Jaki program do obróbki zdjęć? Ranking

Programy do obróbki zdjęć kojarzą się zwykle z narzędziem, które służy głównie do poprawiania ekspozycji, kolorów, eliminowania podstawowych wad optyki. Tymczasem naprawdę dobry program do obróbki zdjęć powinien oferować coś więcej, na przykład możliwość edycji poszczególnych obszarów. Takie edytory pozwalają pracować na kilku warstwach obrazu i dowolnie modyfikować każdą z nich. Mają też rozbudowane narzędzia selekcji, pędzle i inteligentne narzędzia oraz filtry. Także podstawowe opcje edycji są dalece bardziej rozbudowane, niż w przypadku przeciętnego edytora. Wyostrzanie, usuwanie szumu i ogólna poprawa jakości zdjęcia, również jest na znacznie wyższym poziomie. Zatem, jaki program do obróbki zdjęć wybrać? Przedstawiamy kilka propozycji i najlepsze programy graficzne w tym roku.


Popularne programy graficzne w sklepie


W tym rankingu znajdziesz:

Co powinien mieć program do obróbki zdjęć?

Takie edytory pozwalają na pracę na warstwach obrazu, mieszanie warstw, obsługę przezroczystości, mają też rozbudowane narzędzia selekcji fragmentów obrazu, pędzle i oryginalne inteligentne narzędzia i filtry do manipulacji zawartością. Także podstawowe narzędzia edycji są dalece bardziej rozbudowane niż w przypadku przeciętnego edytora.







Darmowe programy do obróbki zdjęć, czyli TOP 5 dla oszczędnych

  • Canva – bezpłatny program do obróbki zdjęć online z możliwością wykupienia dostępu do opcji premium. Canva jest wręcz napakowana przydatnymi opcjami, dzięki czemu zdobyła ogromną popularność. Liczne funkcje automatyczne ułatwiają obróbkę zdjęć nawet początkującym. Przydatna biblioteka szablonów i grafik przyspiesza tworzenie obrazów, które można szybko udostępnić na portalach społecznościowych. Mamy również dostęp do potężnych możliwości AI, dzięki czemu edycja jest jeszcze bardziej uproszczona i gwarantuje niesamowite rezultaty.\
  • GIMP – bezpłatny program do obróbki zdjęć, który w rękach ambitnego użytkownika może zastąpić większość narzędzi Adobe Photoshop. Mniej doświadczony użytkownik może go potraktować jako program do obróbki zdjęć z filtrami do realizacji konkretnych operacji. Jeśli nie chcemy korzystać z automatyki, pozostaje nam dokładnie taka sama ścieżka obróbki jak w płatnym Adobe Photoshop. GIMPa można używać w firmach.
  • PIXLR – program do obróbki zdjęć online, który umożliwia pracę na warstwach podobnie jak Adobe Photoshop. Ma też bardzo podobny interfejs użytkownika. Doskonałe narzędzie, z którego możemy skorzystać w chwili, gdy nie mamy pod ręką desktopowej aplikacji. Oprócz narzędzi warstw mamy też wszystkie najpopularniejsze narzędzia, które pomogą usunąć wady, niechciane elementy fotografii, a nawet przygotować ciekawy fotomontaż. Interfejs aplikacji dostępny jest w języku polskim, jedynym większym wymaganiem by uruchomić PIXLR jest konieczność zainstalowania wtyczki Adobe Flash Player.
  • Adobe Photoshop EXPRESS i FIX – marzy się wam dobry program do obróbki zdjęć na telefon? Najlepiej, by było to nie jedno a dwa narzędzia Adobe. Pierwsze (Express) posłuży do korekty kolorystyki, ekspozycji, rozmiaru zdjęć, a drugie (Fix) to niezbędnik retuszera fotografii. Połączenie tych dwóch narzędzi pozwala osiągnąć rezultaty porównywalne z aplikacjami desktopowymi – możliwa jest nawet edycja zdjęć RAW. Im lepszy, czyli wydajniejszy smartfon, tym większy komfort pracy w każdej z tych aplikacji. Po zalogowaniu się z identyfikatorem Adobe ID dostępne jest jeszcze więcej funkcji.  Co prawda, nie jest to profesjonalny program do obróbki zdjęć dla fotografów, jednak dobrze sprawdzi się w roli podręcznego pomagiera na smartfonie.
  • Snapseed – powstał jako program do obróbki zdjęć na iPhone, a teraz to również legendarny program do obróbki zdjęć na Androida. To specyficzne narzędzie pozbawione jest interfejsu typowego dla Photoshopa, choć możemy korzystać z nieliniowego narzędzia historii. W zamian mamy tu kilkanaście różnych działań (w tym filtr HDR, klisza retro, tryb czarno-biały), które są w stanie momentalnie zamienić zdjęcia (ze smartfona jak i z aparatu) w prawdziwe perełki. Program radzi sobie też z plikami RAW (DNG) i jest ciągle wzbogacany o nowe funkcje.

Może Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej