Smartwatch czy smartband? Porównanie gadżetów dla biegaczy

07.01.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Gadżety towarzyszą nam dzisiaj zawsze i wszędzie, a wszystkich płynących z tego faktu korzyści nie sposób wymienić. Jesteśmy bezpieczniejsi, mamy nieprzerwany kontakt ze znajomymi i wiemy, co dzieje się na świecie. Elektroniczne akcesoria mogą także pozytywnie wpłynąć na efektywność naszych treningów biegowych.

Gadżety ubieralne (ang. wearables), takie jak smartwatch czy smartband pozwalają nam osiągać wciąż lepsze i lepsze wyniki. Które urządzenie będzie jednak lepsze do biegania? Odpowiadamy na pytania dlaczego i czy w ogóle warto kupić smartwatcha lub smartbanda?

Smartwach i smartband – co to takiego?

Zarówno smartwatch, jak i smartband reprezentują kategorię gadżetów ubieralnych. To niewielkich rozmiarów urządzenia, które przeznaczone są do noszenia na ciele, a w tych konkretnych przypadkach – na nadgarstku. Kluczowa dla ich działania jest bezprzewodowa łączność ze smartfonem.

Największą korzyść z używania smartwatcha lub smartbanda odczują osoby uwielbiające aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a przede wszystkim biegacze i chodziarze.

Przeczytaj również artykuł Jak zacząć biegać? Przydatne akcesoria do biegania

Gadżety te pozwalają mierzyć prędkość, liczbę kroków, pokonany dystans, spalone kalorie czy też rytm biegu, a także monitorować parametry fizyczne użytkownika, takie jak rytm serca.

W zależności od konkretnego urządzenia funkcjonalność może być szersza lub bardziej ograniczona. Dzięki temu użytkownik może dokonać zakupu, kierując się swoimi preferencjami, wymaganiami i budżetem.

Najważniejsze cechy smartwatcha

Smartwatch to inteligentny zegarek – gadżet, który z wyglądu może (choć nie musi) przypominać klasyczny czasomierz. Jedni producenci wolą postawić na okrągłe tarcze, inni zaś na kwadratowe lub prostokątne – zawsze mówimy jednak o ekranie, a nie klasycznej tarczy.

Nie ma to najmniejszego znaczenia w kwestii funkcjonalności urządzenia – na konkretną estetykę zaś każdy użytkownik może zdecydować się zgodnie ze sowimi preferencjami.

smartwatch czy smartband

Przejdźmy jednak do funkcjonalności. Biegacze docenią przede wszystkim takie funkcje jak pomiar dystansu, krokomierz, stoper czy licznik spalonych kalorii. Przydatne są też: wbudowany czujnik tętna i kompas cyfrowy. Warto zwrócić także uwagę na to, czy urządzenie jest wodoodporne, ale taką cechą może pochwalić się większość modeli ze średniej i wysokiej półki cenowej.

Do najważniejszych cech smartwatcha zalicza się przede wszystkim bardzo szeroka funkcjonalność.

Im droższe urządzenie, tym więcej potrafi – oferuje większą liczbę tarcz do wyboru, więcej funkcji (na przykład odbieranie połączeń telefonicznych, korzystanie z aplikacji kalendarza oraz sterowanie kamerą czy odtwarzaczem muzycznym). Zaletą jest też często klasyczna estetyka sprawiająca, że urządzenie może zastąpić na nadgarstku klasyczny zegarek.

Częstym minusem jest zaś stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Smartwatch wymaga często ładowania codziennie lub – w najlepszym przypadku – co kilka dni.

Sprawdź również nasz poradnik Jak wybrać smartwatch?

Smartwatche w sklepie:

Smartband – jego plusy i minusy

Alternatywą dla smartwatcha jest smartband, czyli inteligentna opaska. Gadżet ten powstał z myślą o użytkownikach lubiących aktywnie spędzać czas, a więc jest to urządzenie doskonałe dla biegaczy.

Sprzęt tego typu przeważnie ma dość ograniczoną funkcjonalność – jego zadaniem jest bowiem przede wszystkim monitorowanie aktywności i postępów użytkownika oraz pomaganie mu w osiąganiu kolejnych celów.

Przeważnie ma też prostą konstrukcję, która nie przeszkadza podczas ćwiczeń i niewielki dotykowy wyświetlacz.

smartwatch czy smartband

Najtańsze smartbandy dostępne są już za mniej niż 100 złotych. Najczęściej potrafią one zmierzyć pokonany dystans i kroki, poinformować o liczbie spalonych kalorii i czuwać nad naszym snem.

Nieco droższe modele dodatkowo mierzą czas trwania aktywności oraz pozwalają ustalać cele i motywują do ich osiągania. Modele z najwyższej półki nie tylko posiadają wszystko, co poprzednie, ale też są kompatybilne z czujnikiem rytmu serca.

W dodatku mogą być naszym osobistym trenerem – poznają nasz poziom aktywności, wyznaczają spersonalizowane cele i czytelnie przedstawiają nam nasze postępy. Gdy jest taka konieczność, przypominają też o tym, że najwyższy czas się trochę poruszać.

Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku Jak wybrać smartband?

Opaski sportowe w sklepie:

Smartband często przegrywa ze smartwatchem pod względem dodatkowej funkcjonalności, ale…

…ma za to inną cechę, która zdecydowania działa na jego korzyść. Inteligentne opaski przeważnie mogą działać bardzo długo na jednym ładowaniu. Dzięki właśnie ograniczonej funkcjonalności, a do tego minimalistycznym wyświetlaczom potrafią pozostawać do naszej dyspozycji nawet przez wiele tygodni.

A więc co wybrać? Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy?

Gadżety ubieralne to niezwykle intrygujące urządzenia i niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, powinniśmy być zadowoleni.

  • Opaska sportowa – wybierając urządzenie do biegania, wiele przemawia za smartbandem – szersza funkcjonalność pod względem monitorowania aktywności fizycznej, dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, bardziej elastyczna konstrukcja i wreszcie niższa cena.
  • Smartwatch – także ma jednak liczne zalety. Należą do nich przede wszystkim: czytelniejsze przedstawianie naszych wyników oraz dodatkowe funkcje (niepowiązane ze sportem) i wygląd przypominający klasyczne zegarki.

smartwatch czy smartband

Ale czy warto w ogóle kupować gadżet do biegania? Zdecydowanie tak. Zarówno smartwatch, jak i smartband pozwalają nam zwiększyć efektywność naszych treningów – umożliwiają na bieżąco monitorowanie i kontrolowanie naszych wyników oraz potrafią zmotywować nas do dalszego działania.

Pieniądze wydane na taki gadżet na pewno nie będą więc pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Zegarki sportowe

Alternatywą jest zakup zegarka sportowego, czyli w skrócie smartwatcha zaprojektowanego z myślą o monitorowaniu wszelkich aktywności. Są to mocno wyspecjalizowane urządzenia, dzięki czemu spełnią oczekiwania każdego, kto regularnie uprawia sport.

Dlatego jeśli ktoś myśli o bieganiu (i o uprawianiu sportu w ogóle) naprawdę poważnie, to zegarek sportowy będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

Więcej w artykule Jaki zegarek sportowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 22,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 53,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł