
Przed podjęciem decyzji, jaka pralka będzie najlepsza do naszego domu, warto poznać wszystkie funkcje pralki wolnostojącej lub do zabudowy. Pranie ubrań kojarzy nam się z użyciem wody. Jest to rzecz naturalna. Jednak odwiedzając w ostatnich miesiącach sklepy ze sprzętem AGD, mogliśmy być mocno zaskoczeni, widząc w ofercie pralki, które do oczyszczania ubrań używają pary wodnej.
Pralki parowe, wykorzystują technologię, która dotychczas stosowana była w takich urządzeniach jak parowary, piekarniki, czy żelazka. Sprawdźmy, jaka pralka parowa najlepiej sprawdzi się w naszym domu.
Jak działa pralka parowa?
Sercem pralki parowej jest nowoczesny generator pary. Trafiająca do niego woda jest błyskawicznie podgrzewana do stanu wrzenia i zamieniania w parę. Para ta jest transportowana przez dyszę natryskową i na końcu trafia do bębna pralki. W bębnie jest równomiernie rozmieszczana po całej jego powierzchni i nasącza znajdujące się w nim ubrania.
Co ciekawe cykl prania parowego wymaga znacznie mniejszej ilości energii, niż pranie tradycyjne. Dzieje się tak dlatego, że para wodna lepiej przenika do włókien materiału, bo cząstki pary są mniejsze i łatwiej nagrzewają się do wysokich temperatur. Z tego powodu pralki parowe osiągają podobne efekty przy mniejszym zużyciu energii. Oszczędzamy na tym nie tylko my, ale też środowisko.
Jakie są funkcje prania parowego?
Jakie funkcje pełni pranie parowe? Wbrew pozorom dzięki niemu nie wywabimy uporczywych plam z ubrań. Do tego celu nadal najlepsza jest pralka tradycyjna lub funkcja prania klasycznego w pralce parowej. Jednak z pomocą tej technologii bez problemu zrobimy codzienne pranie lekko zabrudzonych rzeczy.
Wygładzanie ubrań
Inna funkcja takiej parowej kąpieli to wygładzanie ubrań i sprawianie, żeby były bardziej delikatne. Jeansy, czy bawełniane bluzki wyjęte z pralki po takim zabiegu, często nie wymagają nawet prasowania. Cząsteczki pary delikatnie przenikają materiał, rozluźniają go i rozprostowują.
Odświeżanie i dezynfekcja odzieży
Kolejna funkcja parowego prania to dezynfekcja odzieży. Czasem jest tak, że raz ubrana koszula, czy sweter z powodzeniem nadają się do powtórnego ubrania i nie wymagają klasycznego prania. Wtedy możemy je po prostu odświeżyć, wkładając na kilkanaście minut do pralki i uruchamiając program pary. Dezynfekuje ona ubrania i usuwa ewentualne przykre zapachy. W ciągu kilku chwil mamy nasze ubrania jak nowe.
Czy do prania parowego dodaje się proszek?
To pytanie zastanawia wiele osób. Odpowiedź zależy od trybu, w jakim będzie pracować pralka z funkcją pary. Jeśli chcemy skorzystać jedynie z trybu odświeżania ubrań, to nie ma potrzeby używania proszku. Ubrania są jedynie dezynfekowane parą wodną. Usuwany jest z nich nieprzyjemny zapach. Jeśli jednak chcemy użyć trybu prania z parą, to wtedy użycie proszku jest jak najbardziej wskazane.
Co zyskujemy dzięki pralce z funkcją pary wodnej?
Dzięki funkcji pary wodnej zyskujemy przede wszystkim czas. Wiele ubrań jest tylko delikatnie zabrudzonych i wymaga jedynie odświeżenia. Po co więc wkładać je na pełen cykl prania, skoro można je odświeżyć parą w ciągu kilku chwil? Ważna jest też oszczędność kosztów. Mniejsze zużycie energii może nie będzie widoczne w ciągu miesiąca, ale już w skali roku oszczędności będą znaczące.
To już wszystkie najważniejsze informacje objaśniające, jak działa pralka z funkcją prania parowego. Z pewnością taka pralka z funkcją pary wodnej doskonale sprawdzi się w naszym domu.
Inne funkcje nowoczesnych pralek:
- Pralki z funkcją EcoBubble
- Pralki z funkcją opóźnionego startu
- Pralki z funkcją szybkiego prania
- Pralki z funkcją zabezpieczenia przed zalaniem
- Pralki z funkcją zabezpieczenia przed dziećmi
- Pralki z funkcją prania wełny
- Pralki z funkcją timeru
- Pralki z funkcją pupil
Pralki, które polecamy w naszym sklepie:
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jak spakować się na wakacje? Jak spakować elektronikę na podróż?

Jaki prezent na Dzień Ojca? Wybieramy prezent dla taty

Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać? Ranking

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy? Porównanie

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?
