Pralka parowa – jak działa i jakie są zalety prania z funkcją pary?

06.12.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pralki podobnie jak dziesiątki innych urządzeń przez ostatnie lata rozwoju technologicznego przeszły ogrom modyfikacji i dziś oferują nam mnóstwo nowoczesnych funkcji, które ułatwiają codzienne domowe obowiązki. Coraz popularniejszym mechanizmem stają się pralki parowe, które są alternatywą dla klasycznego prania wodą. Pralka parowa – co to za urządzenie, jak działa i czy warto inwestować w taki sprzęt? Poznaj funkcje i zalety pralek parowych.

Dowiedz się więcej o nowoczesnych funkcja pralek oraz poradnik Jak wybrać pralkę?

Spis treści:

Jak działa pralka parowa?

Pralka parowa, jak wskazuje nazwa, to urządzenie, które do pracy wykorzystuje parę wodną. Działanie jest podobne jak w przypadku żelazka czy parowaru.

Sercem pralki parowej jest nowoczesny generator pary. Trafiająca do niego woda jest błyskawicznie podgrzewana do stanu wrzenia i zamieniania w parę. Para ta jest transportowana przez dyszę natryskową i na końcu trafia do bębna pralki. W bębnie jest równomiernie rozmieszczana po całej jego powierzchni i nasącza znajdujące się w nim ubrania.

Co ciekawe cykl prania parowego wymaga znacznie mniejszej ilości energii, niż pranie tradycyjne. Dzieje się tak dlatego, że para wodna lepiej przenika do włókien materiału, bo cząstki pary są mniejsze i łatwiej nagrzewają się do wysokich temperatur. Z tego powodu pralki parowe osiągają podobne efekty przy mniejszym zużyciu energii. Oszczędzamy na tym nie tylko my, ale też środowisko.

Jakie są funkcje prania parowego?

Jakie funkcje pełni pranie parowe? Wbrew pozorom dzięki niemu nie wywabimy uporczywych plam z ubrań. Do tego celu nadal najlepsza jest pralka tradycyjna lub funkcja prania klasycznego w pralce parowej. Jednak z pomocą tej technologii bez problemu zrobimy codzienne pranie lekko zabrudzonych rzeczy oraz:

Wygładzimy ubrania

Pralka parowa doskonale wygładza ubrania i sprawia, że tkaniny są delikatniejsze. Jeansy czy bawełniane bluzki wyjęte z pralki po zabiegu parowym, często nie wymagają nawet prasowania. Cząsteczki pary delikatnie przenikają materiał, rozluźniają go i rozprostowują.

Odświeżymy i zdezynfekujemy odzież

Kolejna funkcja parowego prania to dezynfekcja odzieży. Czasem jest tak, że raz ubrana koszula, czy sweter z powodzeniem nadają się do powtórnego ubrania i nie wymagają klasycznego prania. Wtedy możemy je po prostu odświeżyć, wkładając na kilkanaście minut do pralki i uruchamiając program pary. Dezynfekuje ona ubrania i usuwa ewentualne przykre zapachy. W ciągu kilku chwil mamy nasze ubrania jak nowe.

Co to jest i jak działa pralka parowa?

Czy do prania parowego dodaje się proszek?

To pytanie zastanawia wiele osób. Odpowiedź zależy od trybu, w jakim będzie pracować pralka z funkcją pary. Jeśli chcemy skorzystać jedynie z trybu odświeżania ubrań, to nie ma potrzeby używania proszku. Ubrania są jedynie dezynfekowane parą wodną. Usuwany jest z nich nieprzyjemny zapach. Jeśli jednak chcemy użyć trybu prania z parą, to wtedy użycie proszku jest jak najbardziej wskazane.

Co zyskujemy dzięki pralce z funkcją pary wodnej?

Dzięki funkcji pary wodnej zyskujemy przede wszystkim czas. Wiele ubrań jest tylko delikatnie zabrudzonych i wymaga jedynie odświeżenia. Po co więc wkładać je na pełen cykl prania, skoro można je odświeżyć parą w ciągu kilku chwil? Ważna jest też oszczędność kosztów. Mniejsze zużycie energii może nie będzie widoczne w ciągu miesiąca, ale już w skali roku oszczędności będą znaczące.

To już wszystkie najważniejsze informacje objaśniające, jak działa pralka z funkcją prania parowego. Z pewnością taka pralka z funkcją pary wodnej doskonale sprawdzi się w naszym domu.

Inne funkcje nowoczesnych pralek:

  • Pralki z funkcją AddWash
  • Pralki z funkcją EcoBubble
  • Pralki z funkcją opóźnionego startu
  • Pralki z funkcją szybkiego prania
  • Pralki z funkcją zabezpieczenia przed zalaniem
  • Pralki z funkcją zabezpieczenia przed dziećmi
  • Pralki z funkcją prania wełny
  • Pralki z funkcją pupil

Pralki, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.6/5 - (10 głosów)

Czytaj więcej