Żelazko czy parownica do ubrań? Co wybrać do prasowania?

Prasowanie ubrań to często mało lubiana czynność. Zajmuje sporo czasu, a nieraz też wymaga wysiłku. Na szczęście im bardziej nowoczesny sprzęt do prasowania posiadamy, tym czynność ta jest łatwiejsza i szybsza. Mówiąc o urządzeniu do prasowania, większość z nas ma na myśli żelazka. Ale w sklepach dostępne są też parownice do ubrań. Są to niewielkie i bardzo praktyczne urządzenia, które w mig rozprostują zagniecenia na naszych rzeczach. A więc żelazko czy parownica do prasowania? Sprawdźmy, co wybrać.

Więcej o żelazkach przeczytasz w poradniku: Jak wybrać żelazko?

W tym artykule znajdziesz:

  • Czym jest parownica?
  • Rodzaje parownic
  • Kiedy wybrać żelazko?
  • Rodzaje żelazek
  • Parownica czy żelazko?

Polecane żelazka w Komputronik.pl

Czym jest parownica?

Parownica do prasowania jest niewielkim urządzeniem, które wygładza ubrania wyłącznie za pomocą strumienia gorącej pary.

Ubrania z reguły wygładzamy w pozycji pionowej – gdy wiszą na wieszaku. To bardzo ułatwia prasowanie, gdyż nie musimy przygotowywać sobie specjalnego stanowiska w postaci deski do prasowania.

Sam steamer, czyli parownica do ubrań też nie wymaga znaczącej obsługi. Wystarczy wlać do niego wodę i włączyć. Nagrzewa się błyskawicznie i już po kilku chwilach jest gotowy do pracy. Trzymamy go w jednej ręce. Strumień pary wypuszczamy, naciskając odpowiedni przycisk. Para momentalnie rozluźnia włókna ubrań i je wygładza.

Zalety i wady parownic

Zaletą parownicy jest też możliwość odświeżenia naszych rzeczy i pozbycie się z nich zapachów.

Wadą tego typu urządzeń są raczej niewielkie zbiorniki na wodę. To w połączeniu z mocnym nadmuchem powoduje, że wodę w zbiorniku trzeba dość często uzupełniać. Dodatkowo parownica do ubrań ma niższą efektywność prasowania niż żelazko, co dla wielu osób jest odpowiedzią na pytanie, co wybrać – żelazko czy parownica do ubrań?

Zobacz parownice do ubrań w sklepie>

żelazko czy parownica

Rodzaje parownic

Parownica ręczna – podstawowym modelem parownic są parownice ręczne. Są to niewielkie urządzenia składające się z rączki zawierającej m.in. grzałkę oraz z doczepianego zbiornika z wodą.

Parownica z zewnętrznym zbiornikiem – niektóre modele, dzięki specjalnym adapterom, umożliwiają też korzystanie z zewnętrznych zbiorników. Parownica taka jest bardzo poręczna. Zasilana jest najczęściej sieciowo za pomocą długiego kabla.

Parownice stojące – innym rodzajem parownic są parownice stojące. Są to większe urządzenia, które posiadają dodatkowo konstrukcję, na której zawieszamy prasowane ubrania. Niektóre z nich są tak rozbudowane, że można je wręcz uznać, za pionowe deski do prasowania. Parownice pionowe mają nieco większe zbiorniki z wodą, co przekłada się na dłuższy czas użytkowania bez uzupełniania jej poziomu.

Kiedy wybrać żelazko?

Żelazko jest przeznaczone przede wszystkim do prasowania dużej ilości ubrań. Prasujemy w klasyczny sposób w pozycji poziomej na desce do prasowania. W przypadku klasycznych żelazek najważniejszym elementem odpowiedzialnym za wygładzanie ubrań jest mocno nagrzana stopa, którą przyciskamy prasowane rzeczy.

Zdecydowana większość żelazek ma też nadmuch pary. Żelazko doskonale radzi sobie z prasowaniem każdego rodzaju tkanin – również tych grubych.

Zalety i wady żelazka

Urządzenie to powinniśmy wybrać, gdy chcemy, aby ubrania wyprasowane zostały bardzo dokładnie. Wąska końcówka stopy ułatwia bowiem dotarcie do najmniejszych zakamarków prasowanych rzeczy.

Wada żelazka to przede wszystkim przygotowania do prasowania. Trzeba rozłożyć deskę, napełnić zbiornik żelazka wodą, poczekać aż urządzenie się nagrzeje. Po zakończeniu prasowania musimy złożyć i schować deskę. Ponadto, żelazko może w pewnych przypadkach uszkodzić nasze ubrania. Wystarczy chwila nieuwagi i przypalona plama uszkodzi nasze rzeczy.

Rodzaje żelazek

Podstawowy model żelazka to po prostu urządzenie, wyposażone w szybko nagrzewającą się stopę wykonaną z odpowiedniego materiału. Obecnie znacznie częściej jednak spotykamy już żelazka parowe.

  • Żelazko parowe – wyposażone jest w zbiornik, który napełniamy wodą. Po włączeniu woda jest podgrzewana i przez otwory w stopie żelazka wydostaje się para wodna. Materiał jest więc rozprostowywany przez nacisk stopy wspomagany przez gorącą parę.
  • Generatory pary – polecane, jeśli zależy nam na mocnym nadmuchu pary. Tu zbiornik na wodę nie znajduje się w żelazku. Woda jest w osobnym pojemniku, w którym znajduje się też bojler, który podgrzewa ją i zmienia w parę. Para ta jest pompowana do żelazka przez gruby przewód. Taka budowa urządzenia powoduje, że nadmuch pary ze stopy żelazka może być ciągły i bardzo mocny.

Żelazko czy stacja parowa – co lepsze?

Jeśli prasujemy dużo i budżet nam na to pozwala polecamy stację parową. O tym, jak wybrać stację parową, dowiesz się z poradnika: Jaka stacja parowa do prasowania?

A może maxi żelazko?

Ciekawym rodzajem żelazek są też tak zwane maxi żelazka. Z wyglądu są podobne do stacji parowych. Tu także mamy osobny zbiornik na wodę. Ale w przypadku maxi żelazek w osobnym pojemniku nie ma bojlera. Przewodem łączącym żelazko z pojemnikiem nie jest przesyłana para tylko woda. Dopiero w żelazku zamienia się ona w parę.

Żelazko czy parownica do ubrań?

Decydując co sprawdzi się lepiej do prasowania, żelazko czy parownica do ubrań, należy zwrócić uwagę na częstotliwość prasowania. Przy wyborze żelazka pojawia się kolejne pytanie – żelazko parowe czy stacja parowa? Oto odpowiedź na te pytania.

Stacja parowa (generator pary) – gdy prasujemy bardzo często dużą ilość ubrań.

Żelazko z generatorem pary (żelazko parowe) – kiedy prasujemy co kilka dni.

Parownica – kiedy mamy mało czasu, a chcemy odświeżyć jedną lub dwie sztuki ubrań.

Parownicą raczej nie zastąpimy żelazka w każdej sytuacji i raczej lepiej będzie traktować to urządzenie jako dodatkowe wyposażenie.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej