Smartwatch czy smartband? Porównanie

Smartwatch czy smartband?

Gadżety towarzyszą nam dzisiaj zawsze i wszędzie, a wszystkich płynących z tego faktu korzyści nie sposób wymienić. Jesteśmy bezpieczniejsi, mamy nieprzerwany kontakt ze znajomymi i wiemy, co dzieje się na świecie. Elektroniczne akcesoria mogą także pozytywnie wpłynąć na efektywność naszych treningów biegowych oraz na monitorowanie naszego zdrowia.

Gadżety ubieralne (ang. wearables), takie jak smartwatche czy smartbandy, pozwalają nam osiągać wciąż lepsze i lepsze wyniki, a także monitorują nasze zdrowie – mierzą m.in. natlenienie krwi, ciśnienie, poziom i jakość snu oraz wiele i wiele innych. Które urządzenie będzie jednak lepsze do biegania? Które pokaże nam lepsze statystyki? Czy w ogóle warto kupić smartwatcha lub smartbanda do biegania?

A gdy już zdecydujesz co wybrać, koniecznie zobacz nasz ranking smartwatchy oraz ranking smartbandów. Może Cię także zainteresować ranking zegarków do biegania, jeżeli jesteś zapalonym sportowcem.


Najlepsze smartwatche i smartbandy w sklepie


Smartwach i smartband – co to takiego?

Zarówno smartwatch, jak i smartband, reprezentują kategorię gadżetów ubieralnych. To niewielkich rozmiarów urządzenia, które przeznaczone są do noszenia na ciele, a w tych konkretnych przypadkach – na nadgarstku. Kluczowa dla ich działania jest bezprzewodowa łączność ze smartfonem, żeby móc zrzucić wszystkie dane i statystyki do wygodnej w użyciu aplikacji na telefon. Oczywiście można korzystać z tych gadżetów bez konieczności odczytywania danych z telefonu, jednak nie każdy smartwatch czy smartband pozwala na odczytywanie każdej statystyki bezpośrednio z urządzenia. Na szczęście aplikacje do zegarków i opasek są darmowe, a także dostępne zarówno na iOS, jak i Androida.

Największą korzyść z używania smartwatcha lub smartbanda odczują osoby uwielbiające aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a przede wszystkim biegacze i chodziarze. Te gadżety są także doskonałym motywatorem do tego, by zacząć się ruszać – niekoniecznie sportowo, ale tak po prostu, np. by wyrobić normę kroków czy co godzinę wstawać od komputera.

Gadżety te pozwalają mierzyć prędkość, liczbę kroków, pokonany dystans, spalone kalorie czy też rytm biegu, a także monitorować parametry fizyczne użytkownika, takie jak rytm serca, tętno a nawet natlenienie krwi.

W zależności od konkretnego urządzenia funkcjonalność może być szersza lub bardziej ograniczona. Dzięki temu użytkownik może dokonać zakupu, kierując się swoimi preferencjami, wymaganiami i oczywiście budżetem.

Jeżeli biegasz lub chcesz zacząć tę aktywność sportową, przeczytaj również artykuł Jak zacząć biegać? Przydatne akcesoria do biegania.

Najważniejsze cechy smartwatcha

Smartwatch to inteligentny zegarek – gadżet, który z wyglądu może (choć nie musi) przypominać klasyczny czasomierz. Jedni producenci wolą postawić na okrągłe tarcze, inni zaś na kwadratowe lub prostokątne – zawsze mówimy jednak o ekranie, a nie klasycznej tarczy. Kształt tarczy nie ma znaczenia w kwestii funkcjonalności urządzenia – na konkretną estetykę każdy użytkownik może zdecydować się zgodnie ze swoimi preferencjami. Niektórzy wolą np. kwadratowe Apple Watche, a inni – okrągłe zegarki sportowe.

smartwatch czy smartband

Przejdźmy jednak do funkcjonalności. Biegacze docenią przede wszystkim takie funkcje, jak pomiar dystansu, krokomierz, stoper czy licznik spalonych kalorii. Przydatne są też: wbudowany czujnik tętna i kompas cyfrowy. Warto zwrócić także uwagę na to, czy urządzenie jest wodoodporne, ale taką cechą może pochwalić się większość modeli, nie tylko te ze średniej i wysokiej półki cenowej.

Do najważniejszych cech smartwatcha zalicza się przede wszystkim bardzo szeroka funkcjonalność oraz kompatybilność ze smartfonem – smartwatch jest niejako jego przedłużeniem.

Im droższe urządzenie, tym więcej potrafi – oferuje większą liczbę tarcz do wyboru, więcej funkcji (na przykład odbieranie połączeń telefonicznych, korzystanie z aplikacji kalendarza oraz sterowanie kamerą czy odtwarzaczem muzycznym). Zaletą jest też często klasyczna estetyka sprawiająca, że urządzenie może zastąpić na nadgarstku klasyczny zegarek i kalendarz.

Częstym minusem jest zaś stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Smartwatch wymaga często ładowania codziennie lub – w najlepszym przypadku – co kilka dni. Tutaj dużo zależy od konkretnego modelu, jednak im więcej funkcji będziemy mieć włączonych, tym czas pracy na baterii będzie krótszy.

Więcej o smartwatchach przeczytasz w poradniku Co to jest smartwatch. Zachęcamy także do przeczytania artykułu Jak wybrać smartwatch zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu – sprawdzisz w nim, czy na pewno wziąłeś pod uwagę wszystkie funkcje, które będą Ci potrzebne do tego, by smartwatch służył Ci jak najdłużej.


Najlepsze smartwatche w sklepie


Smartband – jego plusy i minusy

Alternatywą dla smartwatcha jest smartband, czyli inteligentna opaska sportowa. Gadżet ten powstał z myślą o użytkownikach lubiących aktywnie spędzać czas, a więc jest to urządzenie doskonałe dla biegaczy oraz osób, które są aktywne lub chcą być aktywne. Smartband ma mniej funkcji niż smartwatch, jednak wciąż wyposażono go w te najważniejsze, które pomogą Ci śledzić swoje zdrowie. Smartbandy różnią się także wyglądem – są smuklejsze i faktycznie przywodzą na myśl opaski. Różnica jest także w cenie – niektóre opaski sportowe możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych!

Sprzęt tego typu przeważnie ma dość ograniczoną funkcjonalność – jego zadaniem jest bowiem przede wszystkim monitorowanie aktywności i postępów użytkownika oraz pomaganie mu w osiąganiu kolejnych celów, nie zaś zastępowanie telefonu.

Przeważnie ma też prostą konstrukcję, która nie przeszkadza podczas ćwiczeń i niewielki dotykowy wyświetlacz. Najnowsze smartbandy mają dotykowe, kolorowe wyświetlacze, które mimo małych rozmiarów są bardzo czytelne i to nawet w pełnym słońcu.

smartwatch czy smartband

Najtańsze smartbandy dostępne są już za mniej niż 100 złotych. Najczęściej potrafią one zmierzyć pokonany dystans i kroki, poinformować o liczbie spalonych kalorii i czuwać nad naszym snem. Nieco droższe modele dodatkowo mierzą czas trwania aktywności oraz pozwalają ustalać cele i motywują do ich osiągania. Modele z najwyższej półki nie tylko posiadają wszystko, co poprzednie, ale też są kompatybilne z czujnikiem rytmu serca. Mają także oczywiście możliwość podłączenia do telefonu przy pomocy bluetooth i odczytu statystyk w aplikacji.

W dodatku mogą być naszym osobistym trenerem – poznają nasz poziom aktywności, wyznaczają spersonalizowane cele i czytelnie przedstawiają nam nasze postępy. Gdy jest taka konieczność, przypominają też o tym, że najwyższy czas się trochę poruszać.

Smartband często przegrywa ze smartwatchem pod względem dodatkowej funkcjonalności, ale…

…ma za to inną cechę, która zdecydowania działa na jego korzyść. Inteligentne opaski przeważnie mogą działać bardzo długo na jednym ładowaniu. Dzięki właśnie ograniczonej funkcjonalności, a do tego minimalistycznym wyświetlaczom potrafią pozostawać do naszej dyspozycji nawet przez wiele tygodni.


Najlepsze smartbandy w sklepie


Smartwatch czy smartband? Co wybrać?

Gadżety ubieralne to niezwykle intrygujące urządzenia i niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, powinniśmy być zadowoleni.

  • Opaska sportowa – wybierając urządzenie do biegania, wiele przemawia za smartbandem – szersza funkcjonalność pod względem monitorowania aktywności fizycznej, dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, bardziej elastyczna konstrukcja i wreszcie niższa cena.
  • Smartwatch – także ma jednak liczne zalety. Należą do nich przede wszystkim: czytelniejsze przedstawianie naszych wyników oraz dodatkowe funkcje (niepowiązane ze sportem) i wygląd przypominający klasyczne zegarki. Oprócz tego jest przedłużeniem smartfona, można nim płacić, prowadzić rozmowy czy odbierać powiadomienia.

smartwatch czy smartband

Ale czy warto w ogóle kupować gadżet do biegania? Zdecydowanie tak. Zarówno smartwatch, jak i smartband, pozwalają nam zwiększyć efektywność naszych treningów – umożliwiają na bieżąco monitorowanie i kontrolowanie naszych wyników oraz potrafią zmotywować nas do dalszego działania. Pieniądze wydane na taki gadżet na pewno nie będą więc pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Smartwatche i smartbandy sprawdzą się także doskonale w przypadku osób, które chcą by bardziej aktywne – nie musisz biegać maratonów, wystarczy że zaczniesz od pilnowania liczby kroków, a także tego by nie siedzieć za długo przed komputerem (optymalnie jest robić sobie przerwę co około godzinę). W tym właśnie pomagają smartbandy i smartwatche.Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (9 głosów)

Czytaj więcej