Jaka płyta grzewcza sprawdza się najlepiej? Pomimo dużej popularności płyt ceramicznych i indukcyjnych, płyty gazowe nadal mają wielu zwolenników. Większość z nich jest zdania, że istnieje różnica w smażeniu i gotowaniu dań pomiędzy płytami elektrycznymi i gazowymi. I różnica ta jest na korzyść płyt gazowych.
Wszyscy jednak zgadzają się, że płyty gazowe są trudniejsze do utrzymania w czystości niż ich elektryczne odpowiedniczki. Wynika to przede wszystkim z ilości wytłoczeń, jakie ma płyta gazowa do zabudowy, a także z konieczności stosowania do niej rusztu. Sprawdźmy więc, jaka płyta gazowa najlepiej nadaje się do czyszczenia.
Popularne płyty gazowe w Komputronik.pl
Jaka powinna być płyta gazowa łatwa w czyszczeniu?
Czy istnieje płyta gazowa łatwa w czyszczeniu? Rozważając zakup płyty gazowej, warto na początek, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają decydujący wpływ na jej czyszczenie.
Materiał z jakiego wykonana jest płyta
Warto dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonana jest płyta grzewcza. Najtańsze są płyty emaliowane. Nieco droższa jest płyta gazowa ceramiczna. Jest ona znacznie bardziej wytrzymała na zarysowania.
Warto to wziąć pod uwagę, gdyż po kilku latach w uszkodzeniach płyt emaliowanych może zbierać się brud i jego usunięcie może być trudniejsze niż w przypadku twardych i gładkich płyt ceramicznych. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z płytami o dużej powierzchni. Płyta gazowa 5 palnikowa lub większa, to dużo czasu spędzonego na czyszczeniu.
Rodzaj rusztu
Kolejna sprawa to ruszt kuchenki. Niektóre modele posiadają osobny ruszt na każdy z palników, co ułatwia ich czyszczenie. Idealną sytuację mamy, gdy ruszt nadaje się do mycia w zmywarce. Oceniając płytę grzewczą naszej kuchenki gazowej, upewnijmy się również, czy ma ona klapę, którą przykryjemy palniki, gdy z nich nie korzystamy.
A może płyta gazowa szklana?
Prawdziwą innowacją ostatnich lat jest płyta gazowa szklana. W tego typu sprzęcie klasyczne palniki gazowe umieszczone są pod szklaną płytą. Można powiedzieć, że jest to płyta gazowa bez płomienia. Tego typu rozwiązanie teoretycznie łączy niskie koszty zużycia gazu z elegancją płaskich płyt szklanych. Brak wystających palników powoduje, że tego typu płyty są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.
Jak czyścić płytę gazową?
Zazwyczaj płyta gazowa łatwa w czyszczeniu to rzadkość, ponieważ czyszczenie płyty gazowej to dość ciężkie zadanie. Możemy sobie je jednak ułatwić, stosując się to paru prostych zasad.
Płyty emaliowane – powierzchnię pokrytą emalią najlepiej czyścić z użyciem łagodnego mleczka i delikatnej gąbki. Ostre szorowanie może spowodować, że emalia się zarysuje lub nawet popęka. W żadnym wypadku nie skrobiemy zanieczyszczeń ostrymi narzędziami.
Płyty ze stali nierdzewnej – takie powierzchnie możemy traktować z mniejszą ostrożnością, ale w ich przypadkach również nie używamy metalowych pomocy. W sklepach znaleźć możemy specjalne środki do czyszczenia stali nierdzewnej. Czysta płyta gazowa może być wypolerowana z użyciem małej ilości oleju na ściereczce. Ruszt z kuchenki czyścimy podobnymi środkami. Jeśli nadaje się on do mycia w zmywarce, to możemy go tam umieścić.
Płyty gazowe o ceramicznej lub szklanej powierzchni – są bardziej odporne na zarysowania. W ich przypadku można nawet stosować specjalne skrobaki do usuwania zaschniętych zabrudzeń. Do płyt ceramicznych można kupić specjalne mleczka do czyszczenia. Najczęściej wystarczy nałożyć takie mleczko na zabrudzenie i poczekać około minuty, aż brud się rozpuści. Potem wystarczy zebrać całość wilgotną ściereczką.
Mogą Cię zainteresować: