
Programy do obróbki zdjęć kojarzą się zwykle z narzędziem, które służy głównie do poprawiania ekspozycji, kolorów, eliminowania podstawowych wad optyki.
Tymczasem naprawdę dobry program do obróbki zdjęć powinien oferować coś więcej, na przykład możliwość edycji elementów obrazu.
W tym rankingu znajdziesz:
- Program do obróbki zdjęć do 300 zł: Paint Shop Pro 2022
- Program graficzny dla początkujących: Adobe Photoshop Elements 2022
- Program do obróbki zdjęć na Windows: Corel Photo-Paint
- Najpopularniejszy program do zdjęć: Adobe Photoshop CC (roczna subskrypcja)
- Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć: GIMP, PIXLR, Adobe Photoshop Express i Fix, Snapseed
Co powinien mieć program do obróbki zdjęć?
Takie edytory pozwalają na pracę na warstwach obrazu, mieszanie warstw, obsługę przezroczystości, mają też rozbudowane narzędzia selekcji fragmentów obrazu, pędzle i oryginalne inteligentne narzędzia i filtry do manipulacji zawartością. Także podstawowe narzędzia edycji są dalece bardziej rozbudowane niż w przypadku przeciętnego edytora.

Program do obróbki zdjęć do 300 zł: Paint Shop Pro
To aplikacja ze stajni Corela, dedykowana mniej zaawansowanym odbiorcom, a przede wszystkim tym, którzy chcą być prowadzeni za rękę podczas obróbki zdjęć. Służy temu interfejs połączony z centrum wiedzy, który dokładnie informuje co należy zrobić, by uzyskać odpowiedni efekt na zdjęciach.
Interfejs jest podobny to tego Photoshopowego, a zestawy narzędzi zostały podzielone na trzy grupy odpowiadające celom – zarządzaniu, korekcie i retuszowi. Nie jest to program do obróbki zdjęć darmowy, ale atrakcyjna cena stanowi zaletę Paint Shop Pro 2022, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego funkcjonalność.

Program graficzny dla początkujących: Adobe Photoshop Elements
Wariant Adobe Photoshop przeznaczony dla amatorów. Mimo dużo niższej ceny, a także dostępności jako licencja bezterminowa (bez opcji abonamentu), w Adobe Photoshop Elements 2022 znajdziemy wiele narzędzi, które stanowią siłę profesjonalnego Photoshopa. Część z nich jest uproszczona (jak moduł Camera RAW), a część przeprojektowana tak, by łatwiej było z nich korzystać osobom mniej zaawansowanym. Zachowany został funkcjonalny interfejs dużej aplikacji, dołączono menedżera zdjęć.

Program do obróbki zdjęć na Windows 10: Corel Photo-Paint
Nie jest to program, który kupimy oddzielnie. Dostępny jest jako część pakietu CorelDRAW Graphics Suite 202 przeznaczoną do projektowania grafiki, ilustracji, edycji zdjęć i wszelkich rodzajów pracy kreatywnej związanej z edycją zdjęć. Corel PHOTO-PAINT stanowi odpowiednik Photoshopa, lecz narzędzia zostały ubrane w interfejs Corela, a także inaczej nazwane i stosuje się je nieco inaczej. Niemniej efekty, które możemy osiągnąć w CorelPAINT, będą równie zadowalające. Drugim kluczowym elementem pakietu jest CorelDRAW dla pracy z obrazami wektorowymi.

Najpopularniejszy program do zdjęć: Adobe Photoshop CC (roczna subskrypcja)
Przez wielu profesjonalistów uznawany za jedyny słuszny program do obróbki zdjęć. I to niezależnie od tego czy mamy na myśli o program do obróbki zdjęć na Maca czy dla Windows. Jest dostępna jako element pakietu Adobe dla fotografów, a także jako pojedyncza aplikacja w systemie subskrypcyjnym.
Photoshop to narzędzie, w którym najwięcej osiągnie kreatywny użytkownik – można w nim zrobić praktycznie wszystko, od cyfrowego wywoływania zdjęć, poprzez zaawansowany retusz, a skończywszy na fotomontażach czy łączeniu obrazów 2D z elementami 3D. Wiele funkcji Photoshopa dostępne jest jako darmowe programy do obróbki zdjęć na telefon.
Popularne programy graficzne w Komputronik.pl
Darmowe programy do obróbki zdjęć, czyli TOP 4 dla oszczędnych
- GIMP – bezpłatny program do obróbki zdjęć, który w rękach ambitnego użytkownika może zastąpić większość narzędzi Adobe Photoshop. Mniej doświadczony użytkownik może go potraktować jako program do obróbki zdjęć z filtrami do realizacji konkretnych operacji. Jeśli nie chcemy korzystać z automatyki, pozostaje nam dokładnie taka sama ścieżka obróbki jak w płatnym Adobe Photoshop. GIMPa można używać w firmach.
- PIXLR – program do obróbki zdjęć online, który umożliwia pracę na warstwach podobnie jak Adobe Photoshop. Ma też bardzo podobny interfejs użytkownika. Doskonałe narzędzie, z którego możemy skorzystać w chwili, gdy nie mamy pod ręką desktopowej aplikacji. Oprócz narzędzi warstw mamy też wszystkie najpopularniejsze narzędzia, które pomogą usunąć wady, niechciane elementy fotografii, a nawet przygotować ciekawy fotomontaż. Interfejs aplikacji dostępny jest w języku polskim, jedynym większym wymaganiem by uruchomić PIXLR jest konieczność zainstalowania wtyczki Adobe Flash Player.
- Adobe Photoshop EXPRESS i FIX – marzy się wam dobry program do obróbki zdjęć na telefon? Najlepiej, by było to nie jedno a dwa narzędzia Adobe. Pierwsze (Express) posłuży do korekty kolorystyki, ekspozycji, rozmiaru zdjęć, a drugie (Fix) to niezbędnik retuszera fotografii. Połączenie tych dwóch narzędzi pozwala osiągnąć rezultaty porównywalne z aplikacjami desktopowymi – możliwa jest nawet edycja zdjęć RAW. Im lepszy, czyli wydajniejszy smartfon, tym większy komfort pracy w każdej z tych aplikacji. Po zalogowaniu się z identyfikatorem Adobe ID dostępne jest jeszcze więcej funkcji.
- Snapseed – powstał jako program do obróbki zdjęć na iPhone, a teraz to również legendarny program do obróbki zdjęć na Androida. To specyficzne narzędzie pozbawione jest interfejsu typowego dla Photoshopa, choć możemy korzystać z nieliniowego narzędzia historii. W zamian mamy tu kilkanaście różnych działań (w tym filtr HDR, klisza retro, tryb czarno-biały), które są w stanie momentalnie zamienić zdjęcia (ze smartfona jak i z aparatu) w prawdziwe perełki. Program radzi sobie też z plikami RAW (DNG) i jest ciągle wzbogacany o nowe funkcje.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Ranking smartfonów 2022. Jaki flagowiec kupić? Najlepsze telefony

Co zabrać na festiwal? Lista gadżetów

Jaki telefon do 500 zł kupić? Polecane tanie smartfony

Jakie akcesoria do grilla wybrać?

Jaka drukarka biurowa? Polecamy drukarki do małej firmy

Drukarka dla ucznia – jak wybrać? TOP 5 polecanych modeli

Jaka drukarka dla studenta? Najważniejsze cechy i polecane modele

Jaka drukarka do domu? Ranking drukarek domowych
