Który czytnik Kindle wybrać? Porównanie modeli

Laptopy, tablety czy nawet smartfony biją obecnie rekordy popularności. Są to urządzenia o szerokiej funkcjonalności, na których przeglądać można też dokumenty czy elektroniczne wersje książek. Jeśli jednak chcemy wykonywać te czynności częściej, a jednocześnie cieszyć się przy tym dużym komfortem i nie męczyć wzorku to warto zainteresować się czytnikiem e-booków.

Jaki czytnik e-booków wybrać? Zdecydowanie największą popularnością, a jednocześnie najlepszymi opiniami cieszą się czytniki Kindle firmy Amazon. Podpowiadamy zatem, który Kindle wybrać?

Czym cechują się czytniki Kindle?

Za markę Kindle odpowiada firma Amazon. Bardzo szybko udało się jej zdominować sektor tego typu urządzeń, na co złożyło się kilka czytników. Mimo dobrych w porównaniu do konkurencji cen producentowi udaje się dbać o bardzo dobre parametry techniczne. Czytniki Kindle to przede wszystkim:

 • wysokiej jakości wyświetlacz – doskonałe ekrany wykonane w technologii E-Ink (tzw. e-papier), która z jednej strony delikatnie obchodzi się z naszymi oczami, a z drugiej jest bardzo energooszczędna
 • długi czas pracy na baterii – czytniki Kindle są w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet kilka tygodni.
 • wersja z reklamami i bez reklam – dostępne są dwie wersje czytników Amazon, reklamy nie są inwazyjne i wyświetlane są jedynie na wygaszaczu ekranu oraz na ekranie głównym w dolnym części (nigdy nie są wyświetlane w trakcie czytania)

który Kindle

Dostępne w sprzedaży modele nie są jednak identyczne, różnią się gabarytami, wyglądem, dodatkowymi funkcjami, szczegółowością ekranów, a także idącymi za tym cenami. Nie wiesz jaki Kindle kupić? Przedstawiamy ich krótką charakterystykę, która pomoże w podjęciu decyzji, który Kindle wybrać dla siebie.
Kindle Paperwhite 3

 • 6-calowy ekran w rozdzielczości 1448 x 1072 pikseli
 • 512 MB i 4 GB pamięci wewnętrznej
 • podświetlany ekran
 • bateria 1320 mAh
 • waga 206 g

Starsza generacja czytnika wciąż bywa dostępna w sklepach, a ze względu na popularność tego modelu warto o nim wspomnieć. Kindle Paperwhite 3 jest wyposażony w ekran o przekątnej 6 cali i rozdzielczości 1448 x 1072, co przekłada się na bardzo wysoką szczegółowość wyświetlanego obrazu. Czcionki są wyraźne, ostre, nie brakuje tutaj również podświetlenia.

Kindle Paperwhite wyposażono w 512 MB i 4 GB pamięci wewnętrznej. Oczekiwać można obsługi wszystkich najpopularniejszych formatów plików oraz baterii 1320 mAh, która jest w stanie wytrzymać nawet 6 tygodni na jednym ładowaniu. Obudowa nie jest już tak smukła i lekka (waży 206 gramów), brakuje tutaj także odporności na wodę.

który kindle


Kindle Voyage

6-calowy ekran z technologią E-Ink

 • podświetlany ekran z czujnikiem
 • przyciski zmiany stron po bokach ekranu
 • smukła obudowa – 7,6 mm
 • ultralekka waga – 131 g

Na ten model czytnika Kindle trudno już obecnie trafić, ale ze względu na swoją nowatorską konstrukcję również znalazł się w tym zestawieniu. Kindle Voyage wyposażono w ekran E-Ink cechuje o przekątnej 6 cali oraz rozdzielczości 1448 x 1072 pikseli. Jest też podświetlany, a producent chwali się szczegółowością 300 ppi (pikseli na cal), co do złudzenia imitować ma zwykły papier i tym samym zapewniać użytkownikowi świetne doświadczenia.

Plusem jest tu bezsprzecznie czujnik oświetlenia. To pierwszy czytnik Kindle wyposażony w ten element. Jego zadanie jest proste, a jakże praktyczne. Urządzenie samo dostosowuje poziom podświetlenia do panujących warunków świetlnych w pomieszczeniu bądź w plenerze.

Dodatkowo na uwagę zasługują tu fizyczne przyciski zmiany stron ulokowane po obydwu stronach ekranu. Przy ich wykorzystywaniu pojawia się lekka wibracja, dzięki czemu sygnalizowana jest zmiana stron. Mimo rozbudowanych możliwości, Kindle Voyage może pochwalić się smukłą (7,6 mm) obudową oraz niewielką wagą (131 g). Czytnik można zatem bez problemów zabierać ze sobą w podróże, a także korzystać z niego przy pomocy jednej dłoni.


Jak widać, popularność czytników Kindle nie powinna dziwić. Nie dość, że są to modele doskonale dopracowane to jeszcze producent tak zróżnicował swoją ofertę, aby przygotować propozycje dla odbiorców o różnych wymaganiach i zasobach finansowych. Niezależnie od kwoty, jaką chce się wydać, znaleźć można interesujący model.

Popularne czytniki Amazon Kindle

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (7 głosów)

Czytaj więcej