PlayStation 5 – kiedy premiera, jaka cena? Co już wiemy?

Wprawdzie na rynku obecnie na rynku króluje wciąż PlayStation 4, ale coraz bliżej do momentu, kiedy na półki sklepowe trafi PlayStation 5. Co przyniesie nowa generacja konsol japońskiego producenta?

Firma Sony od lat udowadnia, że potrafi zadbać o graczy oddając w ich ręce urządzenia najwyżej klasy. Wraz z nową generacją zaoferuje graczom jeszcze lepszą grafikę, nowe możliwości i zupełnie nową jakość rozgrywki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy będzie premiera PlayStation 5?
 • Jaka jest specyfikacja PS5?
 • Wygląd i dwie wersje konsoli
 • Pad DualSense i nowe akcesoria do PS5
 • Ile kosztować będzie PlayStation 5?
 • W co będzie można zagrać na premierę konsoli?
 • Czy PS5 będzie wstecznie kompatybilna?
 • Czy PlayStation 5 to ostatnia generacja tradycyjnych konsol?
 • Czy wciąż warto kupić PS4?

Kiedy premiera PlayStation 5?

Przez długi czas pewne było jedynie to, że PlayStation 5 powstaje. Producent oszczędnie dzielił się oficjalnymi informacjami na ten temat. Dopiero Mark Cerny (główny architekt urządzenia) w wywiadzie dla magazynu Wired zdradził znacznie więcej szczegółów. Co ciekawe, przez długi czas nie padło nawet oficjalne sformułowanie „PlayStation 5”, lecz konsola nowej generacji.

Trudno było jednak oczekiwać, aby Sony zdecydowało się na inne rozwiązanie niż „piątka”. Tak oczywiście się stało i na początku października 2019 roku, w kolejnym wywiadzie dla Wired, potwierdzono iż nowa konsola to PlayStation 5  (PS5).

Na zapytanie w Google PlayStation 5 „kiedy premiera”, trudno było szukać w 100% wiarygodnych informacji, aczkolwiek pojawiały się pewne poszlaki. Branżowe źródła początkowo sugerowały, że debiut może nastąpić jeszcze w okresie świątecznym 2019 roku. Rzeczywistość zweryfikowała te przypuszczenia.

Oficjalnie potwierdzono, iż premiera PS5 zaplanowana jest na 12 listopada 2020 roku (m.in. w USA i Japonii), czyli najgorętszy okres w branży elektronicznej. W Europie PlayStation 5 zadebiutuje tydzień później, czyli 19 listopada 2020 roku.

Jest to całkiem logiczne rozwiązanie, ponieważ omówione wyżej wyniki sprzedaży PlayStation 4 są na tyle dobre, że Sony wciąż zarabia na obecnej generacji.

Specyfikacja PlayStation 5

Spekulacji co do parametrów technicznych PlayStation 5 do momentu oficjalnego komunikatu producenta było mnóstwo. Mark Cerny potwierdził część z nich, a zarazem zdradził nieco nowych szczegółów. Na kolejnych konferencjach przedstawiano kolejne detale, a ostateczna specyfikacja przedstawia się następująco:

Najważniejsze cechy PS5

 • 10,28 Teraflopy– taka będzie moc obliczeniowa PS5 (PS4 miało 1,84 TF, a PS4 Pro – 4,12 TF)
 • AMD – to właśnie ta firma po raz kolejny przygotuje podzespoły konsoli Sony
 • procesor – ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen Zen 2 obsługujących 16 wątków o częstotliwości taktowania 3,5 GHz (zmienna częstotliwość)
 • karta graficzna – specjalna wersja RDNA 2 (Radeon Navi) z 36 jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 2,23 Ghz (zmienna częstotliwość)
 • pamięć – 16 GB GDDR6/256-bit
 • szerokość pasma pamięci – 448 GB/s
 • dysk SSD 825 GB – niestandardowy dysk o pojemności 825 GB. Ma to być najszybszy dysk SSD dostępny na rynku. Skróci to czas ładowania gier (nawet kilkunastokrotnie) i pozwoli na tworzenie znacznie większych i szczegółowych światów, większe pole widzenia w grach i płynniejszą rozgrywkę
 • możliwość rozbudowy dysku – konsola wyposażona będzie w slot NVMe SSD oraz wyjście USB na zewnętrzny dysk HDD
 • napęd optyczny 4K UHD Blu-ray – Sony nie rezygnuje z tradycyjnych płyt, co oznacza, że wciąż będzie można korzystać z konsoli jako domowego centrum rozrywki
 • ray tracing – realistyczne odwzorowanie oświetlenia w dynamicznym środowisku, co pozwala na tworzenie realistycznej oprawy graficznej i poprawiająca animacje świateł i cieni. Obecnie jedynie posiadacze najbardziej wydajnych komputerów mogą się nią cieszyć
 • 8K – nowa konsola PlayStation ma obsługiwać obraz w rozdzielczości 8K
 • dźwięk 3D Audio – oddzielny układ mający zapewnić nową jakość dźwięku przestrzennego, co pozwoli na większą imersję
 • kompatybilność wsteczna – możliwość uruchamiania gier z PS4
 • DualSense – nowa wersja kontrolera zastępująca dotychczasowego Dual Shock 4
 • ulepszona wersja kontrolera z haptyką, która zastąpi tradycyjne wibracje. Pozwoli to na zróżnicowanie efektów – inaczej pad będzie zachowywał się w grze wyścigowej w zależności od nawierzchni, inna będzie reakcja na wystrzał z broni lub cios. Drugą nowością będą triggery adaptacyjne. Przyciski L2/R2 będą stawiały różny opór w zależności od kontekstu gry
 • napęd optyczny 4K UHD Blu-ray – Sony nie rezygnuje z tradycyjnych płyt, co oznacza, że wciąż będzie można korzystać z konsoli jako domowego centrum rozrywki
 • nowy interfejs PS5 – jeśli do danej gry trafi nowa zawartość (np. mapa do gry sieciowej lub misja do kampanii), to informację o tym otrzymamy bezpośrednio z menu konsoli, bez konieczności uruchamiania gry
 • instalowanie gier – gracz będzie mógł wybrać, czy chce zainstalować całość gry, czy wyłącznie tryb multiplayer lub kampanię dla jednego gracza. W ten sposób szybciej będzie można zacząć zabawę, a z drugiej strony oszczędzić miejsce na dysku.

Dla porównania warto dodać, że najwydajniejsza konsola obecnej generacji (Xbox One X) cechuje się wydajnością około 6 teraflopów.

Co to wszystko oznacza? Mimo deklaracji obsługi rozdzielczości 8K, to wydaje się mimo wszystko mało prawdopodobne, aby gry działały płynnie w tak wysokiej rozdzielczości. Zwłaszcza że nawet bardzo mocne komputery nie oferują na tę chwilę takich możliwości. 8K odnosić się będzie raczej do obsługi np. filmów w takiej rozdzielczości.

To czego można oczekiwać od PlayStation 5 to rozgrywka w rozdzielczości 4K i bezproblemowa płynność obrazu na poziomie 60 klatek na sekundę.

Wygląd PlayStation 5 i dwie wersje konsoli

Nowa konsola została oficjalnie pokazana światu podczas wirtualnej konferencji Future of Gaming, którą zorganizowano 12 czerwca 2020. W trakcie kilkudziesięciu minut pokazano ponad 20 gier oraz przede wszystkim wygląd PS5.

Sony zdecydowało się na futurystyczny i bardzo efektowny design, który zdecydowanie różni się od dotychczasowych rozwiązań. Przede wszystkim rzuca się w oczy kolorystyka. Zamiast neutralnej czerni dominuje tutaj bowiem ascetyczna biel.

Chociaż kwestie estetyczne wzbudziły spore kontrowersje i podzieliły opinię publiczną, to jednak nie sposób odmówić PS5 wrażenia, że jest to urządzenie nowej generacji.

Sporym zaskoczeniem było także ogłoszenie, że nowe PlayStation będzie dostępne w dwóch wersjach. W odróżnieniu jednak od obecnej generacji, różnica nie będzie tkwić w wydajności sprzętu.

Wybierać będzie można natomiast pomiędzy wersją wyposażoną w napęd Blu-ray Ultra HD lub bez niego. W tym drugim przypadku nie będzie można więc odtwarzać filmów z płyt, ani korzystać z pudełkowych wersji gier.

Można się natomiast spodziewać, że konsola PS5 bez napędu będzie wyraźnie tańsza.

Warto od razu dodać, że Sony PlayStation 5 będzie największą z dotychczasowych konsol. Wystarczy spojrzeć na poniższe porównanie.

Tak duże rozmiary powodowane są koniecznością zapewnienia wyjątkowo wydajnego chłodzenia podzespołów.

Decydując się na zakup nowej konsoli Sony, trzeba będzie więc odpowiednio wcześnie zaplanować dla niej miejsce obok telewizora (pod nim PS5 może się nie zmieścić).

DualSense – nowy pad do PS5 (zamiast DualShock 5)

Nowa konsola otrzyma też zupełnie nowego pada, dlatego Sony zdecydowało się to podkreślić także w nazwie. Dlatego nie będziemy mieć kolejnej wersji Dual Shock, ale DualSense. Jego design jest mocno futurystyczny i zaskakuje estetyczną bielą i czarnymi elementami.

DualSense - DualShock 5

Ulepszona wersja kontrolera z haptyką, która zastąpi tradycyjne wibracje. Pozwoli to na zróżnicowanie efektów – inaczej pad będzie zachowywał się w grze wyścigowej w zależności od nawierzchni, inna będzie reakcja na wystrzał z broni lub cios.

Drugą nowością będą triggery adaptacyjne. Przyciski L2/R2 będą stawiały różny opór w zależności od kontekstu gry – np. kiedy postać będzie zmęczona lub ranna, opór będzie większy.

DualSense - DualShock 5

Delikatnej zmianie uległ kąt nachylenia triggerów, co ma zwiększać komfort rozgrywki oraz poprawić wygodę trzymania pada, na co wpływ będzie mieć także zmniejszona waga kontrolera.

DualSense wyposażony zostanie także w mikrofon, który pozwoli na szybką komunikację z innymi graczami podczas gry w trybie sieciowym nawet kiedy nie mamy podłączonego zestawu słuchawkowego. Pozostawiono również wbudowany głośnik, który chętnie jest wykorzystywany przez twórców gier.

DualSense - DualShock 5

Nowy pad otrzymał także gniazdo USB-C zastępujące wysłużone micro-USB oraz bardziej wytrzymały akumulator. Powiększeniu uległ również touchpad.

Cena kontrolera Sony DualSense – 319 zł.

Akcesoria do PlayStation 5

Oprócz samej konsoli i nowego pada DualSense, na konferencji pokazano także nowe akcesoria do PS5.

Wśród nich pojawiła się m.in. stacja ładująca do padów.


Stacja ładująca pady DualSense

Kolejne urządzenie to zestaw słuchawkowy PS5 – Pulse 3D obsługujący dźwięk Audio 3D, z którego Sony jest wyjątkowo dumne i mocno podkreśla jego obecność w kolejnych materiałach promocyjnych. Cena – 139 zł.


Słuchawki do PS5 – Pulse 3D

Warto także zwrócić uwagę na pilota zdalnego sterowania. Znacznie usprawni on obsługę odtwarzacza dysków Blu-ray Ultra HD, w który konsola zostanie wyposażona. Cena Sony PlayStation Media Remote – 139 zł.

Pilot do PlayStation 5

Pokazano także nową kamerę HD, z zaczepem na telewizor. Można przypuszczać, że znajdzie ona zastosowanie m.in. w Playstation VR.

Kamera do PS5

Wszystkie oficjalne akcesoria zaprojektowano tak, aby pasowały pod względem kolorystyki i ogólnej stylistyki do PS5. Cena Sony PlayStation 5 HD Camera – 269 zł.

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5

Ten aspekt konsoli różnił się w kolejnych doniesieniach. Początkowo Sony ogłosiło jedynie, że nowa konsola będzie mogła uruchamiać gry z poprzedniej generacji. Bez wchodzenia w dalsze szczegóły.

Potem temat był systematycznie rozwijany. Kompatybilność wsteczna będzie możliwa dzięki temu, że PlayStation 4 jest integralną częścią chipsetu PS5. Gry będą cechować się płynniejszą animacją (większą liczbą klatek na sekundę lub bardziej stabilnym ich poziomem – bez spadków), a nawet wyższą rozdzielczością.

Oficjalnie potwierdzono, że 99 procent gier z PS4 działać będzie na PS5.

Na razie nie ma informacji, czy będzie możliwość zagrania w tytuły ze starszych generacji PlayStation, czyli PS3, PS2 i PS1.

PlayStation 5

Jaka będzie cena PS5?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, konsola Sony PlayStation 5 dostępna będzie w dwóch wersjach. Różnić się będą wyłącznie wbudowanym (bądź nie) napędem optycznym Blu-ray Ultra HD. Cena PS5 wynosić będzie zatem:

Ceny te są niższe niż początkowo oczekiwano. Przez długi czas prawdopodobne było, iż nowe PlayStation kosztować będzie nawet 599 euro, co w polskich warunkach przełożyłoby się prawdopodobnie na 2999 zł. Dobrze więc, że zdecydowano się cenę utrzymać na niższym poziomie.

Być może wpływ na to miała także decyzja Microsoftu, który swoją konsolę nowej generacji Xbox Series X wycenił na 2249 zł. Sony nie mogło więc wyraźnie odstawać od tego poziomu, nawet jeśli wcześniej plany były inne.


PlayStation 5 w pozycji horyzontalnej

Gry na PlayStation 5 na premierę

Trudno na kilkanaście miesięcy przed pojawieniem się nowej konsoli z pełną stanowczością typować gry, jakie będą na nią dostępne. Obserwując jednak branżę gier łatwo pokusić się o bardzo prawdopodobne scenariusze.

Zobacz również artykuł Najbardziej oczekiwane gry 2020 roku.

Siłą każdej konsoli są tytuły dostępne na wyłączność. A skoro tak to w przypadku PlayStation 5 mile widziane byłyby nowe odsłony takich serii popularnych serii.

Na pierwszym oficjalnym pokazie pochwalono się wieloma tytułami, wśród których najważniejsze to Gran Turismo 7, Spider-Man: Miles Morales, Ratchet and Clank: Rift Apart, Hitman 3, Demon’s Souls Remake, Resident Evil VIII oraz kontynuacja Horizon Zero Dawn, czyli Horizon: Forbidden West.

To oczywiście tylko ułamek tego, co w co będzie nam dane zagrać. Zagramy także w kontynuacje przygód Kratosa, czyli God of War: Ragnarok oraz kolejną część kultowej serii jPRG, czyli Final Fantasy XVI.

Z zupełnie nowych gier najciekawiej zapowiadają się Deathloop, Oddworld: Soulstorm, Hogwart’s Legacy, Returnal, Pragmata, Stray, Project Athia, Kena: Bridge of Spirits, Good-bye, Volcano High, Ghostwire: Tokyo i Godfall.

Spodziewać należy się także tego, że niektóre gry oferowane będą zarówno na obecną jak i nadchodzącą generację. Sporo emocji budzi w tym kontekście gorączkowo wyczekiwany Cyberpunk 2077 przygotowywany przez polskie studio CD Projekt RED. Inne tytuły które pójdą tą samą drogą to m.in. Ghost of Tsushima oraz The Last of Us: Part 2.

Wątek PlayStation 5 gry to także kolejne części multiplatformowych serii, takich jak FIFA, Battlefield, Call of Duty, Assassin’s Creed, Tomb Raider czy Far Cry. Dodając do tego zawsze pojawiające się niespodzianki pewne jest, że gracze mogą nastawiać się na mnóstwo dobrej zabawy.

Warto jeszcze wspomnieć o cenach gier. Gry na PS5 będą niestety nieco droższe niż do tej pory i zamiast 60 euro wyceniono je na 80 euro. W polskich sklepach przełoży się to na wyraźny wzrost cen, które najprawdopodobniej wynosić będą 359 zł.

Lista gier na start PS5

 • Astro’s Playroom (preinstalowana na konsoli)
 • Demon’s Souls
 • Spider-Man: Miles Morales
 • Devil May Cry 5: Special Edition
 • Destruction Allstars
 • Sackboy: A big adventure
 • Fortnite
 • Godfall

PlayStation Plus Collection

Dla wiernych fanów PlayStation, Sony przygotowało świetną niespodziankę. W ramach abonamentu PlayStation Plus, gracze będą mogli bez żadnych opłat pobrać kilkanaście gier. I nie są to przypadkowe tytuły, ale jedne z największych hitów, w jakie można zagrać na konsoli Sony. Wszystkie gry będzie można pobrać w dniu startu konsoli zupełnie za darmo (oczywiście jeśli posiadać będziemy aktywny abonament PS+).

Oto pełna lista gier PS Plus Collection:

Batman Arkham Knight, Battlefield 1, Bloodborne, Days Gone, Detroit: Become Human, Fallout 4, Final Fantasy XV, God of War, Infamous Second Son, Monster Hunter World, Mortal Kombat X, Persona 5, Ratchet & Clank, Resident Evil 7, The Last Guardian, The Last of Us Remastered, Uncharted 4, Until Dawn.

PlayStation VR 2

Wraz z nową konsolą może pojawić się również PlayStation VR 2. Gogle wirtualnej rzeczywistości towarzyszące PlayStation 4 wybudziły spore zainteresowanie, Sony powinno zatem kontynuować tę ideę. Nieoficjalne informacje mówią nam, iż PlayStation VR 2 mogą zostać wyposażone w kamerę i pojawić się specjalnymi rękawicami, a także usprawnioną wersją kontrolera Move. I w tym przypadku Sony już jakiś czas temu złożyło wniosek patentowy.

PlayStation 5

Czy będzie to ostatnia generacja konsol?

Coraz częściej pojawiają się sugestie, iż nowe konsole PlayStation oraz Xbox będą ostatnimi. Powodem takiego obrotu spraw miałby być przede wszystkim postępujący rozwój usług sieciowych.

Niektórzy obserwatorzy, a nawet osoby związane z producentami gier sugerują, że przyszłością gier będzie streaming.

W jednym z  wywiadów w podobnym tonie wypowiedział się między innymi prezes firmy Ubisoft, która odpowiada za takie marki jak Assassin’s Creed, Far Cry czy Watch Dogs.

Są to jednak przypuszczenia, ponieważ obecnie nie można z pełną stanowczością przewidzieć sytuacji na rynku, z jaką będziemy mieli do czynienia za kilka lat. Wiele zależeć będzie od sukcesu bądź porażki nowej generacji konsol. Kluczowe będzie także to, jak wiele osób będzie miało dostęp do szybkich łączy internetowych, bez których streaming nie ma sensu.

Pozostaje również kwestia rozwoju samej technologii strumieniowania tak, aby zapewniała ona równie wysoką jakość obrazu co korzystanie z fizycznych urządzeń.

PlayStation 5

Sony PlayStation 4 – najpopularniejsza konsola tej generacji

Tytułem przypomnienia warto nadmienić, że premiera PlayStation 4 miała miejsce w listopadzie 2013 roku. Niespełna trzy lata później do sprzedaży trafiły dwa dodatkowe warianty – PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro. Wszystkie propozycje cieszyły się i wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W związku z tym Sony może chwalić się faktem, że PlayStation 4 to najpopularniejsza konsola tej generacji.

Najbardziej wymowne są tu zresztą statystyki dotyczące sprzedaży. Sony poinformowało, że konsole PlayStation 4 znalazły ponad 100 milionów nabywców. Tylko w zeszłym roku sprzedaż przekroczyła 18 milionów egzemplarzy. Stała się tym samym najszybciej sprzedającą się konsolą w historii.

Konkurencyjne platformy wypadają w tym względzie zdecydowanie gorzej. Sprzedaż konsol Xbox One przekroczyła 41 milionów egzemplarzy, podczas gdy na sięgniecie po Nintendo Switch zdecydowały się około 37 milionów graczy.

PlayStation 5

PS4 – czy wciąż warto kupić?

Chociaż informacje na temat nowej konsoli Sony brzmią bardzo obiecująco, najprawdopodobniej jeszcze kilkanaście miesięcy na rynku królować będzie obecna generacja.

Czy warto zdecydować się na zakup? Zdecydowanie tak.

Ceny systematycznie spadają, a możliwości konsoli PlayStation 4 wciąż są spore. Zwłaszcza w najmocniejszym wariancie PlayStation 4 Pro, który pozwala na rozgrywkę w rozdzielczości 4K, co przy wsparciu HDR zapewnia świetne efekty wizualne.

W podjęciu decyzji o zakupie pomogą Ci przygotowane przez nas poradniki:

 • Jakie PlayStation 4 kupić? – szczegółowe omówienie wszystkich wariantów konsoli PlayStation 4, a także różnic pomiędzy nimi
 • Najlepsze gry na PS4 – końcówka każdej generacji sprzętu to zawsze najlepsze tytuły, twórcy znają bowiem możliwości sprzętu i są w stanie najlepiej je wykorzystać. Nasze zestawienie dobitnie potwierdza, że gracze nie mogą narzekać na nudę
 • Jakie akcesoria do PlayStation 4 warto kupić? – peryferia, które sprawią, że rozgrywka na PS4 będzie jeszcze atrakcyjniejsza (google VR, pady, kierownice, słuchawki i inne)

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.