Powerbank do tabletu lub telefonu – co powinien mieć?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez urządzeń mobilnych. Na co dzień używamy smartfonów, tabletów i odtwarzaczy mp3. Wiele osób korzysta też ze smartwatchy lub nawigacji. To bardzo ułatwia nam życie. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w akumulator, który raz na jakiś czas trzeba naładować. Jeśli nie mamy dostępu do gniazdka, możemy posłużyć się Power Bankiem.

Jednak jaki powerbank do tabletu lub smartfona wybrać? W tym poradniku omawiamy najważniejsze parametry, które powinny posiadać Power Banki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Do czego służy Power Bank?
 • Kiedy warto mieć Power Bank?
 • Powerbank do tabletu lub telefonu – co powinien mieć?

Najpopularniejsze power banki

Do czego służy Power Bank?

Zanim przejdziemy do cech, które powinna spełniać nasza przenośna bateria do ładowania telefonu, dowiedzmy się nieco więcej o jej konstrukcji.

Powerbank to przenośna ładowarka. Najczęściej ma kształt niewielkiego pudełka, które bez problemu zmieści się w kieszeni.

Wewnątrz obudowy jest bateria – litowo-polimerowa lub litowo-jonowa. Jest ona zbliżona to tych, które występują w naszych smartfonach, choć oczywiście dużo bardziej pojemna. Taką baterię musimy najpierw naładować. Po kilku godzinach ładowania, przenośna bateria do telefonu jest już gotowa do pracy. Do Power Banka podłączamy zwykły kabel USB, a drugi jego koniec do naszego urządzenia mobilnego, które zacznie być ładowane. Dobrej klasy bateria zewnętrzna do smartfona może nawet kilkukrotnie naładować nasz telefon.

powerbank do tabletu

Kiedy warto mieć Power Bank?

Power Bank do iPhone, tabletu lub dowolnego innego urządzenia mobilnego może przydać się w bardzo różnych przypadkach.  Sprawdza się w podróży – w samolocie, autobusie, czy w pociągu. Jest też doskonały na wyprawy w góry – na górskich szlakach przeważnie jest bardzo trudno o gniazdko elektryczne, a możliwość komunikacji jest w górach niezbędna, choćby ze względów bezpieczeństwa. Power Bank możemy też trzymać w aucie na wypadek niespodziewanych zdarzeń w podróży.

Power Bank do tabletu lub telefonu – co powinien mieć?

Podejmując decyzję, jaki Power Bank do tabletu lub telefonu wybrać, zwróćmy uwagę na kilka ważnych parametrów:

 • pojemność
 • obudowa
 • porty
 • zabezpieczenia
 • dodatkowe funkcje

Jaka pojemność?

To kluczowy parametr, a im wyższa pojemność, tym więcej energii jest w stanie zmagazynować nasze urządzenie.

 • 3000 mAh – jeśli zależy nam na małych wymiarach power banka to będzie dobry wybór. Takie powerbanki bez problemu zmieszczą się nawet w małej damskiej torebce
 • 5000 mAh – minimalna pojemność powerbanka, która pozwoli nam na naładowanie smartfona więcej niż raz
 • 10000 mAh – powerbanki o takiej pojemności mają nieco większe gabarty, ale zapewniają duży komfort w podróży magazynując wystarczającą ilość energii na wielokrotne naładowanie telefonu
 • 20000 mAh – dla najbardziej wymagających osób potrzebujących pewności, że energii w smarfonie nie zabraknie im przez cały wyjazd (nawet długą podróż).

Jaka powinna być obudowa?

Power Bank do tabletu lub telefonu to gadżet, który wykorzystywany jest głównie poza domem. Musi dobrze znosić podróże i towarzyszące im wstrząsy. Warto zwrócić zatem uwagę na to, jak spasowana została obudowa, a także z czego jest wykonana. Producenci najczęściej stawiają na tworzywo sztuczne, niemniej ostatnio wzbogacają je na przykład materiałami antypoślizgowymi czy elementami gumowymi, dzięki czemu Power Bank może przetrwać nawet upadek z niewielkiej wysokości.

Coraz częściej spotkać można także modele, których obudowa zrobiona została z aluminium. Takie egzemplarze cechują się dodatkowo estetycznym wyglądem, który może lepiej pasować do drogiego i eleganckiego smartfona.

powerbank do tabletu

Porty

Każdy Power Bank standardowo wyposażony jest w port microUSB (do ładowania jego samego) oraz USB, dzięki któremu możliwe jest przekazywanie energii do innego urządzenia.

Nowoczesny Power Bank może pochwalić się podwójnym portem USB, dzięki czemu możliwe jest ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Drugi wariant, to dwa porty USB z których jeden o natężeniu 1A, a drugi o natężeniu 2.1A, umożliwiający ładowanie także iPhone, iPad, iPod oraz innych urządzeń wymagających wyższego natężenia.

Zabezpieczenia

Nikt nie chciałby uszkodzić swojego urządzenia podczas ładowania, niezależnie od tego, czy będzie nim smartfon, tablet czy cokolwiek innego. Dlatego też nowoczesny Power Bank oferuje nie tylko dużą pojemność i wysoką jakość wykonania obudowy, ale także zabezpieczenia chroniące. Stosowane są różnego rodzaju mechanizmy, wśród których te najbardziej pożądane to ochrona przed przeładowaniem czy przegrzaniem, a zawłaszcza ochrona przeciwprzepięciowa.

Dodatkowe funkcje

Czy Power Bank może oferować jakiekolwiek funkcje poza przekazywaniem energii? Oto kilka funkcji dodatkowych, które ułatwić mogą podjęcie decyzji, jaki Power Bank do tabletu lub telefonu będzie dla Ciebie najlepszym wyborem:

 • wskaźnik naładowania baterii – dzięki któremu ocenić można, ile energii w Power Banku pozostało po przeprowadzonym ładowaniu,
 • latarka LED – przydaje się w domu, w terenie, w samochodzie lub na wakacjach,
 • panel solarny –  pozwala na ładowane urządzenia energią słoneczną. Power Bank solarny jest idealny dla turystów i podróżników. Interesującym wyposażeniem jest też zestaw przejściówek do ładowania laptopów. Niektóre z droższych Power Banków są też w stanie ładować urządzenia wyposażone w 30-pinowy port Apple.
Power Banki do 50 zł Power Banki do 100 zł Power Banki do 200 zł
powerbank do tabletu powerbank do tabletu powerbank do tabletu

Powerbank do tabletu lub telefonu – co powinien mieć?
5 (100%) 3 głosów