Pralko-suszarka – czy warto wybrać urządzenie 2w1?

Pralko-suszarki to urządzenia, na które wiele osób patrzy z rezerwą. Na forach internetowych znaleźć jednak można przewagę pozytywnych komentarzy użytkowników, którzy mieli styczność z tym sprzętem AGD. Dyskusja przeważnie nie dotyczy użyteczności samej w sobie, ale tego, czy warto mieć pralkę i suszarkę w jednym urządzeniu, czy też osobno. Co przemawia za tym aby wybrać wariant 2w1 ?

Spis treści:

 • Suszarka kondensacyjna czy wywiewowa?
 • Zalety pralko-suszarki
 • Wady pralko-suszarki
 • Dlaczego pralko-suszarka zużywa więcej wody?
 • Pralka i suszarka razem czy osobno?
 • Polecane pralko-suszarki w TOP 3

Jak działa suszarka do ubrań?

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów AGD, który spotkać można w niemal każdym domu. Z kolei suszarka jest rzadziej wykorzystywanym w mieszkaniach urządzeniem, więc nie każdy orientuje się na jakich zasadach, za jego sprawą, odbywa się proces suszenia.

W bębnie maszyny pranie suszone jest pod wpływem strumienia gorącego powietrza. Wilgotne powietrze z parujących ubrań przedostaje się potem do filtra, a następnie jest oczyszczane lub wywiewane na zewnątrz, w zależności od typu urządzenia. Występują dwa typy suszarek, a każdy z nich posiada swoich przeciwników i zwolenników.

Suszarka kondensacyjna czy wywiewowa?

Suszarka wywiewowa to maszyna nie występująca zazwyczaj w połączeniu z pralką. Urządzenie to wymaga samodzielnego kanału wentylacyjnego do odprowadzania wilgotnych oparów, powstałych w wyniku procesu suszenia. Zabronione jest podłączanie wywiewu tego typu suszarki do wentylacji kominowej lub przewodu przeznaczonego do wentylacji pomieszczenia. Ze względu na ten wymóg, typ wywiewny nie jest urządzeniem bardzo popularnym, ponieważ rzadko ma się dostęp do niezależnego ciągu wentylacyjnego.

Suszarka kondensacyjna nie wymaga podłączenia do odprowadzającego opary kanału wentylacyjnego. Ubranie suszone jest za pomocą dwóch oddzielnych obiegów powietrza. Ciepłe powietrze wewnątrz bębna podgrzewa odzież, prowadząc do jej parowania. Z kolei zewnętrzny wentylator zimnego powietrza chłodzi opary z bębna, powodując ich kondensację. Schłodzone opary przechodzą przez filtr i trafiają do skraplacza lub bezpośrednio do węża odpływowego, w zależności od wyboru rozwiązania. Proces suszenia trwa zazwyczaj od 60-120 minut.

Więcej o bębnowych suszarkach do bielizny przeczytasz w poradniku: Co warto wiedzieć o suszarkach do ubrań?

Zalety pralko-suszarki

Niewątpliwą zaletą pralko-suszarki jest niewielka przestrzeń, jaką urządzenie zajmuje. Sprzęt ten można umieścić nawet w łazience lub kuchni małej kawalerki. Pralko-suszarkę można postawić praktycznie w każdy miejscu z dopływem i odpływem wody. Z roku na rok jakość, wydajność i funkcjonalność współczesnych modeli nieustannie się polepsza.

Urządzenia nie niszczą poddanych praniu i suszeniu tkanin, a z bębna wyciągnąć można pachnącą, niezgniecioną i schludną odzież. Ceny zakupu tych sprzętów w opcji 2w1 zbliżone są do cen automatów jedynie piorących.

Kolejnym atutem jest przestrzeń mieszkania, wolna od tarasujących drogę, wolnostojących suszarek obwieszonych rozmaitymi tkaninami. Warto jednak, przed włożeniem ubrania do bębna, upewnić się czy producent dopuszcza możliwość jego suszenia.

Podsumowując:

 • pralko-suszarka to sprzęt 2w1 – zyskujemy przestrzeń, jaką zajmowałyby dwa urządzenia,
 • cena zbliżona jest do kosztu samej pralki,
 • rezygnacja z wolnostojących suszarek, które zajmują przestrzeń domową.

Polecane pralko-suszarki w Komputronik.pl

Wady pralko-suszarki

Główną wadą urządzenia jest często dysproporcja w możliwościach wkładu do prania i suszenia. Do bębna w celu wysuszenia można zazwyczaj włożyć jedynie połowę wypranej uprzednio odzieży, więc proces suszenia trzeba podzielić na dwie tury.

Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, ponieważ niektóre typy pochłaniają nawet 10kWh energii elektrycznej. Mając energochłonny model dobrze jest korzystać z abonamentu umożliwiającego korzystanie z dwustrefowych taryf poboru prądu. O nowej etykiecie energetycznej w pralkach przeczytasz w poradniku: Nowa etykieta energetyczna – co warto wiedzieć?

Pralko-suszarka podczas suszenia korzysta również z dodatkowej ilości wody.

Zdjęcie: Bosch

Dlaczego pralko-suszarka zużywa więcej wody?

W procesie suszenia woda jest niezbędna do chłodzenia w trakcie pracy urządzenia kondensatorów. Współczesne typy pralko-suszarek pobierają znacznie mniej wody niż ich starsze egzemplarze. Przykładowo, jeżeli podczas jednego cyklu pralka pobiera od 50 do 70 litrów, to w połączeniu z procesem suszenia jest to ilość rzędu 100 do 130 litrów. Warto zwrócić uwagę czy wybrany model posiada funkcję automatycznego doboru ilości pobieranej wody do wielkości wkładu do bębna.

Pralka i suszarka razem czy osobno?

Wybór opcji 2w1 lub osobnych modułów pralki i suszarki jest sprawą indywidualną. Obydwie opcje prowadzą do upragnionego rezultatu. Mając małe mieszkanie, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, opcja pralki-suszarki wydaje się być bardziej korzystna. Istnieje jednak możliwość postawienia modułów jednego na drugim i jeśli górna powierzchnia pralki nie jest w łazience używana jako podręczny stolik, to taki wariant jest w przypadku małej przestrzeni jak najbardziej praktyczny.

Pamiętać trzeba również o możliwości odpowiedniej synchronizacji łączy obydwu urządzeń w sytuacji dwóch odrębnych modułów. Poniżej kilka przykładów pralko-suszarek różnych producentów.

TOP 3 polecanych pralko-suszarek

 • Candy GVSW 486D-S: pralko suszarka do 1800 zł
 • Electrolux DualCare EWW1685SWD: sprzęt 2w1 do 2400 zł
 • Bosch Serie 6 WDU28540EU: pralko-suszarka do 3700 zł

Pralko-suszarka do 1800 zł: Candy GVSW 486D-S

Maksymalny wkład pranej odzieży w modelu Candy GVSW 486D-S to 8 kg, przy 6kg wsadzie tkanin do suszenia. Automat wyposażony jest w 16 programów piorących. Funkcja opóźnionego startu umożliwia uruchomienie urządzenia o dowolnie wybranej porze. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza użytkownikom posiadającym dwufazowy abonament energetyczny. Prosty design z czytelnym panelem sterowania czyni ten model dość popularnym. Pralko-suszarka Candy GVSW 486D-S należy do klasy A w zakresie efektywności energetycznej. Producent przydziela na ten model dwa lata gwarancji.


Pralko-suszarka do 2400 zł: Electrolux DualCare EWW1685SWD

Electrolux DualCare EWW1685SWD to urządzenie z klasy energetycznej A. Pralko-suszarka wyposażona jest w funkcję OptiSense, która automatycznie ocenia wielkość wsadu do bębna, dostosowując do niego proporcjonalną ilość pobieranej wody. Pralka posiada rozbudowany system programów, pozwalających na bezpiecznie pranie rozmaitych rodzajów tkanin, łącznie z opcją ich prania ręcznego. Istotnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z sześćdziesięciu minutowego cyklu prania i suszenia do szybkiego odświeżenia odzieży. Pożyteczną funkcją jest również program parowy, odświeżający tkaniny i pozwalający na ich łatwe prasowanie. Pralka została wyposażona w silnik indukcyjny. Ładowany frontalnie wsad może mieć ciężar 8 kg.


Pralko-suszarka do 3700 zł: Bosch Serie 6 WDU28540EU

Bosch Serie 6 WDU28540EU to wolnostojąca pralko-suszarka z frontalnym typem załadunku. Na skali efektywności energetycznej od A do G, produkt należy do klasy A. Dopuszczalny wkład do jednego cyklu łączonego prania i suszenia to 6kg. W przypadku samego prania można jednorazowo włożyć do bębna 10 kg pranych materiałów. Urządzenie posiada funkcję AutoDry, co oznacza że suszy pranie do ustawionego przez użytkownika poziomu. Unikalna konstrukcja bębna VarioDrum, sprawia, że dzięki równomiernemu rozprowadzaniu wody, ubrania są czyszczone skutecznie, ale delikatnie. W konstrukcji pralki wykorzystano EcoSilence Drive- cichy bezszczotkowy i energooszczędny silnik. Duży panel sterowania pozwala na czytelny odczyt i ustawienia wybranych programów.