Projektor zamiast telewizora – dla kogo i czy warto?

20.01.2022 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla większości osób sprawa jest jasna – w salonie na zaszczytnym miejscu musi stanąć (lub zawisnąć na ścianie) telewizor. Ale nie jest to jedyna wchodząca w grę możliwość. Dzisiaj zamiast standardowego odbiornika, możemy postawić na projektor, który potrafi zaoferować wysokiej jakości obraz o znacznie większej przekątnej za naprawdę rozsądne pieniądze.

Zanim zdecydujesz się, jaki projektor wybrać, upewnij się czy projektory są rozwiązaniem dla Ciebie. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na projektor zamiast telewizora.

W tym artykule znajdziesz:

Dla kogo projektor?

Na wstępie warto zauważyć, że dzisiaj wyraźnie zmieniła się już rola telewizora w salonie. Telewizory stały się „Smart” – standardowa telewizja odchodzi do lamusa na rzecz:

  • internetowych serwisów VOD – (wideo na życzenie), takich jak Netflix, Player czy HBO GO, Amazon Prime, czy platform typu YouTube,
  • zwykłych odtwarzaczy – dzięki którym możemy obejrzeć filmy i seriale zewnętrznego dysku twardego lub odtwarzacza Blu-ray

Jeżeli zauważyliście, że u was wygląda to podobnie, to już nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na projektor. Warto jednak pamiętać o kilku cechach tych urządzeń.

projektor czy telewizor

Projektor do kina domowego – możliwości i ograniczenia

Zanim zdecydujesz, czy warto wybrać projektor zamiast telewizora, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z możliwościami i ograniczeniami tego sprzętu. Należą do nich:

  • wielkość obrazu
  • zajmowane miejsce
  • regulacja wielkości obrazu
  • wymagania dodatkowe projektora

Wielkość obrazu

Jedną z najciekawszych cech projektora jest to, że potrafi on wyświetlać obraz znacznie większy niż typowy telewizor w tej samej cenie. Dajmy na to, że mamy do dyspozycji 4 tysiące złotych – możemy wówczas kupić niezły telewizor 4K o przekątnej 55-65 cali lub też dobry projektor Full HD, który zapewni nam 100-calowy albo i większy obraz. Krótko mówiąc: możemy zapewnić sobie iście kinowe doznania podczas oglądania filmów z rodziną.

Projektor: np. 100 cali w cenie 4000 zł

Telewizor: np. 55-65 cali w cenie 4000 zł

Zajmowane miejsce

Jest jednak jedno istotne ograniczenie. Otóż wspomniany już 55-calowy telewizor zajmuje tylko tyle miejsca, ile samo urządzenie. Z kolei projektor musi znajdować się w odpowiedniej odległości od ściany lub ekranu, aby zapewnić obraz o dużej przekątnej. Najpopularniejsze modele potrzebują dystansu na poziomie 1,5-2,5 m i nic nie może stanąć na drodze światła. Rozwiązanie to nie sprawdzi się więc w najmniejszych salonach.

Telewizor: zajmuje tyle miejsca ile urządzenie

Projektor: wymaga odpowiedniej odległości od ściany*

*Jaki projektor do małego salonu? Alternatywą dla projektorów wymagających dużej odległości od ściany mogą być projekty ultra-krótkoogniskowe, które można postawić przy ścianie (w odległości kilkunastu, góra kilkudziesięciu centymetrów), ale te potrafią też dużo więcej kosztować.

Regulacja wielkości obrazu

Telewizor: brak

Projektor: wielkość obrazu projektora można regulować

Wymagania dodatkowe projektora – co trzeba dokupić?

Konieczność wygospodarowania miejsca to nie wszystko, co należy brać pod uwagę decydując się na projektor.

  • Przewody: trzeba też pomyśleć między innymi o maskowaniu przewodów (na przykład pod sufitem).
  • Odpowiednio zaciemnione pomieszczenie: przede wszystkim jednak należy zadbać o to, by pomieszczenie, w którym stanie (lub zawiśnie) projektor, było odpowiednio zaciemnione. Warto pomyśleć o szczelnych roletach, ponieważ projektor to urządzenie, które do wyświetlania wysokiej jakości obrazu potrzebuje ciemności.
  • System audio: niektóre z projektorów mają wbudowane bardzo słabe głośniki. W takim przypadku zakup dobrej jakości głośników generuje dodatkowe koszty
  • Białe ściany lub ekran do projektora: Jeśli nie mamy równych, białych ścian, należy również kupić ekran do projektora – inaczej obraz będzie „przekłamany”. W tej kwestii kluczowa jest także jasność projektora. W przypadku urządzeń z konwencjonalnymi lampami jej wartość nie powinna spadać poniżej 2000 lumenów.

Ekrany do projektorów w Komputronik.pl

Zastąpienie telewizora projektorem – o czym należy pamiętać?

Pierwsze, o czym należy pamiętać, to że projektor skutecznie zastąpi telewizor przede wszystkim wtedy, gdy ma to być urządzenie do oglądania filmów i programów przez kilka godzin dziennie, a nie sprzętem, który jest włączony 24/7.

Kolejny punkt to dodatkowe koszty związane z zakupem i eksploatacją. Trzeba też mieć świadomość, że konieczny będzie co najmniej średniej wielkości salon z niezłym zaciemnieniem.

Wreszcie (o czym dotąd nie wspominaliśmy), warto sobie uświadomić fakt, że projektor w przeciwieństwie do telewizora nie jest urządzeniem bezgłośnym. Szczególnie tańsze modele potrafią generować hałas, który przy dłuższym użytkowaniu może być męczący. W przypadku urządzeń ze średniej półki cenowej problem ten jednak rzadko występuje.

Czy warto kupić projektor zamiast telewizora?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. W pewnych okolicznościach: na pewno. Kiedy warto kupić projektor zamiast telewizora? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na jak największym ekranie i iście kinowych doznaniach oraz wtedy, gdy zamierzamy wykorzystać to urządzenie raczej do oglądania filmów i seriali niż tradycyjnej telewizji. Wyjątkiem są tutaj transmisje sportowe, do których projektor nadaje się wprost idealnie.

Stosunkowo wysokie ceny projektorów (szczególnie tych oferujących obraz o wysokiej jakości) mogą być zaporowe dla wielu osób, dlatego też warto podjąć decyzję o zakupie przede wszystkim wówczas, gdy posiadamy już dobrze zaciemnione pomieszczenie oraz system audio.

Wybierz projektor, gdy Twoje priorytety to: wielkość ekranu i filmowe seanse w kinowym wydaniu

Dzięki projektorowi możemy zaserwować sobie kinowe doznania w domowym zaciszu, nie wydając wcale fortuny. Sprzęt ten łatwo się też przenosi, a nawet można go zabrać ze sobą na wyjazd (wyobrażacie sobie coś takiego z telewizorem?). Jeśli więc spełniamy wspomniane wymagania i możemy przełknąć pewne niedogodności, to projektor będzie strzałem w dziesiątkę.

Jak wybrać projektor?

Gdy już zdecydujemy się na zakup projektora zamiast telewizora, bardzo ważne jest, by dobrze wybrać. Projektor do kina domowego powinien oferować rozdzielczość Full HD (lub wyższą jeśli mamy większy budżet), jasność na poziomie co najmniej 2000 lumenów i wysoki kontrast, a jego głośność pracy nie powinna przekraczać 30 dB.

To oczywiście dopiero początek – cech, na które warto zwrócić uwagę jest znacznie więcej. Wszystkiego co warto wiedzieć o projektorach dowiesz się z poradnika: Jaki projektor? 10 porad, które ułatwią zakup.

Najczęściej kupowane projektory

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!