Jaki program do obróbki zdjęć? Ranking

Programy do obróbki zdjęć kojarzą się zwykle z narzędziem, które służy głównie do poprawiania ekspozycji, kolorów, eliminowania podstawowych wad optyki. Tymczasem naprawdę dobry program do obróbki zdjęć powinien oferować coś więcej, na przykład możliwość edycji elementów obrazu.

W tym rankingu znajdziesz:

  • Najpopularniejszy program do zdjęć: Adobe Photoshop CC
  • Program do obróbki zdjęć na Windows 10: Corel Photo-Paint 2019
  • Program do obróbki zdjęć do 300 zł: Paint Shop Pro 2020
  • Program graficzny dla początkujących: Adobe Photoshop Elements 2020
  • Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć

Popularne programy graficzne w Komputronik.pl

Co powinien mieć program do obróbki zdjęć?

Takie edytory pozwalają na pracę na warstwach obrazu, mieszanie warstw, obsługę przezroczystości, mają też rozbudowane narzędzia selekcji fragmentów obrazu, pędzle i oryginalne inteligentne narzędzia i filtry do manipulacji zawartością. Także podstawowe narzędzia edycji są dalece bardziej rozbudowane niż w przypadku przeciętnego edytora.


Program do obróbki zdjęć do 300 zł: Paint Shop Pro 2019

program do obróbki zdjęć

To aplikacja również ze stajni Corela, tym razem dedykowana mniej zaawansowanym odbiorcom, a przede wszystkim tym, którzy chcą być prowadzeni za rękę podczas obróbki zdjęć. Służy temu interfejs połączony z centrum wiedzy, który dokładnie informuje co należy zrobić, by uzyskać odpowiedni efekt na zdjęciach.

Interfejs jest podobny to tego Photoshopowego, a zestawy narzędzi zostały podzielone na trzy grupy odpowiadające celom – zarządzaniu, korekcie i retuszowi. Nie jest to program do obróbki zdjęć darmowy, ale atrakcyjna cena stanowi zaletę Paint Shop Pro 2020, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego funkcjonalność.


Program graficzny dla początkujących: Adobe Photoshop Elements 2020

program do obróbki zdjęć

Wariant Adobe Photoshop przeznaczony dla amatorów. Mimo dużo niższej ceny, a także dostępności jako licencja bezterminowa (bez opcji abonamentu), w Adobe Photoshop Elements 2020 znajdziemy wiele narzędzi, które stanowią siłę profesjonalnego Photoshopa.

Część z nich jest uproszczona (jak moduł Camera RAW), a część przeprojektowana tak, by łatwiej było z nich korzystać osobom mniej zaawansowanym. Zachowany został funkcjonalny interfejs dużej aplikacji, dołączono menedżera zdjęć.


Program do obróbki zdjęć na Windows 10: Corel Photo-Paint 2019

program do obróbki zdjęć

Nie jest to program, który kupimy oddzielnie. Dostępny jest jako część pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2019 przeznaczoną do projektowania grafiki, ilustracji, edycji zdjęć i wszelkich rodzajów pracy kreatywnej związanej z edycją zdjęć.

Corel PHOTO-PAINT stanowi odpowiednik Photoshopa, lecz narzędzia zostały ubrane w interfejs Corela, a także inaczej nazwane i stosuje się je nieco inaczej. Niemniej efekty, które możemy osiągnąć w CorelPAINT, będą równie zadowalające.

Drugim kluczowym elementem pakietu jest CorelDRAW dla pracy z obrazami wektorowymi.


Najpopularniejszy program do zdjęć: Adobe Photoshop CC (roczna subskrypcja)

program do obróbki zdjęć

Przez wielu profesjonalistów uznawany za jedyny słuszny program do obróbki zdjęć. I to niezależnie od tego czy mamy na myśli o program do obróbki zdjęć na Maca czy dla Windows. Jest dostępna jako element pakietu Adobe dla fotografów, a także jako pojedyncza aplikacja w systemie subskrypcyjnym.

Photoshop to narzędzie, w którym najwięcej osiągnie kreatywny użytkownik – można w nim zrobić praktycznie wszystko, od cyfrowego wywoływania zdjęć, poprzez zaawansowany retusz, a skończywszy na fotomontażach czy łączeniu obrazów 2D z elementami 3D. Wiele funkcji Photoshopa dostępne jest jako darmowe programy do obróbki zdjęć na telefon.

Darmowe programy do obróbki zdjęć, czyli TOP 4 dla oszczędnych

  • GIMP – bezpłatny program do obróbki zdjęć, który w rękach ambitnego użytkownika może zastąpić większość narzędzi Adobe Photoshop. Mniej doświadczony użytkownik może go potraktować jako program do obróbki zdjęć z filtrami do realizacji konkretnych operacji. Jeśli nie chcemy korzystać z automatyki, pozostaje nam dokładnie taka sama ścieżka obróbki jak w płatnym Adobe Photoshop. GIMPa można używać w firmach.

  • PIXLR – program do obróbki zdjęć online, który umożliwia pracę na warstwach podobnie jak Adobe Photoshop. Ma też bardzo podobny interfejs użytkownika. Doskonałe narzędzie, z którego możemy skorzystać w chwili, gdy nie mamy pod ręką desktopowej aplikacji. Oprócz narzędzi warstw mamy też wszystkie najpopularniejsze narzędzia, które pomogą usunąć wady, niechciane elementy fotografii, a nawet przygotować ciekawy fotomontaż. Interfejs aplikacji dostępny jest w języku polskim, jedynym większym wymaganiem by uruchomić PIXLR jest konieczność zainstalowania wtyczki Adobe Flash Player.

  • Adobe Photoshop EXPRESS i FIX – marzy się wam dobry program do obróbki zdjęć na telefon? Najlepiej, by było to nie jedno a dwa narzędzia Adobe. Pierwsze (Express) posłuży do korekty kolorystyki, ekspozycji, rozmiaru zdjęć, a drugie (Fix) to niezbędnik retuszera fotografii. Połączenie tych dwóch narzędzi pozwala osiągnąć rezultaty porównywalne z aplikacjami desktopowymi – możliwa jest nawet edycja zdjęć RAW. Im lepszy, czyli wydajniejszy smartfon, tym większy komfort pracy w każdej z tych aplikacji. Po zalogowaniu się z identyfikatorem Adobe ID dostępne jest jeszcze więcej funkcji.

  • Snapseed – powstał jako program do obróbki zdjęć na iPhone, a teraz to również legendarny program do obróbki zdjęć na Androida. To specyficzne narzędzie pozbawione jest interfejsu typowego dla Photoshopa, choć możemy korzystać z nieliniowego narzędzia historii. W zamian mamy tu kilkanaście różnych działań (w tym filtr HDR, klisza retro, tryb czarno-biały), które są w stanie momentalnie zamienić zdjęcia (ze smartfona jak i z aparatu) w prawdziwe perełki. Program radzi sobie też z plikami RAW (DNG) i jest ciągle wzbogacany o nowe funkcje.