeniesieniu podejmuje się o krok później. Proces należy rozpocząć od cmd+c, a następnie stosując  cmd+v plik zostanie skopiowany. Jeśli chce się zmienić jego lokalizację, należy wykorzystać inną wersję wklejenia, czyli cmd+alt+v.

Kilka przydatnych skrótów klawiszowych z MacOS

 • Cmd+A – zaznacza wszystkie pliki w obrębie danego okna,
 • Cmd+M – minimalizuje okno do Doka z pierwszego planu,
 • Cmd+Q – zamyka całą aplikację,
 • Cmd+W – zamyka okno, które znajduje się na pierwszym planie,
 • Option+Cmd+Esc – wymusza zamknięcie aplikacji,
 • Spacja – pokazuje funkcję szybkiego podglądu.

Zamiana urządzenia wyposażonego w system Windows na MacOS nie jest trudna. Większość problemów jest związanych z przyzwyczajeniem do tradycyjnych PC. Drobiazgi dotyczące nowych skrótów klawiszowych, układu klawiatury czy alternatyw dla aplikacji to problemy, z którymi można uporać się już po krótkim czasie adaptacji i użytkowania nowego sprzętu.

Polecane laptopy Apple MacBook

Polecane komputery iMac


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 249,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł