PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie konsol nowej generacji

Konsole dla graczy to urządzenia, bez których niektórzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu. Najpopularniejsze z nich należą do serii PlayStation i Xbox, za które odpowiadają odpowiednio firmy Sony oraz Microsoft. Co kilka lat prezentują nową generację, kolejne tego typu wydarzenie zbliża się coraz większymi krokami.

Na temat PlayStation 5 oraz Xbox Series X wiadomo już naprawdę sporo. Dokładne informacje znajdziesz w oddzielnych artykułach.

Tutaj natomiast zebraliśmy najważniejsze informacje na temat obu platform oraz ich bezpośrednie porównanie:

  • PS5 i Xbox Series X – kiedy premiery? Jaka cena?
  • Która konsola będzie mocniejsza?
  • Najważniejsze gry na PlayStation 5 i Xbox Series X
  • Usługi sieciowe i inne funkcje dodatkowe
  • PlayStation 5 czy Xbox Series X? Którą wybrać?

PS5 i Xbox Series X. Kiedy premiera?

W przypadku obydwu konsol znane są już przybliżone daty premier.

Xbox Series X ma zadebiutować, jak określił to sam producent, w okresie świątecznym 2020 roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to Świeto Dziękczynienia, czyli 26 listopada 2020 roku.

W przypadku PlayStation 5 jest to wprawdzie kwestia owiana nieco większą tajemnicą, ale należy spodziewać się, iż nowa konsola Sony trafi do sklepów w podobnym okresie. Tylko zdaniem niektórych analityków trzeba będzie poczekać nieco dłużej, być może do początku 2021 roku.

Nowa generacja konsol – jaka cena?

Jeśli chodzi o ceny, starcie Xbox Series X vs PS5 nie powinno przynieść dużych rozbieżności. Obydwie konsole mają kosztować w granicach 399-499 dolarów. Na podstawie nieoficjalnych doniesień można przepuszczać, że nieco mniej zapłacimy za Xbox Series X.  Microsoft musi nieco agresywniej zawalczyć o klientów, a najlepiej zrobić to właśnie za pomocą kuszącej ceny. Po ogromnym sukcesie PlayStation 4 i rewelacyjnej sprzedaży firma Sony może podejść do sprawy z nieco chłodniejszą głową.

PlayStation 5 czy Xbox Series X

Wizualizacje PS5 oraz Xbox

Która konsola będzie mocniejsza?

Konsole PS5 i Xbox Series X będą charakteryzowały się podobną specyfikacją, chociaż to konsola Microsoftu zasługuje na miano najmocniejszej. Obie zostaną wyposażone w procesory przygotowane przez AMD w 7nm procesie technologicznym i bazujące na architekturze Zen 2, wydajne układy graficzne Radeon RDNA Navi (również od AMD), a także szybkie dyski SSD nowej generacji, na temat których nie ujawniono jednak szczegółów.

Pozwoli to na obsługę rozdzielczości 8K, chociaż w grach będzie to raczej 4K przy 60fps oraz wsparcie technologii ray tracing odpowiadającej za realistyczne odwzorowanie oświetlenia w grach.

Wydajność konsol nowej generacji

Można sądzić, że wydajność obydwu konsol będzie podobna. Czy identyczna? Raczej nie, ponieważ różnice np. w kwestii pamięci RAM czy dysków twardych, a także oprogramowania sprawią, że jedna z platform będzie cechowała się nieco większymi mocami obliczeniowymi. Nie powinny być to jednak duże rozbieżności. Z pierwszych komentarzy deweloperów zazwyczaj będących na bieżąco z postępem w pracach nad nowym sprzętem wynika, że delikatną przewagę pod względem wydajności może mieć PlayStation 5.

PlayStation 5  Xbox Series X
Moc obliczeniowa 10,28 teraflopów 12 teraflopów
Procesor AMD  Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,5 GHz (zmienna częstotliwość) AMD  Zen 2 (7nm), 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 3,8 Ghz
Grafika AMD RDNA 2 (36 jednostek obliczeniowych, taktowanie 2,23 GHz o zmiennej częstotliwości) AMD RDNA 2 (52 jednostki obliczeniowe, taktowanie 1,825 GHz)
Pamięć RAM 16 GB GDDR6 16 GB GDDR6
Przepustowość pamięci 448 GB/s 10 GB 560 GB/s
6 GB 336 GB/s
Dysk SSD 825 GB 1 TB
Rozbudowa dysku slot NVMe SSD karta pamięci 1 TB
Obsługiwana rozdzielczość 8K, natywne 4K/60 fps w grach 8K, natywne 4K/60-120 fps w grach
Ray tracing tak tak
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray 4K UHD Blu-ray

Znaczących różnic spodziewamy się za to w kwestii stylistyki nowych konsol. Póki co obydwaj producenci nie zdradzają jednak szczegółów i możliwe, że postarają się utrzymać wygląd urządzeń w tajemnicy aż do samej premiery.

playstation 5

Wizualizacja PlayStation 5

Najważniejsze gry na PlayStation 5 i Xbox Series X

Za sukcesem każdej konsoli stoją gry. Na PlayStation 5 i Xbox Series X dostępnych będzie wiele tytułów, także ekskluzywnych, które mogą mieć spore znaczenie w przypadku zastanawiania się, po które urządzenie sięgnąć.

Gry na PlayStation 5

Na razie potwierdzono tylko jedną grę na wyłączność PlayStation 5. Jest to Godfall, będący grą akcji z walką mieczami. Opis lakoniczny, ale na razie nic więcej nie wiadomo.

Jeśli chodzi o inne tytuły, to można jednak typować, że tylko na tej platformie możliwe będzie zapoznanie się z kolejnymi częściami takich serii jak God of War, The Last of Us, Gran Turismo, Horizon Zero Dawn czy rewelacyjnie przyjętego Spider-Mana.

Gry na Xbox Series X

Microsoft natomiast ujawnił już, że jednym z tytułów startowych Xbox Series X będzie Halo Infinite. Także na tej konsoli zadebiutuje Senua’s Saga: Hellblade 2, kontynuacji świetnie przyjętej gry.

Jakich jeszcze tytułów niedostępnych na innych konsolach (bo niektóre mogą pojawić się na PC) można się spodziewać? Chociażby nowych odsłon Forza Horizon czy Gears of War.

Multiplatformowe produkcje

Jednocześnie na listę najważniejszych gier na PlayStation 5 i Xbox Series X trafią multiplatformowe produkcje. Jakie? Chociażby dwa polskie hity w postaci Dying Light 2 od Techland oraz Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED, a także nowe odsłony najpopularniejszych serii, do których zaliczają się między innymi FIFA, Assassin’s Creed czy strzelanki – Far Cry, Battlefield i Call of Duty.

Usługi sieciowe i inne funkcje dodatkowe

Nic nie wskazuje na to, aby producenci mieli zmienić dotychczasową politykę w kwestii oferowanych subskrypcji. Właściciele nowych konsol będą mieli zatem możliwość skorzystania z PlayStation Plus (na PlayStation 5) oraz Xbox Live Gold i Xbox Game Pass Ultimate (na Xbox Series X).

Streaming

Dodatkowo Microsoft coraz więcej mówi o usłudze streamingowej Project xCloud. Dzięki niej możliwe będzie cieszenie się grami z konsoli Xbox Series X na dowolnym urządzeniu, a więc np. na komputerze, tablecie czy smartfonie.

Kompatybilność wsteczna

Obydwie konsole zaoferują funkcję kompatybilności wstecznej, która została bardzo ciepło przyjęta przy okazji Xbox One. W przypadku PlayStation 5 ma ona obejmować gry z PlayStation 4 i PlayStation VR, a w przypadku Xbox Series X wypadać zdecydowanie szerzej i obejmować gry z Xbox, Xbox 360, Xbox One, a także akcesoria dostępne na starszych konsolach.

Jaki napęd?

Najprawdopodobniej obydwie konsole będą posiadały także napędy optyczne, mimo zauważalnego trendu na nastawianie się na cyfrową dystrybucję. Szczegóły nie są jednak poruszane, chociaż najbardziej praktyczne wydaje się zastosowanie napędów Blu-ray.

Xbox Series X

Xbox Series X

PlayStation 5 czy Xbox Series X? Którą konsolę wybrać?

Za wcześnie na zdecydowaną odpowiedź na pytanie, którą konsolę wybrać PlayStation 5 czy Xbox Series X. Chociaż obydwie zapowiadają się naprawdę doskonale, bez wątpienia wciąż warto rozważyć zakup którejś z konsol obecnej generacji. Szczegóły na ich temat możecie znaleźć w naszych poradnikach:

PlayStation

Xbox

PlayStation 4 czy Xbox One?

Konsole PlayStation 4 i Xbox One znajdują się obecnie u szczytu popularności, w związku z czym gracze mogą cieszyć się ogromnym wyborem gier. O najciekawszych z nich więcej dowiecie się w artykułach Najlepsze gry na PS4 oraz Najlepsze gry na Xbox One. Ranking TOP 10. Warto też wyraźnie zaznaczyć, że nawet po premierze nowej generacji twórcy gier nie zapomną o  PlayStation 4 i Xbox One i jeszcze przez pewien czas będą wydawać nowe gry na obydwie platformy. Ich zakup można zatem polecać z czystym sumieniem.

Konsole PlayStation 4


Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.

PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie konsol nowej generacji
5 (100%) 1 głosów