PlayStation 5 czy Xbox Scarlett? Porównanie konsol nowej generacji


Konsole dla graczy to urządzenia, bez których niektórzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu. Najpopularniejsze z nich należą do serii PlayStation i Xbox, za które odpowiadają odpowiednio firmy Sony oraz Microsoft. Co kilka lat prezentują nową generację, kolejne tego typu wydarzenie zbliża się coraz większymi krokami. Na temat PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett wiadomo już naprawdę sporo.

Jeśli szukaliście większej dawki informacji na temat tych platform to znajdziecie je właśnie tutaj:

  • PS5 i Xbox Scarlett – kiedy premiery? Jaka cena?
  • Która konsola będzie mocniejsza?
  • Najważniejsze gry na PlayStation 5 i Xbox Scarlett
  • Usługi sieciowe i inne funkcje dodatkowe
  • PlayStation 5 czy Xbox Scarlett? Którą wybrać?

PS5 i Xbox Scarlett. Kiedy premiera?

W przypadku obydwu konsol znane są już przybliżone daty premier.

Xbox Scarlett ma zadebiutować, jak określił to sam producent, w okresie świątecznym 2020 roku. Najprawdopodobniej chodzi tu końcówkę listopada lub początek grudnia 2020 roku.

W przypadku PlayStation 5 jest to wprawdzie kwestia owiana nieco większą tajemnicą, ale należy spodziewać się, iż nowa konsola Sony trafi do sklepów w podobnym okresie. Tylko zdaniem niektórych analityków trzeba będzie poczekać nieco dłużej, być może do początku 2021 roku.

Nowa generacja konsol – jaka cena?

Jeśli chodzi o ceny, starcie Xbox Scarlett vs PS5 nie powinno przynieść dużych rozbieżności. Obydwie konsole mają kosztować w granicach 399-499 dolarów. Na podstawie nieoficjalnych doniesień można przepuszczać, że nieco mniej zapłacimy za Xbox Scarlett.  Microsoft musi nieco agresywniej zawalczyć o klientów, a najlepiej zrobić to właśnie za pomocą kuszącej ceny. Po ogromnym sukcesie PlayStation 4 i rewelacyjnej sprzedaży firma Sony może podejść do sprawy z nieco chłodniejszą głową.

Wizualizacje PS5 oraz Xbox

Która konsola będzie mocniejsza?

Konsole PS5 i Xbox Scarlett będą charakteryzowały się podobną specyfikacją. Zostaną wyposażone w procesory przygotowane przez AMD w 7nm procesie technologicznym i bazujące na architekturze Zen 2, wydajne układy graficzne Radeon RDNA Navi (również od AMD), a także szybkie dyski SSD nowej generacji, na temat których nie ujawniono jednak szczegółów. Pozwoli to na obsługę rozdzielczości 8K, chociaż w grach będzie to raczej 4K przy 60fps, oraz wsparcie technologii ray tracing odpowiadającej za realistyczne odwzorowanie oświetlenia w grach.

Wydajność konsol nowej generacji

Można sądzić, że wydajność obydwu konsol będzie podobna. Czy identyczna? Raczej nie, ponieważ różnice np. w kwestii pamięci RAM czy dysków twardych, a także oprogramowania sprawią, że jedna z platform będzie cechowała się nieco większymi mocami obliczeniowymi. Nie powinny być to jednak duże rozbieżności. Z pierwszych komentarzy deweloperów zazwyczaj będących na bieżąco z postępem w pracach nad nowym sprzętem wynika, że delikatną przewagę pod względem wydajności może mieć PlayStation 5.

PlayStation 5  Xbox Scarlett
Procesor AMD  Zen 2 (7nm), 8 rdzeni AMD  Zen 2 (7nm), 8 rdzeni
Grafika AMD Radeon RDNA Navi AMD Radeon RDNA Navi
Pamięć RAM Brak danych GDDR6
Dysk SSD nowej generacji SSD nowej generacji
Obsługiwana rozdzielczość 8K, natywne 4K/60 fps w grach 8K, natywne 4K/60 fps w grach
Ray tracing tak tak
Napęd optyczny Brak danych tak
Komunikacja bezprzewodowa Brak danych Brak danych

Znaczących różnic spodziewamy się za to w kwestii stylistyki nowych konsol. Póki co obydwaj producenci nie zdradzają jednak szczegółów i możliwe, że postarają się utrzymać wygląd urządzeń w tajemnicy aż do samej premiery.

Jedna z wielu wizualizacji PlayStation 5

Najważniejsze gry na PlayStation 5 i Xbox Scarlett

Za sukcesem każdej konsoli stoją gry. Na PlayStation 5 i Xbox Scarlett dostępnych będzie wiele tytułów, także ekskluzywnych, które mogą mieć spore znaczenie w przypadku zastanawiania się, po które urządzenie sięgnąć.

Gry na PlayStation 5

Nie potwierdzono jeszcze żadnej gry na wyłączność PlayStation 5. Można jednak typować, że tylko na tej platformie możliwe będzie zapoznanie się z kolejnymi częściami takich serii jak God of War, The Last of Us, Gran Turismo, Horizon Zero Dawn czy rewelacyjnie przyjętego Spider-Mana.

Gry na Xbox Scarlett

Microsoft natomiast ujawnił już, że jednym z tytułów startowych Xbox Scarlett będzie Halo Infinite. Jakich jeszcze tytułów niedostępnych na innych konsolach (bo niektóre mogą pojawić się na PC) można się spodziewać? Chociażby nowych odsłon Forza Horizon czy Gears of War.

Multiplatformowe produkcje

Jednocześnie na listę najważniejszych gier na PlayStation 5 i Xbox Scarlett trafią multiplatformowe produkcje. Jakie? Chociażby dwa polskie hity w postaci Dying Light 2 od Techland oraz Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED, a także nowe odsłony najpopularniejszych serii, do których zaliczają się między innymi FIFA, Assassin’s Creed czy strzelanki – Far Cry, Battlefield i Call of Duty.

Usługi sieciowe i inne funkcje dodatkowe

Nic nie wskazuje na to, aby producenci mieli zmienić dotychczasową politykę w kwestii oferowanych subskrypcji. Właściciele nowych konsol będą mieli zatem możliwość skorzystania z PlayStation Plus (na PlayStation 5) oraz Xbox Live Gold i Xbox Game Pass Ultimate (na Xbox Scarlett).

Streaming

Dodatkowo Microsoft coraz więcej mówi o usłudze streamingowej Project xCloud. Dzięki niej możliwe będzie cieszenie się grami z konsoli Xbox Scarlett na dowolnym urządzeniu, a więc np. na komputerze, tablecie czy smartfonie.

Kompatybilność wsteczna

Obydwie konsole zaoferują funkcję kompatybilności wstecznej, która została bardzo ciepło przyjęta przy okazji Xbox One. W przypadku PlayStation 5 ma ona obejmować gry z PlayStation 4 i PlayStation VR, a w przypadku Xbox Scarlett wypadać zdecydowanie szerzej i obejmować gry z Xbox, Xbox 360, Xbox One, a także akcesoria dostępne na starszych konsolach.

Jaki napęd?

Najprawdopodobniej obydwie konsole będą posiadały także napędy optyczne, mimo zauważalnego trendu na nastawianie się na cyfrową dystrybucję. Szczegóły nie są jednak poruszane, chociaż najbardziej praktyczne wydaje się zastosowanie napędów Blu-ray.

Jedna z wielu wizualizacji Xbox Scarlett

PlayStation 5 czy Xbox Scarlett? Którą konsolę wybrać?

Za wcześnie na zdecydowaną odpowiedź na pytanie, którą konsolę wybrać PlayStation 5 czy Xbox Scarlett. Chociaż obydwie zapowiadają się naprawdę doskonale, bez wątpienia wciąż warto rozważyć zakup którejś z konsol obecnej generacji. Szczegóły na ich temat możecie znaleźć w naszych poradnikach:

Play Station

Xbox

PlayStation 4 czy Xbox One?

Konsole PlayStation 4 i Xbox One znajdują się obecnie u szczytu popularności, w związku z czym gracze mogą cieszyć się ogromnym wyborem gier. O najciekawszych z nich więcej dowiecie się w artykułach Najlepsze gry na PS4 oraz Najlepsze gry na Xbox One. Ranking TOP 10. Warto też wyraźnie zaznaczyć, że nawet po premierze nowej generacji twórcy gier nie zapomną o  PlayStation 4 i Xbox One i jeszcze przez pewien czas będą wydawać nowe gry na obydwie platformy. Ich zakup można zatem polecać z czystym sumieniem.

Konsole PlayStation 4


Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.

PlayStation 5 czy Xbox Scarlett? Porównanie konsol nowej generacji
5 (100%) 1 głosów