Podróż samochodem z dzieckiem – gry i zabawy

Wyjazd wypoczynkowy z rodziną to wydarzenie, na które każdy z domowników czeka z utęsknieniem. Jednak euforia związana z wycieczką w dowolne miejsce może szybko opaść, szczególnie w przypadku dzieci. Najczęściej powód stanowi wizja długiej, męczącej i nudnej podróży.

Aby nieco umilić podopiecznym ten czas, warto przygotować pewne samochodowe gry i zabawy. Jakie będą atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

W tym artykule znajdziesz:

Wspólne zabawy dla dzieci i dorosłych

Długa podróż nuży dorosłych niemal tak samo, jak ich podopiecznych. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań, ale prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie atrakcji interesujących nie tylko je, ale także dorosłych. Znalezienie konsensusu pomiędzy oczekiwaniami obu stron umożliwi wielogodzinną rozrywkę w trakcie długiej podróży i zacieśni więzy pomiędzy domownikami.

  • Gry karciane i zabawy słowne
  • Zabawy słowne w samochodzie
  • Gry w samochodzie z wykorzystaniem smartfona

Zabawa słowna „O kim myślę?”

Wycieczka całą rodziną nierozerwalnie wiąże się z transportowaniem wielu bagaży i w zależności od modelu pojazdu, często jest on całkowicie zapełniony. W takiej sytuacji nieocenione okażą się samochodowe zabawy słowne, które nie wymagają posiadania żadnych akcesoriów. Jedną z klasycznych propozycji jest “O kim myślę”.

  • Wybrana osoba typuje jedną postać, a zadaniem pozostałych uczestników jest jej odgadnięcie.
  • Utrudnienie stanowi możliwość zadania pytań, na które odpowiedź brzmi wyłącznie “tak” lub “nie”.
  • Aby uatrakcyjnić rozgrywkę dla swojego podopiecznego, można wybierać tajemniczą osobę z jej ulubionych bajek, filmów czy gier. Ważne jednak, aby każdy z uczestników ją znał.

Alternatywą, nieco ułatwiającą odgadnięcie, jest selekcja rzeczy spośród tych w zasięgu wzroku. Wówczas nazwę zabawy powinno się zmodyfikować na “Co ja widzę”.

Wymyślanie wyrazów na ostatnią literę słowa wypowiedzianego przez poprzednika

To zabawa znana w różnorodnych formach prawdopodobnie wszystkim podróżującym z dziećmi. W teorii zadanie wygląda na łatwe, ale po kilku minutach rozgrywki może się to nieco zmienić. Atrakcyjne utrudnienie to między innymi wybieranie odpowiedzi z konkretnych grup, jak zwierzęta, miasta czy rośliny.

Układanie wspólnej historii

Podczas wycieczki warto zadbać o pobudzenie kreatywności. Zabawa polegająca na tym, że każdy z uczestników wypowiada po jednym zdaniu, tworząc wspólną historię, zapewni z pewnością wiele śmiechu. Stanowi swoistą modyfikację gry w skojarzenia.

Gry w samochodzie z wykorzystaniem smartfona

Rozwój technologii wspiera rodziców, którzy nie mają chęci do samodzielnego wymyślania gier lub zabaw w podróży. Z pomocą przychodzi im najzwyklejszy smartfon. Warto zapamiętać, że nie zawsze ofiarowanie go dziecku i pozwolenie na wiele godzin oglądania filmów lub grania będzie dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się wykorzystanie go do wspólnych celów, które jednocześnie zacieśnią rodzinne więzi.

Jedną z propozycji gier wieloosobowych na smartfona jest Tuku Tuku, która polega na wykonywaniu pięciosekundowych zadań. W aplikacji należy tylko wskazać liczbę graczy, a następne sama poprowadzi rozgrywkę, uwzględniając planszę oraz kolejność uczestników. Odpowiedzi na pytanie o trzy rodzaje niezdrowego jedzenia, trzy czerwone dania czy potrawy z jajkiem wydają się banalne. Jednak presja czasu trwającego zaledwie kilka sekund potrafi sparaliżować nawet dorosłego. Kto pierwszy dotrze do wirtualnej mety, ten wygrywa.

Jak zagospodarować czas dziecka, gdy jedyną osobą dorosłą jest kierowca?

Niekiedy na jedno dziecko w samochodzie przypada tylko jeden dorosły. Wówczas zabawy integrujące niekoniecznie będą odpowiednie, ponieważ kierowca w pierwszej kolejności powinien skupić się na drodze. Aby podróż z dzieckiem minęła szybko, a także bezproblemowo, musi być ona przede wszystkim starannie dopasowana do jego upodobań. Zestaw ulubionych książeczek, figurek czy kolorowanek powinien pomóc przez pewien czas.

W zależności od wieku podopiecznego, można zagospodarować jego czas z wykorzystaniem smartfonów, przenośnych konsoli lub bardziej analogowych rozrywek.

Więcej o przenośnych konsolach przeczytasz w poradniku: Wszystko o konsolach Nintendo

Zabawa oparta na obserwacjach

Podobnie jak zabawa oparta na obserwacjach. Przy wymyślaniu zasad ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Proponujemy podopiecznemu wyszukiwanie za oknem zwierząt, przedmiotów w konkretnym kolorze lub pojazdów, a za ich odnalezienie przyznajemy punkty. Po zdobyciu ich określonej ilości warto zapewnić małą nagrodę lub zaaranżować formę rywalizacji.

Szeroki wybór gier i zabaw podróżnych pozwala pokonać nudę i sprawić, że wycieczka będzie kojarzyć się wyłącznie pozytywnie. Przy ich selekcji nie ma prawie żadnych ograniczeń. Można korzystać nie tylko z atrakcji słownych, ale także pomniejszonych wersji gier planszowych czy zabawek. Jedną z opcji stanowi również wykorzystanie smartfonów, przenośnych konsoli lub innych urządzeń mobilnych, jak laptop czy tablet.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej