PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie konsol nowej generacji

17.09.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Konsole dla graczy to urządzenia, bez których niektórzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu. Najpopularniejsze z nich należą do serii PlayStation i Xbox, za które odpowiadają odpowiednio firmy Sony oraz Microsoft. Co kilka lat prezentują nową generację, kolejne tego typu wydarzenie zbliża się coraz większymi krokami.

Na temat PlayStation 5 oraz Xbox Series wiadomo już naprawdę sporo. Dokładne informacje znajdziesz w oddzielnych artykułach.

Tutaj natomiast zebraliśmy najważniejsze informacje na temat obu platform oraz ich bezpośrednie porównanie:

  • PS5 i Xbox Series X – kiedy premiery? Jaka cena?
  • Która konsola będzie mocniejsza?
  • Najważniejsze gry na PlayStation 5 i Xbox Series X
  • Usługi sieciowe i inne funkcje dodatkowe
  • PlayStation 5 czy Xbox Series X? Którą wybrać?

PS5 i Xbox Series X. Kiedy premiera?

Xbox Series X początkowo miał zadebiutować w Święto Dziękczynienia, ale ostatecznie trafił na rynek wcześniej, czyli 10 listopada 2020 roku.

Z kolei PlayStation 5 zadebiutowało 12 listopada 2020 roku (dotyczy to m.in. USA, Korei Południowej i Japonii). W pozostałych rejonach świata PS5 można kupić od 19 listopada 2020 roku.

Nowa generacja konsol – jaka cena?

Jeśli chodzi o ceny, starcie Xbox Series X vs PS5 oczekiwano, że będzie zbyt dużych rozbieżności pomiędzy konsolami. I tak się w stało w przypadku mocniejszych wersji konsol. Ale po kolei. Oto Ceny ale konsoli Microsoftu:

Microsoft musi nieco agresywniej zawalczyć o klientów, a najlepiej zrobić to właśnie za pomocą kuszącej ceny. Po ogromnym sukcesie PlayStation 4 i rewelacyjnej sprzedaży firma Sony może podejść do sprawy z nieco chłodniejszą głową.

Xbox Series X – cena, data premiery, specyfikacja

Oficjalna cena konsoli PlayStation 5 również jest już znana i wynosi odpowiednio:

Która konsola będzie mocniejsza?

Konsole PS5 i Xbox Series X charakteryzują się podobną specyfikacją, chociaż to konsola Microsoftu zasługuje na miano najmocniejszej. Obie zostaną wyposażone w procesory przygotowane przez AMD w 7nm procesie technologicznym i bazujące na architekturze Zen 2, wydajne układy graficzne Radeon RDNA Navi (również od AMD), a także szybkie dyski SSD nowej generacji, na temat których nie ujawniono jednak szczegółów.

Pozwoli to na obsługę rozdzielczości 8K, chociaż w grach będzie to raczej 4K przy 60fps oraz wsparcie technologii ray tracing odpowiadającej za realistyczne odwzorowanie oświetlenia w grach.

ps5 czy xbox series x
Porównanie wyglądu Xbox Series X i PlayStation 5

Wydajność konsol nowej generacji

Można sądzić, że wydajność obydwu konsol będzie podobna. Czy identyczna? Raczej nie, ponieważ różnice np. w kwestii pamięci RAM czy dysków twardych, a także oprogramowania sprawią, że jedna z platform będzie cechowała się nieco większymi mocami obliczeniowymi.

Nie powinny być to jednak duże rozbieżności. Z pierwszych komentarzy deweloperów zazwyczaj będących na bieżąco z postępem w pracach nad nowym sprzętem wynika, że delikatną przewagę pod względem wydajności może mieć PlayStation 5.

PlayStation 5 Xbox Series X
Moc obliczeniowa 10,28 teraflopów 12 teraflopów
Procesor AMD Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,5 GHz (zmienna częstotliwość) AMD Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,8 Ghz
Grafika AMD RDNA 2 (36 jednostek obliczeniowych, taktowanie 2,23 GHz o zmiennej częstotliwości) AMD RDNA 2 (52 jednostki obliczeniowe, taktowanie 1,825 GHz)
Pamięć RAM 16 GB GDDR6 16 GB GDDR6
Przepustowość pamięci 448 GB/s 10 GB 560 GB/s
6 GB 336 GB/s
Dysk SSD 825 GB 1 TB
Rozbudowa dysku slot NVMe SSD karta pamięci 1 TB
Obsługiwana rozdzielczość 8K, natywne 4K/60 fps w grach 8K, natywne 4K/60-120 fps w grach
Ray tracing tak tak
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray 4K UHD Blu-ray

Tutaj trzeba jeszcze wspomnieć, że tabelka obejmuje specyfikację droższych wersji konsol obu producentów. Zarówno PS5 jak i Xbox Series dostępne będą także w dodatkowym, tańszym wariancie.

  • Sony PlayStation 5 Digital Edition – wydajność konsoli jest taka sama, różnica polega na braku napędu optycznego
  • Xbox Series S – wyraźnie tańsza wersja nowego Xboxa o słabszej specyfikacji (4 teraflopy, mniejszej ilości pamięci RAM, brak napędu optycznego. Pomimo tego wciąż będzie oferować rozgrywkę w rozdzielczości Full HD w 60 kl./s., co może okazać się wartością zupełnie wystarczającą. Xbox Series S będzie najtańszą konsolą 9 generacji.

Wygląd PS5 vs Xbox Series X

Znaczące różnice występują natomiast w stylistyce obu konsol.

Xbox Series X ma formę jednolitego bloku o sporych rozmiarach. Taka forma pozwoliła na zastosowanie wydajnego układu chłodzenia i obniżenia głośności pracujących wentylatorów.

Xbox Series X

Xbox Series X

Wymiary Xbox Series X: 301 mm x 151 mm x 151 mm, waga 4,45 kg.

Xbox Series S wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim jest biały, ma charakterystyczny okrągły wylot powietrza i pozbawiony jest napędu optycznego. Wymiary Xbox Series S: 275 mm x 151 mm x 65 mm, waga 1,93 kg.

Z kolei PlayStation 5 jest wyjątkowo futurystyczne. Efektowne połączenie bieli, czerni i niebieskiego podświetlenia z pewnością przykuwa wzrok i buduje wrażenie urządzenia z przyszłości.

Co ciekawe, stojąca PS5 jest nawet większa niż Xbox Series X, co także zostało podyktowane koniecznością odpowiedniej wentylacji i chłodzenia podzespołów.

playstation 5
Sony PlayStation 5 i pad DualSense

Wymiary PlayStation 5: 390 mm x 260 mm x 104 mm, waga 4,5 kg.

Druga wersja PS5 pozbawiona jest napędu optycznego, co przełożyło się na jej mniejsze gabaryty. Wymiary PlayStation 5 Digital Edition: 390 mm x 260 mm x 92 mm (jest więc nieco niższa), waga 3,9 kg.

Które rozwiązanie sprawdza się lepiej? Wszystko oczywiście zależy od własnego poczucia estetyki, ale na pewno Xbox Series X jest bardziej klasyczny i mniej rzucający się w oczy niż PS5.

A to porównanie wielkości wszystkich konsol od PS3 i Xbox 360 aż po najnowszą generację.

Najważniejsze gry na PlayStation 5 i Xbox Series X

Za sukcesem każdej konsoli stoją gry. Na PlayStation 5 i Xbox Series X dostępnych będzie wiele tytułów, także ekskluzywnych, które mogą mieć spore znaczenie w przypadku zastanawiania się, po które urządzenie sięgnąć.

Gry na PlayStation 5

Na oficjalne potwierdzenie, jakie gry będą dostępne na PS5 trzeba było długo czekać. Jako pierwsza została pokazana gra Godfall, czyli dynamiczna gra akcji w stylu serii Dark Souls.

Znacznie więcej kart odsłonięto w czerwcu 2020 roku na konferencji Future of Gaming. Tam oprócz zaprezentowania po raz pierwszy wyglądu samej konsoli, ogłoszono mnóstwo gier, które zadebiutują na nowej konsoli.

Najważniejsze z nich to: Spider-man: Miles Morales, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7, Ratchet and Clank: Rift Apart, Project Athia, Pragmata, Stray, Returnal, Oddworld: Soul Storm, Ghostwire: Tokyo, Hitman 3, Little Devil Inside, Demon’s Souls: Remake i Resident Evil VIII.

Oprócz tego zapowiedziano jeszcze God of War: Ragnarok oraz Final Fantasy XVI.

Jeśli chodzi o inne tytuły, to można jednak typować, że tylko na tej platformie możliwe będzie zapoznanie się z kolejnymi częściami takich serii jak God of War, czy klasyków w postaci NB2K21, nowej Fify, Battlefield i Call of Duty, czy Assassin’s Creed: Valhalla.

Oprócz tego dostępne będą ulepszone wersje The Last of Us: Part 2, Cyberpunk 2077 i Ghost of Tsushima.

Na start zagramy w następujące tytuły: Astro’s Playroom (preinstalowana na konsoli), Demon’s Souls, Spider-Man: Miles Morales, Devil May Cry 5: Special Edition, Destruction Allstars, Sackboy: A big adventure, Fortnite, Godfall.

Oprócz tego Sony zapowiedziało, że abonenci PS+ otrzymają możliwość pobrania największych hitów z PS4 w dniu premiery konsoli PS5 (bez żadnych dodatkowych opłat!).

W ramach PS Plus Collection dostępne będą: Batman Arkham Knight, Battlefield 1, Bloodborne, Days Gone, Detroit: Become Human, Fallout 4, Final Fantasy XV, God of War, Infamous Second Son, Monster Hunter World, Mortal Kombat X, Persona 5, Ratchet & Clank, Resident Evil 7, The Last Guardian, The Last of Us Remastered, Uncharted 4, Until Dawn.

Gry na Xbox Series X

Microsoft natomiast ujawnił już, że jednym z tytułów startowych Xbox Series X będzie Halo Infinite. Także na tej konsoli zadebiutuje Senua’s Saga: Hellblade 2, kontynuacji świetnie przyjętej gry.

Oprócz tego oficjalnie zapowiedziano już m.in. Assassin’s Creed: Valhalla, Bright Memory Infinite, Call of the Sea, Chorus, Dirt 5, Scarlet Nexus, Scorn, Secon Extinction, The Ascent, The Medium, Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Yakuza: Like a Dragon.

Jakich jeszcze tytułów niedostępnych na innych konsolach (bo niektóre mogą pojawić się na PC) można się spodziewać? Chociażby nowych odsłon Forza Horizon czy Gears of War.

Multiplatformowe produkcje

Jednocześnie na listę najważniejszych gier na PlayStation 5 i Xbox Series X trafią multiplatformowe produkcje. Jakie?

Chociażby dwa polskie hity w postaci Dying Light 2 od Techland oraz Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED, a także nowe odsłony najpopularniejszych serii, do których zaliczają się między innymi FIFA, czy strzelanki – Far Cry, Battlefield i Call of Duty.

Usługi sieciowe i inne funkcje dodatkowe

Nic nie wskazuje na to, aby producenci mieli zmienić dotychczasową politykę w kwestii oferowanych subskrypcji. Właściciele nowych konsol będą mieli zatem możliwość skorzystania z PlayStation Plus (na PlayStation 5) oraz Xbox Live Gold i Xbox Game Pass Ultimate (na Xbox Series X).

Streaming

Dodatkowo Microsoft coraz więcej mówi o usłudze streamingowej Project xCloud. Dzięki niej możliwe będzie cieszenie się grami z konsoli Xbox Series X na dowolnym urządzeniu, a więc np. na komputerze, tablecie czy smartfonie.

Kompatybilność wsteczna

Obydwie konsole zaoferują funkcję kompatybilności wstecznej, która została bardzo ciepło przyjęta przy okazji Xbox One. W przypadku PlayStation 5 ma ona obejmować gry z PlayStation 4 i PlayStation VR, a w przypadku Xbox Series X wypadać zdecydowanie szerzej i obejmować gry z Xbox, Xbox 360, Xbox One, a także akcesoria dostępne na starszych konsolach.

Jaki napęd?

Obydwie konsole w droższych wersjach, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X będą posiadały także napędy optyczne mimo zauważalnego trendu na nastawianie się na cyfrową dystrybucję. W obu przypadkach będzie to napęd Blu-ray Ultra HD.

Tańszy Xbox nowej generacji, czyli Xbox Series S nie będzie wyposażony w napęd optyczny.

Także konsola PlayStation 5 będzie dostępna w tańszej wersji bez napędu optycznego (PS5 Digital Edition). W tym przypadku będzie można liczyć na niższą cenę urządzenia, ale kosztem braku możliwości odtwarzania filmów oraz korzystania z fizycznych kopii gier.

PlayStation 5 czy Xbox Series X? Którą konsolę wybrać?

Za wcześnie na zdecydowaną odpowiedź na pytanie, którą konsolę wybrać PlayStation 5 czy Xbox Series X.

Chociaż obydwie zapowiadają się naprawdę doskonale, bez wątpienia wciąż warto rozważyć zakup którejś z konsol obecnej generacji.

Szczegóły na ich temat możecie znaleźć w naszych poradnikach:

PlayStation

Xbox

PlayStation 4 czy Xbox One?

Konsole PlayStation 4 i Xbox One znajdują się obecnie u szczytu popularności, w związku z czym gracze mogą cieszyć się ogromnym wyborem gier. O najciekawszych z nich więcej dowiecie się w artykułach Najlepsze gry na PS4 oraz Najlepsze gry na Xbox One. Ranking TOP 10.

Warto też wyraźnie zaznaczyć, że nawet po premierze nowej generacji twórcy gier nie zapomną o PlayStation 4 i Xbox One i jeszcze przez pewien czas będą wydawać nowe gry na obydwie platformy. Ich zakup można zatem polecać z czystym sumieniem.


Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł