Pierwsze uruchomienie smartfona – o czym pamiętać?

Kupiłeś nowy smartfon. Leży przed Tobą, przygotowany do pierwszego włączenia. Oferuje większe możliwości od poprzedniego modelu, wygląda też o wiele lepiej. Pierwsze uruchomienie smartfona wyjętego z pudełka to czynność niby banalna, a jednak zanim go uruchomisz, warto zapoznać się z kilkoma radami.

To kilka praktycznych wskazówek związanych z jego startem i konfiguracją.

Więcej o smartfonach dowiesz się z poradnika: Jak wybrać smartfon? Poradnik zakupowy

Co zrobić przed uruchomieniem smartfona?

  • sprawdź zgodność karty SIM
  • naładuj baterię
  • wykonaj test sprawności telefonu
  • załóż konto Google lub Apple ID

Zgodność karty SIM

Pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić to sprawdzenie czy karta SIM, którą masz swoim starym telefonie lub otrzymałeś od operatora, jest zgodna z gniazdem, w które wyposażony jest nowy smartfon. Na rynku spotkać można trzy wielkości kart SIM: karta mini SIM (starszy typ), karta micro SIM (jeszcze używana), nano SIM (najnowsza).

pierwsze uruchomienie smartfona

Co zrobić, jeśli karta SIM nie pasuje do gniazda w Twoim telefonie? Najbezpieczniej jest po prostu pójść do salonu swojego operatora telefonii komórkowej i poprosić o kartę dostosowaną do naszego gniazda. Wielu operatorów wymienia je za darmo lub za symboliczną opłatą.

Ciekawym rozwiązaniem są gotowe adaptery do kart SIM, które pozwolą na dostosowanie karty SIM do gniazda w telefonie. Przykładem może być zestaw Xqisit Adapter Nano + Micro SIM.

Naładowanie baterii

Kolejna czynność, którą powinieneś wykonać przed uruchomieniem nowego smartfona, to naładowanie baterii. Przy okazji sprawdzimy działanie ładowarki. Niby jest to kwestia oczywista, ale wiele osób podekscytowanych nowym telefonem o tym zapomina. Gdy o tym zapomnimy, może się zdarzyć, że w połowie procesu konfiguracji nasz smartfon po prostu się wyłączy.

Sprawdź również Smartfon z dobrą baterią. Co zużywa baterię i jak ją oszczędzać?

Szybki test sprawności

Po naładowaniu baterii przeprowadźmy krótki test sprawności naszego telefonu. Sprawdźmy, czy bez problemu się włącza i wyłącza, upewnijmy się, że przyciski i ekran dotykowy działają poprawnie. Sprawdźmy, czy wyświetlacz jest w porządku oraz czy dźwięk jest odpowiedniej jakości.

Na koniec sprawdźmy obudowę telefonu – czy nie ma uszkodzeń ani przetarć? Czy wyświetlacz nie jest porysowany? Czy obudowa jest dokładnie dopasowana?

Założenie konta Google lub Apple ID

Jeśli nowy zakup to smartfon z androidem, a Ty jeszcze nie masz konta gmail, trzeba będzie stworzyć konto Google. Możesz je wcześniej wygodniej założyć przez stronę www na komputerze. Tylko łącząc smartfon z tym kontem można pobrać nowe aplikacje ze sklepu Google Play. W przypadku smartfonów iPhone, analogicznie trzeba posiadać Apple ID do aktywacji telefonu i korzystania z usług.

Pierwsze uruchomienie smartfona – co zrobić?

Pierwsze uruchomienie smartfona trwa oczywiście nieco dłużej niż zwykle. Wymagana jest konfiguracja smartfona, jego synchronizacja z naszym domowym WiFi i kilka innych, drobnych czynności.

  1. Sprawdź działanie Wi-Fi
  2. Zaktualizuj system i aplikacje
  3. Załóż blokadę ekranu
  4. Przetestuj najważniejsze funkcje telefonu
  5. Usuń niepotrzebne aplikacje i widżety
  6. Ustaw limit transferu danych

Sprawdzenie sygnału Wi-Fi

Twój smartfon potrzebuje oczywiście dostępu do Internetu. Sprawdź więc, czy łączy się on poprawnie z Twoim domowym WiFi. Jest to ważne szczególnie na początku, gdyż wszelkiego rodzaju aktualizacje systemu i aplikacji będą wymagały dużych pakietów danych. Nie ma więc sensu robić tego z wykorzystaniem transmisji danych poprzez sieć telefonii komórkowej.

Aktualizacja systemu i aplikacji

Zaraz po tym jak wykonasz pierwsze uruchomienie smartfona, będzie on chciał zapewne zaktualizować system i część z zainstalowanych aplikacji. Jeśli takie pytania padną, wyraź na to zgodę. Aktualny system i najnowsze wersje aplikacji to podstawa wydajności i bezpieczeństwa oprogramowania smartfona.

Założenie blokady telefonu

Czasem zdarza się niestety, że zostawimy gdzieś nasz smartfon, lub co gorsza zgubimy lub zostanie skradziony. Zabezpieczmy więc dostęp do niego, zakładając blokadę ekranu. Opcji takiej blokady jest wiele, a najpopularniejsze z nich to kod PIN lub wzór, który musimy nakreślić palcem na ekranie, aby odblokować smarfon.

Większość nowoczesnych telefonów dysponuje również zabezpieczeniami biometrycznymi, które zwiększają bezpieczeństwo smartfona. Najpopularniejsze zabezpieczenia tego typu to czytnik linii papilarnych oraz rozpoznawanie twarzy. Konfigurując te zabezpieczenia można nie tylko szybciej odblokowywać telefon niż wpisując za każdym razem hasło, ale możemy w ten sam sposób logować się do konkretnych aplikacji np. bankowej.

Testowanie najważniejszych funkcji telefonu

Sprawdź działanie najczęściej używanych funkcji telefonu. Zadzwoń do kogoś, wyślij kilka SMS’ów. Zrób zdjęcie aparatem i nakręć krótki film. Ustaw przypomnienie w kalendarzu, ustaw budzik. Wejdź do przeglądarki internetowej i posurfuj chwilę po sieci. Wejdź na YouTube i zobacz dowolny filmik.

Usunięcie niepotrzebnych aplikacji i widgetów

W nowym smartfonie często może być zainstalowanych wiele dodatkowych aplikacji i widgetów. Część z nich umieszczona tam została przez producenta telefonu, a część mogła być zainstalowana przez dostawcę telefonii komórkowej.

Niektóre warto całkowicie usunąć lub wyłączyć w ustawieniach, aby nie obciążać systemu i niepotrzebnie przeładowywać pamięci. Po takiej operacji procesy powiązane z tymi programami nie będą uruchamiane. Dzięki temu smartfon zyska na wydajności. Będzie też zużywał nieco mniej energii.

Ustawienie limitu transferu danych

Podczas korzystania ze smartfona będziesz zużywać transfer danych. Warto kontrolować stopień wykorzystania limitu danych, który mamy w ofercie naszego operatora, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty za jego przekroczenie. Można temu łatwo zapobiec ustawiając w opcjach smartfona limit transferu danych, o którego wykorzystaniu będziemy informowani.

Więcej o tym, jak chronić smartfon i czego unikać, dowiesz się z poradnika Jak dbać o smartfon?

Popularne telefony w Komputronik.pl

Jakie akcesoria do nowego smartfona?

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (19 głosów)

Czytaj więcej