PlayStation 5 – kiedy premiera, jaka cena? Co już wiemy?

Wprawdzie na rynku obecnie na rynku króluje wciąż PlayStation 4, ale coraz głośniej spekuluje się na temat PlayStation 5. Co przyniesie nowa generacja konsol japońskiego producenta?

Firma Sony od lat udowadnia, że potrafi zadbać o graczy oddając w ich ręce urządzenia najwyżej klasy. Wraz z nową generacją zaoferuje graczom jeszcze lepszą grafikę, nowe możliwości i zupełnie nową jakość rozgrywki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy będzie premiera PlayStation 5?
 • Jaka jest specyfikacja PS5?
 • Ile kosztować będzie PlayStation 5?
 • W co będzie można zagrać na premierę konsoli?
 • Czy PS5 będzie wstecznie kompatybilna?
 • Czy PlayStation 5 to ostatnia generacja tradycyjnych konsol?
 • Czy wciąż warto kupić PS4?

Kiedy premiera PlayStation 5?

Na tę chwilę pewne jest, że PlayStation 5 powstaje. Producent w końcu podzielił się oficjalnymi informacjami na ten temat. Przekazał je Mark Cerny (główny architekt urządzenia) w wywiadzie dla magazynu Wired. Przez długi czas nie padło nawet oficjalne sformułowanie „PlayStation 5”, lecz konsola nowej generacji.

Trudno było jednak oczekiwać, aby Sony zdecydowało się na inne rozwiązanie niż „piątka”. Tak oczywiście się stało i na początku października 2019 roku, w kolejnym wywiadzie dla Wired, potwierdzono iż nowa konsola to PlayStation 5  (PS5).

Na zapytanie w Google PlayStation 5 „kiedy premiera”, nie znajdziemy w 100% wiarygodnych informacji, aczkolwiek pojawiają się pewne poszlaki. Branżowe źródła początkowo sugerowały, że debiut może nastąpić jeszcze w okresie świątecznym 2019 roku. Rzeczywistość zweryfikowała te przypuszczenia.

Oficjalnie potwierdzono, iż premiera PS5 zaplanowana jest na koniec 2020 roku, czyli najgorętszy okres w branży elektronicznej.

Jest to całkiem logiczne rozwiązanie, ponieważ omówione wyżej wyniki sprzedaży PlayStation 4 są na tyle dobre, że Sony wciąż zarabia na obecnej generacji.

Specyfikacja PlayStation 5

Spekulacji co do parametrów technicznych PlayStation 5 do momentu oficjalnego komunikatu producenta było mnóstwo. Mark Cerny potwierdził część z nich, a zarazem zdradził nieco nowych szczegółów. Na kolejnych konferencjach przedstawiano kolejne detale, a ostateczna specyfikacja przedstawia się następująco:

Najważniejsze cechy PS5

 • 10,28 Teraflopy– taka będzie moc obliczeniowa PS5 (PS4 miało 1,84 TF, a PS4 Pro – 4,12 TF)
 • AMD – to właśnie ta firma po raz kolejny przygotuje podzespoły konsoli Sony
 • procesor – ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen Zen 2 obsługujących 16 wątków o częstotliwości taktowania 3,5 GHz (zmienna częstotliwość)
 • karta graficzna – specjalna wersja RDNA 2 (Radeon Navi) z 36 jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 2,23 Ghz (zmienna częstotliwość)
 • pamięć – 16 GB GDDR6/256-bit
 • szerokość pasma pamięci – 448 GB/s
 • dysk SSD 825 GB – niestandardowy dysk o pojemności 825 GB. Ma to być najszybszy dysk SSD dostępny na rynku. Skróci to czas ładowania gier (nawet kilkunastokrotnie) i pozwoli na tworzenie znacznie większych i szczegółowych światów, większe pole widzenia w grach i płynniejszą rozgrywkę
 • możliwość rozbudowy dysku – konsola wyposażona będzie w slot NVMe SSD oraz wyjście USB na zewnętrzny dysk HDD
 • napęd optyczny 4K UHD Blu-ray – Sony nie rezygnuje z tradycyjnych płyt, co oznacza, że wciąż będzie można korzystać z konsoli jako domowego centrum rozrywki
 • ray tracing – realistyczne odwzorowanie oświetlenia w dynamicznym środowisku, co pozwala na tworzenie realistycznej oprawy graficznej i poprawiająca animacje świateł i cieni. Obecnie jedynie posiadacze najbardziej wydajnych komputerów mogą się nią cieszyć
 • 8K – nowa konsola PlayStation ma obsługiwać obraz w rozdzielczości 8K
 • dźwięk 3D Audio – oddzielny układ mający zapewnić nową jakość dźwięku przestrzennego, co pozwoli na większą imersję
 • kompatybilność wsteczna – możliwość uruchamiania gier z PS4
 • Dual Shock 5 – ulepszona wersja kontrolera z haptyką, która zastąpi tradycyjne wibracje. Pozwoli to na zróżnicowanie efektów – inaczej pad będzie zachowywał się w grze wyścigowej w zależności od nawierzchni, inna będzie reakcja na wystrzał z broni lub cios. Drugą nowością będą triggery adaptacyjne. Przyciski L2/R2 będą stawiały różny opór w zależności od kontekstu gry
 • napęd optyczny 4K UHD Blu-ray – Sony nie rezygnuje z tradycyjnych płyt, co oznacza, że wciąż będzie można korzystać z konsoli jako domowego centrum rozrywki
 • nowy interfejs PS5 – jeśli do danej gry trafi nowa zawartość (np. mapa do gry sieciowej lub misja do kampanii), to informację o tym otrzymamy bezpośrednio z menu konsoli, bez konieczności uruchamiania gry
 • instalowanie gier – gracz będzie mógł wybrać, czy chce zainstalować całość gry, czy wyłącznie tryb multiplayer lub kampanię dla jednego gracza. W ten sposób szybciej będzie można zacząć zabawę, a z drugiej strony oszczędzić miejsce na dysku.

Dla porównania warto dodać, że najwydajniejsza konsola obecnej generacji (Xbox One X) cechuje się wydajnością około 6 teraflopów.

Co to wszystko oznacza? Mimo deklaracji obsługi rozdzielczości 8K, to wydaje się mimo wszystko mało prawdopodobne, aby gry działały płynnie w tak wysokiej rozdzielczości. Zwłaszcza że nawet bardzo mocne komputery nie oferują na tę chwilę takich możliwości. 8K odnosić się będzie raczej do obsługi np. filmów w takiej rozdzielczości.

To czego można oczekiwać od PlayStation 5 to rozgrywka w rozdzielczości 4K i bezproblemowa płynność obrazu na poziomie 60 klatek na sekundę.

Kompatybilność wsteczna Playstation 5 (aktualizacja)

Ten aspekt konsoli różnił się w kolejnych doniesieniach. Początkowo Sony ogłosiło jedynie, że nowa konsola będzie mogła uruchamiać gry z poprzedniej generacji. Bez wchodzenia w dalsze szczegóły.

Potem temat był systematycznie rozwijany. Kompatybilność wsteczna będzie możliwa dzięki temu, że PlayStation 4 jest integralną częścią chipsetu PS5. Gry będą cechować się płynniejszą animacją (większą liczbą klatek na sekundę lub bardziej stabilnym ich poziomem – bez spadków), a nawet wyższą rozdzielczością.

Na szczegóły dotyczące tego, jak dany tytuł będzie się prezentował na PS5, jest jeszcze za wcześnie. To, co już wiadomo to, że będziemy mogli zagrać w „zdecydowaną większość z ponad 4000 tytułów na PS4”, w tym 100 najbardziej popularnych gier na Playstation 4.

Ta ostatnia informacja została nawet początkowo źle zinterpretowana, jako sugestia, że tylko 100 gier będzie działać w trybie wstecznej kompatybilności. Sony jednak szybko zdementowała tę informację, potwierdzając, że kompatybilność wsteczna będzie znacznie bardziej rozbudowana.

Stopniowo liczba obsługiwanych tytułów będzie się zwiększać, niewykluczone, że również o tytuły ze starszych generacji Playstation, czyli PS3, PS2 i PS1.

Jaka będzie cena PS5?

Konsola PlayStation 4 trafiła do sprzedaży w cenie 399 dolarów. W  przypadku PlayStation 5 cena z pewnością nie będzie niższa. Zdaniem niektórych źródeł producent może zdecydować się na dokładnie taką samą cenę. Inne sugerują, że gracze będą musieli zapłacić więcej bo 499 dolarów. Wiele zależy od sytuacji na rynku, a także od ostatecznej specyfikacji technicznej. Niewykluczone że wynosić ona będzie nawet 599 dolarów lub konsola będzie dostępna w kilku wariantach, różniących się np. pojemnością dysku SSD.

PlayStation 5
Jedna z wielu wizualizacji PlayStation 5

Gry na PlayStation 5 na premierę

Trudno na kilkanaście miesięcy przed pojawieniem się nowej konsoli z pełną stanowczością typować gry, jakie będą na nią dostępne. Obserwując jednak branżę gier łatwo pokusić się o bardzo prawdopodobne scenariusze.

Zobacz również artykuł Najbardziej oczekiwane gry 2020 roku.

Siłą każdej konsoli są tytuły dostępne na wyłączność. A skoro tak to w przypadku PlayStation 5 mile widziane byłyby nowe odsłony takich serii jak God of War, The Last of Us, Horizon Zero Dawn, Gran Turismo czy Spider-Man. Niespodzianką. Miłą niespodzianką byłaby także część Uncharted. Być może dopiero na PlayStation 5 zadebiutuje Ghost of Tsushima.

Spodziewać należy się także tego, że niektóre gry oferowane będą zarówno na obecną jak i nadchodzącą generację. Najwięcej emocji budzi w tym kontekście gorączkowo wyczekiwany Cyberpunk 2077 przygotowywany przez polskie studio CD Projekt RED.

Wątek PlayStation 5 gry to także kolejne części multiplatformowych serii, takich jak FIFA, Battlefield, Call of Duty, Assassin’s Creed, Tomb Raider czy Far Cry. Dodając do tego zawsze pojawiające się niespodzianki pewne jest, że gracze mogą nastawiać się na mnóstwo dobrej zabawy.

Kompatybilność wsteczna

Jedną z najbardziej nurtujących kwestii w przypadku PS5 była kompatybilność wsteczna. Sony potwierdziło, że tak funkcjonalność znajdzie się w nowej konsoli. To jeden z największych braków obecnej generacji konsol, czyli PlayStation 4.

PlayStation 5

Motywacją był oczywiście fakt, że kompatybilność wsteczna oferowana jest w przypadku obecnej generacji konsol Xbox, co spotkało się z bardzo ciepłymi komentarzami użytkowników. Implementacja tej funkcji w PlayStation 5 zdecydowanie zwiększy zainteresowanie nową konsolą. Nie jest tajemnicą, że świetnych gier na PlayStation 4 nie brakuje i spora część graczy mogłaby mieć ochotę sprawdzić je na nowej platformie. Zwłaszcza jeśli byłaby ona dla nich pierwszą przygodą z konsolami od Sony.

PlayStation VR 2

Wraz z nową konsolą może pojawić się również PlayStation VR 2. Gogle wirtualnej rzeczywistości towarzyszące PlayStation 4 wybudziły spore zainteresowanie, Sony powinno zatem kontynuować tę ideę. Nieoficjalne informacje mówią nam, iż PlayStation VR 2 mogą zostać wyposażone w kamerę i pojawić się specjalnymi rękawicami, a także usprawnioną wersją kontrolera Move. I w tym przypadku Sony już jakiś czas temu złożyło wniosek patentowy.

PlayStation 5

Czy będzie to ostatnia generacja konsol?

Coraz częściej pojawiają się sugestie, iż nowe konsole PlayStation oraz Xbox będą ostatnimi. Powodem takiego obrotu spraw miałby być przede wszystkim postępujący rozwój usług sieciowych.

Niektórzy obserwatorzy, a nawet osoby związane z producentami gier sugerują, że przyszłością gier będzie streaming.

W jednym z  wywiadów w podobnym tonie wypowiedział się między innymi prezes firmy Ubisoft, która odpowiada za takie marki jak Assassin’s Creed, Far Cry czy Watch Dogs.

Są to jednak przypuszczenia, ponieważ obecnie nie można z pełną stanowczością przewidzieć sytuacji na rynku, z jaką będziemy mieli do czynienia za kilka lat. Wiele zależeć będzie od sukcesu bądź porażki nowej generacji konsol. Kluczowe będzie także to, jak wiele osób będzie miało dostęp do szybkich łączy internetowych, bez których streaming nie ma sensu. Pozostaje również kwestia rozwoju samej technologii strumieniowania tak, aby zapewniała ona równie wysoką jakość obrazu co korzystanie z fizycznych urządzeń.

PlayStation 5

Sony PlayStation 4 – najpopularniejsza konsola tej generacji

Tytułem przypomnienia warto nadmienić, że premiera PlayStation 4 miała miejsce w listopadzie 2013 roku. Niespełna trzy lata później do sprzedaży trafiły dwa dodatkowe warianty – PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro. Wszystkie propozycje cieszyły się i wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W związku z tym Sony może chwalić się faktem, że PlayStation 4 to najpopularniejsza konsola tej generacji.

Najbardziej wymowne są tu zresztą statystyki dotyczące sprzedaży. Sony poinformowało, że konsole PlayStation 4 znalazły ponad 100 milionów nabywców. Tylko w zeszłym roku sprzedaż przekroczyła 18 milionów egzemplarzy. Stała się tym samym najszybciej sprzedającą się konsolą w historii.

Konkurencyjne platformy wypadają w tym względzie zdecydowanie gorzej. Sprzedaż konsol Xbox One przekroczyła 41 milionów egzemplarzy, podczas gdy na sięgniecie po Nintendo Switch zdecydowały się około 37 milionów graczy.

PlayStation 5

PS4 – czy wciąż warto kupić?

Chociaż informacje na temat nowej konsoli Sony brzmią bardzo obiecująco, najprawdopodobniej jeszcze kilkanaście miesięcy na rynku królować będzie obecna generacja.

Czy warto zdecydować się na zakup? Zdecydowanie tak.

Ceny systematycznie spadają, a możliwości konsoli PlayStation 4 wciąż są spore. Zwłaszcza w najmocniejszym wariancie PlayStation 4 Pro, który pozwala na rozgrywkę w rozdzielczości 4K, co przy wsparciu HDR zapewnia świetne efekty wizualne.

W podjęciu decyzji o zakupie pomogą Ci przygotowane przez nas poradniki:

 • Jakie PlayStation 4 kupić? – szczegółowe omówienie wszystkich wariantów konsoli PlayStation 4, a także różnic pomiędzy nimi
 • Najlepsze gry na PS4 – końcówka każdej generacji sprzętu to zawsze najlepsze tytuły, twórcy znają bowiem możliwości sprzętu i są w stanie najlepiej je wykorzystać. Nasze zestawienie dobitnie potwierdza, że gracze nie mogą narzekać na nudę
 • Jakie akcesoria do PlayStation 4 warto kupić? – peryferia, które sprawią, że rozgrywka na PS4 będzie jeszcze atrakcyjniejsza (google VR, pady, kierownice, słuchawki i inne)
 • Najbardziej oczekiwane gry 2019 roku – zestawienie gier, których premiera jest jeszcze przed nami.

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.

PlayStation 5 – kiedy premiera, jaka cena? Co już wiemy?
5 (100%) 3 głosów