Programy i aplikacje do pracy – od Microsoft Teams po Photoshop

03.02.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Praca zdecydowanej większości osób wiąże się z obsługą komputera. Oczywiście ilość czasu spędzanego przed ekranem różni się w zależności od wykonywanego zawodu i branży. Różne jest też oprogramowanie, z jakiego musimy korzystać.

W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jakie aplikacje biurowe będą najbardziej przydatne w codziennej pracy, z jakiego komunikatora korzystać, aby pozostać w kontakcie z zespołem oraz jak zabezpieczyć komputer przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem.

Spis treści

Dlaczego warto mieć legalne oprogramowanie?

W zasadzie powinno to być pytanie retoryczne, szczególnie jeśli dotyczy oprogramowania używanego w pracy. Gdyby jednak ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to powinien koniecznie zapoznać się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy wszystkie zalety legalnego oprogramowania – aktualizacje, ochronę przed atakami hakerskimi, wsparcie techniczne, a przede wszystkim pewność, że działamy zgodnie z prawem. Korzystanie z pirackiego oprogramowania regulowane jest przepisami Kodeksu karnego i ustawy o prawie autorskim, a to niesie za sobą poważne konsekwencje prawne.

aplikacje do pracy

Windows 10 Pro – najlepszy system operacyjny dla firm

Najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie jest oczywiście Windows. Jego najnowsza wersja, czyli Windows 10 dostępna jest w kilku wersjach, które przeznaczone są dla różnych grup użytkowników. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz firm zalecany jest Windows 10 Pro. W stosunku do domowej wersji Home zastosowano w nim szereg dodatkowych funkcji i ułatwień w zarządzaniu komputerem pracownika. Dokładne różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami Microsoft Windows omówiliśmy w poradniku.

Windows 10 Pro

Kompletny pakiet narzędzi i aplikacji do pracy – Microsoft 365

Szukając najlepszego pakietu aplikacji biurowych trudno przejść obojętnie obok Microsoft 365 (wcześniej funkcjonująca pod nazwą Office 365). Oprócz powszechnie używanych programów tj. Word, Excel, PowerPoint obejmuje on również klienta poczty elektronicznej Outlook oraz pakiet 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive.

Dużym atutem Microsoft 365 jest aplikacja Microsoft Teams, stworzona z myślą usprawnieniu pracy zdalnej. Ułatwia organizowanie i przeprowadzania spotkań, wideokonferencji, a także dzielenie się plikami i dokumentami w ramach zespołów.

Więcej informacji o znajduje się w dwóch artykułach: Microsoft 365 – zastępuje Office 365 i wprowadza sporo nowości oraz Microsoft 365 – skrojony na miarę nowej rzeczywistości.

aplikacje do pracy

Teams, Zoom i inne komunikatory internetowe

Przechodząc na tryb pracy zdalnej, kluczowe stało się utrzymanie odpowiedniej komunikacji w ramach firmy i poszczególnych zespołów. Na popularności zyskały komunikatory internetowe – szczególnie wspomniany już wcześniej Microsoft Teams, ale także Google Hangouts, czy Zoom. Bardzo dobrze sprawdzają się one w firmowym środowisku, ułatwiając organizację pracy. To oczywiście nie wszystkie dostępne aplikacje. Pozostałe umieściliśmy w poradniku Jaki komunikator internetowy wybrać? Najpopularniejsze aplikacje do rozmów.

Przygotowaliśmy także poradnik poświęcony wyłącznie pracy zdalnej, w którym omawiamy wszystkie istotne kwestie – od oprogramowania ułatwiającego wykonywanie pracy, po odpowiednią pozycję, w jakiej powinniśmy siedzieć przy komputerze. Warto się zapoznać.

komunikatory

Antywirusy – obowiązkowe zabezpieczenie firmowego komputera

Ze służbowym sprzętem nie ma żartów. Przechowywane są na nim dane poufne, istotne dla funkcjonowania firmy, czasem faktury lub dane osobowe. Ich wyciek stanowiłby duży kłopot nie tylko dla pracownika, ale i całej firmy. Dlatego antywirus to niezbędna podstawa i konieczność, która pozwoli zabezpieczyć te dane. Dobry program antywirusowy jest w stanie wykryć złośliwe oprogramowanie oraz zabezpieczyć komputer przed potencjalnymi zagrożeniami i próbami włamania.

aplikacje do pracy

Programy do kopii zapasowej

Oprócz zabezpieczenia komputera przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem warto także zadbać o ochronę przechowywanych na nim danych poprzez regularne tworzenie kopii zapasowych. Pozwala to spać spokojnie w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegnie dysk w laptopie, sam komputer odmówi posłuszeństwa lub zostanie zgubiony lub skradziony. To wystarczające argumenty przemawiające za tym, aby pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych. Jeśli jednak ktoś pozostaje nieprzekonany, to przygotowaliśmy artykuł, w którym bardzo dokładnie omawiamy ten temat i jego zalety.

backupowanie danych

Profesjonalne programy graficzne

Oprócz aplikacji biurowych ułatwiających pracę i komunikację z pracownikami warto także zadbać o bardziej specyficzne narzędzia. Jednym z nich są programy graficzne. Oczywiście można korzystać z darmowych aplikacji, ale jeśli potrzebujemy wysokiej funkcjonalności i rozbudowanych możliwości edycji zdjęć i tworzenia grafik, to niezbędne będzie zainwestowanie w jeden z profesjonalnych programów.

Może cię również zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!