
Praca zdecydowanej większości osób wiąże się z obsługą komputera. Oczywiście ilość czasu spędzanego przed ekranem różni się w zależności od wykonywanego zawodu i branży. Różne jest też oprogramowanie, z jakiego musimy korzystać.
W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jakie aplikacje biurowe będą najbardziej przydatne w codziennej pracy, z jakiego komunikatora korzystać, aby pozostać w kontakcie z zespołem oraz jak zabezpieczyć komputer przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem.
Spis treści
- Dlaczego warto mieć legalne oprogramowanie?
- Windows 10 Pro – najlepszy system operacyjny dla firm
- Kompletny pakiet narzędzi i aplikacji do pracy – Microsoft 365
- Teams, Zoom i inne komunikatory internetowe
- Antywirusy – obowiązkowe zabezpieczenie firmowego komputera
- Programy do tworzenia kopii zapasowej
- Profesjonalne programy graficzne
Dlaczego warto mieć legalne oprogramowanie?
W zasadzie powinno to być pytanie retoryczne, szczególnie jeśli dotyczy oprogramowania używanego w pracy. Gdyby jednak ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to powinien koniecznie zapoznać się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy wszystkie zalety legalnego oprogramowania – aktualizacje, ochronę przed atakami hakerskimi, wsparcie techniczne, a przede wszystkim pewność, że działamy zgodnie z prawem. Korzystanie z pirackiego oprogramowania regulowane jest przepisami Kodeksu karnego i ustawy o prawie autorskim, a to niesie za sobą poważne konsekwencje prawne.

Windows 10 Pro – najlepszy system operacyjny dla firm
Najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie jest oczywiście Windows. Jego najnowsza wersja, czyli Windows 10 dostępna jest w kilku wersjach, które przeznaczone są dla różnych grup użytkowników. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz firm zalecany jest Windows 10 Pro. W stosunku do domowej wersji Home zastosowano w nim szereg dodatkowych funkcji i ułatwień w zarządzaniu komputerem pracownika. Dokładne różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami Microsoft Windows omówiliśmy w poradniku.

Kompletny pakiet narzędzi i aplikacji do pracy – Microsoft 365
Szukając najlepszego pakietu aplikacji biurowych trudno przejść obojętnie obok Microsoft 365 (wcześniej funkcjonująca pod nazwą Office 365). Oprócz powszechnie używanych programów tj. Word, Excel, PowerPoint obejmuje on również klienta poczty elektronicznej Outlook oraz pakiet 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive.
Dużym atutem Microsoft 365 jest aplikacja Microsoft Teams, stworzona z myślą usprawnieniu pracy zdalnej. Ułatwia organizowanie i przeprowadzania spotkań, wideokonferencji, a także dzielenie się plikami i dokumentami w ramach zespołów.
Więcej informacji o znajduje się w dwóch artykułach: Microsoft 365 – zastępuje Office 365 i wprowadza sporo nowości oraz Microsoft 365 – skrojony na miarę nowej rzeczywistości.
Teams, Zoom i inne komunikatory internetowe
Przechodząc na tryb pracy zdalnej, kluczowe stało się utrzymanie odpowiedniej komunikacji w ramach firmy i poszczególnych zespołów. Na popularności zyskały komunikatory internetowe – szczególnie wspomniany już wcześniej Microsoft Teams, ale także Google Hangouts, czy Zoom. Bardzo dobrze sprawdzają się one w firmowym środowisku, ułatwiając organizację pracy. To oczywiście nie wszystkie dostępne aplikacje. Pozostałe umieściliśmy w poradniku Jaki komunikator internetowy wybrać? Najpopularniejsze aplikacje do rozmów.
Przygotowaliśmy także poradnik poświęcony wyłącznie pracy zdalnej, w którym omawiamy wszystkie istotne kwestie – od oprogramowania ułatwiającego wykonywanie pracy, po odpowiednią pozycję, w jakiej powinniśmy siedzieć przy komputerze. Warto się zapoznać.

Antywirusy – obowiązkowe zabezpieczenie firmowego komputera
Ze służbowym sprzętem nie ma żartów. Przechowywane są na nim dane poufne, istotne dla funkcjonowania firmy, czasem faktury lub dane osobowe. Ich wyciek stanowiłby duży kłopot nie tylko dla pracownika, ale i całej firmy. Dlatego antywirus to niezbędna podstawa i konieczność, która pozwoli zabezpieczyć te dane. Dobry program antywirusowy jest w stanie wykryć złośliwe oprogramowanie oraz zabezpieczyć komputer przed potencjalnymi zagrożeniami i próbami włamania.

Programy do kopii zapasowej
Oprócz zabezpieczenia komputera przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem warto także zadbać o ochronę przechowywanych na nim danych poprzez regularne tworzenie kopii zapasowych. Pozwala to spać spokojnie w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegnie dysk w laptopie, sam komputer odmówi posłuszeństwa lub zostanie zgubiony lub skradziony. To wystarczające argumenty przemawiające za tym, aby pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych. Jeśli jednak ktoś pozostaje nieprzekonany, to przygotowaliśmy artykuł, w którym bardzo dokładnie omawiamy ten temat i jego zalety.

Profesjonalne programy graficzne
Oprócz aplikacji biurowych ułatwiających pracę i komunikację z pracownikami warto także zadbać o bardziej specyficzne narzędzia. Jednym z nich są programy graficzne. Oczywiście można korzystać z darmowych aplikacji, ale jeśli potrzebujemy wysokiej funkcjonalności i rozbudowanych możliwości edycji zdjęć i tworzenia grafik, to niezbędne będzie zainwestowanie w jeden z profesjonalnych programów.
Może cię również zainteresować:
- Praca zdalna – wszystko, co potrzebne do pracy z domu
- Internet w biurze – jaki router wybrać? Jak poprawić zasięg?
- Archiwizacja danych w firmie – co warto wiedzieć?
- Laptopy i komputery do pracy – co do biura, a co do pracy zdalnej?
- Jak dbać o bezpieczeństwo danych firmowych?
- Jak obniżyć koszty druku w firmie? Dopasuj drukarkę do potrzeb biura
- Sprzęt komputerowy do biura, który zwiększy efektywność i wygodę pracy
- Wyposażenie biura – jaki sprzęt do biura wybrać?
- Jak zwiększyć komfort pracy przy biurku?

Najnowsze

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki robot myjący okna? Jak wybrać dobrego robota do mycia okien?

Jaki monitor gamingowy? Czym wyróżnia się monitor do gier?

Jakie żelazko? 10 porad, które ułatwią zakup

Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych

Jaki dron wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Ranking 2021

Jak działają słuchawki z przewodzeniem kostnym?
