Wybieramy ekspres – kolbowy czy automatyczny?

01.01.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Podejmując decyzję, jaki ekspres do kawy wybrać, spotykamy się z szeroką ofertą rodzajów tych urządzeń. Najbardziej rozbudowaną i zaawansowaną technicznie grupą ekspresów do kawy są ekspresy ciśnieniowe. To one zaskakują nas nowatorskimi rozwiązaniami, to dzięki nim proces parzenia wybornej kawy zostaje maksymalnie uproszczony i przyspieszony.

Pojawia się jednak kolejne pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie ekspres kolbowy czy automatyczny?

W tym artykule znajdziesz:

 • Jak działają ekspresy ciśnieniowe?
 • Jak wybrać ekspres ciśnieniowy automatyczny?
 • Ekspres ciśnieniowy automatyczny – wady i zalety
 • Jak wybrać ekspres ciśnieniowy kolbowy?
 • Ekspres ciśnieniowy kolbowy – wady i zalety
 • Polecane modele ekspresów ciśnieniowych

Jak działają ekspresy ciśnieniowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób przebiega proces parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym. Zasada działania takiego urządzenia jest dość prosta – najważniejsze jest tu ciśnienie. Za jego wytwarzanie odpowiada pompa, będąca „sercem” ekspresu ciśnieniowego. W ekspresach wysokociśnieniowych, pompa taka może wytworzyć ciśnienie o sile 15 barów, choć z taką mocą spotkać się można praktycznie tylko w przypadku ekspresów automatycznych.

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym

W chwili, gdy sprzęt zostanie uruchomiony, ekspres automatycznie pobiera odpowiednią ilość wody i podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury. Gorąca woda jest następnie przepuszczana pod odpowiednim ciśnieniem przez pojemnik, w którym znajduje się zmielona kawa. Dzięki temu do podstawionych kubków trafia gorąca, aromatyczna kawa, lub też kawowy napój.

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy automatyczny?

Dobry ekspres ciśnieniowy automatyczny sprawi, że nawet laik przygotuje wyborny napój kawowy. Jest to urządzenie wygodne i proste w obsłudze – przygotowuje kawę po przyciśnięciu guzika. Wiele osób przy wyborze modelu dla siebie, kieruje się ceną, choć to nie ona powinna być głównym kryterium. Funkcje, dodatkowe udogodnienia – oto czynniki, którym również warto poświęcić nieco uwagi.

Zintegrowany młynek do mielenia kawy

W ekspresie automatycznym można przygotować wspaniałe espresso, a na jego bazie – szereg kawowych napojów z dodatkiem spienionego mleka. Ponieważ espresso powinno powstawać ze świeżo zmielonych ziaren kawy, bardzo ważną rolę w przypadku takich urządzeń spełnia zintegrowany młynek do mielenia ziaren. Najlepszy będzie tu młynek żarowy z możliwością regulacji stopnia mielenia.

Jaka moc ekspresu?

Warto też zwrócić uwagę na moc, która ma istotny wpływ na czas nagrzewania się ekspresu. Im wyższa moc, tym krócej trwa proces parzenia kawy. Tańsze ekspresy zazwyczaj mają moc wynosząca około 1000 W, co oznacza, że na ich zagrzanie się potrzebna jest mniej więcej minuta. Szybciej nagrzewają się te ekspresy, które mają moc minimum 1500 W.


Ekspresy ciśnieniowe automatyczne


Dodatkowe funkcje ekspresów automatycznych:

 • ekspresy automatyczne z funkcją parzenia wstępnego
 • ekspresy automatyczne z regulacją ilości kawy
 • ekspresy automatyczne z regulacją mocy kawy
 • ekspresy automatyczne z funkcją spieniania mleka
 • ekspresy automatyczne z funkcją podgrzewania napojów
 • ekspresy automatyczne z funkcją gorącej wody.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny – wady i zalety

Proces przygotowania kawy w ekspresie automatycznym przebiega szybko i sprawnie, a cała praca przy przyrządzaniu kawowych specjałów ogranicza się do włączenia sprzętu. Wyposażone mogą być w młynki i szczelne pojemniki na kawę. Dodatkowo gwarantują możliwość przyrządzenia ogromnej ilości rodzajów kawowych napojów. Ekspresy automatyczne są idealnym rozwiązaniem dla tych, dla których ważny jest aromat, wyborny smak oraz świeżość.

Słabe strony tych urządzeń, często pozwalają podjąć decyzję, jaki ekspres wybrać – ekspres kolbowy czy automatyczny. Jest to dość wysoka cena oraz konieczność regularnego czyszczenia. Na te problemy, miłośnicy napojów z kawą w roli głównej narzekają najczęściej. Pewnym minusem jest też to, że trudno tu zmieniać gatunek kawy po każdym parzeniu.

ekspres kolbowy czy automatyczny

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy kolbowy?

Ten ekspres to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nastawieni są na espresso oraz tych napojów kawowych, które można przyrządzić na jego bazie. Przy takich kawowych potrzebach, nie trzeba inwestować w ekspres automatyczny. Jednak mimo niższej ceny i węższego zakresu dostępnych funkcji ekspresów kolbowych, wybór nie jest łatwy.

By móc cieszyć się smakiem dobrej kawy, należy postawić na taki ekspres, którego pompa wytwarza ciśnienie co najmniej 9 bar. Nie można też zapominać o innej kwestii – odpowiednim zmieleniu ziaren kawy. Warto również od razu postawić na taki ekspres kolbowy, który może się pochwalić zintegrowanym młynkiem. To wielkie udogodnienie, a jednocześnie mniej problemów związanych z ustaleniem stopnia mielenia, najlepszego w przypadku danego ekspresu.


Ekspresy kolbowe


Dodatkowe funkcje ekspresów kolbowych:

 • ekspresy kolbowe z funkcją parzenia wstępnego
 • ekspresy kolbowe z regulacją ilości kawy
 • ekspresy kolbowe z regulacją mocy kawy
 • ekspresy kolbowe z funkcją spieniania mleka
 • ekspresy kolbowe z funkcją podgrzewania napojów
 • ekspresy kolbowe z funkcją gorącej wody.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy – wady i zalety

Ekspresy kolbowe mają wiele zalet i kilka słabszych stron. Przystępna cena, prosta obsługa – to bez wątpienia wielkie walory. Osoby, które zdobędą podstawową wiedzę na temat kawy, jej właściwości oraz metod parzenia poszczególnych gatunków tego napoju, będą mogły za pomocą tego urządzenia przygotować sporo ciekawych specjałów z kawą w roli głównej.

Niestety, w rękach amatorów, ekspres kolbowy stanie się maszynką do robienia czarnej kawy. Brak wiedzy może też sprawić, że osoby parzące za każdym razem ten sam gatunek kawy, za każdym razem otrzymają inny efekt. Wystarczy, że inaczej zmielimy kawę, a już efekt parzenia okaże się inny niż poprzednim razem.

Dlatego odpowiedzią na pytanie- ekspres kolbowy czy automatyczny dla niepewnych swoich umiejętności amatorów parzenia kawy – jest ekspres ciśnieniowy automatyczny.

Polecane modele ekspresów ciśnieniowych

Ekspresy ciśnieniowe stanowią dość szeroką grupę ekspresów do kawy. Zarówno ekspresy kolbowe, jak i ekspresy automatyczne, pomogą nam przygotować wyjątkowy napój, który już samym swym aromatem postawi nas na nogi. Po zapoznaniu się z funkcjami, zaletami oraz wadami tych urządzeń, znacznie łatwiej będzie zdecydować czy wybrać ekspres kolbowy czy automatyczny. Dla tych, którzy nadal są niepewni przygotowaliśmy zestawienie przykładowych specyfikacji tych urządzeń.

Zobacz również ranking: Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy? TOP 5

Ekspres ciśnieniowy automatyczny: JURA A9 Aluminium

ekspres kolbowy czy automatycznyTen wolnostojący ekspres zaskakuje niewielkimi rozmiarami oraz ogromną funkcjonalnością. Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej to jedna z najważniejszych nowinek, na jakie postawili producenci tego modelu. Innowacja ta sprawia, że kawa smakuje jeszcze lepiej, a sam proces jej parzenia przebiega sprawniej.

Młynek AromaG3 pozwala cieszyć się perfekcyjnie zmieloną kawą, z kolei wykorzystanie technologii gładkiej pianki pozwala nam zawsze cieszyć się eleganckim wyglądem kawy. Dotykowy ekran ułatwia obsługę, a dzięki stosownej grafice wybór napoju kawowego staje się jeszcze łatwiejszym zadaniem. Nowe rodzaje napojów (Cappuccino Doppio i Latte Macchiato Doppio) oraz podwójna wylewka, dająca możliwość parzenia dwóch filiżanek kawy jednocześnie – oto kolejne walory tego urządzenia.


Ekspres ciśnieniowy kolbowy: De’Longhi EC 153.B

ekspres kolbowy czy automatycznyDe’Longhi EC 153.B sprawia, iż ten rodzaj urządzeń do parzenia kawy zaczyna się kojarzyć z wygodą oraz z funkcjonalnością. Wielką zaletą jest tu dysza do spieniania mleka – element często spotykany w ekspresach kolbowych najnowszej generacji. Taki prosty dodatek znacznie zwiększa możliwości urządzenia i sprawia, że w ekspresie kolbowym można przygotować nie tylko małą czarną, ale i kawę z mleczną pianką. Dodatkowo, nowoczesny System Cappuccino pozwoli na przygotowanie puszystego cappuccino czy latte macchiato.

Ciśnienie 15bar i moc 1100W – wysokie ciśnienie sprawia, że kawa staje się lepsza, a wysoka moc znacznie skraca czas oczekiwania na filiżankę kawy. Bojler ze stali nierdzewnej, termostat – to gwarancja doskonałej temperatury. Możliwość przygotowania dwóch espresso jednocześnie z pewnością zyska uznanie w oczach tych, dla których ważna jest każda sekunda.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!