Jaki program do obróbki zdjęć? Ranking

Programy do obróbki zdjęć kojarzą się zwykle z narzędziem, które służy głównie do poprawiania ekspozycji, kolorów, eliminowania podstawowych wad optyki.

Tymczasem naprawdę dobry program do obróbki zdjęć powinien oferować coś więcej, na przykład możliwość edycji elementów obrazu.

W tym rankingu znajdziesz:

Co powinien mieć program do obróbki zdjęć?

Takie edytory pozwalają na pracę na warstwach obrazu, mieszanie warstw, obsługę przezroczystości, mają też rozbudowane narzędzia selekcji fragmentów obrazu, pędzle i oryginalne inteligentne narzędzia i filtry do manipulacji zawartością. Także podstawowe narzędzia edycji są dalece bardziej rozbudowane niż w przypadku przeciętnego edytora.


Popularne programy graficzne w Komputronik.pl


Darmowe programy do obróbki zdjęć, czyli TOP 4 dla oszczędnych

  • GIMP – bezpłatny program do obróbki zdjęć, który w rękach ambitnego użytkownika może zastąpić większość narzędzi Adobe Photoshop. Mniej doświadczony użytkownik może go potraktować jako program do obróbki zdjęć z filtrami do realizacji konkretnych operacji. Jeśli nie chcemy korzystać z automatyki, pozostaje nam dokładnie taka sama ścieżka obróbki jak w płatnym Adobe Photoshop. GIMPa można używać w firmach.

  • PIXLR – program do obróbki zdjęć online, który umożliwia pracę na warstwach podobnie jak Adobe Photoshop. Ma też bardzo podobny interfejs użytkownika. Doskonałe narzędzie, z którego możemy skorzystać w chwili, gdy nie mamy pod ręką desktopowej aplikacji. Oprócz narzędzi warstw mamy też wszystkie najpopularniejsze narzędzia, które pomogą usunąć wady, niechciane elementy fotografii, a nawet przygotować ciekawy fotomontaż. Interfejs aplikacji dostępny jest w języku polskim, jedynym większym wymaganiem by uruchomić PIXLR jest konieczność zainstalowania wtyczki Adobe Flash Player.

  • Adobe Photoshop EXPRESS i FIX – marzy się wam dobry program do obróbki zdjęć na telefon? Najlepiej, by było to nie jedno a dwa narzędzia Adobe. Pierwsze (Express) posłuży do korekty kolorystyki, ekspozycji, rozmiaru zdjęć, a drugie (Fix) to niezbędnik retuszera fotografii. Połączenie tych dwóch narzędzi pozwala osiągnąć rezultaty porównywalne z aplikacjami desktopowymi – możliwa jest nawet edycja zdjęć RAW. Im lepszy, czyli wydajniejszy smartfon, tym większy komfort pracy w każdej z tych aplikacji. Po zalogowaniu się z identyfikatorem Adobe ID dostępne jest jeszcze więcej funkcji.

  • Snapseed – powstał jako program do obróbki zdjęć na iPhone, a teraz to również legendarny program do obróbki zdjęć na Androida. To specyficzne narzędzie pozbawione jest interfejsu typowego dla Photoshopa, choć możemy korzystać z nieliniowego narzędzia historii. W zamian mamy tu kilkanaście różnych działań (w tym filtr HDR, klisza retro, tryb czarno-biały), które są w stanie momentalnie zamienić zdjęcia (ze smartfona jak i z aparatu) w prawdziwe perełki. Program radzi sobie też z plikami RAW (DNG) i jest ciągle wzbogacany o nowe funkcje.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej