Co to jest pralka parowa? Zalety prania parowego

25.01.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przed podjęciem decyzji, jaka pralka będzie najlepsza do naszego domu, warto poznać wszystkie funkcje pralki wolnostojącej lub do zabudowy. Pranie ubrań kojarzy nam się z użyciem wody. Jest to rzecz naturalna. Jednak odwiedzając w ostatnich miesiącach sklepy ze sprzętem AGD, mogliśmy być mocno zaskoczeni, widząc w ofercie pralki, które do oczyszczania ubrań używają pary wodnej.

Pralki parowe, wykorzystują technologię, która dotychczas stosowana była w takich urządzeniach jak parowary, piekarniki, czy żelazka. Sprawdźmy, jaka pralka parowa najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Jak działa pralka parowa?

Sercem pralki parowej jest nowoczesny generator pary. Trafiająca do niego woda jest błyskawicznie podgrzewana do stanu wrzenia i zamieniania w parę. Para ta jest transportowana przez dyszę natryskową i na końcu trafia do bębna pralki. W bębnie jest równomiernie rozmieszczana po całej jego powierzchni i nasącza znajdujące się w nim ubrania.

Co ciekawe cykl prania parowego wymaga znacznie mniejszej ilości energii, niż pranie tradycyjne. Dzieje się tak dlatego, że para wodna lepiej przenika do włókien materiału, bo cząstki pary są mniejsze i łatwiej nagrzewają się do wysokich temperatur. Z tego powodu pralki parowe osiągają podobne efekty przy mniejszym zużyciu energii. Oszczędzamy na tym nie tylko my, ale też środowisko.

Jakie są funkcje prania parowego?

Jakie funkcje pełni pranie parowe? Wbrew pozorom dzięki niemu nie wywabimy uporczywych plam z ubrań. Do tego celu nadal najlepsza jest pralka tradycyjna lub funkcja prania klasycznego w pralce parowej. Jednak z pomocą tej technologii bez problemu zrobimy codzienne pranie lekko zabrudzonych rzeczy.

Wygładzanie ubrań

Inna funkcja takiej parowej kąpieli to wygładzanie ubrań i sprawianie, żeby były bardziej delikatne. Jeansy, czy bawełniane bluzki wyjęte z pralki po takim zabiegu, często nie wymagają nawet prasowania. Cząsteczki pary delikatnie przenikają materiał, rozluźniają go i rozprostowują.

Odświeżanie i dezynfekcja odzieży

Kolejna funkcja parowego prania to dezynfekcja odzieży. Czasem jest tak, że raz ubrana koszula, czy sweter z powodzeniem nadają się do powtórnego ubrania i nie wymagają klasycznego prania. Wtedy możemy je po prostu odświeżyć, wkładając na kilkanaście minut do pralki i uruchamiając program pary. Dezynfekuje ona ubrania i usuwa ewentualne przykre zapachy. W ciągu kilku chwil mamy nasze ubrania jak nowe.

Czy do prania parowego dodaje się proszek?

To pytanie zastanawia wiele osób. Odpowiedź zależy od trybu, w jakim będzie pracować pralka z funkcją pary. Jeśli chcemy skorzystać jedynie z trybu odświeżania ubrań, to nie ma potrzeby używania proszku. Ubrania są jedynie dezynfekowane parą wodną. Usuwany jest z nich nieprzyjemny zapach. Jeśli jednak chcemy użyć trybu prania z parą, to wtedy użycie proszku jest jak najbardziej wskazane.

Co zyskujemy dzięki pralce z funkcją pary wodnej?

Dzięki funkcji pary wodnej zyskujemy przede wszystkim czas. Wiele ubrań jest tylko delikatnie zabrudzonych i wymaga jedynie odświeżenia. Po co więc wkładać je na pełen cykl prania, skoro można je odświeżyć parą w ciągu kilku chwil? Ważna jest też oszczędność kosztów. Mniejsze zużycie energii może nie będzie widoczne w ciągu miesiąca, ale już w skali roku oszczędności będą znaczące.

To już wszystkie najważniejsze informacje objaśniające, jak działa pralka z funkcją prania parowego. Z pewnością taka pralka z funkcją pary wodnej doskonale sprawdzi się w naszym domu.

Inne funkcje nowoczesnych pralek:

Pralki, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!